Belvedere Sarayı (Belvedere Schloss), Avusturya‘nın başkenti Viyana‘da iki yapıdan oluşan, Barok mimari üslubu ve ülke tarihindeki konumu nedeniyle büyük önem taşıyan, kenti ziyaret eden birçok kişinin uğrak noktası. Avusturya’nın en önemli sanat koleksiyonlarının yer aldığı saray, Orta Çağ’a ve Avusturya Barok dönemine ait eserlerin yanı sıra 19. ve 20. yüzyıllara ait Avusturya sanatının önde gelen çalışmalarına da ev sahipliği yapıyor.

Savoy Prensi Eugen’in emriyle 1668-1745 yılları arasında inşa edilen Belvedere Sarayı, Yukarı ve Aşağı Belvedere Sarayı olarak iki ayrı yapıdan oluşuyor. Yukarı Belvedere Sarayı, II. Dünya Savaşı ardından 15 Mayıs 1955’te Avusturya’nın bağımsızlığına kavuştuğu anlaşmaya ev sahipliği yapması nedeniyle Avusturyalılar için tarihi önem taşıyor.

belvedere sarayı
Upper Belvedere

Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı, yukarı ve aşağı olmak üzere iki ayrı sarayın birleşmesinden oluşan, Avusturya’nın başkenti Viyana’nın en değerli yapılarından biri. Viyana’nın en çok ziyaret edilen tarihi yerlerinden olan Belvedere Sarayları, 1668-1745 yılları arasında Savoy Prensi Eugen emri ile mimar Johann Lucas von Hildebrandt tarafından inşa edilmiş.

Barok mimari üslubu ile dünyanın sayılı mimari yapıları arasında gösterilen sarayı oluşturan iki ayrı yapı çok geniş ve göz alıcı bahçe ile birbirine bağlanıyor. Aynı zamanda müze olarak da kullanılan sarayda çok önemli yağlı boya tablolar sergileniyor. Sarayın Avusturya için önemi ise II. Dünya Savaşı sırasında Almanya tarafından işgal edilen ülkenin savaş sonrasında, 15 Mayıs 1955’te bağımsızlığına yeniden kavuştuğu anlaşmanın bu sarayda imzalanmış olmasından kaynaklanıyor.

Malta

1716 yılında bir bölümü tamamlanan sarayda yaşamaya başlayan Prens Eugene, 1724’te daha yüksek bir konumda olmasından dolayı Yukarı Belvedere Sarayı olarak anılan bölüme taşındı. Yukarı Belvedere bölümünün de bitirilmesiyle her iki muhteşem yapı Parisli özel bahçıvan Dominique Gerard tarafından yapılan olağanüstü bir bahçe düzenlemesiyle birbirine bağlandı.

Hiç evlenmeyen Prens Eugene’nin ölümünün ardından saray, İmparator Franz Ferdinand’a satıldı. Tahtın tek varisi olan Ferdinand, 1894 ile 1914 arasında Belvedere’de yaşadı ve buradan Saraybosna’ya seferler düzenledi. I. Dünya Savaşının başlamasına neden olan suikastla hayatını kaybetti.

Belvedere Sarayı’nın Bölümleri

Belvedere Sarayının Yukarı ve Aşağı Belvedere olmak üzere 2 saray, Belvedere 21 binası, Orangery Galerisi, ahırlar ve bahçelerden oluşuyor. Belvedere Sarayının yalnızca bahçe bölümü ücretsiz gezilebiliyor. Diğer tüm bölümler için ayrı ayrı ya da hepsini kapsayan biletle giriş yapabiliyorsunuz.

Yukarı Belvedere Sarayı

Yukarı Belvedere Sarayı
Yukarı Belvedere Sarayı
belvedere viyana
Marble Hall, Yukarı Belvedere Sarayı

Yukarı Belvedere Sarayı (Upper Belvedere – Oberes Belvedere), kalıcı sergilere ev sahipliği yapan bir müze. Giriş katında (Sala Terrena) bulunan tavanı tutan insan şeklinde heykeller, muhteşem işlemeli tavanlar, dev merdivenler, rölyef ve Büyük İskender’i temsil eden olağanüstü freskler, nefes kesici güzellikte.

Yukarı Belvedere Sarayının Carlone Salonu, muhteşem tavan fresklerinin yanında eşsiz mobilyalara sahip. Mermer Salon ise göz alıcı görünüm ve iki katlı yapısı ile farklı dönemlere ait heykel, resim ve enfes tavan fresklerini ziyaretçilerine sunuyor.

Sarayın Barok Avusturya Galerisi’nde Barok dönem eserleri, Neoclassicism A New Era Galerisinde neoklasik dönem eserleri, Realism & Impresionism Galerisinde realist ve emrpesyonist eserleri, Images of Nature Galerisinde Viyana çevresinden doğal yaşama ait eserler, Surrealism and Objective Galerisinde ise sürrealist eserler sergileniyor. Gustav Klimt’e adanan ve sanatçının ‘The Kiss’ adlı eserinin de yer aldığı Klimt Galerisi ise sarayın en çok ziyaretçi ağırlayan bölümü.

Yukarı Belvedere Sarayında eserleri bulunan sanatçılar arasında Martin Knoller, Franz Christoph Janneck, Hans Canon, Martin van Meytens, Franz Eybl, Moritz von Schwind, Johann Knapp, Joseph Martin Höger, Ferdinand Georg Waldmüller, Carl Blechen, Anton Romako, Friedensreich Hundertwasser, Claude Monet, Ernst Ludwig Kirchner ve Oskar Kokoschka isimlerini saymak mümkün.

Aşağı Belvedere Sarayı

Asağı Belvedere Sarayı
Asağı Belvedere Sarayı

Yerleşim ve yaşam alanı olarak tasarlanan Aşağı Belvedere Sarayı (Lower Belvedere – Unteres Belvedere), en az üst saray kadar ihtişamlı. İki katlı bir Mermer Salonu, misafirlerin ağırlanması için düşünülmüş. Mitolojik tanrı Apollo’nun heykelleri ve zengin tavan freskleri oval şekle sahip odada ilk göze çarpanlar.

Ayrıca Mermer Galerisi de Barok döneme ait çok sayıdaki heykelin sergilenmesi için özel olarak yapılmış. Grotesk Salonu, ismini o dönemin popüler sanatından alıyor. İçerisinde çok iyi korunmuş duvar resimleri bulunuyor. Aşağı Belvedere Sarayı’nın bir parçası olan Orangery’de ise modern sanatlar temalı geçici sergiler düzenleniyor.

Kış Sarayı (Winterpalais), aslında Prens Eugene’in kalması için yapılan ve İmparatorluk Hazinesi olarak görev yapan bir bölüm. Bu enfes Barok yapı, yakın zaman önce tamamen restore edilerek sergi salonu olarak kullanılmaya başlandı. Barok tarzı iç tasarıma sahip olan bu bölümde, modern sanata dair seçkin eserler sergileniyor.

Belvedere Serası, sarayda yer alan portakal ağaçları için sıcak bir iklim yaratması amacıyla tasarlanmış. En büyük özelliği ise, yaz aylarında çatısının açılabiliyor oluşu. Bu harika güzelliğe sahip yapı günümüzde sanat eserlerinin sergilenmesi için kullanılıyor.

Belvedere Ahırları, zamanında Prens Eugene’in atları için yapılmış olan bir Barok başyapıt. Eser, günümüzde aralarında resim ve heykel gibi değerli çalışmaların, gotik üç parçalı resimlerin sergilendiği, Orta Çağ sanatının en muhteşem örneklerine ev sahipliği yapıyor.

Belvedere Sarayı, Viyana
Belvedere Sarayı, Viyana

İki sarayı birbirine bağlayan muhteşem Belvedere Bahçeleri içerisinde sayısız heykel ve onlara eşlik eden süs havuzların yer aldığı büyülü bir alan. Hildebrandt’ın teraslı bahçe konseptine göre tasarlanan park, çitler ve patika yollar ile çevreleniyor. Bahçenin sonunda Pluto’nun Yeraltı Dünyası ve Prosperina, Neptün ve Thetis, su tanrıları, Apollo ve Herkül’ün heykelleri bulunuyor. Üst Belvedere’nin önündeki terasta Viyana ormanlarının muhteşem manzarası gözlerinizin önüne seriliyor.

Sanat galerileri ve koleksiyonlar

Belvedere Sarayları’nda bulunan sanat koleksiyonlarının büyük bölümü Üst Belvedere’de yer alıyor. Orta Çağ’lardan günümüze dek gelen muhteşem Avusturya sanatına ait çok sayıda eserinin görülebildiği galeride, başyapıtlardan, sayısız heykel ile 12 ile 16. yüzyıl tablolarına kadar çok geniş bir koleksiyon mevcut.

Aralarında 16. yüzyıl Romanesk Stammerberg Çarmıhı ve Tirol ahşap oymasının en eski örneğinin de bulunduğu eserler dünyanın başka hiçbir yerinde bulunamayacak kadar eşsiz. Görülebilecek diğer eserler ise 12. yüzyıl tablosu olan ‘Meryem Ana ve İsa’, 14. yüzyıl eseri ‘Salzburg Grosslobming Efendisi’nin dört taşlı figürleri ve aralarında Wiltener’in de bulunduğu çarmıha gerilme sahnelerinin bulunduğu sergi görülmeye değer yerler arasında.

Bir başka koleksiyon da Avusturya Barok sanatı üzerine yoğunlaşıyor. 1683 ila 1780 arasında çok geniş bir resim ve heykel koleksiyonunu kapsayan en önemli başyapıtlar, Johann Michael Rottmayr’a ayrılmış olan özel ‘Rottmayr Odası’nda yer alıyor. Sıkça Rubens ile karşılaştırılan eserler, canlı ve parlak renkleri ile öne çıkıyor.

Bu eserler arasında meşhur ‘The Praising of the Name of Jesus (İsa’ya Övgü)’ ve ‘The Sacrifice of Iphigenia (Iphigenia’nın Kurban Edilişi)’ gibi eşsiz çalışmalar yer alıyor. Troger Galerisi’nde ise Paul Troger’in başyapıtlarından olan ‘Zeytin Dağındaki İsa’ eserini görebilirsiniz.

Avusturyalı, sembolizm ve art nouveau akımlarının temsilcisi olan dünyaca ünlü ressam Gustav Klimt, Viyana ayrılma hareketinin önemli bir temsilcisi ve üyesiydi. Tablolarında çoğu zaman saf altın kullanan ve eserlerini mozaikle süsleyen Klimt’ın, Viyana Üniversitesindeki tabloları II. Dünya Savaşında Naziler tarafından tahrip edilmişti. Klimt’ın 1907-1908 yılları arasında yaptığı The Kiss adlı ünlü eseri Viyana’daki Belvedere Sarayı’nda bulunuyor.

The Kiss (Öpücük), Gustav Klimt, Aşağı Belvedere
The Kiss (Öpücük), Gustav Klimt, Aşağı Belvedere

Diğer önemli koleksiyonlar arasında ise, Avusturya sanatının 19 ve 20. yüzyıl dönem sanatçıları olan Oskar Kokoschka, Oskar Laske, Herbert Boeckl, Josef Dubrowsky ve Rudolf Wacker gibi isimlerin eserleri bulunuyor. Savaş sonrası başlayan sanat akımları olan Austrian Informel, Viennese School of Fanatic Realism ve New Painting of the Eighties’e ait çalışmaların yer aldığı saraydaki izlenimci çalışmalar ise Hans Makart, Claude Monet ve Vincent van Gogh ile The Kiss (Öpücük) ile meşhur olan Gustav Klimt gibi isimler tarafından temsil ediliyor.

Üst Belvedere’nin eserlerinin büyük kısmı Klasik ve Romantik dönemlere ait. Tarihi, mitolojik ve dini temaların işlendiği eserlerin yaratıcıları arasında Heinrich Füger, Johann Peter Krafft ve Leopold Kulpelwieser gibi isimler yer alıyor. Manzara resimleri ve Viyana Biedermeier hareketinin kurucusu olan George Waldmüller’in, ışığı gerçekmişçesine çizdiği ‘Büyük Prater’ eseri de burada.

Çalışmalarının sergilendiği diğer sanatçılar arasında Carl Blechen, Rudolf von Alt, Joseph Anton Koch ve Adalbert Stifter gibi isimler yer alıyor. Portre resimlerinde ise Friedrich Amerling, Johann Baptist Lampi, Ferdinand George Waldmüller ilk göze çarpan sanatçılar arasında. Son olarak modern çalışma ve koleksiyonlar da Belvedere Saraylarının ultra-modern köşesi Belvedere 21’de sergileniyor.

Belvedere Sarayları turu

belvedere sarayları

Belvedere Sarayları’nı turla gezmek isterseniz, İngilizce turlar ve sesli rehberler sarayların her yeri için bulunuyor. Hem yetişkin hem de çocuklara yönelik belli bölgelere daha fazla yoğunlaşan ve detaylı anlatımdan çok bir eğitim gibi verilen turlara katılmak da mümkün.

Gerçek ve eşsiz bir deneyim yaşamak isteyen sanat severlerin Alt Belvedere’deki ‘Restorasyon ve Koruma’ adlı atölye çalışmasına katılmalarını kesinlikle tavsiye ederim. Burada sanat severler, resimleri korumak, restore etmek, çerçevelemek ile kağıt birleştirme ve yapıştırmanın yanında fotoğraf üzerine de birçok eğitime katılabiliyorlar.

Üst Belvedere Sarayı’nda Menagerie adında hafif yemekler sunan bir bistro bulunuyor. Alt Belvedere Sarayı’nda ise benzer bir şekilde B-Lounge yer alıyor. Yazın harika bir manzaraya sahip olan küçük Cafe Garden da yine tavsiye ettiğim yerlerden biri. Belvedere Sarayları’nda hediyelik eşya ve kitap gibi ürünleri alabileceğiniz üç mağaza bulunuyor.

Belvedere Sarayı giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Belvedere Palaces – Prinz Eugenstrasse 27, A-1037 Viyana, Avusturya
📲 www.belvedere.at ☎️ +43 1 795 57-0
🕘 Ziyaret saatleri: Belvedere 21, perşembe, cumartesi ve pazar günleri 11.00-18.00, çarşamba ve cuma günleri 11.00-21.00 saatlerinde; Aşağı Belvedere Sarayı, cuma hariç haftanın 6 günü 09.00-18.00, cuma günleri 10.00-21.00 saatlerinde; Yukarı Belvedere Sarayı, cuma hariç her gün 09.00-18.00, cuma günleri ise 09.00-21.00 saatleri arasında ziyarete açık.
💶 Belvedere Sarayı Giriş ücreti: Yukarı Belvedere Sarayı giriş ücreti yetişkinler için 16€, öğrenciler için 13€; Aşağı Belvedere Sarayı giriş ücreti yetişkinler için 24€, öğrenciler için ise 21€; Belvedere 21 giriş ücreti yetişkinler için 8€, 65 yaş üstü ve 18-26 yaş arası öğrenciler için 6€, 18 yaş altı için ücretsiz. 3 müzeyi görebileceğiniz kombo biletler ise 39€.
🚌 Ulaşım: Viyana Metro U1 hattıyla Hautbahnhof İstasyonu’nda inerek 10 dakikalık yürüyüşle, D kodlu tramvayla Schloss Belvedere istasyonunda inerek ya da 13A numaralı belediye otobüsüne binerek Mommsengasse durağında inip 10 dakikalık yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

belvedere sarayı hakkında bilgi
Belvedere Sarayı Bahçesi

Belvedere yakınlarında görülecek yerler

Belvedere Sarayları, konumu itibarı ile pek çok turistik yere çok yakın. En yakın park ve bahçeler arasında Viyana Üniversitesi Boranik Bahçeleri, Alpengarten ve Schwizergarten bulunuyor. Hepsi dinlenmek ya da piknik yapmak için muhteşem yerler.Sanatseverler için ise Avusturya Galerisi (Osterreichische Galerie) 19 ve 20. yüzyıl eserleri ile Barok orta çağ eserlerini bir araya getiriyor. Belvedere’nin güneyinde ise Askeri Tarih Müzesi (Heeresgeschichtliches Museum) bulunuyor. Arşidük Ferdinand’ın 1914’de karısı ile birlikte kullanırken suikasta uğradığı arabasını da burada görebilirsiniz.

Viyana’nın en çok ziyaret edilen yapılarından Belvedere Sarayları, Avusturya kültürel belleği için büyük önem taşıyor. Viyana gezilecek yerler arasında bulunan sarayı tam anlamıyla keşfedebilmek için en az bir tam gününüzü ayırmanız gerekiyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz