Rusya, Asya ile Avrupa arasında yer alan, Avrasya bölgesinin en önemli ülkesi. Geniş yüzölçümü ile dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, dünya yaşam alanının sekizde birini kaplıyor. Bizans ve Slav kültürünün sentezi mimarisi, sanatı, imparatorluğun yansıması olan ihtişamlı meydanları ve caddeleri, köklü devlet geleneği ve farklı inanç ve etnik kökenden yüzbinlerce kişinin bir arada yaşadığı ülke farklılıklar uyum içerisinde yansıtan bir görünüme sahip.

Çok zengin bir tarihi geçmişe sahip olan Rusya, 18. yüzyılda fetihler, ilhak ve keşifler yoluyla Avrupa’da Polonya’dan Kuzey Amerika’da Alaska’ya kadar uzanan tarihin en büyük üçüncü imparatorluğu olan Rus İmparatorluğuna dönüşerek dünya siyasetinde en etkili güçlerden birine dönüştü. Günümüzde de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin daimi 5 üyesinden biri olan ülke, Soğuk Savaş döneminde ABD’nin karşısındaki en etkili güçtü.

Rusya
Moskova, Rusya

Rusya hakkında kısa bilgiler 🇷🇺

Rusya, resmi adı Rusya Federasyonu (Rusça: Российская Федерация) olan bir Kuzey Avrasya ülkesi. Başkenti Moskova. Ülke, Kuzey Asya‘nın tamamına ve Doğu Avrupa’nın büyük bir kısmına uzanan geniş topraklarında dokuz zaman dilimine yayılıyor. Dünyanın en büyük maden ve enerji kaynaklarına sahip ülkeleri arasında yer alan Rusya, aynı zamanda dünyanın en büyük kitle imha silah stoklarına sahip.

Tarihi geçmişi 3 ile 8. yüzyıllar arasında Doğu Slavları ile başlayan Rusya, 9. yüzyılda Varegler tarafından kurulan Orta Çağ Kiev Rus Devleti ile resmen kuruldu. 988 yılında Bizans İmparatorluğu’nun dini Ortodoks Hristiyanlığı kabul edildi ve Bizans ve Slav kültürleri sentezi başladı.

Malta

Daha sonra topraklarının çoğunluğu Moğollar tarafından istila edilen Kiev Knezliği, bir süre tekrar bağımsızlıklarını ilan ederek Moskova Knezliğini kurdu. Topraklarını giderek genişleten knezlik, önce çarlığa daha sonra imparatorluğa geçti.

Rusya İmparatorluğu tarihin en büyük imparatorluklarından biri olarak tarihe geçti 1917 yılında çıkan Rus Devriminden sonra imparatorluk yerini Vladimir Lenin önderliğinde Sovyetler Birliği’ne bıraktı. 1991 yılına süren Sovyetler Birliği 1991 yılında tamamen dağıldı. Rusya Federasyonu 1991 yılında kuruldu.

Federal yarı başkanlık tipi cumhuriyet rejimiyle yönetilen Rusya, 146.5 milyon nüfusa sahip. Bu oranla dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında yer alan ülkede, kadın nüfusu erkek nüfusundan 9 milyon daha fazlalık gösteriyor. Nüfusun yüzde 77’sinin Ruslardan oluştuğu ülkede kalan nüfusu 182 farklı etnik grup oluşturuyor.

Ülke nüfusunun yüzde 73’ü şehirlerde yaşarken, yüzde 27’si kırsal alanlarda yaşıyor. 17 milyon 75 bin 400 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın en geniş ülkesi olan Rusya, kapsadığı enlemler bakımından dokuz zaman dilimi kullanıyor.

Başkenti Moskova olan ülkede para birimi olarak ruble kullanılıyor. Resmi dilin Rusça olduğu Rusya’da, ikinci en çok konuşulan dil Tatarca, üçüncü en çok konuşulan dil ise Ukraynaca. Bunun yanında ülkede 100’den fazla dil ve lehçe de konuşuluyor.

Ülkede nüfusun büyük bir bölümü Ortodoks Hristiyan, yaklaşık 20 milyon kadarı Müslüman inancına sahip. Nüfusun geri kalanı ise Yahudilik, Budizm, Şamanizm, Panteizm, Pagan dinlerini benimsemişken bir kısmı herhangi bir dine inanmıyor. Rusya’nın milli çiçeği ayçiçek olarak kabul ediliyor.

Rusya’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Rusya vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vize almakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız vize istemeyen Vizesiz Avrupa Ülkeleri tavsiyelerimi inceleyin. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Daha uygun bir Rusya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Rusya nerede 📍

Rusya, Avrupa ve Asya kıtasında geniş topraklara sahip. Avrasya ülkesi olarak adlandırılan Rusya’nın kuzeyinde Kuzey Kutup Denizi, doğusunda Pasifik Okyanusu bulunuyor. Ülke Estonya, Litvanya, Beyaz Rusya, Letonya, Ukrayna, Moldova, Kazakistan, Moğolistan, Çin, Gürcistan, Azerbaycan, Kuzey Kore olmak üzere toplam 14 ülkeyle sınır komşusu.

Toprak bakımından dünya ülkeleri arasında birinci sırada yer alan Rusya’da nemli karasal iklim, yarı arktik iklim, yarı kurak iklim gibi farklı iklim tipleri görülüyor. Sochi şehrinde +5 dereceye çıkarken, Yakutia şehrinde hava -61 dereceye ulaşabiliyor.

ⓘ Rusya gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Rusya’ya nasıl gidilir ✈️

Rusya‘nın başkenti Moskova’ya Türkiye‘den direkt ve aktarmalı uçuşlarla gidilebiliyor. Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan, Pegasus Havayollarının ise Sabiha Gökçen Havalimanından haftanın 7 günü Moskova’ya direkt uçuşu var.

Rusya’nın milli hava yolu şirketi Aeroflot da İstanbul-Moskova arasında direkt uçak seferi gerçekleştiriyor. İstanbul-Moskova uçuş süresi 2 saat 5 dakika. Pegasus Havayolları Moskova Domodedovo Havalimanına, Türk Hava Yolları ise Vnukovo Uluslararası Havalimanına sefer düzenliyor.

Vnukovo Havalimanından Moskova şehir merkezine nasıl gidilir: Vnukovo Havalimanından Moskova şehir merkezine ulaşım için tren, otobüs, araç kiralama, özel transfer aracı ve taksi ile ulaşım imkanı bulunuyor. Kent merkezine 28 km uzaklıktaki havalimanından şehir merkezine ulaşım için en ekonomik yöntem otobüs ve tren.

Havalimanı terminaline 130 metre uzaklıkta çok katlı park alanında yer alan otobüs duraklarından bineceğiniz otobüsle yaklaşık 45 dakikada kent merkezine ulaşabiliyorsunuz. Havalimanı içerisinde yer alan tren istasyonundan hareket eden Aeroexpress hızlı treniyle 30 dakikada kent merkezine ulaşılıyor. Tren, Moskova şehir merkezindeki Kievskiy tren garına gidiyor.

Domodedovo Havalimanından Moskova şehir merkezine nasıl gidilir: Domodedovo Havalimanı, kent merkezine 22 km uzaklıkta. Domodedovo Havalimanından şehir merkezine ulaşım için otobüs, tren, taksi, araç kiralama ve özel transfer aracı seçenekleri bulunuyor. Rusya’nın en işlek havalimanı olan Domodedovo Havalimanından kent merkezine ulaşım için en ekonomik seçenek otobüs ve tren.

Express otobüsleri her 15 dakikada bir havalimanından hareket ediyor ve hiçbir yerde durmadan 30 dakikada kent merkezine ulaşıyor. Havalimanı içerisinde yer alan tren istasyonundan bineceğiniz Aeroexpress hızlı treni ile Moskova Paveletsky istasyonuna kadar duraksız olarak yaklaşık 40 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Normal trenler ise duraklarda durarak şehir merkezine 1 saat gibi bir sürede ulaşıyor.

Dönemsel olarak Rusya’nın St. Petersburg, Soçi, Krasnodar, Abakan, Mineralnye Vody, Kazan, Nalçik, Stavropol, Ufa, Volgograd ve Yakutsk kentlerine Türkiye’den hem charter hem de tarifeli uçak seferleri düzenleniyor.

Rusya hakkında bilgiler

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Rusya gezilecek yerler 📌

Rusya, dünyanın en büyük orman rezervlerine sahip olan ülkesi olarak biliniyor. Ülkede 40’tan fazla milli park ve 100’den fazla doğa koruma alanı mevcut. Ural Dağları buzultaşı tepelerden oluşan, fazla yüksek olmayan, irili ufaklı tepeleriyle dünyanın en eski sıradağları arasında yer alıyor.

Çok sayıda göle sahip Rusya’nın en büyük tatlı su gölü olan Baykal gölü, 1642 metre derinliğiyle dünyanın en derin gölü olarak biliniyor. Rusya’nın Volga Nehri 3690 km uzunluğuyla Avrupa’nın en uzun nehri unvanına sahip. Dünyanın en büyük bataklığı Vasyuganskoye Bataklığı da Rusya’da bulunuyor.

Kızıl Meydan ve Kremlin Sarayı gibi dünyanın en çok ziyaret edilen turistik noktalarından birkaçına ev sahipliği yapan başkent Moskova, aynı zamanda milyarderler şehri olarak anılıyor. Dünyanın en büyük kilise çanının da bulunduğu Büyük Ivan Katedrali, soğan şeklinde renkli kuleleri ile şehrin en ünlü yapılarından olan Aziz Vasili Katedrali de Moskova’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yapılardan.

Dünyanın en eski metro sistemlerinden biri olan ve tavan süslemeleriyle büyüleyici bir güzelliği yansıtan Moskova metrosu ile şehrin en güzel parklarından biri olarak gösterilen Gorky Parkı, Moskova gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak kabul edilen St. Petersburg ise görkemli yapıları, geniş meydanları ve köprüleri ile ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerinden. Neva Nehri üzerinde yer alan 42 ada üzerine kurulan St. Petersburg aynı zamanda Rus Çarlığına başkenlik yapan şehir.

Kafkasların kuzeyinde, Gürcistan sınırına yakın bir konumda yer alan tatil kasabası Dombay, bölgenin doğa harikası Alibek Şelalesi ve Taberda Tabiat Parkı, kayak pistleri ve ekolojik yürüyüş rotalarıyla Arhız, Rusya’nın doğal güzellikleriyle öne çıkan Kafkas coğrafyasında uğranması gereken yerler arasında.1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz