Çerkez dilinde ‘dalgalı arazi’ anlamına gelen Teberda, bugün 470 bin kişinin yaşadığı Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti‘ne bağlı bir yer. Teberdalılar bu bölgenin tanrının bir lütfu olduğunu düşünüyorlar, neden olmasın ki! Burası bence dünyanın en çarpıcı coğrafyalarından birisi.

Bizler ismini pek duymamış olsak da Teberda, Rusya’da oldukça iyi bilinen bir tatil beldesi. İlk olarak bu bölge 1925’li yıllarda sağlık için açılan sanatoryumlarla gelişmeye başlamış. Bugün Teberda bölgesinde bu amaçla hizmet veren birkaç tane sanatoryum ve turistik kamp alanları yer alıyor.

Teberda, Rusya
2000 metreden Teberda, Rusya

Nüfusu 10,000 kişi civarında olan Teberda, deniz seviyesinden 1,300 metre rakımda, yüksekliği 2,000 metrenin üzerinde olan çift sıra halinde uzayan Kafkasya Sıradağlarının arasında bir vadi üzerinde kurulu.

Karaçaylıların 1868 yılında kurdukları bir köy olan Teberda, 1971 yılında ilçe konumuna getirilmiş. Bölgede geleneksel tarım öncelikli geçim kaynağı. Son yıllarda turizm de hızla gelişiyor.

Malta

Teberda Vadisi’nin ortasından geçen Teberda Nehri etrafına kurulmuş kasabanın coğrafyası tek kelimeyle harikulade. Miss gibi havası, zirvesi her daim karlı dağları, nehirleri, gölleri, şelaleleri var.

Teberda, Russia
Teberda, Russia

Kasabanın kendisi büyükçe bir köy gibi, ve merkezde görülecek dikkate değer çok fazla bir şey yok. Bu bölge en çok aktiviteleri ve doğa turizmi ile ön plana çıkıyor.

Teberda’da çevresinde gezilecek yerlerin en önemlilerinin başında Dombay, Tumanly-Kel (Sisli Göl), Karagöl, Teberda Milli Parkı geliyor.

Teberda’nın 20 km kuzeyinde olan Dombai veya daha çok kullanılan adıyla Dombay, Rusya‘da Kafkasların kuzey kesiminde, Gürcistan sınırına yakın yer alan bir tatil kasabası. Zirvesi her daim karlı dağların çevrelediği korunaklı bir vadide kurulmuş bu tatil kasabasında yapacak çok sayıda aktivite var.

Rusya, Teberda
Teberda, Rusya

Doğa sporları ve yürüyüşleri için burası tam bir cennet. Kışın kayak turizminin gözdesi olan yer, yaz dönemlerinden trekking, rafting, ATV gezisi, atla dolaşma ve daha bir çok aktivitesi ile bir cazibe merkezi. Bu minnacık köyde sürekli yaşayanların sayısı 500’ü geçmiyor.

Kafkas Dağlarının göz alıcı manzarası, UNESCO Biosphere Reserve listesinde yer alan Teberda Milli Parkı (Teberdinsk State Biosphere Reserve) görülesi bir yer. Rakımı 1,260 ile 4,047 metre arasında olan milli park, Gürcistan sınırına kadar uzanıyor. Flora ve faunasıyla burası oldukça etkileyici bir yer. Trekking severlerin ilk 10 yürüyüş rotasına koyabilecekleri kadar güzel hem de!

Teberda
Teberda
Teberda Nerede
Teberda, Russia

Yılın 320 gününün güneşli geçtiği bu coğrafya’da yaz-kış tatil yapmaya elverişli. En yakın havaalanı olan Mineralnye Vody, Teberda’ya 250 km’lik bir mesafede. Ben ise Türk Hava Yolları’nın direk uçtuğu Stavropol şehrine uçtum.

Karaçay-Çerkes Cumhuruiyetinde yer alan Arkhyz, Dombay ve Teberda Rus turist ve dağcıların gözdesi. Doğa severler benim gibi Pyatigorsk (2 gün), Dombay (2 gün) ve Arhız ve Stavropol şeklindeki bir rota çizebilirler.

7 Yorumlar

 1. Imrenerek izliyorum sizi.
  Temmuz ayında Abhazya’daydım.
  Babaannem Sohum doğumlu olmasa belki de hiç merak etmeyeceğim bir coğrafya idi.
  Bozulmamış doğanın güzelliği çok etkileyiciydi. Diğer Kafkas Cumhuriyelerini de çok görmek istiyorum. Ancak Abhazya’da ulaşım epey sorunlu. Deli gibi araba kullananlar, adım başı polis kontrolları araba kiralama fikrinden vazgeçirdi. Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti de benzer mi ?
  Siz orada nasıl seyahat ettiniz ?
  Biraz detay verebilirmisiniz ?

  • Beni orada gezideren bir arkadaşım vardı. Trafik kurallarına herkes uyuyordu. Yollar iyi ve trafik güzeldi. Hatalı sollayanların ehliyetine el koyuyorlar, bunun etkisi var belki de. Kafkasya en iyi arabayla gezilir.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz