Dombai veya daha sık kullanılan adıyla Dombay, Rusya‘da Kafkasların kuzey kesiminde, Gürcistan sınırına yakın yer alan bir tatil kasabası. Son yıllarda yıldızı parlayan bir tatil rotası olan Dombay, özellikle kayak ve doğa turizmi sevenler için harikulade bir coğrafya.

Dört bir yanını çevreleyen görkemli Kafkas dağların arasında, korunaklı bir vadide saklı olarak kurulmuş olan Dombay, dört mevsim tatile gidilebilecek bir yer. Kışın kayak tatili için yazın da doğanın kalbinde nefes almak, stres atmak için keşfedilesi bir yer.

Yerel dilde bizon anlamına gelen Dombay’ın nüfusu bin kişiden daha az. Burasıoldukça yüksek debide akan, kaynağını dağlardaki eriyen karlardan alan Teberda Nehri üzerinde kurulmuş sakin ve huzur veren bir kasaba.

Gerekli ilgi ve yatırım yapılsa Avusturya ve İsviçre Alplerine rakip olabilecek en güzel kayak pistlerine, gözde dağcılık, kayak ve snowboard gibi kış sporları tesislerine sahip.

Malta

İster amatör ister profesyonel olsun, her düzeyde dağcı ve kayakçıyı en iyi şekilde misafir edecek bir yer. Üstelik çok daha ekonomik. Sadece kış turizmi için değil, doğa severler için burası her yönüyle insanı keyifli bir doğa tatili yapmaya yetecek zenginliklere sahip.

Hemen yanı başında yer alan Teberda Nature Reserve (Teberdinskiy Zapovednik), yürüyüş parkurlarıyla insanın başını döndürecek güzellikte. Bir yanda el değmemiş doğa, diğer yanda zirvesi her daim karlı zirve manzarası, çağlayanlar ve nehirler eşlik ediyor size.

Kış tatili için en uygun zamanlar Aralık-Nisan arası. Sonrasında eriyen karlarla birlikte her yerde etkileyici çağlayanlar ortaya çıkıyor. Nehirler pek bir gürül gürül akıyor, doğa insanı kendine hayran bırakıyor. Yazın ise Haziran başında itibaren doğada yapılacak her türlü aktivite için mükemmel bir iklim sunuyor.

Dombay Kayak Merkezi, Rusya
Dombay Kayak Merkezi, Rusya
Teberda Tabiat Parkı
Teberda Tabiat Parkı’nda yürüyüşe çıkmış bir öğrenci grubu

Dombay, Kuzey Kafkasya’da Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti sınırlarında. Dombay’a gitmek için en yakın havalimanı, Rusya’nın güneybatı bölümünde yer alan bölgenin (kray) merkezi olan Stavropol’da yer alıyor.

Dünyanın en geniş uçuş ağlarından birine sahip olan Türk Hava Yolları İstanbul’dan Stavropol’a direk uçak seferleri düzenliyor. Uçuşlar şimdilik haftanın 3 günü.

Stavropol-Dombay arası ise 256 km ve yaklaşık 3,5 saat süren yolculukta harikulade kasabaların ve dağların arasından geçiyorsunuz. Bir çok yerde mola verip fotoğraflar çektim. En iyisi araç kiralamak.

Eğer uygun uçak bileti yakalarsanız, zaten bu bölge gerek konaklaması, gerek yeme içme ve aktivite fiyatlarıyla oldukça makul. Pyatigorsk (2 gün), Dombay (3 gün) ve Arhız (2 gün) şeklindeki bir rota enfes olur. Stavropol’a da 1 veya duruma göre 2 gün ayırabilirsiniz.

Dombay Rusya Gezisi
Dombai, Rusya
Kafkas Dağları, Dombai, Rusya

Gidin Teberda Tabiat Parkı’nın nefis oksijenini ciğerlerinize çekin, yürüyüş parkurlarında doğaya kulak verin, ATV kiralayarak yüksekliği 2,000 metreyi bulan yamaçlara çıkın, Sisli Göl’de (Tumanly-Kel) yüzün, Karagöl’de balık avlayın, nefis mi nefis ünlü Kafkas yemeklerini tadın. Dombay sizi pişman etmeyecektir, eminim!

8 Yorumlar

  1. Rusya sınırları içerisinde kalıyor, Gurcistan sınırına cok yakın ama Karadenize kıyısı yok, biraz içeride kalıyor, henüz gitmedim ama merak ettim burada gorunce, belki ugrarım birgun, emekli olursak vize isleri de kolaylasacak o zaman, Rusya ve Gurcistana vize gerekli degil biliyorum, ama yola cıktım mı benim rotam heryeri kapsayabilmeli mesela herhangi bir yerde aniden karar değiştirip uçağa atlayıp baska bir anakaraya gece bilmeliyim canım sıkıldıkca ve hic geri donmemecesine

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz