Hofburg Sarayı, saraylar şehri olarak da anılan Avusturya‘nın başkenti Viyana‘nın en önemli tarihi yapılarından. I. Dünya Savaşının sonuna kadar Avusturya hükümdarlarının merkezi olan yapı, tarih boyunca başta Habsburg Hanedanlığı olmak üzere Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun birçok önemli kişisine ve hanedanına ev sahipliği yaptı.

Avrupa tarihinin önemli anlarına tanık olan ve Hofburg İmparatorluk Sarayı olarak da anılan yapı, 700 yıllık mimarlık tarihinin farklı izlerini taşıyor. Gotik tarzdan Rönesans’a, Barok’dan Rokoko’ya ve klasisizme kadar birçok üslubun net olarak gözlemlenebildiği saray hanedan tarafından daha çok kışlık malikane olarak kullanılırken Schönbrunn Sarayı ise yazlık konut olarak tercih edilmiş.

hofburg sarayı

Hofburg Sarayı, Viyana

Avusturya’nın başkenti Viyana’nın en önemli tarihi ve turistik çekim merkezlerinden Hofburg Sarayı, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve önceki kraliyet dönemlerinin ihtişamını yansıtıyor. 600 yılı aşkın bir süre boyunca Habsburg Handeanlığı’nın resmi konutu olan Hofburg Sarayı, günümüzde Avusturya Devlet Başkanlığı, müzeler ve İspanyol Binicilik Okulu’na ev sahipliği yapıyor.

Viyana gezilecek yerler arasında birçok kişinin listesinde ilk sıralarda yer alan tarihi saray, başlı başına bir şehir büyüklüğünde. 240 dönüm alan üzerinde kurulu olan sarayın 2 bin 600 odası var. 18 farklı bina, 19 avlu ve meydan, kongre merkezi, kilise ve şapellerden oluşan sarayda İmparatorluk şapeli olan Burgkapelle, Ulusal Tarih Müzesi, Avusturya Ulusal Kütüphanesi ve İspanyol Binicilik Okulu görülmeye değer.

Malta

Tarihi geçmişi 13. yüzyıla uzanan Hofburg Sarayı, tarih boyunca Avusturya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun yöneticilerinin kışlık sarayı olarak kullanıldı. 1275’te Avusturya Dükü’nün resmi konutu olarak aynı yere inşa edilen kale, yıllar içerisinde ailenin de büyümesiyle birlikte kraliyet sarayına dönüşmüş.

Tarih boyunca ülke yönetiminde görev alan imparator ve imparatoriçeler tarafından ihtiyaca göre eklemeler yapılan saray, 1918’e kadar Habsburg Hanedanı’nın kışlık konutu ve ülkenin yönetimi merkezi olmaya devam etmiş. 1918’de hanedanlık tarafından demokratik yönetime devredilen saray, günümüzde de Avusturya Devlet Başkanlığı binası olarak ülkeye hizmet veriyor.

Hofburg Sarayı Bölümleri

hofburg viyana

Çok büyük, kompleksi bir yapı olan Hofburg Sarayı’nın tüm bölümleri ziyarete açık değil. Sarayın bir kısmı Avusturya Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılırken, bazı bölümler ise dönemsel olarak ve özel etkinlikler için ziyarete açılıyor.

İmparatorluk Daireleri

Hofburg Sarayı’nda ziyarete açık bölümler arasında en çok ilgi çeken noktalardan biri İmparatorluk Daireleri. Orijinal mobilyaları ve tasarımları günümüze kadar çok iyi korunmuş bir şekilde ulaşan İmparatorluk Daireleri’nde hanedanın yatak odaları, yemek odaları, misafir salonları ve bu alanlardaki sanat eserleri sergileniyor.

İmparatoriçe Elisabeth’in (Sisi) dairesinin Hofburg’un en güzel odalarına sahip olduğu kabul ediliyor. Devasa salonunda XIV. Louis döneminden kalma harika mobilyalar, porselen vazolar, tablolar ve Napolyon’un kız kardeşinin bir heykeli bulunuyor. Bir diğer görülebilecek daire ise Viyana Kongresi zamanında burada kalan Rus çarı Alexander adına yapılmış olan evler.

Franz Joseph Dairesi ise görülmesi gereken yerler arasında zengin dekoru ve mitolojik kahraman Herkül’ü simgeleyen sanat eserlerinin bulunduğu yemek odası ile çok enteresan duvar görülebileceği yuvarlak oda. Hofburg ve diğer binaların harika modellerinin bulunduğu oda ise Koruma Odası. Çok büyük bir oda olan imparatorun bekleme odası da hükümdarların ziyaretçilerini her hafta karşıladığı yer. Buradaki büyük kristal şamdan görülmeye değer.

Sisi Müzesi

sisi müzesi

Sisi olarak da bilinen Franz Joseph’in eşi İmparatoriçe Elisabeth’e adanan Sisi Müzesi, 19. yüzyıl aristokrasisine tanık olabileceğiniz benzersiz bir yer. Müzede imparatoriçenin eldivenleri, şemsiyeleri, güzellik rejimi ile ilgili notları ve ölümünden sonra takılan ölüm maskesi gibi 300 den fazla kişisel eşya bulunuyor. Müzede sergilenen eşyalar arasında kraliçenin 16 yaşındayken ana yurdu Münih’ten ayrılarak Avusturya’ya gelişi sırasında giydiği elbisenin, taktığı tacın ve getirildiği aracın bire bir kopyaları.

İmparatorluk Gümüş Koleksiyonu

hofburg gumus kolleksiyonu
Sisi Müzesi, Gümüş Koleksiyorunu, Hofburg Palace

Hofburg’u ziyaret ettiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer de 7 binden fazla günlük yaşamda ve seremonilerde kullanılan gümüş eşyaların sergisi. Bu eşyalar arasında paha biçilemeyen parçalara da yer veriliyor. İmparatorluk Gümüş Koleksiyonu olarak anılan bu koleksiyonda 18. yüzyıldan kalma doğu Asya porselenleri, Franz Joseph’in yemek takımları, İmparatoriçe Elisabeth Christine’in seyahatlerinde kullandığı gümüş servisler ve on metre büyüklükteki yaldızlı bronz Milano orta süsü gibi parçalar bulunuyor.

Görülmeye değer diğer eserler ise 1775’ten kalma Meissen sofra takımı, 19. yüzyıl Viyana İmparatorluğu sofra takımı ve belki de en önemli olanı tam 140 kişilik büyük toplantılarda kullanılan yakut sofra takımı. Ayrıca aynı yerde bulunan mutfağı görmeyi de ihmal etmeyin. Sarayda, orijinal tencere ve tavalarla 5 bin kişiye yemek hazırlanan tüm ekipmanları burada görebilirsiniz.

Hofburg Sarayında bulunan diğer müzeler

hofburg sarayı hakkında bilgi
Hofburg Palace, Viyana

Hofburg Sarayı’nda sarayın doğrudan parçası olmamasına rağmen Viyana’nın öne çıkan çok sayıda müzesi de yer alıyor. Veliaht Prens Maximillian için yapılan Stallburg binasının alt katı ve avlusunda klasik binicilik becerilerinin hala uygulandığı dünyadaki tek binicilik okulu olan İspanyol Binicilik Okulu bulunuyor.

Viyana Erkek Korosu’nun her pazar konser verdiği Hofburgkapelle veya Burgkapelle ismiyle bilinen kilise, iki kraliyet tacının da sergilendiği Kraliyet Hazineleri, 1 milyondan fazla sanat eserinin sergilendiği Albertina Müzesi, Hofburg Sarayı’na 1735 yılında eklenen, fresklerle süslü muhteşem kubbesi, imparator heykelleriyle Avusturya Ulusal Kütüphanesi de zaman ayırmanız gereken yerler arasında.

Hofburg Sarayı, Sisi Müzesi ve İmparatorluk Daireleri’ni keşfetmek için İngilizce ve Almanca rehberli turlar düzenleniyor. Hem kişiye özel hem de grupla yapılan saray turu, sarayın farklı bölümleri hakkında donanımlı kişilerden bilgi almak ve zamanı daha iyi yönetebilmek için tercih ediliyor. Daha özel bir tur düşünüyorsanız temalı akşam turlarına da katılabilirsiniz. Bu turlarda imparatorluğun gündelik yaşamı ya da İmparatoriçe Sisi’nin hayatı gibi temalar eşliğinde benzersiz bir deneyim sunuluyor.

Hofburg Sarayı giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Hofburg, Michaelerkuppel 1010 Vienna, Avusturya 📲 www.hofburg-wien.at
🕘 Hofburg Sarayı ziyaret saatleri: Hofburg Sarayı eylülden hazirana kadar 09.00-17.30, temmuz ve ağustos aylarında ise 09.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık.Bilet satışı ve saraya son giriş kapanıştan yarım saat önceye kadar yapılabiliyor.
💶 Hofburg Sarayı giriş ücreti: Hofburg Sarayı giriş ücreti yetişkinler için 15€, rehberli tur 18€, Sisi Müzesi ile kombo bilet 34€. 19-25 yaş arasındaki öğrenciler için giriş ücreti 14€, rehberli tur 17€, Sisi Müzesi ile kombo bilet 31€; 6-18 yaş arası çocuklar için giriş ücreti 9€, rehberli tur 10,50€, Sisi Müzesi ile kombo bilet 21€.

Hofburg Sarayı’na Viyana metrosunun U3 numaralı hattıyla Herrengasse istasyonunda, tramvayın ise 1, 2, D ve 71 numaralı hatlarının Burgring istasyonunda inerek yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Saraya ulaşabileceğiniz otobüs hat numaraları ise 1A ve 2A. Otobüsten Hofburg durağında inmeniz gerekiyor.

Viyana’nın kent merkezinde, Innerstradt’ta yer alan Hofburg Sarayı’na metro, tramvay veya otobüs ile ulaşılıyor. Türkiye‘den Avusturya’nın başkenti Viyana’ya direkt uçak seferleri ile gidilebiliyor. İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Havayolları’nın Viyana Havalimanı’na direkt uçuşları var. İstanbul-Viyana uçuş süresi 2 saat 20 dakika.

Viyana Havalimanı’ndan Viyana şehir merkezine ulaşım için banliyölere uğrayan S-Bahn treni, direkt şehir merkezine giden City Airport (CAT) treni, taksi veya ücretli havaalanı otobüsü Vienna AirportLines ile sağlanıyor.

Dünyanın sayılı imparatorluk saraylarından biri olan Hofburg Sarayı, Avusturya’nın başkenti Viyana’nın en önemli gezi duraklarından. Ziyaretçilerini zamanda yolculuğa davet eden bu yapı, aynı zamanda imparatorluk tarihine tanık olmak için de benzersiz bir deneyim sunuyor.

1 Yorum

  1. İlk yurtdışı gezimi 17 yaşında Viyana’ya yapmıştım. Yıllar önce bu güzel saray beni büyülemişti. Fotoğraflara bayıldım.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz