Schönbrunn Sarayı (Schloss Schönbrunn), Avusturya‘nın başkenti Viyana‘nın en görkemli tarihi yapılarından biri. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan saray, yüzyıllar boyunca Habsburg Hanedanının yazlık sarayı olarak kullanıldı. Viyana kent merkezinin birkaç kilometre batısında konumlanan saray, Viyana’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından.

Her yıl 9 milyona yakın ziyaretçi ağırlayan, Avusturya’nın en çok ziyaret edilen tarihi yapısı olan ve muhteşem bahçelerin arasında yer alan Schönbrunn Sarayı, Avusturya’nın zengin tarihi geçmişini simgeliyor. 1441 odalı sarayın 45 İmparatorluk Dairesi, bahçeleri, hayvanat bahçesi ve Palm House yapısı ziyarete açık.

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı

Avusturya’nın başkenti Viyana’nın en çok ziyaretçi ağırlayan tarihi yapısı unvanını taşıyan Schönbrunn Sarayı (Das Schloss Schönbrunn), Habsburg Hanedanı’nın yazlık sarayı olarak kullandığı, görkemli bahçelerle çevrili, Barok mimari üsluba sahip saray. 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan saray, 1569 yılında İmparator II. Maximillian tarafından Habsburg Hanedanı’nın yazlık sarayı olarak inşa edildi.

Bir yüzyıl boyunca av köşkü olarak hizmet veren yapı, İmparator Leopold’un isteği üzerine 1693 yılında Mimar Johann Bernhard Fischer von Erlach tarafından günümüzdeki haline kavuştu. Leopold’un veliahtı Joseph’e bırakmayı planladığı saray, Prens Joseph’in zamansız ölümü üzerine dul karısına kaldı.

Malta

İsmi, ‘Güzel bir bahar’ anlamına gelen Schönbrunn Sarayı, ismini sarayın yakınlarındaki doğal su kaynağından alıyor. Ünlü İmparatoriçe Sisi’nin eşi Franz Josef’in doğduğu ve 86 yaşında ölene kadar yaşadığı saray, yazlık hanedan sarayı olmasına rağmen Maria Theresa başta olmak üzere birçok imparator ve imparatoriçenin Hofburg Sarayı yerine yaz-kış yaşamayı tercih ettiği yer olmuş.

1816-1819 arasında ve II. Dünya Savaşı’ndan sonra birçok değişiklik yapılan sarayda, son yenileme işlemleri 1952’de sona erdi. 1441 odalı Schönbrunn Sarayı’nda günümüzde 45 İmparatorluk Dairesi, bahçeleri, bahçede yer alan sera Palm House ve yine bu bahçede yer alan Tiergarten Hayvanat Bahçesi turistik ziyaretlere açık.

Schönbrunn Sarayı Bölümleri

İmparatorluk Evleri

viyana schonbrunn
Scloss Schönbrunn

Schönbrunn Sarayının 1441 odasından yalnızca 45 tanesi ziyaretçilere açık olsa da yapının ne denli muhteşem bir yer olduğunu anlatmaya yeterli. Yalnızca turlarla ziyaret edilebilen odalar arasında en önemlileri Franz Joseph ve Sisi olarak da bilinen eşi Elizabeth’e ait olanlar. Oldukça gösterişli ve zengin dekore edilen, 19. yüzyıl şaheseri olarak gösterilen odalardan biri de Walnut Room (Ceviz Odası).

Ceviz Odası ismini, işlenmiş ceviz ağacından yapılan, altın kaplama mobilyalarından alıyor. Bir diğer önemli mekân da İmparator Franz Joseph’in hayatını kaybettiği yatak odası. 21 Kasım 1916’da ölen imparatorun hükümdarlığı tam altmış 8 yıl sürmüştü. İmparatoriçe Elizabeth’in salonunda, Jean-Etienne Liotard tarafından, çocuklarıyla birlikte resmedildiği pastel bir tablo da bulunuyor.

Maria Theresa’ya ayrılan odalarda da aynı güzellikte eserler bulunuyor. En önemlileri arasında bulunan Bergl Odaları’nda egzotik tasarımlar ve Johan Bergl’in seçkin çalışmaları görülebilir. Marie Antoinette’in odasında ise (Napolyon’un kaldığı oda) yine birçok ünlü tabloyu ve Napolyon’dan imparatora hediye edilen mermer saati görme imkânınız var. Son olarak Kahvaltı Odası’nda da imparatoriçenin kızları tarafından yapılmış çiçek desenli tablolar bulunuyor.

Schönbrunn Park ve Bahçeleri

Schönbrunn Bahçesi
Schönbrunn Bahçesi

Schönbrunn Sarayı, kendisi kadar içerisinde bulunduğu park ve bahçeleriyle de çok ünlü. Barok mimari sitilinde inşa edilmiş, 18. yüzyıla ait muhteşem park tam 500 hektar büyüklüğünde. 1996’da UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan parkta yapılabilecek en güzel aktivite parkın etrafındaki çiçeklerle bezenmiş küçük patikalar arasında kaybolmak.

Bu gezinti sırasında, 18. yüzyıla ait, mitolojik ögeleri betimleyen 44 mermer heykeli keşfedebilirsiniz. Bunları yaparken Yunan mitolojisi temasıyla yapılmış ve Thetis’le oğlu Aşil’in hikâyelerinin anlatıldığı ünlü Neptün Çeşmesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

1883’te yapılan ve parkın en etkileyici binası olan Palmiye Evi (Palmenhaus Schönbrunn), Avrupa’nın o dönemki en geniş serasına sahip. Bina aralarında yüzlerce çeşit kelebeğin ve sayısız egzotik bitkinin yer aldığı bir alanda yer alan Palmiye Evi’ne benzer bir yapı da Tyrolean Bahçesi; içerisinde 1722’ye ait bir çiftlik bulunuyor.

Görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de 1775’te yapılan ve Schönbrunn’daki bir tepede yer alan klasik Gloriette Kemeraltı. 1757’de Büyük Frederick komutanlığında, Avusturya güçlerinin Prusya ordusunu bozguna uğratışının bir sembolü olarak muhteşem bir manzara eşliğinde şehrin en güzel yerlerinden birinde duruyor.

Schönbrunn
Gloriette, Schönbrunn

Schönbrunn Ahırları, ülkenin taşımacılık geçmişinin müzesi olarak da biliniyor. 60’tan fazla tarihi araç, kızak, sedye ve hatta at dizginlerinin bile yer aldığı müzedeki eşyalar, 1690-1918 arasından kalma. Eski Kış Binicilik Okulu’nun olduğu yerde yer alan müzede, taç ve kraliyet törenlerinde kullanılan muhteşem araçları görebilirsiniz. İlginizi çekebilecek bir diğer araç da Habsburgların son yolculuklarına uğurlanırken kullandıkları siyah cenaze arabası.

Schönbrunn Saray Tiyatrosu, sarayda bulunan ve Viyana’da kalan tek Barok tiyatrosu olma özelliğine sahip. Maria Theresa’nın en sevdiği mimar Nikolaus Pacassi tarafından 1767’de Barok tarzı mimari stilde yapılmış. İmparatoriçenin bizzat kendinin de oyunlarında rol aldığı tiyatroda Haydn ve Mozart gibi isimler hem özel, hem halka açık konserler vermişler. Günümüzde ise yapı, Viyana Operası olarak hizmet veriyor.

Görülmesi gereken bir diğer yer de Schönbrunn Hayvanat Bahçesi. Dünyanın en eski hayvanat bahçesi olma özelliğine sahip bahçe, günümüzde de halen yedi yüz elliden fazla hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

Saray Şapeli, 1700’lere uzanan tarihi ve olağanüstü tavan tasarımları ile görülmeye değer bir yapı. Tavanda, Mary Magdalene’nin ilahlaştırılmış bir resmi ve “Mary’nin Evliliği” adlı eser yer alıyor. Bir zamanlar festival alanı olarak kullanılan Schönbrunn Saray Avlusu ise Barok tarzı yapının en harika örneklerinden.

Schönbrunn Palace
Schönbrunn Palace

Çocuk Müzesi

Schönbrunn Sarayı’nda çocuklar için de eğlenceli aktiviteler var. Ailece gelenlerin mutlaka gitmesi gereken yerlerden biri de batı kanadının giriş bölümünde bulunan Çocuk Müzesi. Müzede yapabilecekler arasında interaktif olarak katılabileceğiniz, kraliyet ailesinin ve çocuklarının hayatlarını anlatan sergiler bulunuyor.

Kraliyet ailesine mensup çocuklarla sıradan çocukların yaşamları aralarındaki devasa fark gözler önüne seriliyor. Müzede, oyuncaklar, elbiseler ve çocukların giyebilecekleri prens ve prenses elbiseleri de mevcut.

Schönbrunn Saray Turu

Eğer Schönbrunn Sarayı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak ve eşsiz bir tecrübe yaşamak isterseniz mutlaka bir tur satın alın. Sarayın en önemli yerlerini hızlıca görmek isteyenler, 40 dakikalık Kraliyet Turu ile en önemli 22 odayı gezebilir. Vakti olanlara ise adından da anlaşılacağı gibi Büyük Tur’u öneririm.

40 odayı kapsayan, daha uzun süreli ve yukarıda bahsettiğim odaların hemen hepsini görme imkânına sahip olabilirsiniz. Çocuklara ayrı turlar düzenlenebildiği gibi engelliler için de ayrı bir tur bulunuyor. Eğer kendi kendinize gezmek isterseniz, ücretsiz İngilizce sesli rehber istemeyi unutmayın.

Schonbrunn Gardens

Sarayın hakkını vererek gezebilmek için sabah erken saatlerde, henüz yoğunluk başlamadan giriş kapısında hazır olun. Viyana’nın en çok ziyaretçi ağırlayan tarihi yapısında özellikle yaz aylarında ciddi yoğunluk yaşanıyor. Schönbrunn Sarayı 9 nefis yemek mekanına sahip.

Harika yemekleri ile Cafe Restaurant Residenz’den açık havada yiyebileceğiniz muhteşem teraslara kadar seçenekler çokça mevcut. Schönbrunn Sarayı, Hofburg Sarayı ve Sisi Müzesi’nin online satış mağazası olan Sisi Shop’ta rehber, kitap ve müzik ile ilgili pek çok ürünü bulabilirsiniz.

Schönbrunn Sarayı nerede

Schönbrunn Sarayı giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Schönbrunner Schloßstraße 47, 1130 Wien, Avusturya
📲 www.schoenbrunn.at ☎️ +43 1 811 13-0
🕘 Ziyaret saatleri: Schönbrunn Sarayı ziyaret saatleri 1 Nisan – 30 Haziran 08.00-17.30, 1 Temmuz – 31 Ağustos 08.00-18.30, 1 Eylül – 31 Ekim 08.00-17.30, 1 Kasım – 31 Mart 08.00-17.00. Son giriş kapanış saatinden 45 dakika önce yapılıyor. Sarayın tamamı engelliler için ulaşılabilir durumda.
💶 Giriş ücreti: Schönbrunn Sarayı giriş ücreti Imperial Tour (22 oda/40 dk) 18€, öğrenci 16€. Grand Tour (40 oda/60 dk) 22€, öğrenci 20€. Tüm alanlara giriş hakkı sağlayan kombo bilet 36€, öğenci 33€. Bilet satışı saat 08.00’de başlıyor.
🚌 Ulaşım: Schönbrunn Sarayı’na Viyana metrosunun U4 hattıyla Schönbrunn durağında, 10 ve 60 numaralı tramvay hatları ile Schönbrunn istasyonunda inerek yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Saraya ulaşabileceğiniz otobüs hat numarası ise 10A. Otobüsle de Schönbrunn durağında inmeniz gerekiyor.

Schönbrunn sarayı hakkında bilgi
Schönbrunn sarayı nasıl gidilir

Her ne kadar Schönbrunn Sarayı gününüzün tümünü alacak kadar güzel olsa da, şehrin dört bir yanında tarihin kokusun alabileceğiniz, keşfedilmeyi bekleyen pek çok yer var. Schönbrunn Park’ın tam karşısında yer alan Hietzinger Mezarlığı, Otto Wagner ve Franz Grillparzer gibi çok önemli isimlerin ebedi istirahat yeri görülmeye değer.

Diğer yönde ise yürüme mesafesinde bulunan Viyana Teknik Müzesi gezilebilir. 1918’de kapılarını açan müze, halen Avrupa’nın en iyi teknoloji müzelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Dünyanın en ihtişamlı saraylarından biri olan Schönbrunn Sarayı, Viyana gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Avusturya’nın tarihi geçmişi ve Habsburg Hanedanı’nın yaşamına tanık olabileceğiniz yapıyı keşfetmek için en az bir tam gününüzü ayırmanız şart.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz