Stavropol, Rusya Federasyonu’nun Karadeniz kıyılarına yakın güney kısmında yer alan, bölge Stavropol Krai bölgesinin başkenti olan bir şehir. Kuzey Kafkasya Bölgesi’nin de bir parçası olan, Moskova’ya 1,450 km uzaklıktaki Stavropol şehri, yakınlarındaki önemli turizm bölgeleri Mineralnye Vody, Cherkessk, Pyatigorsk gibi yerlere yakın olmasıyla önemli bir nokta.

Stavropol’da ise 19. YY’dan kalma Aziz Andrew Katedrali ve Kutsal Bakire Katedrali ile kapalı çarşı Gostiny Dvor mimari değer taşıyan önemli değerli yapılar.

uçak bileti

Hem şehrin hem de bütün Kafkasya’nın geçmişine ışık tutan Stavropol Devlet Tarih Müzesi, Kafkasya Savaşları ve göçler hakkında bilgiler edinmek için en uygun yerler. Ayrıca çeşitli silahlar, fosiller, mineraller ve bitki örneklerinin görüleceği Kültür ve Doğa Müzesi Alanı ziyaret edilebilir.

Stavropol nasıl gidilir
Stavropol, Rusya

Stavropol ve civarı özellikle sağlıklı yaşam ve şifalı su tesisleri olan sanatoryumlarıyla önemli bir yere sahip. Sadece Stavropol şehri değil, yakınlarındaki Pyatigorsk, Kislovodsk, Yessentuki ve Zheleznovodsk gibi yerler, sağlık turizmi üzerine oldukça gelişmiş yerler.

Bunların içerisinde en ünlüsü ise benim de kaldığım Pyatigorsk şehrindeki Sanatorium Mashuk Aqua-Therm, hem tedavi, hem de dinlenmek için tam bir cennetti. Konaklama tesisi hakkında detaylı yazıma göz atın derim.

Benim ziyaret ettiğim TeberdaDombay, Teberda Milli Parkı ve Arhız ise tam bir doğa cenneti. Yükseklikleri 2,000 metreleri bulan, her daim zirvesi karlı ve ormanlarla kaplı dağlar, görkemli vadiler, akarsu ve şelalelerin olduğu bu coğrafya tek kelimeyle büyüleyici bir yer. Yüzlerce yıllık ağaçların bulunduğu, oksijen deposu bu tatil beldesi, muhteşem manzaralı sarp yamaçlarıyla görmeye değer bir yer. Oteller ve aktivite ücretleri de oldukça uygun. Özellikle kış tatili için dikkate değer.

Dombay, Rusya
Teberdinsky Nature Reserve, Dombay, Rusya

Stavropol’a nasıl gidilir

Stavropol Shpakovskoye Havalimanı’na Türk Hava Yolları haftanın 3 günü karşılıklı olarak İstanbul-Stavropol uçak seferleri düzenliyor. Stavropol şehrinden civardaki önemli diğer yerlere ulaşım bilgileri ise aşağıda.

Stavropol – Pyatigorsk (Otobüsle) – 350 RUB, ~3 saat
Stavropol – Pyatigorsk (Taksi ile) – 1900 RUB, ~2.5 saat

Stavropol – Dombay (Otobüsle) – 400 RUB, ~5 saat
Stavropol – Dombay (Taksi ile) – 3500 RUB, ~3.30 saat

Stavropol – Arhyz (Otobüsle) – 300 RUB, ~3.5 saat
Stavropol – Arhyz (Taksi ile) – 3800 RUB, ~3 saat

Pyatigorsk – Dombay (Otobüsle) – 800 RUB, ~4 saat
Pyatigorsk – Dombay (Taksi ile) – 3500 RUB, ~2 saat

Pyatigorsk – Arhyz (Otobüsle) – 850 RUB, ~3 saat
Pyatigorsk – Arhyz (Taksi ile) – 3300 RUB, ~2.5 saat

Kafkas Dağları’nda kayak yapmak, ATV ile vadiler arasında dolaşmak, dağlar arasında şahane manzaraya sahip gölleri ve şelaleri görmek, doğada yürüyüş yapmak, ata binmek ve leziz yemeklerini tatmak için Stavropol, Dombay ve Arhız bölgelerini seyahat rotanıza ekleyin.

Önceki makaleAlice Harikalar Dünyası: Gardens By The Bay, Singapur
Sonraki makaleKamboçya Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti. Tam zamanlı olarak seyahat ediyor ve deneyimlerini instagram @yoldaolmak hesabından ve blogundan paylaşıyor.

5 YORUMLAR

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here