Hurgada, Mısır’ın Kızıldeniz kıyısında yer alan bir tatil şehri. Deniz, güneş ve kum tatilinin keyfinin harika bir şekilde yaşanabileceği bir yer olmasının ötesinde, Mısır’ın antik dönem mirasına ev sahipliği yapan çok önemli yerlerden Karnak ve Krallar Vadisinin yer aldığı Luksor‘a da oldukça yakın.

Başkent Kahire’nin 450 kilometre güneyinde yer alan Hurgada, Mısır’ın diğer ünlü tatil şehri Şarm El Şeyh gibi son yıllarda yıldızı yükselen destinasyonlardan birisi. Çöl ve bedevi hayatını yakından izlemek üzere hazırlanmış zengin içerikli alternatif safarileri ile de göz dolduruyor. Hurgada’da 15 gün geçirdim ve en yaptığım keyifli aktivitelerden biri de Safari Land Desert Adventure denen oldukça dolu ve renkli bir günlük aktivite turuydu.

çölde deveye binmek

Develerle Çölde Gezi: Bedevi Kampı

Aktivite programında Quad Runner Safari (ATV motorlarıyla çölde tur), Spider Riding (Örümcek denen garip bir aracı çölde kullanıyorsunuz), Desert Safari by Jeep (4X4’le bedevi kampına yolculuk), Bedevi köyü turu, Bedevi Köyünde Alışveriş (El dokuma ürünleri, kilimler, hediyelik eşya), deveye binme, Desert Show (Oryantal, tennura dansı ve şovlar) vardı.

Otelden yarım saatlik bir seyahatle, çölde yer alan Safari Land kampına ulaşılıyor. Yaklaşık 20 kişilik gruba ATV araçlarının nasıl kullanılacağı konusunda önce brifing veriliyor. Yaklaşık 1 saat süren çölde ATV Safari sonrasın, yarım saat süren Spider Riding aktivitesine geçiliyor.

Malta

Daha sonra da Jeep’lere doluşup çöldeki Bedevi kampına doğru yola koyulduk. Uzaktan belli belirsiz olan, etkileyici dağların arasına 45 dakika kadar yol aldıktan sonra köy varılıyor. Yol engebeli ve sarsıcı olsa da manzara şahane!

Hurgada’dan çölün derinliklerine inip bu tür tur programları için hazırlanmış kamp alanına varıyorsunuz. Üzeri çadırla kapalı, önü açık, yerlerde minderlerin olduğu kamp alanında dinleniyorsunuz. Bedevi köyünde çay ikram ediliyor, tura katılan diğer misafirlerle tanışıp sohbet ediyorsunuz.

Bedevilerin eski çöl yaşantısını birebir deneyimlenebileceği kamplar, elbette ki turistler için hazırlanmış bir ortam. Çölde kurulmuş çadırda dinlenip, çay ikramı yapılıyor.

Aynı kamp alanında alışveriş yapabileceğiniz bir de dükkan var. Çölde alışveriş! Kulağa hoş gelebilir kimisi için belki. Üzeri sazlıklarla kapatılmış kerpiç bir bina içerisinde envai çeşit yerel ürünle karşı karşıya kalıyorsunuz. Doğrusu içinde pek de alışveriş duygusu olmayan benim gibileri bile yoldan çıkaracak güzellikte dokumalar vardı.

Çölde deveye binmek

Çölde alışveriş bittikten sonra kısa bir çöl yürüyüş turu yapıldı. Çölde olmayı, yürümeyi seviyorum. Grubun en arkasında kalarak çölün sessizliğini ve o gizemini hissetmeyi tercih ettim. Yürüyüş kısaydı, daha doğrusu kamp alanından develere binilecek yere gidilen bir yürüyüştü.

Develere binilecek yere gelindiğinde gördüğüm en ilginç şeylerden biri ise çocuklardı. Her biri muhtemelen 7-8 yaşlarındaydı ama yüzlerine bakınca sanki 20-30 yaşı arasında insan görüyordunuz. Yüz çizgileri, duruşları, bakışları halen aklımda. Daha çok fotoğraf çekmeliydim diye hep hayıflanıyorum.

Çocuklar çölden topladıkları alelade taşları önlerindeki bohçaya dizmişler, küçük paralar karşılığı satmaya çalışıyorlar. İnsanlar neden ayakları önünde her yerde görecekleri sıradan taşları alsın ki diye düşünmeyin. Kimi yufka yürekli özellikle de çocuk sahibi olduklarını tahmin ettiğim Avrupalı turistler yardım olsun diye alıyorlar.

Bedeviler

Daha önce dünyanın birçok yerinde deveye bindim. Hayatınızda hiç binmediyseniz burası belki de çölde deveye binme deneyimini edineceğiniz ilk fırsat olabilir. Siyahlar giyinmiş, yüzü de siyaha çalan yaşlı bir kadının tuttuğu bir deveye bindim ben.

Başlangıçta binmeyi hiç düşünmüyordum, ama deveye binmek isteyenler binip de sona ben kalınca, kadının bana olan bakışından sonra yok diyemedim. Bu insanların geçim kaynağı benim gibi tura katılanların gelip önündeki deveye binmesiyle oluyordu, ben de bindim.

Kadın deveye seslenerek önce oturttu, devenin yularını sıkı sıkıya tutup sizin binmenizi bekliyor. Rahat olun, korkacak, çekinecek bir şey yok. Evet, develer fena kokuyor ama tüm gününüz değil, sadece birkaç dakikanız deve sırtında geçecek. Hayatınızda bir defa yapacağınız şeylerden biri olarak hafızanızda yer etsin diye binebilirsiniz.

Develer yatar durumdayken, sahibinin isteği dışında kalkmasın diye yerde kırılmış halde yatan devenin ön dizi bağlanıyor. Deve turuna geçmeden önce, siz bindikten sonra ön diz bağı çözülüp deveye kalkış emri veren sesler çıkarılınca deve kalkıyor.

Çöde deveye binerken dikkat etmeniz gereken şey devenin kalkış ve deveden iniş anınız. Deve önce ön ayaklarının dizi üzerinde kalkıyor, sonra arka ayaklarını kaldırıyor. Daha sonra da ön dizindeki ayağını kaldırıyor yerden. Bir ön taraf bir arka taraf tekrar ön taraf derken yükselen devenin sırtında biraz sarsılıyorsunuz.

Bu anlarda elinizle semerin önündeki çıkıntıyı tutarken sağ elinizle de devenin arkasındaki çıkıntıya tutunuyorsunuz İki elinizle öndekine tutunmayın! Kollarınızı düz değil az kırıp ama gergin tutacak şekilde tutuyorsunuz. Kendinizi çok kasmayın ve devenin hareketleriyle birlikte uyumlu hareket edin.

Hurgada’daki bu tür turlarda deveyle çöl turu sadece birkaç dakika sürüyor. Bunun dışında daha uzun süren çölde deveyle yapabileceğin gün batımı turları olabiliyor. Fas Sahra Çölünde bu yaygın, Hurghada’da var mı doğrusu bilmiyorum.

Deve turu sonrası mola verildiğinde çölde yükselen kayalıkların üzerine çıktım. Bu tür fırsatlar varsa kaçırmayın. Yukarıdan çölün sonsuzluğunu görmek çok keyifli bir deneyim.

Safari Land Desert Adventure, Hurgada’da yapılacak şeyler içerisinde ilk sıralara konması gereken bir tur. Keyifli bir tatil yeri arayışında olanlara tavsiye ederim.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz