Azerbaycan

Ayvalık, sanki kendi içerisinde gizli güzellikler barındıran bir yer oldu benim için. Her ziyaretimde kendisi ve zenginliği hakkında yepyeni heyecan uyandıran şeyler öğreniyorum. Bazılarını belki sizler de biliyorsunuzdur ama benim için bu zenginliklerin her biri bu şirin yeri sadece ülkemiz için değil, dünya turizmi için de cazibe merkezi yapabilecek değerde şeyler.

Mesela kendine münhasır bir aroması olan dayanıklı zeytin yağı, mesela yüz elliden fazla meze çeşidi ve leziz Ege yemekleri, mesela yüzlerce yıllık tarihi evleri ve özgün mimarisi ve listeye eklenecek dahası ve dahası. Ayvalık kendisine vakit ayırınca işte bu güzelliklerini gözler önüne seriyor.

10Türkiye’nin en çok tescilli tarihi evine sahip ilçesi

Ayvalık Hakkında Bilgiler

Geçmişte Rumların da yaşadığı bir yer olan Ayvalık’ta, dört binden fazla tarihi diyebileceğimiz ev bulunuyor. Ayvalık yöresine özgü sarımsak taşından yapılmış 1860 adet ev tescillenmiş bile. Bu açıdan ülkemizin en fazla kayıt altına alınmış tarihi eve sahip yeri. Cumbaları, ferforjeleri, birbirinden güzel zarif kapıları, alınlıklarındaki işlemeleriyle her biri tek tek fotoğraflanmayı hakediyor. Gidin Ayvalık sokaklarında kaybolun!

Önceki Sayfa
⇦ Önceki blog yazısıFilipinler Gezi Rehberi
Sonraki blog yazısı ⇨Zamana Yenilen Satılık Köy: Lübbey, Ödemiş

28 YORUM 💬

 1. Ayvalik in tabiki bir çok güzelliği var ama tartismasiz listede 1. sırada olması gereken Sarımsaklı’dan bahsetmemisiniz bile..

  • Ayvalık gezilecek yerler yazısı olmadığından koyulmadı. Ayvalık’ın karakterstik, çoğu kişinin bilmediği özelliklerini anlattım. Sarımsaklı birinci sıraya girebilecek bir durumu olmadığını düşünüyorum.

 2. Yazı güzel olmuş ama Ayvalık’ı Ayvalık yapan en büyük değerlerden biri dalış turizmi yılda 30 bin kişi dalış turizmi için bölgeye gelmektedir. Bununda listede olması gerekmekte diye düşünüyorum.özellikle Ayvalık a özgü kırmızı mercanlar mutlaka görülmeli

 3. Canım Ayvalık! Tüm çocukluğum! Bu sayfada sıklıkla Ayvalık’ı görmek ne güzel! Teşekkürler… ☺️

 4. Kimse gitmesin, sadece bana kalsın istiyorum. O derece sevdim. 🙂 Evleri, insanları, yemekleri hepsi muhteşemdi.

 5. Cunda ByPipo Beach sizi kendi yerinizde hissettirecek samimiyette olan bir aile işletmesidir.Kum plajı sessiz ve huzurlu ortamıyla Cunda adası Patriça mevkiin de sizleri bekliyoruz.

 6. Ben de çok seviyorum ama bayram da bakalım neler olacak en çok da su yoksa ayvayı yedik :O CUNDA VE ŞEHİR İÇİ BİZE YASAK İNEBİLENE AŞK OLSUN 🙂

 7. AYVALIK…ESKİDEN DE ŞİMDİ DE MUHTEŞEMDİ..ANCAAAK…BURADA DEVAMLI VEYA GEÇİCİ YAŞAYANLAR….GÜZELİM YERLERİ TEMİZ TUTMAYI VE TEMİZ BIRAKMAYI NEZAMAN ÖĞRENECEKLER…YOKSA DİĞER BELDELER GİBİ GÜZEL AYVAKLIK DA ELDEN GİDİYOR…

 8. Eskiden çok sevdiğim bir cennet kosesiydi Ayvalık. Şimdi çok kalabalık, özellikle bayramlarda, hafta sonlarında oluşan trafik İstanbul’u aratmıyor.

 9. Hemen hemen her yaz mutlaka giderdik o taraflara o kadar çok sevdik ki yazlık ev almak nasip oldu. Doğasıyla deniziyle havasıyla harika bir yer☺️

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın