Azerbaycan
Azerbaycan

Almanya’nın Friedrichshafen şehri ismini biz pek bilmesek de, dünyaca ünlü bir hava aracının gökyüzünde ilk süzüldüğü bir yer olarak tarihe geçti. Friedrichshafen Baden Württemberg eyaletinin 14 merkezinden biri.

Graf Zeppelin (Ferdinand Graf von Zeppelin) Konstanz gölünün tam karşısında doğmuş, ancak 2 Temmuz 1900’de ilk hava aracı olan LZ1’i yaptığı yer Friedrichshafen olmuştu. Hikayenin tümünü müzede bulabilir ve havacılık tarihi ile ilgili dünyanın en eşsiz koleksiyonlarını görmek isterseniz uğramanız gereken adres belli; Zeplin Müzesi.

Zeplin
Dünyanın birçok ülkesinde zeplinler alternatif etkin bir reklâm mecrası veya turistik aktivite aracı olarak kullanılıyor.

Zeplin Müzesi

Zeplin, itme kuvvetiyle yol almalarını sağlayan motorları ve havada yönlenmesini sağlayan dümenleri olan bir tür hava aracı. Güdümlü balonun altına yerleştirilmiş olan yolcu kabini vasıtasıyla tarihte bir ulaşım aracı olarak kullanılmış.

Zeplin müzesi yine zeplinin doğduğu şehirde bulunuyor. İlk olarak 1996’da açılan müze Hafenbahnhof içerisinde bulunuyor. Müzenin en ilgi çekici bölümü 33-m bölümünde bulunan, Zeppelin GmbH tarafından yapılan LZ 129 Hindenberg.

Alt katı olan B-Deck’de bulunan tuvalet ve sigara içme bölgesi ziyaretçilere açık değil. Üst kat olan A-Deck ise lounge, yazı odası, giriş ve bir çok yolcu bölümüne ev sahipliği yapıyor. Zeplin’den geriye kalanlar arasında LZ127’nin motor vagonu ve LZ130 Graf Zeplin’in hemen hemen tüm ön kısmı bulunuyor. Müzenin en üst katında ise Zeplin tarihi ile ilgili sanat çalışmalarını bulabilirsiniz.

Zeplin Muzesi, Friedrichshafen
Zeplin Muzesi, Friedrichshafen

Restore edilen demiryolları limanında görebileceğiniz efsanevi devasa Hindenburg, 6 Mayıs 1937’de New Jersey’de Lakehurst’de infilak etmişti. O dönemlerde zeplinler tamamen hidrojen ile dolduruluyordu. Çünkü Amerikan hükümeti o dönemlerde helyumun tehlikeli amaçlar için kullanılabileceğini düşündüğü için yabancı ülkelere satışını yasaklamıştı.

Merdivenle gemiye tırmandıktan sonra inanılmaz otantik bir şekilde tasarlanmış yolcu odası, loungelar ve yemek odalarını görebilirsiniz. Zeplin içinde seyahat etmenin nasıl bir şey olduğu, havacılık tarihi ve teknolojisi sergisinde sunuluyor. Araba severler zeplin’in giriş bölümünde bulunan Maybach’a bayılacaklar.

Sadece o muhteşem yolcu odalarına girin ve aklınıza gelecek olan ilk soru şu olacaktır: “Acaba günümüzün hava taşımacılığı mı yoksa bu mu daha iyi?”


Müzenin bir çok yerinde fotoğraf çekmek yasak olduğunu hatırlatayım. Müzenin restoranı öğle yemeği ve akşam yemeği seçenekleri sunuyor ve oldukça hoş bir yer.

Zeplin Muzesi, Friedrichshafen
Zeplin Muzesi, Friedrichshafen
Zeplin Muzesi, Friedrichshafen
Zeplin Muzesi, Friedrichshafen

Zeplin hakkında daha fazla bilgi için Wikipedia sayfasına göz atın.

Zeppelin Museum Çalışma saatleri:
Mayıs-Ekim: Salı-Pazar arası sabah 9 akşam 5
Kasım-Nisan arası: Salı-Pazar arası sabah 10 akşam 5
Biletler: Yetişkin 7,50€, Yetkililer: 6,50€, 6-17 yaş arası çocuk: 3€

Konstanz Gölü, Almanca Bodensee olarak anılıyor ve Almanya, İsviçre ve Avusturya arasında, Alp Dağları’nın yanı başında yer alıyor. Konstanz Gölü’nün kuzey kıyısında yer alan olan Friedrichshafen şehrine Türk Hava Yolları İstanbuldan tarifeli seferler düzenliyor.

⇦ Önceki blog yazısıSingapur Changi Havalimanı: Farklı Bir Deneyim
Sonraki blog yazısı ⇨Goethe’nin Restoranı: Auerbachs Keller

2 YORUM 💬

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın