Viyana, Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri, aynı zamanda da imparatorluğun görkemli dönemlerinden kalmış mimari bir miras. Dev barok sarayları ve heybetli bulvarlarıyla kesinlikle nostaljik bir kraliyet havası yayan, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. Yüzyıllar boyunca Habsburg hanedanının yerleşim yeri olan kent, bu süre boyunca Avrupa’nın kültürel ve politik merkezlerinden biri haline geldi.

Viyana kültürel etkinlikleri, görülecek yerleri, kafeleri, şaraphaneleri ve büyülü atmosferi ile tüm dünyada ün salmış bir yer. Tüm bu güzel şeylerin yanında tabii ki kabul etmemiz gereken bir nokta da şehrin pahalı oluşu. Mesela sadece bir müzeye girmek için 60$ ücret ödemeniz gerekebilir. İşin güzel tarafı ise Viyana’da ücretsiz olarak da yapılabilecek birçok şey de bulunuyor.

viyana gezi rehberi blog

Viyana’nın çok güzel bir geçmişi var ve günümüze de çok güzel bir şekilde yansımaya devam ediyor. İster yıllarca hüküm sürmüş Habsburg ailesinin hayranı olun, ister Mozart’ın senfonilerinin fanatiği olun ve hatta isterseniz de antikalardan hoşlanan biri olun bu şehirde sizi günlerce hiç durmadan oyalayacak birçok özellik var.

Tasarımın ve sanatın geçirdiği evrimin izini sürebileceğiniz, tarihe doyabileceğiniz Viyana’da sanata ve mimariye verilen önem şehrin her bir köşesinde karşınıza çıkıyor. Avrupa’nın en önemli krallığına hizmet eden Hofburg İmparatorluk Sarayı, Barok mimari tarzında yapılan Karlskirche Katedrali, mimarisi ve zengin içeriği ile dikkat çeken Güzel Sanatlar Müzesi, Avrupa’nın en güzel saraylarından biri olan Schönbrunn Sarayı şehrin tarihi ve kültürel zenginliğini göz alıcı şekilde gözler önüne seriyor.

Malta

Viyana Gezi Rehberi

Viyana, Tuna Nehri kıyısında kurulan dört başkentten biri. Avusturya’ya başkentlik yapan ve ülkenin en büyük şehri olan Viyana, klasik batı müziğine hayat veren, ziyaret ettiğinizde neredeyse tüm Avrupa kültürüne dair kapsamlı fikir sahibi olabileceğiniz bir kent. Estetiğin zarafetle buluştuğu en şık Avrupa kenti olan Viyana, günümüzde kültür, sanat, felsefe, müzik alanında diğer Avrupa başkentlerinin bir adım önünde yer alıyor.

Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Viyana, ülkesinin 9 eyaletinin yüz ölçümü bakımından en küçüğü olsa da nüfus bakımından en kalabalık yerleşimi. Avrupa Birliğinin en büyük 10. kenti olan Viyana, bu oranla Avusturya nüfusunun yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.

Orta Avrupa’nın en büyük kentlerinden biri olan Viyana, gelişimini büyük oranda coğrafi konumuna borçlu. İlk olarak Tuna Nehri’nin güneyinde kurulan tarihi kent merkezi, günümüzde nehrin diğer kıyısına geniş biçimde taşarak, doğu-batı ve kuzey-güney doğrultularındaki eski ticaret yollarının kavşağında kurulmuş.

19. yüzyılın sonlarından 1938’e kadar, yüksek kültür ve modernizmin merkezi olarak kalan Viyana, bir dünya müzik başkenti olarak Brahms, Bruckner, Mahler ve Richard Strauss gibi bestecilere ev sahipliği yaptı. Engelbert Dollfuss sosyalist milisleri tarafından işgal edilerek 1934 Avusturya iç savaşını yaşayan kent, 1938’de Avusturya doğumlu Adolf Hitler Avusturya’ya girişiyle Heldenplatz’daki Neue Burg balkonundan Avusturyalılara Nasyonal Sosyalizmi dikte ettiği olaylara sahne oldu.

viyana rehberi

Tüm bu tatsız gelişmeler nedeniyle II. Dünya Savaşı’nın sonuna dek başkent statüsünü kaybeden Viyana, 1945’te de Sovyetlerin Almanlara karşı Viyana Taarruzunu başlatarak şehri kuşatmasıyla sıkıntılı bir döneme daha girdi. İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri hava saldırılarında ulaşım ve altyapı sistemleri ağır hasar gören, su ve elektrik dağıtımı sekteye uğrayan, kamu binaları gibi ve pek çok yapının yıkılarak hasar gördüğü Viyana’da, şehrin düşmesi on bir günü buldu.

Ardından Avusturya, Nazi Almanyası’ndan ayrılarak Viyana’yı yeniden cumhuriyetin başkenti ilan etti. 1955’e dek Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Fransa ve SSCB orduları tarafından bölünmüşse de, 1955’te imzalanan Staatsvertrag sonrasında Sovyet askerleri Viyana’dan çekildi.

Coğrafi konumuyla birlikte, mimari ve kültürel açıdan Avrupa’nın en güzel kentlerinden olan Viyana, tarih boyunca pek çok imparatorluğa başkentlik yapmış, halen de OPEC, AGİT ve Uluslararası Atom Enerjisi Örgütü gibi önemli uluslararası kuruluşlara ev sahipliği yapan bir Avrupa kenti.

Habsburg Hanedanlığının başlıca yerleşim yeri olan Viyana bu dönem boyunca Avrupa’nın kültürel ve politik merkezlerinden biri haline gelmiş. Halen de bu izleri taşıyan eski kent merkezi ve Schönbrunn Sarayı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından dünya kültür mirası olarak kabul ediliyor.

Korunmuş, bilinçli olarak organize edilmiş ferah sokakları sadece gündüzleri değil, geceleri de hareketli. Viyana yaşam, gelenek ve tatlarının kalbi bu sokaklarda atıyor. Bütün bu gerçeklere bakarak tarihi Viyana şehrinin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olduğuna da kuşkusuz şaşırmamak gerek.

Viyana Gezilecek Yerler

Viyana yürüyerek kolayca keşfedilecek bir kent. Kentin düz ve planlı yapısı Viyana’yı gezerken büyük kolaylık sağlıyor. Dört bir yanı özel bisiklet yolları ile çevrili Viyana, ülkenin en kalabalık şehri olmasına rağmen trafik sorunu yaşamıyor. Tramvay ve metro ağı sayesinde de kentin her yerine ulaşmak çok kolay. Viyana Gezilecek Yerler blog yazımda da detaylı gezi noktaları bilgileri paylaştım.

1. Schonbrunn Sarayı

viyana gezi rehberi schonbrunn

Schönbrunn Sarayı (Schloss Schönbrunn), Habsburg Hanedanlığının 18. yüzyılda yazlık sarayı olarak kullandığı, Barok ve Rokoko mimarisi ile şehrin en önemli turistik duraklarından. Halen hem kültürel hem de politik açıdan Avusturya’nın en önemli yapısı olan Schönbrunn Sarayı, 1441 odası, ağaçları, palmiye evi, labirent hayvanat bahçesi, Neptün çeşmesi, çiçeklerden oluşan tünelleri ve ‘gloriette’ adı verilen sütunlarıyla bu unvanının hakkını veriyor.

Schönbrunn Park ve Bahçeleri ise kesinlikle kaçırılmaması gereken bir bölüm. UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeyi başarmış bahçe de tam bir Barok tarzını yansıtıyor. Sayısız eser ve özellikle 1883 yılına ait Palmiye Evi başta olmak üzere bulunun bütün binalar keşfedilmeyi bekleyen birer tarih hazineleri adeta.

Tarihte Mozart’ın konser verdiği ve günümüzde sanat galerisi olarak hizmet veren saray, bahçesinde ise bir hayvanat bahçesini barındırıyor. Sarayda ayrıca botanik bahçesi, labirent bölümü ve açık hava tiyatrosu da bulunuyor. Eğer çocuklarınız ile ziyaret ediyorsanız Çocuk Müzesine de bir uğrayın derim. Küçük prens ve prenses kıyafetlerini deneyip kısa süreliğine de olsa kraliyet ailesindenmiş gibi hissedebilirler.

Saray, haftanın 7 günü ziyarete açık. 1 Nisan – 30 Haziran döneminde 08.00-17.30, 1 Temmuz – 31 Ağustos döneminde 08.00-18.30, 1 Eylül – 31 Ekim döneminde 08.00-17.30, 1 Kasım – 31 Mart döneminde ise 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Sarayda bilet satışı her gün saat 08.00’de başlıyor, kapanıştan 45 dakika önce sona eriyor. Schönbrunn Sarayı giriş ücreti ise sarayın görmek istediğiniz bölümlerine göre değişkenlik gösteriyor. En kapsamlı bilet (Imperial Tour) yetişkinler için 16,50€, öğrenciler için ise 14,5€.

2. Hofburg Sarayı

viyana gezi rehberi hofburg


Hofburg Sarayı, Habsburg Hanedanı başta olmak üzere Viyana tarihine damgasını vurmuş imparatoriçe Sisi ile Avusturya tarihine yön veren güçlü ailelerinin yaşadığı, Fransız Kraliçesi Marie Antoinette’in doğduğu ve son olarak da II Dünya Savaşında Hitler’in balkonunda konuşma yaptığı çok önemli bir saray.

Avusturya’nın kraliyet ailesi olan Habsburg Hanedanlığına 600 yıl boyunca ev sahipliği yapan Hofburg Sarayı, 13. yüzyıl tarihli bir yapı. Günümüzde ise yapının içerisinde cumhurbaşkanlığı ofisleri ile 22 adet müze, 14. yüzyıldan kalma Augustinian Kilisesi, Kraliyat Şapeli, İspanyol Binicilik Okulu ve Ulusal Kütüphane bulunan muazzam bir yerleşke.

Hofburg Sarayı, içerisinde barındırdığı önemli birçok gezi durağı ile bir taşla birçok kuş vurmak isteyen gezginlerin favori uğrak noktası. Saray, Eylül – Haziran döneminde 09.00-17.30, Temmuz – Ağustos döneminde ise 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Hofburg Sarayı giriş ücreti yetişkinler için 15€ (sesli rehber 18€), öğrenciler için ise 14€ (sesli rehber 17€).

3. İspanyol Binicilik Okulu

Spanish Riding School Viyana


Dünyanın en eski ve hâlihazırdaki tek kraliyet binicilik okulu olan Viyana İspanyol Binicilik Okulu (Spanish Riding School), eğer atlarla ilgileniyorsanız ve performanslarını da izlemek isterseniz Viyana’da gitmeniz gereken yerlerden. 1572’de kurulduğu bilinen İspanyol Binicilik Okulu sıklıkla ziyaretçilerin izleyebileceği şovlar düzenliyor. Viyana için muazzam bir marka değeri taşıyan İspanyol Binicilik Okulunun yıllık ortalama 250 bin civarında ziyaretçisi oluyor.

İspanyol Binicilik Okulu, haftanın 7 günü 09.00-16.00 saatlerinde ziyaret edilebiliyor. Özel performansların düzenlendiği cuma günleri ise 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediliyor. İspanyol Binicilik Okulu giriş ücreti 19€, sabah egzersizi 16€, özel performans gösterileri ise 27€.

4. Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus Viyana


Viyana’nın meşhur “insan ve doğa dostu” evi Hundretwasserhaus gerçekten çok garip ama bir o kadar da etkileyici ve mutlaka görülmesi gereken bir yer. Ressam Friedensreich Hundretwasser tarafından tasarlanmış ve Löwengasse ile KegelStrasse’nin köşesinde çok canlı renkleriyle öne çıkıyor. 1985’de yapımı tamamlanan binanın hemen yanındaki Kunsthaus Wien de ziyaretçilerin ilgisini kendi üzerine çekmeyi başarıyor. Teras kafesine oturup atmosferi içinize çekmeniz için harika bir ortama sahip.

5. Belvedere Sarayı

viyana gezi rehberi belvedere

Belvedere Sarayı, inşası 1745’te tamamlanan ve Barok tarzı mimariye sahip oldukça önemli bir saray. Yukarı Beldevere ve Aşağı Beldevere olmak üzere iki bölümden meydana gelen yapının yukarı bölümünde daimi, aşağı bölümünde ise geçici sergiler düzenleniyor.

Eğer gece güzel görünen bir yer arıyorsanız daha fazla aramanıza gerek yok, Belvedere Sarayı, tam olarak aradığınız yer. Gece olup ışıkları açıldığında o kadar güzel oluyor ki muhtemelen Viyana’daki en güzel yer bile denilebilir. Landstrasse’de iki parçadan oluşan barok stilde bir saray olan Belvedere Sarayı, Yukarı ve Aşağı Belvedere Sarayı olarak iki bölümden oluşuyor.

Saray, cuma günleri hariç her gün 10.00-18.00, cuma günleri ise 10.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Yukarı Belvedere Sarayı giriş ücreti yetişkinler için 16€, öğrenciler için 13€; Aşağı Belvedere Sarayı giriş ücreti yetişkinler için 24€, öğrenciler için ise 21€.

6. Museum Quarter

viyana gezi rehberi
Viyana Doğa Tarihi Müzesi

Museum Quartier (MQ), kentin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden. İçerisinde mimarlık müzesi Architekturzentrum Wien, Kunsthalle Wien, Leopold Museum olmak üzere, sanat müzeleri, modern sanat müzesi MUMOK, interaktif çocuk müzesi Zoom Kindermuseum ve pek çok etkinlik alanının yer alıyor.

Müzelerin yanı sıra özel etkinliklerin de düzenlendiği Museum Quarter’da, birbirinden hoş kafe ve restoranlar, küçük hediyelik eşya dükkânları, avlular ve geçici sergiler de bulunuyor. 60 bin metrekarelik alanı ile dünyanın en büyük kültürel alanlarında ilk onda yer alan MQ, dans ağırlıklı çeşitli etkinliklerin düzenlendiği ‘Tanzsquartier’ ile çağdaş sanatlar merkezi olan “Q21” de yer alıyor.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum), 19 sergi salonuyla Avrupa’nın en büyük doğa tarihi müzelerinden biri. Dünyanın en kapsamlı mineral koleksiyonunu barındırdığı gibi yine dünyanın çeşitli yerlerinden bulunmuş meteor parçaları ve milyonlarca yıllık fosilleri de sergiliyor. Arkeoloji, antropoloji, mineraloji, zooloji ve jeoloji sergilerinin yanı sıra, dünyanın en değerli taş koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Dinozorlarla nesli tükenen hayvanların bulunduğu bölüm, insan evrimi salonu ve dünyadaki her türden hayvanın doldurulmuş hallerinin sergilendiği bir de Zooloji Müzesi kısmı bulunuyor. Viyana Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenen eserlerin birçoğu Maria Teressa’nın eşi François de Lorraine’nin koleksiyonlarından oluşuyor.Viyana Doğa Tarihi Müzesi, salı günleri ziyarete kapalı. Çarşamba günleri 09.00-21.00, perşembeden pazartesiye kadar ise 09.00-18.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Müze, 1 Ocak ve 25 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalı. Viyana Doğa Tarihi Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 12€, öğrenciler için ise 7€.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum), Habsburg hükümdarlarının yüzyıllarca topladığı sanat eserlerinin sergilendiği, Viyana’nın en önemli müzelerinden biri. Müzede, Mısır ve Yakındoğu Koleksiyonu, Heykel ve Dekoratif Sanat Koleksiyonu, Resim Galerisi ve Sikke Koleksiyonu gibi bölümlerde sergileniyor.

Viyana Devlet Opera Binası (Wiener Staatsoper) sanatın başkenti Viyana’nın simge yapılarından biri. Museum Quarter yakınında yer alıyor. Tek gösteride iki bin yüz kişiyi ağırlama kapasitesi bulunan salonun bulunduğu yapı, İmparator Franz Joseph için Neo-Rönesans mimari tarzda inşa edilmiş. Rehberli turlarla gezebileceğiniz gibi düzenlenen performanslara bilet alarak da gezebilirseniz.

7. St. Stephen’s Katedrali

st-stephens vienna

St. Stephen Katedrali, şehrin en önemli ikonlarından biri. Viyana’nın simgesi olan Aziz Stefan Katedrali (Stephansdom), şehrin tam kalbi olan Stephansplatz Meydanında, 1365’ten bu yana tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini selamlıyor. Avusturya Dükü IV. Rudolf tarafından yaptırılmış.

Farklı zamanlarda inşa edilmiş 18 sunak bölümünden oluşan katedral, II. Dünya Savaşında yok edilmişti ancak zamanla tekrar yapılarak Viyana’nın en önemli adreslerinden biri haline geldi. Eklektik bir yapı olan katedralin Devler Kapısı ve Putperest Kuleler, Kule Külahı, Çinli Çatı, Singer Kapısı, Vaiz Kürsü ve Yüksek Altar gibi bölümleri bulunuyor.

Katedral pazartesiden cumartesiye 06.00-22.00, pazar günleri ve resmi tatillerde ise 07.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. St. Stephan Katedrali giriş ücreti yetişkinler için 16,90€, öğrenciler için ise 4,90€. En kapsamlı giriş hakkı sunan bu biletle çan kulesi, katakomp ve katedrali ziyaret edebilirsiniz.

Viyana’nın kalbi olan ve Birinci Viyana olarak geçen Stephansplatz, yalnızca kentin değil Avusturya’nın da en popüler meydanı olarak ülkenin en önemli simgelerinden. Viyana’nın en ünlü caddelerinden Kaerntnerstrasse’nin de başlangıcı olan, sokak sanatçılarının ve turistlerin eşliğinde renklenen meydanda yer alan Cafe Hawelka’da kahve içip nefis çikolataların satıldığı United Chocolates’tan alışveriş yapın. Kaerntnerstrasse’in sonunda yer alan Karl Kilisesini (Karlskirche) de görmeyi ihmal etmeyin.

8. Ringstrasse

viyana gezi rehberi ringstrasse


Yaklaşık 5 km uzunluğa sahip Ringstrasse, Viyana’nın merkezini dolaşan bir ring aslında. Merkezdeki Stadtpark’ı cevreleyen, ‘ring-kai-ring’ giden tramvayın bulunduğu Ringstrasse, etrafı tamamıyla Viyana’nın karakteristik özelliklerini yansıtan tarihi mekânlarla dolu bir cadde. Muhteşem binaların ve çevrenin fotoğraflarını çekmek istiyorsanız bu caddeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

9. Graben

viyana gezi rehberi graben

Graben, Viyana’nın en meşhur caddelerinden. Muhteşem mimariye sahip binalar, canlı bir atmosfer ve eğlence arayanların adresi burası. Siper anlamına gelen Graben’in tarihi Roma dönemine kadar uzanıyor. O günlerde Viyana’nın dev duvarlarla çevrili olduğu ve duvarların önünde de onu çevreleyen bir siper kazılı olduğu biliniyor. Daha sonraları bu siperler doldurularak Viyana’nın ilk yerleşim bölgesi kurulmuş.

Zamanla dönemin sanatçılarının yaşadığı ahşap evler zarif dükkânlara dönüşerek, cadde güzel butiklerin, hediyelik eşyacıların ve sokak kafelerinin bulunduğu bir yer haline gelmiş. Viyana’nın en pahalı dükkânlarının bulunduğu bölge, elit Avusturyalıların da yaşadığı bir muhit. Havelka gibi birçok ünlü kafe de var.Graben Caddesi üzerinde, sağda St. Peter Kilisesi, caddenin sonundan sola döndüğünüzde yolun sonunda Habsburg Sarayı, lüks alışveriş mağazalarının arasından yolun sonuna kadar yürürseniz sağda da ünlü Demel Pastanesi bulunuyor. Graben Caddesi’nin tam ortasında ise önemli bir sanat eseri olan Veba Anıtı yer alıyor.

10. Wiener Rathaus

viyana gezi rehberi rathaus


Viyana Belediye Binası (Vienna City Hall) olan Rathaus, Neo-Gotik tarzının en görkemli örneklerinden biri. Neredeyse 14,000 metre kare büyüklüğündeki bu muhteşem yapının inşası 1883’de tamamlandı. 98 metre yükseklikteki kulesi Rathausmann ise şehrin sembolü niteliğinde. Kemerli avlu binanın tam ortasında bulunuyor ve yaz konserleri için en çok tercih edilen yerlerden biri. Viyana Belediye Binası’nı ziyaret etmek isteyenler için pazartesi, çarşamba ve cuma günleri saat 13.00’te ücretsiz rehberli turlar düzenleniyor.

Viyana ne yenir

Viyana restoranlarında şayet masanızda fazladan yer varsa onu yabancı bir çiftle paylaşmak son derece normal bir davranış olarak görülüyor. Dolayısı ile bir restorana gittiğinizde de tek başınıza bir masada oturmak için ısrar etmeyin, yoksa uzun bir zaman bekleme riskini almış olursunuz.

Ayrıca Viyana genelinde restoran, bar ve kafelerde hesaba garson ve servis ücreti dâhil edilmiyor. Dolayısı ile de sizden hesabın %10-15 oranında bahşiş bırakmanız bekleniyor.

Viyana’da en çok tüketilen yemek olan ‘schnitzel’ ile birlikte, meyveli imparator omleti, patates salatası, bir çikolatalı pasta olan ‘sachertorte’, lahana, havuç ve soğanla yapılan börek ‘strudel’, haşlanmış sığır eti, elma ve yaban turpu sosla servis edilen ‘tafelspitz’ gibi oldukça çeşitli lezzetlerin olduğu bir mutfağı bulunuyor. Bu konuda başlıbaşına bir blog yazısı yazmak şart. Halihazırda bir çok blogger arkadaşın bloglarından çok iyi yazılarının olduğuna da eminim, göz atın.

Üzüm, erik gibi meyvelerle pişirilen ‘imparator omleti’, lahana, havuç ve soğan gibi malzemelerle hazırlanan börek ‘strudel’ ile haşlanmış sığır eti, elma ve yaban turpu sos ile servis edilen ‘tafelspitz’. Ancak kendinizi buna mecbur hissetmeyin, çünkü Viyana mutfağı tüm dünyadan lezzetler barındırıyor, burada dilediğiniz yemeği bulabilirsiniz.

Avusturya’nın ucuz yemeği olan sosisli sandviç, Viyana’nın dört bir yanındaki Würstlstand adı verilen büfelerde, pek çoğu dilim pizza da satan kebapçıları ise Naschmarkt’ta bulabilirsiniz.

Kahve, bira çeşitleri ve şarap şehirde en sık tüketilen içeceklerden. Avusturya’nın ulusal içeceği olarak kabul edilen gazoz Almdudler, bölgeye özgü bitki ve çiçek özlerinden yapılıyor. Viyana ayrıca Viyana sıcak çikolatası adı verilen tatlı kış içeceği ile ünlü. Bu içeceğin bildiğimiz sıcak çikolatadan farkı, içerisinde yumurta beyazı ve krema da bulunması ve dolayısıyla daha yoğun bir kıvama ve tada sahip olması.

Lüks bir akşam yemeği için Im Stadpark’ın içinde yer alan Steirereck’e, schnitzel için Huth, Figlmuller, Silberwirt Restaurant, Die Schone Perle, Figlmüller Restaurant, Schnitzelwirt, Schweizerhaus, Palmenhaus, Figmüller, Schnitzelhaus, Wienerwald’a gidebilirsiniz. Alkol eşliğinde aperatifler ve lezzetli kahvaltılar için Nasch Market’te yer alan Deli.

Ünlü Viyana kahveleri ve sachertorte için Hotel Sacher ve gündüzleri cafe akşamları da bar olarak tercih edebileceğiniz Square’de bulunan Leopold Cafe hoş vakit geçirebileceğiniz özel mekânlar. Gece hayatının popüler mekânları olarak ise, 25 Hours Hotel’in roof barı ve 1010 Viyana sayılabilir.Avusturya mutfağını şık bir atmosfer eşliğinde deneyimlemek isterseniz Am Heumarkt Caddesi’nde yer alan Steirereck, Tuchlauben semtindeki Fabios, Müze Meydanı’nda yer alan Glacis Beisl ve Bognergasse Sokağı’nda bulunan Zum Schwarzen Kameel adreslerine göz atabilirsiniz.

Viyana alışveriş

Viyana’nın şık mağazaları pazarlık yapmak isteyenler için uygun yerler değil. Ancak eğer en kaliteli ürünlerden hoşlanıyorsanız, özellikle de tasarım ilginizi çekiyorsa, Viyana tam sizin için demek. Mağazalar şehrin her tarafına dağılmış durumda, ancak çok kaliteli bir alışveriş deneyimi istiyorsanız Mariahilfer Strasse’ye, yani şehrin en yoğun alışveriş caddesine gitmeniz gerekiyor. Daha pahalı olsa da daha kaliteli ürünler için Karnter Strasse de oldukça alışveriş sever tarafından tercih ediliyor.

Tuna Nehrinin karşı kıyısında bulunan Donauzentrum’da, Viyana’nın en büyük alışveriş merkezleri yer alıyor: Donauplex, Lugner City, Simmering Centre, Gasometer City, Q19, Auhofcenter, Galleria Landstrasse, Millenium City ve Ringstrassen-Galerien bu alışveriş merkezlerinden bazıları.

Uluslararası markaların mağazaları ve hediyelik eşya dükkânlarının yer aldığı popüler alışveriş caddeleri ise Karntnerstrasse ve Mariahilfer Strasse ile Neubaugasse, Lindengasse, Kirchengasse ve Lindengasse Caddeleri. Tek seferde birçok ürünü bulabileceğiniz Ringstrassen Galerien nispeten daha pahalı bir yer. Çoğunlukla tekstil ve son moda tasarım ürünleri ile gurme restoranlar bu bölgede bulunuyor.

Daha ucuz ve orta seviye bütçeler için ise Gerngross’a uğrayın. Hepsinden daha popüler olan yer ise şehrin tam merkezinde bulunan Steffl. Aklınıza gelebilecek tüm markaları burada, ayrıca ev dekorasyonu, parfümeri mağazalarını da var. Steffl’in en üst katı şehri görebileceğiniz harika bir manzaraya da sahip.

Avrupa’nın pek çok kentinde de olduğu gibi popüler bit pazarları bulunuyor. Bunların en önemlileri olan Naschmarkt, Bauermarkt ve Flohmarkt’ta, yerel halkın kurduğu meyve sebze, et, peynir, zeytin, yumurta gibi gıda ürünlerinden; kıyafet ile çok çeşitli objelerin yer aldığı, cadde boyunca uzanan sağlı sollu stantlardan oluşan bit pazarına dek her şeyi bulabilirsiniz.

Viyana’dan ne alınır diye düşünüyorsanız; hediyelik olarak alınabileceklerin en başında lezzetli ‘Fürst’ çikolataları olan ‘Mozartkugeln’ ve ‘Mirabell’ markaları ve ‘Manner’ marka gofretler geliyor. ‘Trachten’ adı verilen geleneksel kıyafetlerden ve Augarten porseleninden yapılmış çeşitli ürünler ve Mozart likörü aklınızda bulunsun.

Viyana gece hayatı

viyana muze

Viyana, hareketli bir gece hayatı atmosferine sahip. Şehirde gece hayatının hareketli olduğu bölgeler Inner Stadt, Gurtel, Old Jewish Quarter, Bermuda Dreieck, Amerlinghaus semtleri ile Nussdorfer, Faulmanngasse, Mariahilfer ve Riemengasse Caddeleri.

Uğrayabilecek en popüler eğlence mekânları arasında ise Porgy & Bess, Jazzland, Volksgarten, Elektro Gönner, Lutz Bar ve Amerlingbeisl bulunuyor. Viyana gündüz saatlerinde Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden biriyken akşam karanlık çöktüğünde birtakım önlemler almanız gerektiren bir yapıya sahip.

Şehirde tren istasyonları ve parklar özellikle gece saatlerinde oldukça tenha oluyor ve genellikle uyuşturucu satıcılarının, fahişelerin ve kapkaççıların buluşma noktası hâline geliyor.

Parklar ve tren istasyonları haricinde The Prater, Stadtpark ve Schwedenplatz bölgeleri akşam karanlığı çöktükten sonra uzak durmanız gereken adreslerden.

Viyana nerede kalınır

Viyana’da lüks bir konaklama düşünüyorsanız, Opernring, Coburgbastei, Schubertring ve Kaerntner Ring semtleri ile Habsburgergasse, Johannesgasse ve Philharmonikerstasse Caddeleri size göre. Daha hesaplı konaklama seçenekleri için ise Mariahilfer, Tabor ve Wagramer Caddeleri’ne bakabilirsiniz.

Lüks Oteller: Hotel Sacher Wien, opera binasını hemen yanında yer alıyor. Hotel Sacher Wien restoran kafesinde servis edilen meşhur çikolatalı keki ile hem Viyana’nın sembollerinden biri hem de başlı başına bir turist noktası. Hofburg’a çok yakında bulunan Hotel Sans Souci Wien ise çok büyük bir havuza ve SPA’ya sahip.

Orta Seviye Otelleri: Hemen Hofburg’un arkasındaki Mariahilferstrasse’de bulunan küçük ama lüks bir otel olan Hotel Das Tyrol misafirlerine özel sauna keyfi yaşatıyor. Yer olarak Hotel Am Stephansplatz’ın üzerine kimse geçemiyor. Katedrale ve Viyana’nın alışveriş caddesine tepeden bakan muhteşem bir konuma sahip.

Best Western Premier Kaiserhof Wien ise birazcık dışarıda kalsa da eski dünyayı anımsatan çekiciliği, sauna ve buhar odasıyla tam bir keyif isteyenleri bekliyor. Ibis Wien Mariahilf, Viyana’nın en büyük alışveriş caddesi olan Mariahilfe Strasse’ye 500 metre uzaklıkta bulunuyor. Ulusal tren yollarına erişim imkanı sunan Vienna West İstasyonuna 350 metre mesafede. St. Stephan Katedrali ise buraya 5 metro durağı uzaklıkta.

Düşük Bütçeli Oteller: Odaları geniş ve modern olmasının yanında çok fazla lüks sunamayan Starr Inn Hotel hem metroya yakınlığı hem de Schönbrunn Sarayı ile hayvanat bahçesine yakın oluşu ile öne çıkıyor. Schönbrunn Park’a direkt geçişe sahip olan Austria Trend Parkhotel ise bir zamanlar sarayın misafirhanesi olarak kullanılıyordu. Her iki otelin de yakınlarındaki restoranlar yürüme mesafesinde.

Hostelde kalmayı düşünüyorsanız CH-Hostel, Space Home Hostel, Jugendherberge Wien, Vienna Boutique Hostel gibi Viyana merkeze yakın ucuz hosteller tercihiniz olsun. Diğer yandan grup halinde seyahat ediyorsanız AirBnb ile gecelik 20€ dolaylarında Viyana gibi bir şehirde konaklamayı mümkün kılabilirsiniz.

Viyana’ya nasıl gidilir

Viyana’da yazın sıcak ve güneşli, kışın ise soğuk ve kar yağışlı bir iklim yaşanıyor. Şehri keşfetmek ve açık hava aktivitelerinde bulunmak için Viyana’yı nisan ve eylül ayları arasında kalan ilkbahar ve yaz dönemlerinde ziyaret edebilirsiniz. Kış sporları yapmak ve Noel eğlencelerine katılıp o atmosferi yaşamak için de kasım ve şubat ayları arasında kalan kış mevsimini tercih edebilirsiniz.

Viyana’ya Türk Hava Yolları ve Austiran Airlines ile Atatürk Havalimanı’ndan, yine Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan haftanın her günü, yaklaşık 2,5 saat süren direkt uçuşlarla ulaşım mümkün.

Şehir merkezinden 20 km uzaklıkta bulunan Viyana Havalimanından S-Bahn trenine binerek 40 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Her otuz dakikada bir hareket eden City Airport Treni ile de aynı sürede merkezde olabilirsiniz. S7 Treni ile 30 dakikada Wien Mitte İstasyonunda ya da şehir merkezine hareket eden otobüslerle Morzinplatz’da olabilirsiniz.Oldukça geniş bir metro ağının bulunduğu Viyana’da, metro, tramway, banliyö gibi raylı sistemlerle dilediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Eğer tren ile geliyorsanız şehrin 4 ana tren istasyonlarından birine ulaşacaksınız. Hemen hemen hepsi birçok tramvay, otobüs ve diğer tren istasyonlarına bağlı olması sebebiyle otelinize ulaşımı kolayca sağlayabilecek nitelikte.

Pek çok turistik yer ise yürüme mesafesinde. Oldukça planlı bir şehir olan Viyana, neredeyse her iki yüz metrede bir bulunan metro durakları ve sıfıra yakın trafikle, rahatlıkla gezebileceğiniz bir Avrupa kenti.

Viyana, Avrupa’nın tam merkezinde bulunması nedeniyle diğer Avrupa şehirlerine ulaşım için çok uygun bir konuma sahip. Budapeşte ve Prag günü birlik olarak bile gidilip ziyaret edilebilir. Ya da Avusturya’nın bir diğer büyük şehri Salzburg’a da yine günü birlik olarak gidip gelebilirsiniz.

2 Yorumlar

  1. Kemal Bey, Viyana için aceleye gelmeden bir çok yeri gezmek için kaç gün önerirsiniz? Bir sanat tarihçisi ve müze seven biri olarak soruyorum. Yalnız gitmeyi planlamaktayım. Yardımcı olursanız çok sevirim. Teşekkürler.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz