Hurgada, Mısır’ın ünlü tatil şehirlerinden birisi. Başkent Kahire’nin 450 kilometre güneyinde Kızıldeniz kıyısında yer alıyor. Hurgada, Mısır’ın diğer ünlü tatil şehri Şarm El Şeyh gibi son yıllarda yıldızı yükselen destinasyonlardan birisi. Mısır’ın antik dönemine dair mirasına ev sahipliği yapan Karnak ve Krallar Vadisinin yer aldığı Luksor‘a yakın.

Deniz-güneş, kum tatiline meraklı olanlar için harika oteller ve Kızıldeniz; çöl deneyimi ve bedevi hayatını biraz olsun tanımak üzere hazırlanmış zengin içerikli alternatif safarileri ile de göz dolduruyor. Hurgada‘da geçirdiğim 15 günlük gezimde, yaptığım keyifli aktivitelerden biri de Safari Land Desert Adventure denen oldukça dolu ve renkli bir çöl safari turuydu.

Aktivite programında Quad Runner Safari (ATV motorlarıyla çölde tur), Spider Riding (Örümcek denen garip bir aracı çölde kullanıyorsunuz), Desert Safari by Jeep (4X4’le bedevi kampına yolculuk), Bedevi köyü turu, Bedevi Köyünde Alışveriş (El dokuma ürünleri, kilimler, hediyelik eşya), deveye binme, Desert Show (Oryantal, tennura dansı ve şovlar) vardı.

Otelden yarım saatlik bir seyahatle, çölde yer alan Safari Land kampına ulaşılıyor. Yaklaşık 20 kişilik gruba ATV araçlarının nasıl kullanılacağı konusunda önce brifing veriliyor. Yaklaşık 1 saat süren çölde ATV Safari sonrasın, yarım saat süren Spider Riding aktivitesine geçiliyor.


Daha sonra da Jeep’lere doluşup çöle doğru yola koyulduk. Uzaktan belli belirsiz olan, etkileyici dağların arasına doğru, engebeli bir yolda 45 dakika kadar yol aldık.

Bedevi-kampi-Hurgada
Develerle Çölde Gezi, Hurgada
Develerle Çölde Gezi, Hurgada

Bedevilerin eski çöl yaşantısını birebir deneyimlenebileceği kamplar, elbette ki turistler için hazırlanmış bir ortam. Çölde kurulmuş çadırda dinlenip, çay ikramı yapılıyor. Sonrasında deveyle kısa bir tur yapıyorsunuz. Ben o sırada bış durmayıp yakındaki bir tepenin zirvesine çıktım. Harika bir manzaraya sahipti.

Safari Land Desert Adventure, Hurgada’da yapılacak şeyler içerisinde ilk sıralara konması gereken bir tur. Türk Hava Yolları haftada 4 tarifeli seder düzenliyor. Keyifli bir tatil yeri arayışında olanlara tavsiye ederim.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın