Sakız Adası‘nı severim. İzmir’in yanı başında ulaşılması kolay, huzurlu ve dingin bir yer. Yunanistan‘ın en büyük beşinci adası olan Sakız, bakir koyları, pırıl pırıl denizi, ortaçağ kasabaları, ilginç taş evleri, meze, uzo ve deniz ürünleri ziyafetleriyle tam bir tatil yeri. Sakız ağaçlarıyla ünlü, yaklaşık 55,000 nüfusa sahip olan adada keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda köy, volkanik plaj ve etkileyici koy bulunuyor.

Yunan Adaları son yıllarda bizim oldukça ilgi gösterdiğimiz tatil destinasyonları arasında. Çeşme’nin karşı kıyısında bulunan Sakız Adası, Yunanistan ile gelişen ilişkiler ve ulaşım kolaylığı gibi avantajlar ile her yıl çok sayıda ziyaretçi alıyor. Sakız Adası gezilecek yerler her ziyaretçisini tatmin edecek kadar çeşitli ve etkileyici. Fazla zamanı olmayan ve rehberle adayı gezmek isteyenler için Çeşme Sakız Adası günübirlik turları adayı keşfetmek isteyenlerin ilgisini çekebilir.

Sakız Adası Nasıl Gidilir

Yunan Adalarına kapıda vize uygulamasının başlamasıyla birlikte, evrak toplama derdi olmadan çok kısa bir süre içerisinde vize alınabilen Sakız Adası’na ulaşım çok kolaylaşmıştı. Fakat 2017’den itibaren adaya gitmek için normal Schengen vizesi almanız gerekiyor.

Sakız Adası nerede 📍

Sakız Adası, Ege Denizi’nde yer alan bir Yunan adası. İzmir- Çeşme feribotu ile 30 dakika süren ybir yolculukla gidilecek kadar yakın. Sakız Adası Çeşme arası yaklaşık 8 km kadar. Çeşme’ye nasıl gidilir yazısına göz atın. 📍

Göz At: Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
Göz At: Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
Göz at: Ucuz Uçak Bileti Hakkında Tüm Bilgiler

   

Sakız Adası’na nasıl gidilir 📌

Avrupalıların Chios olarak adlandırdıkları, Yunanlıların Hora dedikleri Sakız Adası’na feribotla geçişler İzmir’in Çeşme ilçesi üzerinden yapılıyor. Çeşme Sakız Adası feribot kaç saat diye düşünenler için iki cevap var. Çeşme’den Sakız Adası’na yolculuk feribotla 45 dakika, hızlı katamaranla ise 30 dakika sürüyor.

Aynı gün içerisinde gidiş ve dönüş imkânı sunan feribot seferleri sayesinde özellikle Çeşme’ye yakın şehirlerde oturan veya Çeşme’de tatil yapanlar günübirlik tatil kaçamakları için bile adayı ziyaret ediyor.

Çeşme-Sakız feribot saatleri için ilgili ulaşım hizmetini sağlayan firmaların sitesine göz atın. Genelde sabah 09:00, 09:30 ve akşam 18:00’de Sakız’a gidiş ve 08:30 ve 16:30 saatlerinde de Sakız’dan Çeşmeye dönüş feribot veya akatamaran var.

Sakız Adası feribot fiyatları

Ertürk Lines, Turyol ve Chios Sunrise Tours firmaları, Çeşme-Sakız feribot bileti satışı yapıyor. Sakız Adası feribot fiyatları için 3 firmanın internet sitesinden veya satış ofislerinden bakın veya bilet alın. Gidiş dönüş Sakız Adası feribot fiyatları liman vergileri dahil 26€, hızlı katamaranda ise 32€. 0-6 yaş arasındaki çocuklar ücretsiz seyahat edebilirken, 7-12 yaş arasındaki çocuklara yüzde 50 indirim uygulanıyor.

Arabayla Sakız Adası’na nasıl gidilir

Sakız’a kendi aracıyla geçmek isteyenler feribot firmalarından en az bir hafta önce rezervasyon yaptırması gerek. Özellikle okulların tatil olduğu dönemlerde yoğun talepten dolayı sınırlı kapasitenin erken tükenebileceğini aklınızda tutun. Çeşme’den Sakız’a kendi aracıyla geçiş yapmak isteyenler için gidiş dönüş fiyat tarifesi şu şekilde: Motosiklet 52€, otomobil-jeep-minibüs 90€, otobüs 420€.

Yunanistan’a araçla giriş yapacaksanız uluslararası ehliyet ve yeşil sigorta (uluslararası sigorta) sahibi olmanız gerekiyor. Aksi takdirde araçla adalara girişe izin verilmiyor. Yunanistan’a araçla seyahat yazısı için bu linki tıklayın.

Sakız Adası araç kiralama

Sakız Adası’nda araç kiralama, kendi aracınızla adaya gitmekten daha ekonomik bence. Ehliyetinizle kolaylıkla araç kiralayabiliyorsunuz. Sakız Adası kiralık araç maliyetleri ise günlük 25-100€ arasında değişiyor. Haftasonları ve yaz dönemlerinde çok yoğun olduğunda fiyatlar değişken olabiliyor. Motosiklet kiraları ise 10-50€ arasında değişiyor. Bu fiyata benzin dahil değil.

Sakız Adasına pasaport gerekli ve Yunanistan’a yeşil ve gri pasaport sahipleri vizesiz seyahat edebiliyor. Normal (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının önceden Schengen vizesi alması gerekiyor. Kapıda Yunanistan vize uygulaması ile Yunan adalarına seyahatler kolaylaştırılmış. Yunan Adaları Kapı Vizesi yazısında detaylı bilgileri yazdım.

Yunanlı bir eşi olan ve Sakız Adası’nda yaşayan Deniz Uyanmaz’ı bulursanız hem feribot biletiniz, hem konaklama ve Sakız Adası’nda aracınız emrinizde. Ayrıca Sakız turları organize eden Deniz’e deniztour.com adresinden ulaşabilirsiniz.

8 YORUM

 1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

  150,5k Takipçiler
  Takip et
     
   
 2. Vize almak icin maas bordrosu, iş yeri sahibi belgesi olmayip da gayrimenkulleri olan maliyeye vergi odiyen sahis ne yapar? Nasil vize alir?

  • Bilgiler burada: https://yoldaolmak.com/yunan-adalari-kapi-vizesi-yunanistan-vizesi.html

   Yunan Adaları kapı vizesi evrakları: Acenteye yolculuk tarihinden en az 2-3 gün önce teslim etmesi veya kargo ile iletmesi gerekiyor.

   Pasaport (En az 3 ay geçerliliği olan, en az 2 sayfası boş, KKTC giriş-çıkış damgası olmayan)
   Pasaportun renkli fotokopisi (Fotoğraflı sayfası) ve kimlik fotokopisi
   Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf (2 adet)
   Online ortamda doldurulmuş vize başvuru formu
   Otel rezervasyonu (1 adet)
   Seyahat acentesinden gidiş dönüş tarihi belli olan feribot bileti
   Vize harcı ve acente hizmet harcı

 3. Eskiden buralara gitmek için dünyanın parasını harcayacağımı düşünüp önyargılı yaklaşırdım. Sanırım çok yanılmışım.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın