Rusya‘nın Kuzey Kafkasya Bölgesi‘nde bulunan Arhız, kayak pistleri ve ekolojik yürüyüş rotalarıyla dört mevsim ziyaret edilebiliyor. İki yanda sıralanan görkemli Kafkas Dağlarının arasındaki vadi arasına kurulmuş tatil merkezi, doğa severler için tam bir cazibe merkezi. Sırf manzarasını izlemek bile huzur verici.

Arhız seyahatimi gerçekleştirdiğimde mevsimlerden Haziran’dı, karşımda duran manzara ise bu fotoğraflarda gördüklerinizdi. İsviçre ve Avusturya Alplerini aratmayan görüntüler, olağanüstü bir doğa, çağlayan nehirler ve çiçek kokan bir hava karşıladı beni bu coğrafyada.

Arhiz, Rusya
Arhız tatil kompleksi, görkemli Kafkas Dağları manzarasına bakıyor

Yüzyıllık ağaçların bulunduğu, oksijen deposu bu tatil beldesi, maden suyu kaynakları ve muhteşem manzaralı yamaçlarıyla dikkat çekiyor. Manzarası ve iklimi Alp Dağları‘na benzetilen bölgede, önümüzdeki 15 yıl içinde 250 yeni kayak pistinin hayata geçirilmesi hedefleniyor. Gerekli altyapının henüz oluşmamasına rağmen, yoğun ilgi gören Arhız’ın önemli bir turizm merkezine dönüşmesi bekleniyor.

Yaz mevsiminde çok sıcak olmayan havası ve yumuşak geçen kış sezonunda lapa lapa yağan karları ile Arhız, kayak, bisiklet, rafting ve trekkingle ilgilenenler için bir kenara not edilmesi gereken bir rota. İklimi ve kür tedavi olanakları ile büyüleyen coğrafya, sağlık turizmi için de elverişli.

Malta

Geleceğin Alp Dağları

Arkhyz
Arkhyz, Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti’nin gözde turizm noktası

Tüm yatırımların ‘geleceğin Alp Dağları‘ gibi bir turizm merkezi oluşturmak üzerine yapıldığı Arhız, çok sayıda Avrupalı iş adamının da ilgisini çekmiş. Kuzey Kafkasya Bölgesi’nin ilk teleferiği olma özelliğini taşıyan, 1,770 metre yüksekliğe uzanan teleferik, el değmemiş doğal güzelliklere ulaşımı kolaylaştırıyor.

Eko-turizm güzergahları ile turizmi tüm sezona yaymayı amaçlayan bölgesel projenin en önemli avantajlarından biri de güvenlik. Siyasi çatışmalardan uzak, istikrarın olduğu Arhız’da, otel, restoran, SPA yatırımları revaçta.

Avrupa standartlarında, ekonomik tatilin yeni adresi olmayı hedefleyen Kuzey Kafkasya Turistik Bölgesi Projesi‘nin uygulaması Rusya Devlet Başkanı tarafından bizzat imzalanmış. 2020 senesinden itibaren her yıl 500,000 turistin Arhız’da ağırlanması bekleniyor.

Arkhyz, Rusya
Arkhyz, Rusya
Karaçay-Çerkesya › Arkhyz otelleri
Karaçay-Çerkesya › Arkhyz otelleri

Yerel Kültür

Kendine has kültürü, mutfağı, renkli gelenekleri ve konukseverliği ile gezginleri davet eden Arhız’da, Rusya‘nın en eski kilisesi ve en büyük gözlemevi de bulunuyor. Şehir hayatından uzak, kafa dinlemek isteyenler için iyi bir alternatif sunan tatil merkezi, ezber bozan yapısıyla tüm bildiklerini unutturuyor insana.

Arhiz Aktiviteleri
Şahane Kafkas Dağları eteklerinde Arhız’da at binme keyifli

Arhız’a Nasıl Gidilir?

Toplamda 260 km’yi aşan kayak pistlerinin bulunduğu Arhız Dağ Kayak Merkezi’ne Stavropol Shpakovskoye Havalimanı aracılığı ile ulaşmak mümkün. Türk Hava Yolları haftanın 3 günü karşılıklı olarak İstanbul-Stavropol uçak seferleri düzenliyor. Havalimanından, 200 km uzaklıktaki Arhız bölgesine, pek bir etkileyici seyahatle otomobille 3 saatte varılıyor. Yeni havalimanı ve hızlı tren projeleri de tamamlandığında ulaşım daha rahat gerçekleşecek.

Karaçay-Çerkesya Cumhuriyetine bağlı olan Arkhyz’da konaklama için tavsiyem etkileyici Kafkas Dağları manzaralarına sahip Hotel Romantik-1. Birbirine paralel uzanan görkemli Kafkasya Dağları arasındaki nefis bir vadide yer alan Hotel Romantik 1 gayet konforlu.

Zirvesi karlı görkemli dağları, çağlayan şelaleleri, gölleri, derin ormanları ve doğayı seviyorsanız Stavropol, Pyatigorsk, Dombay, Arhız bölgelerini kapsayan Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti belki de bir sonraki rotanız olabilir!

27 Yorumlar

  1. Kafkaslar çok görkemlidir. Giden bilir, gezen bilir, yaşayan bilir. Tertemiz havası var, insanı ve doğası bozulmamış. Yemekleri çok güzeldir. Özlenecek yerdir.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz