Avusturya’nın başkenti Viyana‘da bulunan Viyana Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum), dekoratif ve güzel sanatlar alanında dünyanın en önemli müzelerinden biri olarak kabul ediliyor. Mimarisi ve zengin koleksiyonu ile sanat tutkunlarını etkileyen müze, Viyana’da mutlaka görülmesi gereken müzeler arasında.

1891 yılında Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph tarafından açılan Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Habsburg Hanedanlığının yüzyıllar boyunca topladığı eşsiz eserlerle dolu. Müzede Mısır ve Yakındoğu Koleksiyonu, Yunan ve Roman Antik Koleksiyonu, Madeni Paralar Koleksiyonu, Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu ve Kütüphane bölümleri yer alıyor.

Viyana Sanat Tarihi Muzesi

Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Bin yıla yakın bir dönemi kapsayan geniş koleksiyonu ile alanında dünyanın en iyilerinden biri olan Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nde Antik Yunan, Roma, Mısır ve Avrupa resim sanatının farklı dönemlerinden çok sayıda eser kronolojik galerilerde sergileniyor.

Müze yalnızca zengin koleksiyonu ile değil eşsiz mimarisi ile de görülmeye değer. Gösterişli tavan ve sütunları, mermer kaplı giriş salonu ve mimarlık harikası galerileriyle estetik açısından da hayrete düşüren bir güzelliğe sahip olan müzenin cepheleri, heykelleri, kabartmaları ve süslemeleri 19. yüzyılın en görkemli yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Malta

Çok sayıda ziyaretçi ağırlamasına rağmen geniş salonları ve galerileriyle ferah bir müze olan Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nin girişinin sağ bölümünde Mısır, Antik Yunan ve Roma Eserleri Koleksiyonu; sol bölümünde ise Heykel ve Dekoratif Sanatlar Koleksiyonu yer alıyor.

Müzenin birinci katında tarihin farklı dönemlerinde resim sanatına yön veren başarılı ressamların başyapıtlarının sergilendiği Resim Galerisi bulunuyor. Sanat tarihi meraklılarının büyülenerek ayrılacağı bölümde, Rafael’den Caravaggio’ya, Rembrandt’tan Diego Velázquez’ye, Tiziano Vecellio’dan Pieter Bruegel’e dek hayranlığınızı katlayacak tüm eserleri bir arada görme fırsatınız var.

Titian tarafından 16. yüzyıl Venedik resimleri, Verenose ve Tintorette’nin on yedinci yüzyıl Flaman resimleri, Sir Anthony van Dyck’in ilk Hollandalı resimleri ile Albrecht Dürer ve Lucas Cranach tarafından yapılan Alman Rönesans resimleriyle bu bölüm benzersiz.

Müzenin etkileyici atmosferi ziyaretçilerini büyülerken müzenin en üst katında yer alan kafede kahve eşliğinde bir Avusturya klasiği olan Apfelstrudel deneyebilirsiniz. Müze Shop’u ziyaret edebilir, kendiniz gibi sanatseverlere satılan iyi replikalardan hediyelikler alabilirsiniz.

Sanat Tarihi Muzesi Viyana
Sanat Tarihi Muzesi Viyana

Müzede Resim Galerisi ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği bölüm. Resim Galerisi dışında Mısır ve Antik Roma koleksiyonlarına da mutlaka göz atın. Hızlı bir turla 2-3 saatte tamamlanabilen müzeye özel ilgisi olanların en az bir tam gün ayırmaları şart.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi
Adres: Maria-Theresien-Platz, 1010 Viyana, Avusturya Web: www.khm.at

Viyana Sanat Tarihi Müzesi‘ne ulaşım için metroyu kullanabilirsiniz. U2 ve U3 No’lu metro hattının ‘Volkstheater’ istasyonunda indiğinizde 5 dakikalık bir yürüşle müzeye ulaşılabiliyor. Metrodan çıktığınızda tabelaları takip etmeniz yeterli. Metro dışında 2A ve 57A No’lu otobüslerle veya D, 1, 2, 71 No’lu tramvaylarla da müzeye ulaşım mümkün. Giriş ücreti yetişkinler için 15 Euro.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz