Viyana Ulusal Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum Wien), 39 sergi salonu ve 9 bin metrekarelik kapalı alanıyla dünyanın sayılı doğa tarihi müzelerinden biri. 1889 yılında ziyarete açılan müzede 30 binden fazla obje sergileniyor. Avusturya‘nın başkenti Viyana‘da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında bulunan Viyana Doğa Tarihi Müzesi, arkeoloji, antropoloji, mineraloji, zooloji ve jeoloji sergilerinin yanı sıra, dünyanın en değerli taş koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Böceklerden dinazorlara dek pek çok ilgi çekici serginin bulunduğu müzede simülasyonlar ve doldurulmuş hayvanlar da yer alıyor. Ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken ve farklı bir deneyim yaşatmayı amaçlayan müzenin bu bölümünde ilk insanların yaşamı canlandırılıyor.

Viyana Ulusal Doğa Tarihi Müzesi

Viyana Doğa Tarihi Müzesi

Avusturya’nın başkenti Viyana’nın en önemli müzelerinden biri olan Viyana Doğa Tarihi Müzesi, dünya ve üzerinde evrimleşen canlılarla ilgili birbirinden özel eserlerin sergilendiği, dünyanın en kapsamlı yaşam izini sürebileceğiniz devasa bir müze.

Dünyanın farklı ülkelerinde yer alan doğa tarihi müzeleri ile karşılaştırıldığında koleksiyonu, bina büyüklüğü ve sergi salonları ile tüm diğer müzelerden farklı bir konumda olan müze, benzersiz bir koleksiyona sahip. Bunların başında da, çok çok ender bulunan fosiller, değerli madenler, dinozorlar ve tarih öncesi kalıntılar yer alıyor.

Malta

19. yüzyılda Avusturya İmparatoru adına dünyanın keşfedilmemiş bölgelerine seyahat eden bilim insanlarının dünyanın birçok farklı bölgesinden topladıkları objeler ve araştırma verilerinin sergilendiği Viyana Doğa Tarihi Müzesi, 1889 yılında ziyarete açılmış.

Müzenin bilim dünyasında çok saygın bir yere sahip olmasında ise açıldığı dönemde Avrupa’da evrim teorisine tamamen bağlı olan ilk müze olmasından kaynaklanıyor. Müzenin kuruluşunda önemli katkıları olan ve aynı zamanda müzenin ilk direktörü de olan Ferdinand von Hochstetter (1820-1884), Darwin’in teorisinin sıkı destekçileri arasındaydı.

Viyana Doğa Tarihi Müzesi koleksiyonu

Viyana Ulusal Doğa Tarihi Müzesi

Yaklaşık 9 bin metrekarelik kapalı alana kurulan ve oldukça büyük olmasına karşın gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız müzenin en önemli eserlerinden biri 1908’de Wachau Vadisi’nde bulunan dinozor iskeleti. Willendorf Venüsü adı verilen 25 bin yaşındaki bu iskelet, 4 numaralı salonda sergileniyor.

Müzede binlerce farklı taş ve göktaşının yer aldığı 5 numaralı salonunda dünyanın en geniş meteor koleksiyonuna tanıklık ediyorsunuz. Burada dünyaya düşen meteorların Mars’tan ve Ay’dan olmak üzere geldikleri gezegenlere göre sınıflandırıldığı yer.

Farklı boyut ve hıza sahip meteorların dünyaya çarptıklarında nasıl bir etki bırakacağını gösteren simulasyon da bu bölümün ilgi çekici kısımlarından. Burada ayrıca J.G. Nestfell’in 1753’te Kraliçe Maria Theresa için yaptığı, o dönem bilinen gök cisimlerinin uzaydaki konumunu gösteren hareketli uzay saati de bulunuyor. Yine burada görebileceğiniz bir diğer önemli parça da, 82.5 karatlık bir elmas ve platinyum parçası.

Dinozor iskeletleri ve maketlerinin bulunduğu bölümde, gerçek boyutlarında dinozor replikalarını görmek mümkün. Devamında ise nesli tükenme tehlikesi altındaki hayvanlara ve ne yazık ki dodo kuşları gibi tamamen nesli tükenmiş hayvanlara ayrılan bölüm bulunuyor. Bu bölümün en değerli eserlerinden biri olan ve doldurulmuş halini de görebileceğiniz dodo iskeleti, aynı zamanda müzenin en değerli parçalarından.

Naturhistorisches Museum
Naturhistorisches Museum
Viyana Ulusal Doğa Tarihi Müzesi

İnsanın evrimini açıklayan salon ise en üst katta. Burada da yüzlerce türden hayvanın doldurularak sergilendiği zooloji bölümü var. Her türden hayvanın doğal ortamlarında canlandırılmasıyla doldurulmuş halleri bu bölümü oldukça etkili kılıyor. Her biri canlı gibi.

Viyana Ulusal Doğa Tarihi Müzesi giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Burgring 7 1010 Viyana, Avusturya 📲 www.nhm-wien.ac.at
🕘 Viyana Ulusal Doğa Tarihi Müzesi ziyaret saatleri: Pazartesi, perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günleri 09.00-18.30, çarşamba günleri ise 09.00-21.00 saatleri arasında ziyarete açık. Müze, salı günleri, 25 Aralık ve 1 Ocak’ta ziyarete kapalı. Kapanış saatinden yarım saat önce bilet satışı ve ziyaret sona eriyor.
💶 Viyana Ulusal Doğa Tarihi Müzesi giriş ücreti: 12€. 60 yaş üzeri ve Vienna Card sahipleri 10€. 19 yaş altı ziyaretçilerden giriş ücreti alınmıyor.

Viyana Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’ne Viyana metrosunun U2 ve U3 numaralı hatlarıyla Volkstheater durağında inerek yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Müzeye ulaşabileceğiniz otobüs hat numarası 48A, tramvay hatları ise 1, 2, 46, 49, 71 ve D.

Dünyanın en önemli doğa tarihi müzelerinden biri olan Viyana Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, şehrin en çok ziyaretçi ağırlayan duraklarından biri. Hemen karşısındaki Viyana Sanat Tarihi Müzesi de listenizde olmalı. Müze ziyaretlerini seviyorsanız Viyana Müzeleri blog yazıma da göz atın. Viyana seyahatinizde görmeniz gereken diğer yerler için Viyana Gezilecek Yerler blog yazıma bakabilirsiniz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz