Viyana Devlet Opera Binası (Wiener Staatsoper), yılda yaklaşık 60 opera ve bale sunumunun gerçekleştirildiği, Avusturya‘nın başkenti Viyana’nın zengin kültür sanat yaşamını gözler önüne seren bir yapı. 1869’da Mozart’ın Don Giovanni adlı eseriyle açılışı yapılan Avrupa’nın olduğu kadar dünyanın da en değerli operası burası.

Sanatsever ruhunuz hayatınıza yön veriyorsa eğer, b şehirde her yeri görebilir, her istediğinizi yapabilirsiniz ama yapmadan dönmemeniz gereken bir şey varsa o da burada bir opera seyretmek olmalı. 1869’dan bu yana yüzlerce gösteriye ev sahipliği yapan bina dönem dönem yenilenerek ilk günkü hali korunmuş. Burada bir oyun izlemek için birkaç yüz Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor tabi.

viyana opera binası

Viyana Devlet Opera Binası

Viyana Devlet Opera Binası (Wiener Staatsoper), dünyada zengin kültür sanat yaşamıyla tanınan Viyana’nın dünyaca ünlü opera ve bale temsillerinin yapıldığı, kültür-sanat aşıklarının gözde yapısı.

August Sicard von Sicardsburg ve Eduard van der Nüll’in planlarını çizdiği, Josef Hlávka’nın 1861-1869 yılları arasında inşa ettiği yapı, Avusturya İmparatoru I. Franz Joseph ve Avusturya İmparatoriçesi Elisabeth’in huzurunda ‘Viyana Mahkemesi Operası’ (Wiener Hofoper) olarak açıldı.

Malta

II. Dünya Savaşında ağır hasar gören ve 10 yıl içerisinde yeniden inşa edilerek, çağın teknolojik desteğinin de eklendiği bina, 5 Kasım 1955’te Beethoven’ın Fidelio’su ile bir kez daha açılmış. Yalnızca Noel ve Paskalya dönemlerinde birer gün kapalı olan operada, her gün her saat bir sunum bulunuyor.

1921’de Birinci Avusturya Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra günümüzdeki Wiener Staatsoper adını alan yapıda gerçekleştirilen gösteriler kadar mimari üslubu ve ince mimari detaylarından da söz ettiriyor. Opera binasının ana girişindeki merdivenlerin açıldığı görkemli salon, Joseph Gasser tarafından yapılmış ve 7 sanat dalını simgeleyen 7 heykel, Ana Sahne, Gustav Mahler Salonu, İmparatorun Çay Salonu ve Fuaye alanıyla Viyana Devlet Opera Binası ziyaretçilerine muhteşem bir atmosfer sunuyor.

Bin beş yüz metrekarelik sahne alanına sahip olan opera binasında bir gösteri izlemek için günler öncesinden internet üzerinden bilet satın almanız gerekiyor. Gelen ziyaretçiler için her koltuğun arkasında bulunan küçük monitörlerde altyazı seçenekleri bulunuyor.

Eğer koltuğunuza kurularak operada bir gösteri izlemek istiyorsanız yüzlerce Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor ancak bunun da bir alternatifi yok değil. Özellikle eylül-haziran dönemlerinde son dakika bileti veya ayakta bilet seçeneğiniz var. Bir diğer seçenek de yapıyı rehberli turlarla gezmek.

viyana devlet opera binası

Diğer yandan turistler için ayrılmış özel balkonlarda yaklaşık 10€ karşılığında da ayakta gösteri izleyebiliyorsunuz. Bir diğer güzellik de rehberli Opera Binası gezisi için aldığınız biletle Opera Müzesi’ni gezebiliyor oluşunuz. Opera Müzesi, Opera Binası’nın yan çaprazındaki Albertina Müzesi‘nin olduğu sokakta yer alıyor.

Viyana’da geçireceğiniz saatler sınırlıysa veya bu güzel salonda opera izleme şansınız yoksa, Opera Binası’nın arka tarafındaki trafiğe kapalı olan caddede, bina üzerine sabitlenmiş dev projektörden içerideki sunum canlı olarak sokaktaki izleyicilere yansıtılıyor.

Viyana’daki bir diğer opera binası ise halk operası olarak bilinen Volksoper. 1800’lü yılların sonunda açılmış olan bu opera, merkezden biraz uzak bir noktada konumlanıyor. Viyana Devlet Operası’ndan sonra biraz sade gelse de farklı bir opera deneyimi yaşamış olabilirsiniz.

Opera deneyimleriniz dışında her yeri sanat kokan bu şehri gezerken kentin sembolü St. Stephen Katedrali, barok tarzıyla dikkat çeken Belvedere Sarayı, binlerce çeşit kelebeği ağırlayan Kelebek Evi, Sanat Tarihi Müzesi, eşsiz bir mimariye sahip Hofburg Sarayı’nı da görmeyi ihmal etmeyin.

Viyana Operası nerede

Viyana Operası giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Wiener Staatsoper GmbH, Opernring 2, 1010 Viyana, Avusturya
📲 www.wiener-staatsoper.at ☎️ +43/1 514 44/2250
🕘 Ziyaret saatleri: Viyana Devlet Opera Binası pazartesiden cumaya 09.00-15.00, çarşamba günleri ise 09.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. Opera, hafta sonları ziyarete kapalı.
💶 Giriş ücreti: Viyana Devlet Opera Binası 10€ karşılığında rehberli turlarla ziyaret edilebiliyor. Opera tur fiyatına Opera Müzesi giriş ücreti de dahil. Temsiller için farklı bilet fiyatları bulunuyor.
🚌 Ulaşım: Viyana Devlet Opera Binası’na U1, U2 ve U4 metro hatlarının Karlsplatz durağında, 1, 2, D, 62 ve 71 numaralı tramvay hatları ile Opernring durağında inerek yürüyerek kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Opera binasının yakınından geçen otobüs hattının numarası ise 59A.

opera binası viyana

Hotel Sacher’in hemen yakınlarında, Albertina Müzesi’nin çaprazında yer alan Viyana Devlet Opera Binası Viyana’nın tam merkezinde, Kartnerstrasse’nin sonunda yer alıyor. Opera Binası’na tramvay, metro ve belediye otobüsü gibi toplu ulaşım araçları ile rahatlıkla ulaşılıyor.

Türkiye‘den Avusturya’nın başkenti Viyana’ya direkt uçak seferleri ile gidilebiliyor. İstanbul Havalimanından Türk Hava Yollarının, Sabiha Gökçen Havalimanından ise Pegasus Havayollarının Viyana Havalimanına direkt uçuşları var. İstanbul-Viyana uçuş süresi 2 saat 20 dakika. Viyana Havalimanı’ndan Viyana şehir merkezine ulaşım için banliyölere uğrayan S-Bahn treni, direkt şehir merkezine giden City Airport (CAT) treni, taksi veya ücretli havaalanı otobüsü Vienna AirportLines ile sağlanıyor.

2 Yorumlar

  1. Viyana’nın zarafetine yakışır güzellikte bir yapı. Viyana’yı ziyaret eden herkes mutlaka burada bir gösteri izleme deneyimini yaşamalı.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz