Azerbaycan
Azerbaycan

Büyüklüğünden beklenmeyen tarihi zenginliğe sahip Malta, Akdeniz güneşinin ısıttığı nefis denizi, şahane plajları, inanılmaz tarihi yerleri, capcanlı gece hayatı ile tatile gidebileceğiniz en iyi yerlerden. İtalya çizmesinin biraz açıklarında, Akdeniz’in ortasında, Sicilya ve Kuzey Afrika arasında yer alan Malta 3 büyük ve 2 küçük adadan oluşuyor.

Neolitik döneme kadar uzanan 7,000 yıllık insanlık hikayesiyle Malta, çok sayıda kültürel ve doğal zenginliğe sahip. Oldukça korunaklı doğal limanları ve yıl boyunca süren ılıman iklimiyle gözde özelliklere sahip ülke, birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmış. Bu yüzden Malta, yeryüzünde kilometrekare başına en yüksek tarihi ve kültürel mirasa sahip yer. Hepsi gezilesi görülesi çok değerli yerler.

Malta-Nerede

Küçük ve şirin bir ada

Akdeniz cenneti Malta, Gozo ve Comino adlı 3 adanın üzerine yerleşmiş dünyanın en küçük ülkelerinden biri. UNESCO’ya göre, dünyada tarihin izlerinin en yoğun şekilde bulunduğu bölgelerden Malta’nın yüzölçümü Gökçeada’dan biraz büyük ve yaklaşık 426 bin kişi yaşıyor.

Ülkenin nüfusunun yarısı başkent Valletta şehrinde. Malta’nın ikinci büyük adası olan Gozo, 7 bin kişilik nüfusuyla adanın en kalabalık şehri. Ülkede resmi dil olarak Maltaca ve İngilizce konuşuluyor. Tarsuslu Aziz Pavlus, ressam Caravaggio, Napolyon gibi ünlüler geçmişte bu adanın misafiri olan isimlerden.

Başkent Valetta

Valletta-Malta

Sarı Malta taşından yapılan bitişik nizam binaları, yüksek surları, kilise ve katedralleri, St. John Şövalyelerinin mirasının sergilediği müzeleriyle Valetta, tam da sokaklarında kaybolunacak bir şehir.

Mavi, yeşil, beyaz cumbalı eski Malta evlerinin sıralandığı, birbirini dikey kesen, inişli çıkışlı dar sokaklarda kaybolunmaz da ne yapılır! St. John şövalyelerinin Türk korkusuyla hızla inşa ettikleri şehirde 16. yüzyıl mimarisi egemen. Geçen yıl 450’nci yaşını kutlayan şehir 2018’de Avrupa Kültür Başkenti olacak.

Nefis plajlar var

Malta, Beach

Yılın 300 gününün güneşli geçtiği Malta, harika plajlarıyla turistleri cezbediyor. Rüzgâr sörfü yapanlardan güneşlenenlere kadar herkes için çeşitli seçenekler, altın kumlu, kırmızı kumlu plajlar ve mavi lagünler var.

Malta’nın en uzun kumsalı Mellieha ile Ghajn Tuffiena ve Altın Körfez Malta’nın en popüler plajları. Beyaz kumları ve kristal berraklıktaki mavi denizi ile adeta kartpostal görünümündeki Blue Lagoon (Mavi Lagün), Comino Adası’nda yer alıyor.


Tam da yaşanılacak ülke

Malta-Nasil-Gidilir

Bir başka ülkede yaşasam mı acaba diye düşünenlere iyi bir alternatif Malta. Soğuk ve çok pahalı batı ülkelerini tek kalemde unutturan Malta’da fiyatlar Avrupa’nın birçok merkezinden daha ucuz. Tatil için yılın her mevsimi elverişli olan güzel havası, görece ekonomik yaşam şartları ve Avrupa sınırlarında yer alışı Malta’yı yaşanılacak en iyi ülkelerden biri yapıyor.

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 18°C iken haziran-eylül döneminde sıcaklık 30°C ve yılın 300 gününden fazlası da güneşli. Dünyadaki en mutlu ülkeler arasında ilk 50 arasında. Schengen Bölgesi’nde olması nedeniyle uzun süreli oturumlarda Avrupa Birliği vatandaşı olma hakkı da bulunuyor.

Filmlere sahne olmuş bir ülke

Popeye Köyü, Malta
Popeye Köyü, Malta

Bozulmamış doğası, sakin kıyıları, antik eserleri ve gizemli öyküleriyle Malta, Hollywood yapımları için doğal set ortamı. Game of Thrones’tan Gladyatör’e, Monte Kristo Kontu ve Truva’ya kadar birçok yapım bu şirin ada ülkesinde çekildi.

Temel Reis filmi için 1980’de inşa edilen Popeye Kasabası, Mallieha’da açık hava müzesi olarak ziyaret edilebiliyor. Tam bir Akdeniz kenti olan Valletta’da cumbalı ahşap balkonlar, balkonlardan sarkan rengârenk çiçekler var.

UNESCO Listesi’nde onlarca yer var

Akdeniz’in en izole kara parçalarından biri olmasına rağmen Malta’nın tarihi 7,000 yıl geriye kadar uzanıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Mdina, Mısır piramitlerinden daha eski tarihiyle Hal Saflieni, 1980’de UNESCO listesine giren arkeolojik alan Tarxien Tapınakları, dünyanın en eski dini sitelerden biri olan Megalitik Tapınak Mnajdra, Ġgantija Tapınağı görülmeye değer benzersiz yerler. Bu tapınakların Şanlıurfa’daki Göbekli Tepe kompleksinden daha eski olduğuna inanılıyor.

Yeraltındaki sır Hypogeum

Malta, Hypogeum

Dünyadaki en eski yapılardan biri olan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yeraltı kompleksi Hypogeum, piramitlerden ve Stonehenge’den bile daha eski. Tarihi MÖ 3,300-3,000 yılları arasına dayanan ve ismi ‘toprağın altında’ anlamına gelen yer altı tapınağı Hypogeum (Hal-Saflieni) Malta’nın Paola şehrinde bulunuyor.

Hypogeum, dünyanın en eski tarih öncesi yer altı tapınağı olarak kabul ediliyor. Bir nekropol olarak kullanıldığı düşünülen yapının içinde 7,000 kadar insana ait kemikler bulunuyor. Kayalara oyulmuş oda ve pasajlardan oluşan yapı, ayinlerde sesin daha iyi yankılanması için karanlık olarak yapılmış. Özellikle Kâhin Odası bu anlamda oldukça etkileyici bir ortama sahip.

Balıkçı kasabası Marsaxlokk

Marsaxlokk-Malta

Valetta’dan otuz dakikalık bir otobüs yolculuğuyla ulaşılan balıkçı kasabası Marsaxlokk kartpostalı andıran manzaralar sunuyor. MÖ 900 yılında Malta’ya yerleşen Fenikeliler, Marsaxlokk’u bir ticaret limanı olarak kullanmış.

Turistler Marsaxlokk’a canlı pazar yerinde tur atmak, rengarenk balıkçı teknelerinin kenarında yürüyüş yapmak ve sahilde sakin bir öğle yemeği yemek için geliyor. Doğal yapısını ve görünümünü kaybetmeyen Marsaxlokk’da her gün kurulan pazar ise hediyelik eşya almak isteyen ziyaretçilerin uğrak mekânı.

Dil eğitimi için en uygun yer

Bu eğlenceli güzel ülke, 50’den fazla dil okuluyla yabancı dil eğitiminde listenin en üst sıralarında yer alıyor. Ülkenin en büyük ekonomisi turizmde aktif rol oynayan öğrenciler hem dil eğitimi alıyor hem dilini geliştiriyor hem de masraflarını çıkarabiliyor.

Güneşi, yüzmeyi ve yeni insanlarla tanışmayı seviyorsanız, Akdeniz’in göbeğindeki Malta Adası İngilizce öğrenmek ve mükemmel bir tatil için ideal.

Akdeniz lezzetleri

Malta-Yemekleri

Malta coğrafi konumunun da etkisiyle yemek kültüründe Akdeniz esintileri taşıyor. İtalyan yemek kültüründen etkilenen Malta’da İngiliz ve Arap mutfağından esintiler de var.

Yeme içme açısından farklılıkların bulunabildiği ülkede pizza, salata, makarna çeşitleri çok leziz. Malta’da balık, domates, patates ve zeytin en çok kullanılan malzemelerden. Bir ada ülkesi olmasının avantajı ile pek çok restoranda iyi balık ve deniz mahsulleri bulunuyor.

Türkiye’den direkt uçuş

İstanbul’dan direkt uçak seferleriyle 2,5 saat içinde bu tatil cennetine ulaşılıyor. Malta, Avrupa Birliği’nin bir parçası. Schengen vizesi ile ülkeyi ziyaret etmek mümkün. Ülkenin para birimi Euro. Adada diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ekonomik bir bütçeyle tatil seçenekleri bulunuyor.

Farklı beklentilere karşılayan Malta’da deniz-kum-güneş tatilinin yanı sıra sırt çantalı, lüks ya da balayı tatili gibi seçenekler de değerlendirilebilir. Akdeniz’in bakir rotalarından, ada ülkesi Malta, yılın her dönemi keşfetmek için ideal bir coğrafya.

⇦ Önceki blog yazısıKapadokya’nın Çatısı: Uçhisar Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısı ⇨İstanbul’da Tatil Yapın

9 YORUM 💬

  1. Malta’dan bir grup insanla tanışmış ve lisanlarında Arapça’nın büyük bir etkisi olduğunu öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Yazınıza bakılırsa bu etki mutfaklarına da sirayet etmiş. Tarih çok ilginç gerçekten. Yazı için teşekkürler.

  2. Eskiden dil eğitimi için Malta’ya gitmek isterdim ama gidemedim. Yazınızı okuyunca gitme isteğim tekrar kabardı. Öğrenci olarak olmadı ama turist olarak mutlaka göreceğim.

  3. Ben daha çok dil okullarıyla biliyordum burayı ama yeraltı kompleksi de ilgimi çekti şimdi 😸

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın