Yeni Zelanda‘yı oluşturan iki büyük adadan Güney Adası’nın güneybatısında yer alan Milford Sound, Fiordland Milli Parkı içerisinde konumlanıyor. Dünyada pek eşine rastlanmayan bir doğaya sahip olan Milford Sound, binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip fiyortlarıyla nefes kesici güzellikte.

Yemyeşil yağmur ormanları, bin 200 metre yüksekliğe uzanan tehlikeli uçurumları ile Güney Yarım Küre’nin en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri olan fiyortların çevresinde penguenler, yunuslar ve fok balıkları yaşıyor.

milford sound

Milford Sound, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın en çok ziyaretçi ağırlayan doğal güzelliklerinden biri olan Milford Sound, Güney Adası’nın güneybatısında, Tasman Denizi’nin 15 km içerisinde konumlanıyor. Her yıl 600 binden fazla doğa açığı gezginin ziyaret ettiği bölge Fiordland Milli Parkı sınırlarında yer alıyor.

İngiliz Şair, Roman ve Hikaye Yazarı Rudyard Kipling tarafından ‘Dünyanın sekizinci harikası’ olarak nitelendirilen Milford Sound, Buzul Çağı’nda buzullar tarafından oyulan muazzam büyüklükteki fiyortlardan oluşuyor. Deniz seviyesinden yüksekliği bin 200 metreye kadar uzanan fiyortların uçurumları karanlık sularda dikey olarak yükseliyor. Dağ zirvelerinin gökyüzünü sıyırdığı bölgede zirveden aşağıya dökülen şelalelerin seyri doyum olmaz güzellikte.

Malta

Yakın geçmişe kadar keşfedilmeyen bu güzellik büyük bir gizemle 20. yüzyıla kadar kendini saklamayı başardı. Avrupalı kaşiflerin 20. yüzyılda fiyortların içerisine girmesiyle birlikte ünü tüm dünyada duyulan fiyortların 27 metre derinliğindeki sığ sularla çevrili girişinden itibaren 22 km uzunluğunda fiyort yolculuğu başlıyor.

Yeni Zelanda’nın tamamını keşfeden ilk kişi unvanını taşıyan James Cook, fiyortların olduğu bölgeye 1770 yılında gelmiş. Yeni Zelanda yüzölçümünün yüzde 5’ini oluşturan fiyortlar UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Milford Sound Visitors Centre’dan rezervasyon yaparak katılabileceğiniz tekne turları fiyortları keşfetmek isteyen konuklar için 2 saatlik bir tekne turuyla unutulmaz bir deneyim sunuyor. Büyüleyici deniz ve yaban hayatıyla insan etkisinden uzak kalmayı başaran bölgede siyah mercanlar, foklar, balinalar yaşıyor. Fiyortların içerisindeki Harrison Koyu’nda deniz yaşamının izlenebileceği sualtı gözlemevi de bulunuyor.

milford sound
milford sound hakkında bilgi
milford sound nasıl gidilir

Dünyanın en çok yağmur alan bölgelerinden birinde yer alan fiyortlarda yılın her dönemi yağış görülüyor. Coğrafi oluşum sınıflandırması açısından fiyort olmasına rağmen ‘sound’ kelimesiyle ifade edilen Milford Sound’a bu ismin verilmesinin sebebi ise keşfedildiği dönemde fiyort kelimesinin çok yaygın olmaması.

Günümüzden 20 bin yıl kadar önce buzulların erimesiyle oluşan 14 fiyort, dünyanın dört bir yanından yürüyüş, tekne turu ve bisiklete binmek isteyen maceraperestlere ev sahipliği yapıyor. Milli parkın içerisindeki 14 fiyorttan en genişi Dusky, en turistiği ise Milford. Milfor Fiyortu’nda yer alan Bowen Şelaleleri ise tam anlamıyla bir görsel şölen yaşatıyor.

Milford Sound nerede

Milford Sound’a nasıl gidilir

Milford Sound, Queenstown’a arabayla yaklaşık dört saatlik mesafede. En yakın büyük şehir ise 128 km uzaklıktaki (arabayla 1 saat 45 dakika) Te Anau. Her iki şehirden de günübirlik turlarla fiyort gezileri düzenleniyor. Te Anau’ya Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Te Anau’ya en yakın ve sık uçuşun gerçekleştirildiği havalimanı Queenstown şehrinde.

Türkiye’den Singapur ya da Sidney üzerinden farklı hava yolu şirketlerinin aktarmalı uçuşlarıyla Queenstown’a ulaşmak mümkün. Queenstown ile Milford Sound arasındaki mesafe ise 287 km. Bu mesafe özel araçla yaklaşık 4 saat sürüyor.

Sadece Milford Sound‘un varlığı bile Yeni Zelanda’ya kalkıp gitmeye değer. Milford Sound, Fiordlands Ulusal Parkı’nın bir parçası. Te Anau kasabasından Milford Sound’a uzanan Milford Road, Yeni Zelanda’nın en güzel araç sürüş yollarından biri. Tur otobüslerinin tavanı manzarayı görebilmek için saydam plastikten yapılma. Milford Road’daki muhteşem manzaranın keyfini çıkarın. İkonik manzara Mitre Peak için kameralarınızı hazır tutun. Queenstown’daysanız muhakkak Milford Sound turu alın. Pahalı ama değer.

2 Yorumlar

  1. Fotoğraflar kalk gideli, görelim, gezelim, biz de fotoğraf çekelim dedirtiyor. Keşfedilecek ne çok yer var. Yolda olma hali her zaman en sevdiğim haldir. Kıskanmamak elde değil. Paylaşımlar için teşekkürler, yararlanılacak bilgiler emeğinize değmiş.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz