Sanatorium Mashuk Aqua-Therm, Pyatigorsk, Rusya

8896
14

Rusya‘da 1997 yılında açılan Mashuk Aqua-Term, profesyonel sanatoryum hizmeti veriyor. 2003’te Rusya Federasyonu‘nun en iyi sanatoryumu seçilen merkez, aynı zamanda muhteşem bir göle ev sahipliği yapıyor. Şahane ambiyansı ile balıkların yaşam alanı olan gölde, eğlencelik minik gondol turları da düzenleniyor.

Stavropol Krai ve Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde geçirdiğim nefis bir gezinin başlangıç yeri Pyatigorsk şehri olmuştu ve Inozemtsevo bölgesinde yer alan Mashuk Aqua-Term Senatoryum’da konaklama fırsatı buldum.

Mashuk- AquaTerm-Russia
Mashuk AquaTerm, Russia

Huzur veren bahçesi ile 12,5 hektarlık bir alana yayılan merkez, aynı zamanda 1,500 metre derinlikteki eşsiz maden suyu kaynağı üzerinde bulunuyor. Bu avantajı sayesinde musluklardan, kaynaktan gelen mineralli su içilebiliyor. Tedavi kalitesi, sunulan mükemmel hizmet ve odalarının güzelliğiyle, yalnızca ülkenin değil Avrupa’nın da en iyi tedavi merkezlerinden biri olan sanatoryum, ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlıyor. Misafirler 7, 10, 12, 14 veya 21 günlük paketler halinde sunulan tedavi paketlerinden yararlanabiliyor.

Tedavileri için Mashuk Aqua-Term Sanatoryumu’na başvuran ziyaretçiler daha önceden yaptırdıkları analiz ve tetkiklerini yanlarında getirmeleri halinde zamandan tasarruf ediyor. Vakti az olan misafirler için ayrı check-up programları bulunuyor. 2 gün gibi kısa bir sürede tamamlanan programın maliyeti 5,000 ruble ile 15,000 ruble arasında değişiyor.

Malta

Mashuk Otel Aqua-Term
Mashuk Otel Aqua-Term
Mashuk-Aqua-Term
Mashuk Aqua-Term yapay hölü çevresinde dinlenme yerleri

Toplamda 154 odası bulunan sanatoryumda şu an kullanılan 97 oda olsa da Eylül ayından itibaren yeni odalar kullanıma sunulmaya hazırlanıyor. Oda fiyatlarının kişi başı 4,700 rubleden başladığı merkezde, 8 binadan oluşan 2 katlı ahşap evler de bulunuyor. Aile konaklaması için oldukça uygun olan merkez, çocuk kabul etmeyen bazı sanatoryumların aksine yeni doğan çocukları bile misafir edebiliyor. Her katında ayrı bir ailenin kalabildiği nefis kokulu ahşap kulübelerdeki şöminelerin odun temini de ücretsiz yapılıyor. Burada kalan ve sık sık gelen ailelerden 1 ay, hatta 45 gün konaklayanlar oluyor.

Mashuk AquaTerm
Mashuk AquaTerm
Mashuk Otel, Ahşap Villalar
Mashuk Otel, Ahşap Villalar

Çocuk eğlence alanı, kışın sabah 9’dan akşam 5’e, yaz mevsiminde ise sabah 9’dan akşam 10’a kadar hizmet veriyor. Ayrıca merkezde yeni doğan bebekler için eklem uyumunu geliştirmeye yönelik hizmet veriliyor. Yaşını dolduran çocuklar için bağışıklık sistemlerinin gelişmesi için de farklı tedaviler mevcut. Yeni doğandan 2 yaşa kadar ücret alınmayan merkezde, 12 yaşa kadar farklı indirimler de mevcut.

Sanatoryum misafirleri için 2 çeşit yemek hizmeti veriyor. İsteyen misafirler herkesin ortak yemek aldığı, hemen her öğünde 3 farklı çeşidin sunulduğu bu leziz alandan yararlanabiliyor.

Burada hazırlanan ürünlerin her biri tamamen organik ve bazıları sanatoryumun kendi bahçesinden elde edilen ürünlerle yapılıyor. Bir diğer seçeneği tercih eden misafirler ise sabah, öğlen ve akşam yemeklerini 700 Ruble karşılığında sunulan fiks menü olarak alabiliyor.

Mashuk Otel Odası
Mashuk Otel Odası

Mashuk Aqua-Term Senatoryum Adres

Rodnikovaya Street 22, Inozemtsevo, Stavropol Krai, Rusya

Rahatlamak ve sağlıklı zaman geçirmek isteyenlerin başlıca tercihlerinden olan sanatoryumda sinema, haftada 2 defa yapılan yoga kursları, oryantal jimnastik, şahane SPA merkezi, kitap aşıklarının içinden çıkmak istemeyecekleri bir kütüphane, açık ve kapalı havuzlar ve muhteşem bir lobi bulunuyor. Bunların yanında iş toplantıları için 25 ve 130 kişilik kapasiteye sahip 2 konferans salonu da işadamlarının vazgeçilmezleri arasında bulunuyor.

Mashuk Aqua-Term Otel, Lobby
Mashuk Aqua-Term Otel, Lobby
Mashuk Otel kapalı havuzu
Mashuk Otel kapalı havuzu

Mashuk Aqua-Term Senatoryum, misafirlerinden yalnızca sunduğu tedavi hizmetiyle değil, verdiği mükemmel keyifle de tam not almayı başarıyor. Sanatoryum, kış bahçesi, enfes göl manzarası ve albümlerde yer tutacak muhteşem fotoğraf kareleriyle kendine hayran bırakıyor.

Türk Hava Yolları, haftanın 3 günü Stavropol şehrine İstanbul’dan tarifeli seferlerler düzenliyor. Stavropol – Pyatigorsk arası otobüsle yaklaşık 3 saat sürüyor. Araba kiralamak da mümkün. Bölgeye tatil planlarken rotaya Arhız, Teberda ve Dombay da dahil edilse pek güzel bir rota olur.

14 Yorumlar

  1. Bu kadar stresli yoğun bir ülke gündeminin arasında herseyden uzaklaşmaya ihtiyacım var ki . Bizleri bir nebzede olsa alıp götürdüğünüz için teşekkürler… Şu anda orada olmayı ….

    • Vahit şu anda bir yandan haberleri dinliyorum bir yandan da yazmaya odaklanıyorum Ülkeyi rezil hale getirdiler. Demokrasiyi öğrenip de bir birimize tahammül edip barışa alıştığımızda hiçbir şeyden uzaklaşmaya gerek kalmayacak. Ama hakikaten burası insanı arındıracak bir yerdi. 🙂

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz