Viyana, Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri, aynı zamanda da imparatorluğun görkemli dönemlerinden kalmış mimari bir miras. Dev barok sarayları ve heybetli bulvarlarıyla kesinlikle nostaljik bir kraliyet havası yayan, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. Yüzyıllar boyunca Habsburg hanedanının yerleşim yeri olan kent, bu süre boyunca Avrupa’nın kültürel ve politik merkezlerinden biri haline geldi.

Viyana kültürel etkinlikleri, görülecek yerleri, kafeleri, şaraphaneleri ve büyülü atmosferi ile tüm dünyada ün salmış bir yer. Tüm bu güzel şeylerin yanında tabii ki kabul etmemiz gereken bir nokta da şehrin pahalı oluşu. Mesela sadece bir müzeye girmek için 60$ ücret ödemeniz gerekebilir. İşin güzel tarafı ise Viyana’da ücretsiz olarak da yapılabilecek birçok şey de bulunuyor.

malta
viyana gezi rehberi blog

Viyana Gezi Rehberi

Estetiğin zarafetle buluştuğu en şık Avrupa kenti olan Viyana, günümüzde kültür, sanat, felsefe, müzik alanında diğer Avrupa başkentlerinin bir adım önünde yer alıyor. 

       

Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Viyana, ülkesinin dokuz eyaletinin yüz ölçümü bakımından en küçüğü olsa da, nüfus bakımından en kalabalık yerleşimi. Avrupa Birliğinin en büyük onuncu kenti olan Viyana, bu oranla Avusturya nüfusunun yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.

On dokuzuncu yüzyılın sonlarından 1938’e kadar, yüksek kültür ve modernizmin merkezi olarak kalan Viyana, bir dünya müzik başkenti olarak Brahms, Bruckner, Mahler ve Richard Strauss gibi bestecilere ev sahipliği yaptı. Engelbert Dollfuss sosyalist milisleri tarafından işgal edilerek 1934 Avusturya iç savaşını yaşayan kent, 1938’de Avusturya doğumlu Adolf Hitler Avusturya’ya girişiyle Heldenplatz’daki Neue Burg balkonundan Avusturyalılara Nasyonal Sosyalizmi dikte ettiği olaylara sahne oldu.

viyana rehberi

Tüm bu tatsız gelişmeler nedeniyle İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna dek başkent statüsünü kaybeden Viyana, 1945’te de Sovyetlerin Almanlara karşı Viyana Taarruzunu başlatarak şehri kuşatmasıyla sıkıntılı bir döneme daha girdi. İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri hava saldırılarında ulaşım ve altyapı sistemleri ağır hasar gören, su ve elektrik dağıtımı sekteye uğrayan, kamu binaları gibi ve pek çok yapının yıkılarak hasar gördüğü Viyana’da, şehrin düşmesi on bir günü buldu.

Ardından Avusturya, Nazi Almanyası’ndan ayrılarak Viyana’yı yeniden cumhuriyetin başkenti ilan etti. 1955’e dek Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Fransa ve SSCB orduları tarafından bölünmüşse de, 1955’te imzalanan Staatsvertrag sonrasında Sovyet askerleri Viyana’dan çekildi.

Viyana Gezilecek Yerler

Viyana yürüyerek kolayca keşfedilecek bir kent. Kentin düz ve planlı yapısı Viyana’yı gezerken büyük kolaylık sağlıyor. Dört bir yanı özel bisiklet yolları ile çevrili Viyana, ülkenin en kalabalık şehri olmasına rağmen trafik sorunu yaşamıyor. Tramvay ve metro ağı sayesinde de kentin her yerine ulaşmak çok kolay.

1. Schonbrunn Sarayı

viyana gezi rehberi schonbrunn


Habsburg Hanedanlığı’nın 18. yüzyılda yazlık sarayı olarak kullandığı Schönbrunn Sarayı, Barok ve Rokoko sitlerindeki etkileyici mimarisi ile şehrin en önemli turistik duraklarından. Schönbrunn Park ve Bahçeleri ise kesinlikle kaçırılmaması gereken bir bölüm. UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeyi başarmış bahçe de tam bir Barok tarzını yansıtıyor. Sayısız eser ve özellikle 1883 yılına ait Palmiye Evi başta olmak üzere bulunun bütün binalar keşfedilmeyi bekleyen birer tarih hazineleri adeta.

Tarihte Mozart’ın konser verdiği ve günümüzde sanat galerisi olarak hizmet veren saray, bahçesinde ise bir hayvanat bahçesini barındırıyor. Sarayda ayrıca botanik bahçesi, labirent bölümü ve açık hava tiyatrosu da bulunuyor. Eğer çocuklarınız ile ziyaret ediyorsanız Çocuk Müzesine de bir uğrayın derim. Küçük prens ve prenses kıyafetlerini deneyip kısa süreliğine de olsa kraliyet ailesindenmiş gibi hissedebilirler.

2. Hofburg Sarayı

viyana gezi rehberi hofburg


Avusturya’nın kraliyet ailesi olan Habsburg Hanedanlığına 600 yıl boyunca ev sahipliği yapan Hofburg Sarayı, 13. yüzyıl tarihli bir yapı. Günümüzde ise yapının içerisinde cumhurbaşkanlığı ofisleri ile 22 adet müze, 14. yüzyıldan kalma Augustinian Kilisesi, Kraliyat Şapeli, İspanyol Binicilik Okulu ve Ulusal Kütüphane bulunan muazzam bir yerleşke. Hofburg Sarayı, içerisinde barındırdığı önemli birçok gezi durağı ile bir taşla birçok kuş vurmak isteyen gezginlerin favori uğrak noktası.

3. İspanyol Binicilik Okulu

Spanish Riding School Viyana


Dünyanın en eski ve hâlihazırdaki tek kraliyet binicilik okulu olan Viyana İspanyol Binicilik Okulu (Spanish Riding School), eğer atlarla ilgileniyorsanız ve performanslarını da izlemek isterseniz Viyana’da gitmeniz gereken yerlerden.

1572’de kurulduğu bilinen İspanyol Binicilik Okulu sıklıkla ziyaretçilerin izleyebileceği şovlar düzenliyor. Viyana için muazzam bir marka değeri taşıyan İspanyol Binicilik Okulunun yıllık ortalama 250 bin civarında ziyaretçisi oluyor.

4. Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus Viyana


Viyana’nın meşhur “insan ve doğa dostu” evi Hundretwasserhaus gerçekten çok garip ama bir o kadar da etkileyici ve mutlaka görülmesi gereken bir yer. Ressam Friedensreich Hundretwasser tarafından tasarlanmış ve Löwengasse ile KegelStrasse’nin köşesinde çok canlı renkleriyle öne çıkıyor. 1985’de yapımı tamamlanan binanın hemen yanındaki Kunsthaus Wien de ziyaretçilerin ilgisini kendi üzerine çekmeyi başarıyor. Teras kafesine oturup atmosferi içinize çekmeniz için harika bir ortama sahip.

5. Belvedere Sarayı

viyana gezi rehberi belvedere


Eğer gece güzel görünen bir yer arıyorsanız daha fazla aramanıza gerek yok, Belvedere Sarayı, tam olarak aradığınız yer. Gece olup ışıkları açıldığında o kadar güzel oluyor ki muhtemelen Viyana’daki en güzel yer bile denilebilir. Landstrasse’de iki parçadan oluşan barok stilde bir saray olan Belvedere Sarayı, Yukarı ve Aşağı Belvedere Sarayı olarak iki bölümden oluşuyor.

6. Viyana Doğa Tarihi Müzesi

viyana gezi rehberi


Viyana Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum), dünyanın en kapsamlı mineral koleksiyonunu barındırdığı gibi; yine dünyanın çeşitli yerlerinden bulunmuş meteor parçaları ve milyonlarca yıllık fosilleri de sergiliyor.

Dinozorlarla nesli tükenen hayvanların bulunduğu bölüm, insan evrimi salonu ve dünyadaki her türden hayvanın doldurulmuş hallerinin sergilendiği bir de Zooloji Müzesi kısmı bulunuyor. Viyana Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenen eserlerin birçoğu Maria Teressa’nın eşi François de Lorraine’nin koleksiyonlarından oluşuyor.

Müzelerin yanı sıra özel etkinliklerin de düzenlendiği Museum Quarter’da, birbirinden hoş kafe ve restoranlar, küçük hediyelik eşya dükkânları, avlular ve geçici sergiler de bulunuyor. 60 bin metrekarelik alanı ile dünyanın en büyük kültürel alanlarında ilk onda yer alan MQ, dans ağırlıklı çeşitli etkinliklerin düzenlendiği “Tanzsquartier” ile çağdaş sanatlar merkezi olan “Q21” de yer alıyor. Oraya da uğrayın derim.

7. St. Stephen’s Katedrali

st-stephens vienna


St. Stephen Katedrali, şehrin en önemli ikonlarından biri. Farklı zamanlarda inşa edilmiş 18 sunak bölümünden oluşan katedral, 2. Dünya Savaşında yok edilmişti ancak zamanla tekrar yapılarak Viyana’nın en önemli adreslerinden biri haline getirildi. Bulunduğu konum itibari ile Viyana’nın her yerinden görülebilen kilisenin kulelerinden birine çıktığınız zaman, yine koca şehri etrafınızı çevirmiş bir halde bulabilirsiniz.

8. Ringstrasse

viyana gezi rehberi ringstrasse


Yaklaşık 5 km uzunluğa sahip Ringstrasse, Viyana’nın merkezini dolaşan bir ring aslında. Merkezdeki Stadtpark’ı cevreleyen, ‘ring-kai-ring’ giden tramvayın bulunduğu Ringstrasse, etrafı tamamıyla Viyana’nın karakteristik özelliklerini yansıtan tarihi mekânlarla dolu bir cadde. Muhteşem binaların ve çevrenin fotoğraflarını çekmek istiyorsanız bu caddeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

9. Graben

viyana gezi rehberi graben

Tıpkı diğer şehirlerde olduğu gibi Viyana’nın da meşhur bir caddesi var, adı Graben. Muhteşem mimariye sahip binalar, canlı bir atmosfer ve eğlence arayanların adresi burası. Viyana’nın en pahalı dükkânlarının bulunduğu mekân, Havelka gibi birçok ünlü kafeye ev sahipliği yapıyor. Graben’de aynı zamanda Veba Anıtı da yer alıyor.

10. Wiener Rathaus

viyana gezi rehberi rathaus


Viyana Belediye Binası (Vienna City Hall) olan Rathaus, Neo-Gotik tarzının en görkemli örneklerinden biri. Neredeyse 14,000 metre kare büyüklüğündeki bu muhteşem yapının inşası 1883’de tamamlandı. 98 metre yükseklikteki kulesi Rathausmann ise şehrin sembolü niteliğinde. Kemerli avlu binanın tam ortasında bulunuyor ve yaz konserleri için en çok tercih edilen yerlerden biri.

Viyana konaklama

Viyana’da lüks bir konaklama düşünüyorsanız, Opernring, Coburgbastei, Schubertring ve Kaerntner Ring semtleri ile Habsburgergasse, Johannesgasse ve Philharmonikerstasse Caddeleri size göre. Daha hesaplı konaklama seçenekleri için ise Mariahilfer, Tabor ve Wagramer Caddeleri’ne bakabilirsiniz.

Viyana gezinizde otel dışında konaklama seçeneği olan Airbnb’yi hiç denemediyseniz en az bir defa deneyin. İlk kez Airbnb kullanacaksanız burayı tıklayarak kaydolunca 22 Euro kazanırsınız. İlk defa booking.com kullanıyorsanız da buraya tıklayarak kaydolursanız da 15 Dolar indiriminiz olur.

Viyana yeme ve içme

wiener schnitzel
wiener schnitzel

Viyana restoranlarında şayet masanızda fazladan yer varsa onu yabancı bir çiftle paylaşmak son derece normal bir davranış olarak görülüyor. Dolayısı ile bir restorana gittiğinizde de tek başınıza bir masada oturmak için ısrar etmeyin, yoksa uzun bir zaman bekleme riskini almış olursunuz. Ayrıca Viyana genelinde restoran, bar ve kafelerde hesaba garson ve servis ücreti dâhil edilmiyor. Dolayısı ile de sizden hesabın %10-15 oranında bahşiş bırakmanız bekleniyor.

Bu konuda başlıbaşına bir blog yazısı yazmak şart. Halihazırda bir çok blogger arkadaşın bloglarından çok iyi yazılarının olduğuna da eminim, göz atın. Viyana’ya yolunuz düşerse bir ‘kaffeehaus’ deneyimi yaşamadan dönerseniz Viyana’ya gittim diyemezsiniz derler. Kahvenizi ya da ‘sachertorte’nizi bitirdikten sonra geleneksel bir yemek için ‘wiener schnitzel’e öğle yemeğine gidebilirsiniz.

Üzüm, erik gibi meyvelerle pişirilen ‘imparator omleti’, lahana, havuç ve soğan gibi malzemelerle hazırlanan börek ‘strudel’ ile haşlanmış sığır eti, elma ve yaban turpu sos ile servis edilen ‘tafelspitz’. Ancak kendinizi buna mecbur hissetmeyin, çünkü Viyana mutfağı tüm dünyadan lezzetler barındırıyor, burada dilediğiniz yemeği bulabilirsiniz.

Kahve, bira çeşitleri ve şarap şehirde en sık tüketilen içeceklerden. Avusturya’nın ulusal içeceği olarak kabul edilen gazoz Almdudler, bölgeye özgü bitki ve çiçek özlerinden yapılıyor. Viyana ayrıca Viyana sıcak çikolatası adı verilen tatlı kış içeceği ile ünlü. Bu içeceğin bildiğimiz sıcak çikolatadan farkı, içerisinde yumurta beyazı ve krema da bulunması ve dolayısıyla daha yoğun bir kıvama ve tada sahip olması.

Avusturya mutfağını şık bir atmosfer eşliğinde deneyimlemek isterseniz Am Heumarkt Caddesi’nde yer alan Steirereck, Tuchlauben semtindeki Fabios, Müze Meydanı’nda yer alan Glacis Beisl ve Bognergasse Sokağı’nda bulunan Zum Schwarzen Kameel adreslerine göz atabilirsiniz.

Viyana alışveriş

Viyana’nın şık mağazaları pazarlık yapmak isteyenler için uygun yerler değil. Ancak eğer en kaliteli ürünlerden hoşlanıyorsanız, özellikle de tasarım ilginizi çekiyorsa, Viyana tam sizin için demek. Mağazalar şehrin her tarafına dağılmış durumda, ancak çok kaliteli bir alışveriş deneyimi istiyorsanız Mariahilfer Strasse’ye, yani şehrin en yoğun alışveriş caddesine gitmeniz gerekiyor. Daha pahalı olsa da daha kaliteli ürünler için Karnter Strasse de oldukça alışveriş sever tarafından tercih ediliyor.

Hem yerel hem de uluslararası ürünlerin bulunduğu Naschmarkt ise şehrin en büyük ve en ünlü mağazası. Tek seferde birçok ürünü bulabileceğiniz Ringstrassen Galerien nispeten daha pahalı bir yer. Çoğunlukla tekstil ve son moda tasarım ürünleri ile gurme restoranlar bu bölgede bulunuyor.

Daha ucuz ve orta seviye bütçeler için ise Gerngross’a uğrayın. Hepsinden daha popüler olan yer ise şehrin tam merkezinde bulunan Steffl. Aklınıza gelebilecek tüm markaları burada, ayrıca ev dekorasyonu, parfümeri mağazalarını da var. Steffl’in en üst katı şehri görebileceğiniz harika bir manzaraya da sahip.

Viyana gece hayatı

viyana muze

Viyana, hareketli bir gece hayatı atmosferine sahip. Şehirde gece hayatının hareketli olduğu bölgeler Inner Stadt, Gurtel, Old Jewish Quarter, Bermuda Dreieck, Amerlinghaus semtleri ile Nussdorfer, Faulmanngasse, Mariahilfer ve Riemengasse Caddeleri.

Uğrayabilecek en popüler eğlence mekânları arasında ise Porgy & Bess, Jazzland, Volksgarten, Elektro Gönner, Lutz Bar ve Amerlingbeisl bulunuyor.

Viyana gündüz saatlerinde Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden biriyken akşam karanlık çöktüğünde birtakım önlemler almanız gerektiren bir yapıya sahip. Şehirde tren istasyonları ve parklar özellikle gece saatlerinde oldukça tenha oluyor ve genellikle uyuşturucu satıcılarının, fahişelerin ve kapkaççıların buluşma noktası hâline geliyor.

Parklar ve tren istasyonları haricinde The Prater, Stadtpark ve Schwedenplatz bölgeleri akşam karanlığı çöktükten sonra uzak durmanız gereken adreslerden.

Viyana hava durumu

Viyana’da yazın sıcak ve güneşli, kışın ise soğuk ve kar yağışlı bir iklim yaşanıyor. Şehri keşfetmek ve açık hava aktivitelerinde bulunmak için Viyana’yı nisan ve eylül ayları arasında kalan ilkbahar ve yaz dönemlerinde ziyaret edebilirsiniz. Kış sporları yapmak ve Noel eğlencelerine katılıp o atmosferi yaşamak için de kasım ve şubat ayları arasında kalan kış mevsimini tercih edebilirsiniz.

Viyana’nın para birimi

Avusturya genelinde, para birimi olarak Euro (€) kullanılıyor.

Viyana’ya nasıl gidilir

Viyana’ya Türk Hava Yolları ve Austiran Airlines ile Atatürk Havalimanı’ndan, yine Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan haftanın her günü, yaklaşık 2.5 saat süren direkt uçuşlarla ulaşım mümkün.

Şehir merkezinden 20 km uzaklıkta bulunan Viyana Havalimanından S-Bahn trenine binerek 40 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Metro ise hemen hemen Viyana içinde her yere ulaşımı sağlıyorsa da tramvayı tercih ederek şehrin güzelliğini daha rahat görebilirsiniz.

Eğer tren ile geliyorsanız şehrin 4 ana tren istasyonlarından birine ulaşacaksınız. Hemen hemen hepsi birçok tramvay, otobüs ve diğer tren istasyonlarına bağlı olması sebebiyle otelinize ulaşımı kolayca sağlayabilecek nitelikte.

Viyana, Avrupa’nın tam merkezinde bulunması nedeniyle diğer Avrupa şehirlerine ulaşım için çok uygun bir konuma sahip. Budapeşte ve Prag günü birlik olarak bile gidilip ziyaret edilebilir. Ya da Avusturya’nın bir diğer büyük şehri Salzburg’a da yine günü birlik olarak gidip gelebilirsiniz.

2 YORUM

  1. Kemal Bey, Viyana için aceleye gelmeden bir çok yeri gezmek için kaç gün önerirsiniz? Bir sanat tarihçisi ve müze seven biri olarak soruyorum. Yalnız gitmeyi planlamaktayım. Yardımcı olursanız çok sevirim. Teşekkürler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın