Yeni Zelanda, misafirlerine macera ve keşif için rakipsiz çeşitlilik sunan, fotojenik ve dost canlısı bir ülke. Maori kültürü, ünlü haka dansı, bungee jumping ve rugby tutkuları, kivi meyvesi, milyonlarca koyunu, denizlerinde binlerce yelkenlisi ve Yüzüklerin Efendisi serisindeki unutulmaz sahneleriyle aklımızda derin bir yeri var.

Güney Pasifik Okyanusu’ndaki iki ana adadan ve daha küçük olan birkaç tane adacıktan oluşan bu ülke Yeni Zelanda. Genellikle “Pasifik Cenneti” olarak adlandırılan Yeni Zelanda, dünyanın en güzel topoğrafyasından bir doğa yelpazesine sahip. Dağ tepeleri, göller, fiyortlar, nehirler ve aktif volkanik dağlar gibi coğrafi harikalara sahip bir ülke. Baştan çıkarıcı güzelliklerle dolu bir coğrafya olan Yeni Zelanda’da ciddi heyecan arayanlar için Sky Diving, Jet Boating, Canyon Swing, Heli Biking, gibi sıra dışı aktivite seçenekleri var.

yeni zelandaya nasıl gidilir

Yeni Zelanda hakkında kısa bilgiler 🇳🇿

Güney Büyük Okyanus’da yer alan Yeni Zelanda, Hollandalı kâşif Abel Tasman 1642’de keşfedince ülkeye Staten Landt ismini vermiş. Yeni Zelanda’nın yerel halkı Maoriler, yaşadıkları topraklara “Aoetaroa” adını vermişler. “Uzun beyaz bulutların ülkesi” anlamına geliyor.

Ülke nüfusun %14,6’sını Maoriler oluştururken, %10 kadarını Asyalılar oluşturuyor. Toplam yüzölçümü Türkiye’nin üçte birine yakın. Yeni Zelanda, 5 milyona yakın bir nüfusa sahip. Ülkede Yeni Zelanda’nın resmi dili İngilizce konuşuluyor. Yeni Zelanda para birimi Yeni Zelanda Doları. Yeni Zelanda, Türkiye’den 11 saat ileride. Yeni Zelanda’nın ülke kodu 64, Güney Ada’nın kodu ise 3.

Yeni Zelanda yılın büyük bölümünde çok güzel ve ziyaret etmek için en uygun zaman size en uygun olan zaman olacak. Eylül – Nisan arasında yaz ayı yaşanırken eğer kayak yapmak istiyorsanız Haziran – Ağustos ayları arasında ziyaret edebilirsiniz.

Doğa ve açık hava sporlarının tadını çıkartmak isteyenler için Yeni Zelanda’da yapılacak çok şey var. Bungee Jumping son derece popüler ve yüksek olan her hangi bir yer atlama noktası olarak kabul ediliyor. Bisiklet turu her geçen gün daha da popüler hale geliyor ve insanlar doğal manzarayı bu şekilde daha yakından inceleme şansı buluyor. Tüm göller ve nehirlerde balıkçılık yapıldığını görebilirsiniz. Sonra kayak, snowboard ve sörf ise tartışmasız çok sevilen sporlar.

Malta

Yeni Zelanda’nın bir başka özelliği de sınırsız sayıdaki manzaralarından dolayı birçok filmin burada çekiliyor olması. En popüler olanlardan biri Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi tabi ki. Bu filmi seviyorsanız filmde geçen yerleri burada kendi gözlerinizle görebilme şansına sahip olacaksınız. Yeni Zelanda’nın bu filmlerden kazandığı ün, insanlara Yeni Zelanda’nın ne kadar güzel bir turistik destinasyon olduğunun farkına varmasını sağladı.

Yelkenler Şehri Auckland ve “Kia Ora” Yeni Zelanda blog yazılarımda gezilip görülecek yerler ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaştım. Ayrıca Yeni Zelanda Gezilecek Yerler yazımda da ülkenin önemli yerleri hakkında detayı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim.

Yeni Zelanda’ya gitmek için Yeni Zelanda vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vize almakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız vize istemeyen Vizesiz Avrupa Ülkeleri tavsiyelerimi inceleyin. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Daha uygun bir Yeni Zelanda tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Yeni Zelanda nerede 📍

Yeni Zelanda, Güney Büyük Okyanus’ta yer alan bir ada ülkesi. Güney Yarımkürede, Okyanusya’daki Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya’nın yaklaşık 1.500 km güneydoğusunda yer alıyor. Kuzeyden güney yönüne doğru 1600 km uzanan dar ve uzun, dağlık bir coğrafyaya sahip ülke, yine Kuzey Ada ve Güney Ada olarak adlandırılan iki büyük ada üzerinde kurulu. Başkenti Wellington olan Yeni Zelanda’nın en büyük şehri ise Auckland.

Sorularınız varsa instagram @yoldaolmak hesabımdan veya bu yazının altındaki yorum kısmında sorabilirsiniz.

Yeni Zelanda haritası 🗺️

Yeni zelanda haritası

ⓘ Yeni Zelanda gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Yeni Zelanda’ya nasıl gidilir ✈️

Biz yıllık izinlerimizde ve resmi tatillerde yapmakta olduğumuz tatillerimizi kendimiz planlamayı tercih ediyoruz. Öncelikle aynı seyahati tur ile yapmanın yaklaşık yarı fiyatına mal oluyor. Bunun temel olarak üç nedeni var; zaten ancak gece yatmak için girdiğimiz otelimizi 4-5 yıldızlılardan seçmiyoruz; programı düzenlemesi için birilerine para vermemiş oluyoruz, uçak biletlerini önceden alıyoruz, promosyon kullanıyoruz.

Süresi de uzun, mesafe de çok olunca üzerinde en çok çalıştığımız rota Yeni Zelanda ve Avustralya oldu. Aylar öncesinden izin talepleri yapıldı ve oraya en ucuz nasıl ulaşılır araştırması başladı. Biz araştırma yaparken THY bu konuda henüz antlaşması olmadığı için sonuç bile çıkarmıyordu. Artık Seul aktarmalı hizmet veriyor.

Uçuş arama sitelerinden sonuç elde edilebiliyor ancak onda da etaplar için farklı hava yolu şirketi seçmek pek mümkün olmuyor. Gidiş ve dönüş noktalarınız birbirinden ayrı ise işler iyice karışıyor.

Melbourne, Avustralya
Melbourne, Avustralya

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Yeni Zelanda’ya hava yoluyla ulaşım: Biz alternatif aktarma noktalarına göre taramalar yaptık; Seul, Hong Kong, Kuala Lumpur, Abu Dabi, Dubai, Guangzhu, Singapur, Bangkok. İlk akla gelenler. Mil de kazanabilmek için fark az ise THY seçelim derken Kuala Lumpur’a 2 kişi gidiş dönüş 4 bin TL’ye biletlerimizi aldık. Bu biletlerden birini, uzun mesafe 2 kat değerli kullanılan maximiles kredi kartında birikmiş ve gelecek millerimizle ücretsiz aldık.

Kart limitiniz oranında avans mil kullandırıyor, harcamalarla 1 yıl içerisinde kazanamadığınız miller faizsiz, cezasız, aldığınız fiyata eşit olarak hesabınıza yansıtılıyor. Ben limitimi harcama miktarım kadar tuttuğum ve artırmalarına izin vermediğim için avans hakkım 2 bilete yetmedi, ama sene sonunda da borçlu kalmayacağım.

Malta

Asya’dan Avustralya’ya ulaşım: Uçuş arama motorlarından, o zaman sadece Kayak.com’un radarında olan AirAsia bizim için muhteşem bir çözüm oldu. Kuala Lumpur’dan Melbourne ve Sidney’e şahane fiyatlara (su bile dahil değil) uçuyorlar. Biz Melbourne gidiş, Sidney dönüş uçaklarımız için yaklaşık 2 bin TL ödedik. Sonrası programın detaylandırılması ve alınan kararlar neticesinde iç ulaşımın sağlanması oldu. Ama ben şimdi sadece ulaşımdan bahsedeceğim.

Queenstown, Yeni Zelanda
Queenstown, Yeni Zelanda

Okyanusya’da sırt çantalı gezginler için adete özel tarifeler var, bagajsız, ikramsız uygun fiyatlı uçak biletleri milli havayolu Air New Zealand’da dahi var. İlave bagaj hakkını çevrimiçi alamıyorsunuz, eğer bagajınız varsa size 80AUD fatura ediyorlar bagaj başına.

Eğer 2 kişi tek bagaj veriyorsanız hala çok ekonomik oluyor, Melbourne’den Auckland’e kişi başı 180 dolara bilet alabildik biz. Fakat bagaj konusunda çok sıkılar, kesin olarak 7 kilonun üzeri kabin bagajı kabul etmiyorlar. Tekerlekli kabin boy valiz kullanıyorsanız onların boş halinin 3 kilo dolayında olduğunu unutmayın, sırt çantası kesinlikle çok verimli oluyor.

Yeni Zelanda ve Avustralya vizesi 🛂

Biz vize işini biletlerden sonraya bıraktık. Özellikle Yeni Zelanda bir kaç hafta sürenin kendilerine tanınmasın istiyorlar inceleme için, son ana bırakılmamalı. En güzel özellikleri vizenin ücretsiz olması. Başvuru formunu (aile başı 1 adet), belgeleri ve pasaportunuzu gönderip sabrediyorsunuz. Acil durum oldu ve sabredemiyor gibi bir durumunuz olursa da telefon edin. Çok yardımcı oluyorlar.

Benim acil bir iş seyahati durumum olunca bizim işlemlerimize yardımcı oldular ve birkaç gün sonra içlerinde el yazısıyla doldurulmuş vizelerimiz olan pasaportlarımız geri geldi.

Avustralya ise vize işini mali amaçlı yapıyor gibi. Pasaportunuzun fotokopisini, başvuru formunu ve eklerini kargoluyorsunuz. Kredi kartınızdan 130AUD çekiyorlar, e-posta olarak vizenizi gönderiyorlar. Gördüğümüz kadarıyla tüm ziyaretçileri 1 yıllık çoklu giriş vizesi veriyorlar.

Belgesellerde Avustralya ve Yeni Zelanda’nın sınır güvenliği konusunda ne kadar titiz olduğunu izlemiş ama durumu anlamamıştım. Kuala Lumpur’a kadar sıkıntısız vardık. Öğrendik ki Air Asia, KLIA’nın LCCT (Low cost carrier terminal) adlı ucuz terminalini kullanıyor.

Oraya taksi ya da otobüs ile gitmek gerekiyor. O nedenle bavulları aldıktan sonra bir miktar Malezya Ringit’i edinmek gerek. Bu güzergahı kullanacaklara uçuşlar arası en az 3 saat koymalarını öneririm (hatta uçuşları bağlatamayacakları için ilkinin rötarına karşı daha da fazla).

Rotorua Muzesi
Rotorua Müzesi, Kuzey Ada, Yeni Zelanda

AirAsia uçuşumuza check-in yaptırmaya çalışırken görevlinin ekranında benim için “Do Not Board” yazısı çıktı. İncelemeye soruşturmaya başladılar, telefonlar edildi. Vizemde problem varmış, göçmenlik bürosu bloke koydurmuş. O kadar içten uğraştılar ki, bundan sonraki seyahatlerimizde bu tip insanlarla karşılaştığımızda verebileceğimiz ufak hediyeler taşımaya karar verdik.

Stresli geçen çeyrek saat sonunda Avustralya konsolosluğunun vizeme pasaport numaramı yanlış yazdığı, araya bir basamak sıkıştırdığını bildirdiler. Merkezden düzeltme gelince benim biletimi de bastılar.

Uçağa geçiş kapısında, terminalin içerisinde tekrar X-ray’den geçiriliyor çantalar, havalimanından dahi almış olsanız suları teslim ediyorsunuz, yani uçakta satın alma zorunluluğu var. Sonra biri gelip size sorular sormaya başlıyor. Bizim sorguya çekildiğimizi anlamamız bile zaman aldı. Yaklaşık 8 kişi kadar bekliyor, bunların ikisi net olarak Malezyalı değil. Zaten sorguyu da onlar yapıyor.

Bizi karı koca ayırıp ayrı ayrı benzer soruları sordular, “neden gidiyorsunuz”, “neler görmeyi umuyorsunuz”. Dönüş biletleri dahil evrakları falan kontrol ettiler, yaklaşık 10 dakikalık sorgu sonrası kabul edildik uçağa.

Melbourne’de yaklaşık bir saat pasaport sırası bekledikten sonra kontrolü yapan görevli elini masanın altına götürüp bir düğmeye bastı. Birileri gelip bizi ve pasaportlarımızı aldı, Türk pasaportu olduğunu görünce de Türkçe bilen bir sınır görevlisine bizi aktardı. Sohbet havasında geçen sorgumuzda tekrar program ve biletlerimiz elden geçti. Görevli bizi uğurlarken “kalacağınız otel göç etmeye çalışan Malezyalıların tercih ettikleri arasında, o nedenle sorgunuz istenmiş olabilir” dedi.

Auckland, Yeni Zelanda
Auckland, Yeni Zelanda

Bavullarımızı aldıktan sonra bu sefer gümrük kontrolü için sıraya girdik. Elde valizler bir yarım saat kadar daha sabrettik havalimanından çıkabilmek için. Yiyecek gibi yasaklı hiçbir şey yoktu yanımızda. Her iki kuyrukta da elektronik cihazların kullanımı da yasak.

Bu sadece ilk varışımızdaki örnek. Yeni Zelanda’ya giriş çıkışlarda da benzer durumlar yaşanıyor. İki kişi olduğumuz için gözlemim her iki Türk’ten birini sorguladıkları yönünde. Eşimin vizesi sisteme işlenmediği için sorun yaşadık, pasaportlardan birinin taramasında problem olunca sorguya çekildik. Patlayıcı madde aramasından geçirildik, valizlerimiz ayrılıp taramadan geçirildi, kokusu çantamıza sinen, kendisini yediğimiz tavuklu sandviç nedeniyle köpeklere yakalandık, çantamız arandı.

Vize: Yeni Zelanda Türk vatandaşlarından vize istiyor.

Ankara Yeni Zelanda Büyükelçiliği
Kizkulesi Sokak No:11, Gaziosmanpaşa/Ankara
Tel (312) 446 3333 | Faks (312) 446 3317
Genel E-mail nzembassyankara@ttmail.com

İstanbul Yeni Zelanda Başkonsolosluğu
İnönü Caddesi No:48/3, 34437 Taksim/İstanbul
Tel: ( 212)244 0272 | Faks: (212)251 4004
E-Mail: nzhonconist@hatem-law.com.tr

Göçmenlik Ofisi E-mail: VisaTurkey@mfat.govt.nz

Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma 8.30-17.00
Göcmenlik Ofisi hafta içi her gün 9.00am-12.00 açıktır

Tüm uğraşlara rağmen tekrar gitmeyi umuyoruz, muhteşemdi. Dünyanın en sıcak, kibar insanları orada yaşıyormuş meğerse, ağzımızı açık bırakacak doğal güzellikler, kendisine hayran bıraktıran şehirler oradaymış. Onları da GezmekGuzel.com’da paylaşıyoruz.

Yazı: Orhan Tuna

Fotoğraflar: Kemal Kaya

Önceki blog yazısıBalkanlara Yolculuk
Sonraki blog yazısıSeyahatte Sabrın Sınırlarını Zorlamak
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

52 YORUM

 1. Yeni Zelanda’ya gitmek istiyorum!! Özellikle şehirden kaçıp direk doğasının içinde kaybolduğum bir ay terapi gibi gelirdi herhalde. Her nereye gitsem karşıma çıkan bu güzel ülke, Yeni Zelanda vizesini sorun etmesem gideceğim ilk yer olurdu sanırım.

 2. Arkadaşlar merhaba şimdi ben öğrenciyim ve ben de yeni Zelanda’ya gitmek istiyorum. Dünyanın tüm vizeleri ABD Kanada 10 yıllık Avusturalya 1 yıllık Şengen İngiltere ne isterseniz var ama şimdi öyle bi durum var ben şimdi öğrenci olduğum için ailemden biri bana sponsor olması lazım çünkü ben çalışmıyorum. Diğer vizelerde yaptığım gibi ama ne yazik ki yeni Zelanda Vizesi biraz garip geldi bana.

  Eğer turist olarak gideceksem ya çalışıyor olmam lazım kendi masrafları karşılamak için yada ailem sponsor olacaksa yeni Zelanda vatandaşı veya orada oturma izni olan biri lazım. Yani ben şimdi başvurmaz mıyım yoksa kendi hesabımı ve kredi kart ekstreleri yeterli mi? İnanın bi çözüm bulamadım onlara da binlerce mail gönderdim underraken formu doldur diyorlar ama o form öğrenci vizesi için yardımcı olabilecek biri var mı?

 3. Merhabalar Bulgaristan vatadaşlıgına sahibim ve yani bir Avrupa vatandasiyim ayni zamanda. Yeni Zelanda’ya gitmek icin yine bir vize almam gerekli mi? Yeni Zelanda Avrupa Birligine uye mi? Bu konularda bilgi verirseniz cok sevinirim cok arastirtim fakat her yerde farkli bilgiler yer aliyor.

 4. Merhabalar…
  New Zealand dunyanin en guzel ulkesidir.
  Ben 1983 yilinda geldim, bu zaman icinde sadece 2009 yilinda 15 gunlugune İstanbul’a gittim. Guney adasinin en guneyinde İnvercargill’e bagli Bluff kadabasinda yasiyorum. Esim Yeni Zelanda’li. Bende buranin vatandasiyim. Rahat ve huzurlu bir yasantim var, soylemesi ayip olmasin, kendime ait bahçei bir evim ve gelitim var. Memleketimi ozlesemde tekrar gitmeyi dusunmuyorum. Ben kendimi bu topraklarda eski zannediyordum ama 1957 yilinda buraya gelmiş Turk tanidiğim var.

  • Merhaba, değerli dostum ismini bağışla, bilemiyorum nasıl hitap edeyim size. Bu siteye yazdığına göre siz de gezmeyi seven birisisiniz. Bize nasıl yardımcı olursunuz New Zealand’a seyahat etmek istediğimizde? Göçmen olarak (ailemle 1 eşim ve 1 kızımla) gitmek istersek 2016 yılında Yeni Zelanda hükümetinin uygulaması hakkında bilginiz var mı? Saygılarımla,

   • Herkese iyi günler bizde yeni Zelanda’ya yerleşmeyi düşünüyoruz eşim makina mühendisi Türkiye’de yabancı bir şirkette Satınalma müdürü olarak Çalışıyor 43 Yaşında ben çalışmıyorum 2 kızımız var 10 ve 4 yaşlarında eşimin ve benim ingilizcem çok iyi fakat eşim orada iş sıkıntısı yaşarmıyız diye korkuyor çocuklu olunca geçim kaygısı daha büyük tabi 4 Kişilik bir ailenin masrafı ne olur vize için nasıl bir yol izlemeliyiz bir iki firmanın ilanına başvuru yaptık fakat önce buraya gelin yerleşin dediler tabi HAKLI olarak

 5. Şu sıralar 2016 Şubat’ında YZ’ya gitmek için plan yapmaktayım. Eğer biletinizi şimdiden alırsanız uçuş fiyatı oldukça iyi. Emirates Havayolları ile İstanbul-Auckland gidiş dönüş 1,361 USD.

 6. Merhaba, 2016 yılının Şubat ayında Yeni Zelanda’ya 1 aylık bir tatil için gitmeyi planlıyoruz 3-4 arkadaş. Daha önce hiçbirimiz yurt dışına çıkmadığımız için kafamızda irili ufaklı sorular var. Yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.

  -Öncelikle giderken bir yerde okuduğum kadarıyla Türkiye’den Avustralya’ya gidip gemi ile yeni zelanda’ya geçme şansımız varmış. Bunun doğruluk payı nedir zira doğruysa Avustralya için ayrı bir vize mi almak gerekir? Farklı bir gidiş yöntemi öneriniz var mı? Sizin gibi Dubai üzerinden gitmeye kalkarsak kaç aktarma yapıyoruz ve bu aktarma yaptığımız ülkelere yine ayriyetten vize almamız gerekiyor mu?

  -Gittiğimiz taktirde, hangi vilayetlerde kalmamızı tavsiye edersiniz? yahut araştırabileceğimiz bir kaynak önerebilir misiniz? Çevremizde hiç giden bir tanıdığımız olmadığı için internette yazan bilgilere bakmamız gerekiyor ve bir çoğu güncel olmadığı için kafamızda soru işareti bırakıyor.

  -Dil bilgisine gerek var mıdır, çat pat ingilizce ile bu seyahati gerçekleştirebilir miyiz?

  -1 ay orayı gezmek ve görmek için yeterli bir süre mi ve Şubat ayı bunun için ideal mi?

  Sanırım bu soruların cevapları 1 yıl sonraki seyahat planımız için şimdilik yeterli olur. Genç girişimci olduğumuz için, kendimize hedef ve hayal planları yapıyoruz. Bu sorularımızın cevabı gerçekten bizim için önem teşkil ediyor. Yardımcı olursanız çok seviniriz, şimdiden teşekkür ederiz.

  • Şimdiden iyi yolculuklar diliyorum.
   -Avustralya’dan Yeni Zelanda’ya bir gemi olduğunu tahmin ediyorum ancak mesafe çok uzun. Tazmanya adasına bile gemi ile birgünde gidiliyor, bu ulaşım yöntemi muhtemelen zorlu deniz koşulları ve uzun süre gerektirecektir. Biz Uçuş öneririz. Yazımda aktardığım gibi biz Dubai aktarmalı uçmadık. Türklerden vize istemeyen Malezya bizim aktarma noktamızdı. Avustralya’dan Yeni Zelanda’ya gidip tekrar Avustralya’ya döneceksiniz çoklu giriş Avustralya vizesi almanız gerekiyor, unutmayın.

   -Bizim tecrübelerimize http://www.gezmekguzel.com adresinen ulaşabilirsiniz, çok bayat değiller. Biz en çok Queenstown’ı sevdik.

   -İletişim konusu çok ayrı bir konu, bu konuda yetenekli, ama lisan bilmeyen arkadaşlarım yurt dışında benden daha rahat iletişime geçebiliyorlar 🙂

   -Biz maaşlı çalışan bir çift olarak ne yazık ki bir hafta 10 gün dolayında vakit ayırabildik, eminim 1 ay ayırabilsek o süre de dolu dolu geçerdi. Şubat oraların yazı ve gezmek için gayet doğru zaman.

 7. Umarım ben de bir gün gidebilirim Yeni Zelanda ya. Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Güzel tavsiyeler veriyosunuz.

 8. Duyduğuma göre Yeni Zelanda da kişi başına 8 koyun düşüyormuş. Doğallık, yeşillik, deniz, doğa sporlarına uygunluğu ve mesleğim gereği tarımsal alanların bolluğu ve gelişmişliği buraya yerleşme planları yapma nedenlerim arasında.

 9. Bence her gezgin hayatının bir dönemi Yeni Zelanda’da olmayı kafasının bir kenarına koymuştur. Dediğiniz gibi eğitim ya da benzer fırsatlar Yeni Zelanda kapısını açarken, uygun koşullarda seyahat imkanı bulan çok düşünmeden yola çıkar herhalde 🙂

 10. Selamlar Mintharid,
  Açıkçası böyle bir seyahat size kaça mal olur yorumlamak zor. Bizler yıllık izinlerimizde geziyoruz. O nedenle vakit, nakitten daha kıymetli. Kıyaslamak çok doğru olmayacaktır.

  Kaldığımız merkezi oteller fiyatlı idi. Yeni Zelanda’da kaldığımız hostelde ortak tuvaletli müstakil odaya gecelik 100 NZ$ ödemek durumunda kalmıştık örneğin.

  • Ben gezdigim yerlerde Otel yerine çadırda kalmayi tercih ediyorum.Zaten yeni zelanda doğası nedeniyle gezmek istiyorum . Daha çok orda kalmak için değil oraya gitmek için vericegim paranın derdindeyim acikcasi.Ve son olarak siz gittiğinizde hangi mevsim di? hava durumu neydi ? Yola çıkarken nasıl tedbirler almaliyim ? Teşekkur ederim Orhan bey .

 11. Merhaba,

  Yeni Zelanda’ya ilk gidiş ancak diğer ülkeleri de gezmiş birine ne kadar vize verirler acaba? Oraya turist vizesiyle gidip, uygun kurs bulursam uzun süre kalmak istiyorum. Kalacağım süreyi 2-3 ay göstermeme vize verirken nasıl bakarlar diye düşünüyorum.

  Teşekkürler cevaplar için.

 12. Merhaba,

  Ben de Avustralya ve Yeni Zelanda’ya turist olarak gitmeyi planlıyorum. Vize almak için önce hangi ülkeye başvuru yapmak gerekir? Vize başvurusunda seyahat planları isteyeceklerinden Yeni Zelanda’ya Avustralya’dan geçiş gösterdiğimde Avustralya vizesini henüz almamış olmama bir şey derler mi?
  O kadar yol gitmişken Yeni Zelanda’da ne kadar süre kalmak mantıklı olur, vize için de ikna edici süre ne olabilir?

  Paylaşımlar için teşekkürler.

  • yol uzun, ne kadar çok kalırsanız o kadar çok yerini görme, insanları ile o kadar çok kaynaşma şansınız olur.
   Birbirlerinin evraklarını istemiyorlar, sormuyorlar, hatta avustralya vize formunda yeni zelandaya gidip geri gelmeye niyetliyseniz çoklu giriş seçin şeklinde bir hatırlatma var.
   Avustralya vizesi pasaport da istemiyor, bir her ikisine aynı gün gönderdik başvuruları.

 13. Tekrardan merhaba benim çalıştığım sirket beni baska bir firmaya aktardi sigortami ve maasimi bu sebeple sigortadan cikisim ve girisim olacak acaba bu vize basvuru yaparken benim icin sorun olurmu ? Yani butun evraklari verecekler vergi levhasi imza sirkuleri vs cevaplariniz icin tsk ederim

  • Sanmıyorum ama bunu ancak vize bürosu bilir. yeni bir işyerinde yeni işe başlamış görüneceksiniz ki bu da sıkıntı olmamalı. Orada işsiz (sokak müzisyeni mesela) kişilerle tanıştık. Kimle konuşsak 1 yıl çoklu girişli vize almıştı.

   • Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Ekim ayinin 2.ci haftasi basvurumu yapacağım umarim olumlu sonuclanir.fakat bir soru daha sormak istiyorum gitmek istediğim ülke en uzak yer olunca hata yapmakdan korkuyorum 😉 bilet en uygun skysnner de buldum ucuslar aktarmali olacağı için birkac hava limani değişiyor bunlar icin transit vize gerekli olacakmi yoksa sadece pasaportum daki vize yeterli olurmu? Saygılar

    • Nereden aktarma yaptığınıza bakar. Biz Malezya’dan aktarma yaptık. Malezya Türkiye’den vize istemediği için sıkıntı yaşamadık. Ama örneğin Vietnam aktarmalı gidecekseniz sıkıntı yaşarsınız.

   • Anlıyorum simdi baktim ucus dubai ve Avustralya aktarmali bu ulkelerin ikiside vizeli birde konsoloslugu aradim sordum aktarma bolgesinden ayrilamadiginiz icin transit vize istenmez dedi fakat ulkeden ulkeye degisir dedi yani net bir cevap degil. En iyisi sizin yonlendirmeniz olacaktir

    • Merhabalar, yeni zelanda’dan yaşayan bir arkadasımdan duyduguma göre Malaysıan Aırlınesi pek tavsiyeye etmediklerini söyledi, geçmişte pek çok problem yaşanmış ancak tabi memnun kalanlar da olmuştur. Genelde Singapur Airlines ile gidilmesi tavsiye ediliyor.
     Bir de THY için acaba Dubai yeni zelanda konsoloslugunu arayıp sorsak transit vize olup olmadıgı veya nasıl oalınacagı konusunda yardımcı olabilirler mi? Ben arayıp sormayı düşünüyorum ancak pek böyle özel soruları cevaplamıyorlar her sey de siteyi inceleyin diye söylüyorlar.

 14. Bende aralık ayında gitmeyi hedefliyorum cok güzel paylaşım olmus ellerinize sağlık acaba bu ay icinde vize basvurusu yapmak cokmu erken olur ? Yillik iznim aralik ayinda

  • Ekim ayı içerisinde yaparsanız uygun olacaktır sanırım, yeni zelanda normalde 3-4 hafta istiyor. benim pasaportum vize işleminde iken iş için bir seyahate gitmem gerekti, durumu telefon ile konsolosluğa bildirdim. Çok yardımcı oldular, hemen benim başvurumun işlemlerini yapıp gönderdiler, 1 haftadan kısa sürdü.

   • Anlıyorum yardimlariniz icin cok tesekkur ederim. Son bir sorum olacak; basvuru yaparken ucak bileti rezervasyonu yapmali miyim? Aralik ayinda gideceğim, kesin, fakat gunu belli degil. Sizce nasil yapmaliyim ?

   • Merhaba, ben de yeni Zelanda Auckland’a 6 aylıgına internshipe gideceğim. Firma davet mektubu ve iş ile ilgili belgeleri yolladı. Ancak sigorta vize ve kalacak yer bana ait. Benim sormak istediğim orada kalacağım süre içersinde 6 aylık nasıl bir sağlık sigortası yaptırmalıyım? Bizim SGK’yı aradım orayla bir anlaşmamız yok, özel yaptırcan dediler ama bu seyehat sigortasını da kapsıyor mu olacak?

    Bir de benim iş vizesi olduğu için evraklarımı Dubai deki ofise göndermem gerekiyormuş Ankara’daki konsolosluk oyle dedi. Orayı aradığımda ilgilencek Türk biri çıkıyor mu telefona acaba? Bilgileriniz var mı? Evrakları doldururken bir yanlışlık olmasın diye sormak istiyorum. Çünkü uzun dönemli vize ve internship olunca hiçbir danışmanlık firması ilgilenmiyor :/

    • Bu arada gideceğim tarih şubatın başı en geç, ben şimdiden evrakları hazırlamaya başladım. Bir de X-Ray Chest Cert. istiyorlar benden. Onu hiç aldınız mı acaba?
     En erken ne zaman başvurmalıyım sizce vizeye ?

    • Ne kadar erken başvurursanız o kadar iyi olur. “X-Ray Chest Cert.” dedikleri muhtemelen bizde de işe girişlerde istenen mikro ciğer filmidir, eskiden verem savaş derneğinden alınıyordu, son durumu bilmiyorum.

 15. Ben 2013 yılının yazında gittim. Tabi orası kış oluyor, benim dayım yıllardan beri o güzel ülkede yaşıyor. Ben de atladım uçağa yanına gittim ve aşık oldum insanları o kadar muhteşem ve sıcakkanlı ki üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen arkadaşlarım sık sık mesaj atıyorlar. 20 gün içinde tekrar gideceğim ve heyecandan duramıyorum. Bu yıl 12 yaşındaki kız kardeşimle gideceğim herkese tavsiye ederim. Merak etmeyin oranın kışı bile ılık tabi South Island’ı bilemem. Sevgilerle…

 16. Gerçekten çok güzel bi anlatım olmuş. Ben de Yeni Zelanda’nın teknolojinin henüz uğramadığı eşsiz güzelliklerini görmek isterdim. Filmlerle, belgesellerle yetiniyoruz maalesef 🙁
  Bizim içinde gezin, tadını çıkarın. Anlatım için çok teşekkürler.

 17. Yeni Zelanda, Kiwiler… Hayalimde bir numaralı ülkedir, gidip görmek, hatta bazen yerleşmek istediğim. Sıkı denetim yaptıklarını biliyordum ama bu kadarını da beklemiyordum doğrusu. Özellikle arı kovanı şeklindeki meclislerini görmek isterdim. Artık nasıl gidebileceğimi de öğrendim. Bilgilendirici yazı için teşekkür ederim.

 18. Customs in New Zealand: very very thorough, but never personal. I look forward to hearing about the rest of your trip to my country. 🙂

  • Merhaba, dil okuluna gitmeyi istiyorum 2015 basinda, fakat Malta ile Yeni Zelanda arasinda kaldim. Yasam sarti, calisma imkani ve egitim kalitesi konusunda yardimci olabilir misiniz?

   • Uzun süreli, en az 6 ay, eğitim düşünüyorsanız Yeni Zelanda’yı tavsiye ederim. Eğitim kalitesi iyi, çalışma imkanı az ve iş bulmak pek kolay değil, IELTS sınavına girmeniz ve sanırım 5,5 civarında bir not almanız durumunda 20 saat çalışma hakkı veriyor. Sınav da ücretli.

    Kısa süreli düşünüyorsanız, yakın destinasyon Malta olabilir, ancak Malta konusunda bilgim yok maalesef. Yine Yeni Zelanda’ya göre daha iyi iş imkanı ve ücreti olan Avustralya’yı da tavsiye ederim.

   • Merhaba Fulya hanım. Ben Amerika’ya gitmek istiyordum ve yaklaşık 3-4 aydır araştırma yapıyordum, ancak vize talebim red edildi .Sizin bu yorumununuzu 4 ay önce yaptığınızı görüyorum. Muhtemelen Yeni Zelanda için araştırma yapmışsınızdır. Bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın