Teberda Tabiat Parkı veya uluslararası adıyla The Teberda Nature Reserve, Rusya’da yer alan Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti ile Kabardino-Balkarya Cumhuriyeti arasında uzanan, görkemli Kafkas Dağlarının, göllerin, şelalelerin ve nefis ormanların olduğu çok etkileyici bir yer.

1936’da Rusya tarafından korumaya alınan, zirvesi her daim karlı Kafkas Dağlarının, derin vadilerin ve ormanlık alanın olduğu bu park alanı, Gürcistan sınırına kadar uzanıyor. Teberda Tabiat Parkı (Teberdinsky Nature Reserve) 1997’de de UNESCO Biosfer Koruma Alanlarına dahil edilmiş.

Teberdinsky Nature Reserve
Teberdinsky Nature Reserve, Dombai, Russia

Rusya’nın kayak ve doğa turizmi açısından son yıllarda yıldızı yükselen yerlerden biri olan Dombayı kucaklayan dağlar sadece muhteşem manzara ve zengin flora ve fauna sunmuyor elbet. Bu dağlar kış aylarında, özellikle Aralık-Nisan ayları arasında, kayak ve snowboard için dünyanın dört bir yanından gelen misafirleri de ağırlıyor.

UNESCO Biosfer rezervi Teberda Milli Parkı
UNESCO Biosfer rezervi Teberda Milli Parkı

Daha macera severler için ise dağçılık, buzul tırmanışları, trekking, yamaç paraşütü, rafting, ATV ile dağlarda gezi gibi aksiyon sporları yapabiliyorlar. En güzeli bu nefes kesen coğrafyada yapılan uzun yürüyüşler.

Malta

The Teberda Nature Reserve
The Teberda Nature Reserve

Yaklaşık 47 memeli türünün yuvası olan milli park alanında bozayı, yaban domuzu, Kafkas dağ keçisi, leopar, Kafkas su samuru, vaşak ve geyik gibi canlılar yaygın. Ayrıca içlerinde altın kartal, Kafkasya orman horozu, şahin ve kızıl akbabalar olmak üzere 172 kuş türüne de ev sahipliği yapıyor.

Kuşların bazıları bu bölgeyi göç rotasında mola yeri olarak da kullanıyor. Bu nedenle kuş gözlemcileri için de burası gözde yerlerden birisi.

Toplamda 262 tür omurgalının yaşadığı bu bölge, tüm Kafkasya bölgesi faunasının %53’ünü oluşturuyor. The Teberda Nature Reserve alanında 1,133 bitki türü bulunuyor.

Bölgenin dörtte üçünden fazlası deniz seviyesinden 2,000 metre yukarıda, buna rağmen iklim ılık ve sıcak seyrediyor. Yıl boyu ortalama sıcaklık 5-7 ºC arasında seyrediyor. Görülebilecek en yüksek sıcaklık 22,7°C, en düşük sıcaklık ise Ocak ayında görülen -7 derece.

Teberda Nature Reserve
Teberda Nature Reserve

Bölge alanının %10’u oluşturan, yüzden fazla buzul var. Buzul üzerinde yapılan trekkingler burada da oldukça popüler. En son Yeni Zelanda’da St. Joseph buzuluna çıkmıştım. Çok keyifli ve ilginç bir deneyimdir.

Bu bölge yaşı dört yüzden fazla, uzunluğu altmış metre kadar olan ağaçları barındırıyor. Kanyonlar, buzullar, şelaleler, zirveler ve çayırlarıyla bu bölge eko turizm için mükemmel bir yer.

Teberda Nature Reserve, Russia
Teberda Nature Reserve, Russia

Dombay, Rusya’nın en gözde turistik rotaları arasında yer alıyor. Yılın 320 günü güneşli bu şirin köy ve Teberda Nature Reserve ziyaret edilmesi gereken bir rota.

Rusya Teberda Milli Parkı
Teberda Milli Parkı, zengin bir fauna ve floraya sahip

Milli parka en yakın havaalanı Stavropol’da yer alıyor. Türk Hava Yolları İstanbul-stavropol uçak seferleri düzenliyor. Pyatigorsk (2 gün), Dombay (3 gün) ve Arhız (2 gün) şeklindeki bir bir tatil rotası planladığınızda Kafkasya’nın bu enfes coğrafyasını yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

4 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz