Almanya’nın Friedrichshafen şehri ismini biz pek bilmesek de dünyaca ünlü bir hava aracının gökyüzünde ilk süzüldüğü bir yer olarak tarihe geçti. Friedrichshafen Baden Württemberg eyaletinin 14 merkezinden biri. Friedrichshafen şehri, ikonik hava taşıma aracı Zeplin’in icat edildiği yer olarak tarihe geçmiş bir şehir.

Zeplini icat etmiş ve ona adını vermiş Alman mucit ve uçak üreticisi Graf Zeppelin (Ferdinand Graf von Zeppelin) Konstanz gölünün tam karşısında doğmuş. Ancak 2 Temmuz 1900’de ilk hava aracı olan LZ1’i yaptığı yer Friedrichshafen olmuştu. Hikayenin tümünü müzede bulabilir ve havacılık tarihi ile ilgili dünyanın en eşsiz koleksiyonlarını görmek isterseniz uğramanız gereken adres belli; Zeplin Müzesi.

Zeplin
Dünyanın birçok ülkesinde zeplinler alternatif etkin bir reklâm mecrası veya turistik aktivite aracı olarak kullanılıyor.

Zeplin, itme kuvvetiyle yol almalarını sağlayan motorları ve havada yönlenmesini sağlayan dümenleri olan bir tür hava aracı. Omurgalı güdümlü balonların en başarılı yapımcısı olan Ferdinand von Zeppelin, güdümlü balonların isim babası olmuş. Güdümlü balonun altına yerleştirilmiş olan yolcu kabini vasıtasıyla tarihte bir ulaşım aracı olarak kullanılmış.

Zeplin ilk keşfedildiği sıralar hidrojen gazı kullanılarak uçurulmuş, ancak, bu gazın yol açtığı sorunlar neticesinde yaşanan bir facianın ardından hidrojen gazı yerine helyum gazı kullanılmaya başlanmış. Zeplinler I. Dünya Savaşı sırasında yaygın olarak Alman ordusu tarafından keşif, bombalama ve propaganda amaçlarıyla kullanıldılar.

Malta

İlk zeplin olan LZ 1, ilk uçuşunu 1900’de Konstanz gölü üzerinde saatte 22 kilometrelik bir hızda gerçekleştirmiş olsa da güvensiz olmalar ve yaşanan facialardan dolayı 1950’lere gelinmeden üretimden kaldırılmış.

Zeplin Müzesi

Zeplin Müzesi yine zeplinin doğduğu şehir Friedrichshafen’de yer alıyor. İlk olarak 1996’da açılan Zeplin Müzesi, Hafenbahnhof içerisinde yer alıyor. Müzenin en ilgi çekici bölümü 33-m bölümünde bulunan, Zeppelin GmbH tarafından yapılan LZ 129 Hindenberg. Alt katı olan B-Deck’de bulunan tuvalet ve sigara içme bölgesi ziyaretçilere açık değil.

Üst kat olan A-Deck ise lounge, yazı odası, giriş ve bir çok yolcu bölümüne ev sahipliği yapıyor. Zeplin’den geriye kalanlar arasında LZ127’nin motor vagonu ve LZ130 Graf Zeplin’in hemen hemen tüm ön kısmı bulunuyor. Müzenin en üst katında ise Zeplin tarihi ile ilgili sanat çalışmalarını bulabilirsiniz.

Restore edilen demiryolları limanında görebileceğiniz efsanevi devasa Hindenburg, 6 Mayıs 1937’de New Jersey’de Lakehurst’de infilak etmişti. O dönemlerde zeplinler tamamen hidrojen ile dolduruluyordu. Çünkü Amerikan hükümeti o dönemlerde helyumun tehlikeli amaçlar için kullanılabileceğini düşündüğü için yabancı ülkelere satışını yasaklamıştı.

Merdivenle gemiye tırmandıktan sonra inanılmaz otantik bir şekilde tasarlanmış yolcu odası, loungelar ve yemek odalarını görebilirsiniz. Zeplin içinde seyahat etmenin nasıl bir şey olduğu, havacılık tarihi ve teknolojisi sergisinde sunuluyor. Araba severler zeplinin giriş bölümünde bulunan Maybach’a bayılacaklar.

Zeplin Muzesi, Friedrichshafen
Zeplin Muzesi, Friedrichshafen
Zeplin Muzesi, Friedrichshafen
Zeplin Muzesi, Friedrichshafen
Zeplin Muzesi, Friedrichshafen
Zeplin Muzesi, Friedrichshafen

Sadece o muhteşem yolcu odalarına girin ve aklınıza gelecek olan ilk soru şu olacaktır: “Acaba günümüzün hava taşımacılığı mı yoksa bu mu daha iyi?”

Müzenin bir çok yerinde fotoğraf çekmek yasak olduğunu hatırlatayım. Müzenin restoranı öğle yemeği ve akşam yemeği seçenekleri sunuyor ve oldukça hoş bir yer.

Zeplin hakkında daha fazla bilgi için Wikipedia sayfasına göz atın.

Zeppelin Museum Çalışma saatleri: Mayıs-Ekim: Salı-Pazar arası sabah 9 akşam 5. Kasım-Nisan arası: Salı-Pazar arası sabah 10 akşam 5. Biletler: Yetişkin 7,50€, Yetkililer: 6,50€, 6-17 yaş arası çocuk: 3€

Konstanz Gölü, Almanca Bodensee olarak anılıyor ve Almanya, İsviçre ve Avusturya arasında, Alp Dağları’nın yanı başında yer alıyor. Konstanz Gölü’nün kuzey kıyısında yer alan olan Friedrichshafen şehrine Türk Hava Yolları İstanbuldan tarifeli seferler düzenliyor.

2 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz