Avusturya‘nın başkenti Viyana‘nın halka açık en büyük parkı unvanını taşıyan Prater Park (Wiener Prater) Tuna Nehri ile Tuna Kanalı arasında yer alıyor. Yerel halkın Wurstelprater olarak andığı ve dünyanın en eski eğlence parklarından biri olan parkın tarihi geçmişi 1162’ye uzanıyor.

3 bin 200 hektarlık devasa bir alanda bulunan park bir zamanlar kraliyetin avlanma bölgesiydi. 1766’da İmparator II. Josef’in halka bağışladığı park halka bağışlandıktan sonra büyük bir değişim geçirdi. Bowling salonları, sinemalar, kafeler ve lunapark oyuncaklarıyla donatılan park, günümüzde Viyanalıların buluşma noktalarından.

prater park

Viyana Prater Park ve Dev Dönme Dolap

Herkes için bir şeyin mutlaka bulunabileceği parkta heyecan ve sürpriz hiç eksik olmuyor. Hem dans hem yemek için harika yerler bulunuyor ve hatta çocuklarınızı bırakabileceğiniz bir dinozor parkı bile var. Parkın en özel bölgesi ise meşhur dev dönme dolap. 1896’dan beri şehrin en muhteşem görüntülerinden birini ziyaretçilerine sunuyor. Eğer ücretini ödeyebilirseniz 12 kişilik süper lüks parti kabinleri de bulunuyor.

Viyana gezilecek yerler listesindeki parkın diğer önemli noktalarından biri de Prater Ziehrer anıtı. Destansı güzellikteki anıt 1960’da besteci CM Ziehrer için yapıldı. Prater Müzesi ise parkın tarihini Planetaryum ve Lilipubahn adındaki buharlı tren ile ziyaretçilerine tanıtıyor.

Malta

Tren 4 km uzunluğunda bir hatta sahip ve ana bölgelerin hepsinden geçiyor. Bu kadar büyük bir parkta at sürmek için bir yer, yüzmek için havuz, futbol, bisiklet, tenis ve bowling için alanlar da bulunuyor.

Ayrıca hemen yanında bulunan Danube Parkı da 250 hektarlık açık bir alana sahip ve çok eğlenceli minyatür bir demiryoluna, yapay göle ve tiyatroya sahip. Danube Parkı’nda dünyanın farklı bölgelerinden getirilen çeşitli bitkilerin yer aldığı bir de botanik park bulunuyor.

prater park giriş ücreti

Prater Park, Viyana
Adres: Wiener Praterverband Prater 7/ Top 1 A-1020 Viyana, Avusturya Web: www.prater.at

Prater Park, haftanın 7 günü 24 saat ziyarete açık. Parka giriş için herhangi bir ücret alınmıyor. Parkın en yoğun sezonu 15 Mart’ta başlayıp 31 Ekim’e kadar devam eden yaz sezonu.

Lunapark, sinema salonu ve bowling salonu gibi mekanların açılış ve kapanış saatleri döneme ve hava şartlarına bağlı olarak değişse de genellikle her gün 10.00–01.00 saatleri arasında ziyarete açık. Lunaparktaki oyuncaklar 1.5-5 Euro arasında değişen bilet fiyatına sahip.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz