uçak bileti

Türkiye’nin batı komşusu Yunanistan, son dönemde Türk turistlerin en çok tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Politik temelli sorunlar geride kalırken, her iki ülke vatandaşları karşılıklı ziyaretlerle birbirine daha da yaklaşıyor. Ege’nin iki yakası sayısız turistik geziye ev sahipliği yaparken, ülkemiz vatandaşlarının önündeki en büyük engel olan vize sorunu aşılmaya çalışılıyor.

Ben ilk Yunanistan vizemi, karayolu ile İstanbul-Selanik girişi için amıştım. Evraklarım tam olmasına rağmen tek girişli izin verdiklerlerinden, Üsküp’ten uçakla dönmek durumunda kalmıştım. İkinci Yunanistan vizemi ise kapı vizesi şeklinde Midilli Adası’na gidişimde almıştım. Atina, Milos, Ios ve Paros Adalarını kapsayan gezimi ise İtalya Elçiliğinden geçtiğimiz yıl amış olduğum, 3 yıl geçerliliği olan Schengen vizesi ile yaptım.

uçak bileti
Yunan Adalari Kapi Vizesi
Mytilini, Midilli Adası

Yunan Adaları kapı vizesi nasıl alınır

Kapıda Yunanistan vize uygulaması ile Yunan adalarına seyahatlerin kolaylaştırılması amaçlandı. Bu hem bizim seyahatlerimizi kolaylaştırdı, hem de Türkiye kıyılarına yakın Yunan adaları turizm açısından canlandı.

Bu kapsamda Bodrum, Dikili, Foça, Marmaris, Fethiye, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası ve Kaş’taki seyahat acenteleri Rodos, Meis, Kos (İstanköy), Sakız, Samos (Sisam), Midilli Adalarına seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına ve Türkiye’de ikamet hakkı olan Rus ve Ukrayna vatandaşlarına kapıda vize verilmesi hususunda yetkilendirildi. 1 Nisan-30 Ekim arasındaki, özellikle ülkemizde yüksek tatil sezonu diyebileceğimiz dönemler arasında uygulanıyor sadece.

İlgili seyahat acentesinden yolculuk biletini temin eden kişilerin yine aşağıda yazılı olan belgeleri de acenteye yolculuk tarihinden en az 2-3 gün önce teslim etmesi veya kargo ile iletmesi gerekiyor.

Instagram’dan takp edin: @yoldaolmak

Yunan Adaları kapı vizesi evrakları

 • Pasaport (En az 3 ay geçerliliği olan, en az 2 sayfası boş, KKTC giriş-çıkış damgası olmayan)
 • Pasaportun renkli fotokopisi (Fotoğraflı sayfası) ve kimlik fotokopisi
 • Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf (2 adet)
 • Online ortamda doldurulmuş vize başvuru formu
 • Otel rezervasyonu (1 adet)
 • Seyahat acentesinden gidiş dönüş tarihi belli olan feribot bileti
 • Vize harcı ve acente hizmet harcı

Vize ücreti gidilecek adaya hizmet veren acenteye bağlı olarak 55€-100€ arasında değişirken 0-7 yaş arasındaki çocuklar sadece acente aracılık hizmet bedeli olan 20€-25€ arasında değişen bedeli ödeyerek seyahat edebilirler.

Maksimum iki girişli ve 15 gün süreli verilen Yunan Adaları vizesi prosedürle uğraşmak istemeyenler için alternatif bir hizmet olabilir. Beni en çok rahatsız eden ise bu 15 gün süre kısıtı, bunun en az 3 ay olması gerekir ve belirtilen adalara multi giriş imkanı sağlamaları iyi olurdu.

Yunanistan Vizesi
Milos Adası, Kiklad Adaları

Yunanistan vizesi (Schengen Vizesi)

Yunanistan geçmişte Türkiye’deki büyükelçilik ve konsoloslukları aracılığıyla sağladığı vize hizmetini VFS Global Vize Başvuru Merkezleri (Ankara, İzmir, Bodrum, Antalya, Edirne, Gaziantep, Bursa, Marmaris) aracılığıyla vermeye başladı.

Seyahat tarihinden en az 60 en geç ise 15 gün önceye kadar olan periyotta VFS Global Vize Başvuru Merkezi‘nin web sitesi veya 0212 3735826 nolu çağrı merkezinden randevu alınması gerekiyor. Ayrıca İstanbul’da Halaskargazi’deki İstanbul Yunanistan Vize Uygulamaları Resmi Ortağı Kosmos Vize ofisine uğramaları gerekiyor. Yunanistan vizesi hakkında yol gösterici rehber için tıklayın.

Yunanistan, Schengen sistemine dahil olduğundan tıpkı diğer Schengen ülkeleri ile aynı belgelerin vize müracaatında teslim edilmesi gerekiyor.

Schengen vizesi başvuru şartları

 • Schengen alanından çıkılacak tarihten sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan pasaport
 • Pasaportta vize için en az iki boş sayfa
 • Pasaportun alınma tarihinin 10 yıldan eski olmaması ve eski tip pasaport olmaması
 • KKTC giriş çıkış damgası taşımaması

Midilli Otel Önerisi: Frini Studios, Plomari

Bu özellikleri taşıyan pasaport sahiplerinin randevu aldıkları VFS Global Vize Başvuru Merkezi’ne şu evraklarla birlikte gitmeleri gerekiyor:

 • Schengen başvuru formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaport aslı ve fotokopisi
 • Vize ve VFS hizmet ücreti  (Vize 80€ +26€ hizmet bedeli)
 • Seyahat sigortası (Kalınacak günleri kapsaması gerekiyor)
 • Ulaşım ve konaklama rezervasyonu, turla gidilecekse tur belgeleri
 • Gelir belgesi (Çalışılıyorsa işyerinden son 3 ayın bordrosu / son 3 aya ait banka ekstresi / tapu ya da araç ruhsatı)
 • Davetiye (Yunanistan’dan davet eden bir kurum ya da kişi varsa)
 • Konsolosluğa hitaben dilekçe (Yunanistan’a gidiş amacı ifade edilecek)
 • Parmak izi taraması

Ankara başvuruları 15, İzmir ve diğer illerdeki başvurular 3-10 iş günü içerisinde sonuçlandırılıyor. İlk defa Schengen Vizesi alacak kişiler şahsen başvurmak zorunda. Ayrıca Yunanistan Yeşil Pasaport sahiplerine vize uygulamıyor. Son 5 yıl içerisinde Schengen başvurusu nedeniyle parmak izi verilmemişse mutlaka başvuru merkezinden alınması gerekiyor.

Yunan Kapida Vize
Milos Adası

Vizesiz ülkeler ile ilgili bilgiler için tıklayın:

Vizesiz Ülkeler | Vize İstemeyen Ülkeler 2018 Güncel Tam Liste

Yunanistan’ın içerisinde olduğu ekonomik kriz nedeniyle, Yunan Adaları’nda vizesiz kalma suresini 48 veya 72 saate kadar uzatılma konusu üzerinde haberler olsa da henüz bu konuda netleşmiş bir sonuç yok.

Önceki makaleKörfezin Yükselen Ülkesi: Katar
Sonraki makaleTayland Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

74 YORUMLAR

 1. Merhaba,

  Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler.
  Kapı vizesi için otel ücretinin ödenmiş olma şartı var mı? Siz sadece otel rezervasyonu yazmışsınız. Feribot şirketlerinin sitelerinde gereken belgeler kısmında “ödemesi yapılmış otel rezervasyon konfirmesi” şeklinde belirtilmiş. Rezervasyon yaptığım otel ödemeyi check-in sırasında alacağını belirtmiş. Bookingten alınmış rezervasyon onayı yeterli olmaz mı?

  • Maalesef bu konuda bilgim yok. Bu belgeleri bildiğim kadarıyla kendileri ayarlıyor ödemeyi sizin yapmanız durumunda. Telefon açıp kendilerine sorarsanız daha net bilgiler alırsınız.

 2. Midilli İçin Kapı Vizesi İle Gittik feribotumuz 11’de indi Midlliye akşama 5’e kadar beklettiler. Aç susuz kaldık, tavsiye etmiyorum kimseye. Schengene başvur normal al git. Diğerleri çok ızdrap veriyor denemeyin benden söylemesi.

 3. Ayrıntılı makale ve bilgilendirme için teşekkürler. İzninizle, eklemek gerekirse; vize işlemleri için profesyonel bir firma ile de iletişime geçmekte fayda var. Bir çok evrak ve vize süreçlerini takipleri için uygun fiyatlarla firmalar mevcut. İzmir Vize’yi de (izmirvize.com) önermiş bulunalım. Şimdiden iyi seyahatler dilerim!

 4. Bütün yorumları okudum. Ama benim soracağım soruyu kimse sormamış. Şimdi ben kapı vizesi ile sakız a giriş yapsam, feribot dönüş biletimde 10 gün sonra diyelim. Sakiz’dan bu süre zarfında Atina ya oradand a diger Avrupa ülkelerini rahat rahat gezebilir miyim? Dönüşte yine Sakız’dan feribot ile Çeşme’ye dönerim yada feribot biletim yansın, İspanya’dan uçakla döneyim.

  • Kapı vizesi olarak Schengen vizesi alırsan evet gidebilirsin, ama kapı vizesi olarak Yunan vizesi Hellas vizesi verilirse sadece Yunanistan’ı gezebilirsin. Bu sadece bazı adalarda geçerli, diğer bölgelerde kontrollerde kapı vizesiyle geldiğin tespit edilirse ceza yiyebilirsin belki.

 5. Bütün yorumları okudum ama anlamadım doğrusu. Şimdi benim pasaportun yok, farzedelim gittim çıkarttım. Ondan sonraki adımları tek tek yazip bu cahil kardeşinize yardımcı olur musunuz? Temmuzda gitmeyi dusunuyordum da. İş yerim vardı battı sigortalı biri değilim o yüzden sorun cikar mi?

 6. Selam Ayvalik’tan turla Yunan Adasi’na gecsem kapida vize alsam ve sonra Atina’ya gitsem sorun olur mu acaba?

 7. Merhaba merak ettiğim bir konu var. Yunan Adalari’na kapıdan vize alinca adaya varınca ordan atinaya gelinebiliyor mu? Yani ordan da ic hatlardan istediğimiz Schengen ulkesine ucabilir miyiz?

 8. Merhaba,

  Yunan adalarına giriş için kapı vizesine o kadar para vermek yerine herhangi bir schengen ülkesinden schengen vizesi çıkartmak daha mantıklı değil mi ? 80-90€ arası bir fiyata belki 3 ay ve daha uzun süreli hem de tüm Schengen ülkelerine girebileceğimiz şekilde vizemiz olmuş olur. Aradan da Yunan Adaları’nı çıkartırız.

  Peki bu durumda, Yunan Adası kapısında, ilk girişinizi Schengen aldığınız ülkeden yapmak zorundasınız gibi bir sıkıntı çıkarırlar mı ?

  Cevaplarınız için teşekkürler

 9. Merhabalar,bu yaz için eşimle birlikte tatil için midilliye gitmek istiyoruz 10 gunluk bir tatil. Fakat bizim ne pasaportumuz ne de bir vizemiz var,her ikisi de yok. 10 gunluk sure icin de gerekli midir? Tesekkur ederim.

 10. Yeşil sigorta yani uluslararası trafik sigortası yurtdışına araçla çıkacaklar için zorunlu evraklardan biri.
  Otomobil: 3 aylık 90 euro 1 aylık 65 euro.
  Kamyonet: 1 aylık 65 euro 3 aylık 100 euro.
  Motorsiklet: 1 aylık 37 euro.
  Karavan: 1 aylık 100, 3 aylık 150 euro.

 11. Kemal bey yine harika ve yol gösterici bir yazı olmus…emeginize sağlık… plan yapmadan önce sizi okuyorum artık… simdi ben yunan adaları icin kapı vizesi almaya karar verdim…. marmaristen 15 gün icinde yunan adalarini gezmeyi planliyorum…. acaba adalar arasinda gecis nasil???tekneyledir herhalde ama vize adalar arasinda gecerli mi???her adada yeni belge vize istiyorlar mi????yardimm

 12. Yunan Adalarına teknelerle vizesiz girebiliyorsun kimse sıkıntı yapmıyor. Elini kolunu sallaya sallaya geziyorsun, fakat feribot veya uçakla girişlerde sıkıntı oluyor tabiki de. Geri göndereceklerini sanmıyorum yine de. Kapıda vize alındığı taktirde bütün Yunan adalarını 15 gün süreyle gezebiliyorsunuz.

 13. Peki ben bişey sormak istiyorum; adalar arası feribot yolculuğu için gümrükten geçiliyor mu yin ede? Yada herhangi bir işlem gerekiyor mu? Yoksa adadan adaya yolculuk yapıp, farklı bir adadan Türkiye’ye dönüş yapabilir miyim? (Shengenim multi giriş 6 aylık)

 14. Pasaportunda KKTC giriş damgası olan Yunanistan’a asla giriş yapamaz. Her nereden vize almış olursa olsun.

  • Nasil bu kadar emin olabiliyorsunuz? Ben 2007 yilinde KKTC de 2 haftalik bir süce icin bulundum. Santoriniye giremez miyim, asla ?

   • Kesinlikle giremezsiniz tecrübe ile sabit 🙂 Yunanistan vize danışmanı firması var Kosmos kendileri eminim bu konu hakkında bilgi verecektir. KKTC damgası olduğu için alamadık sonrasıdan yeniden pasaport çıkartmak zorunda kalmıştır.

 15. Sayın gezgin arkadaşlar, kapıda vize için ugraşmayın. Hem çok para hem de aynı işlemler normal vizeyi deneyin. Aracısız ilk alışta 3 ay ikinci alışta 6 ay veriyorlar ve de kişibaşı 265 TL’ye mal oluyor. Tavsiye ederim, bol seyahatler

  • Maalesef herkes için bu geçerli değil. Benim ilk Yunanistan Schengen vizemi ancak 1 haftalık ve tek girişli verdi. Üsküp’ten uçakla dönmek durumunda kaldım. Benim de tavsiyem norlam Schengen vizesine başvurulması, ancak evraklar tamsa sorunsuz bir şekilde Yunan Adaları kapı vizesi almak kesine yakın.

  • Gezgin arkadaşlara tam bu yorumu yapacaktım ki yorumunuzu gördüm. Açıkcası ilk vize başvurusunu yapan kişiler için zorlayıcı ve korkutucu gözüküyor ancak değeri sonradan anlaşılıyor kapı vizesi almak yerine normal vize çıkartmanın. Gezmeyi ve seyahat etmeyi seven dostlar unutmayın, vize çıkartmanız ve onu güzel şekilde kullanmanız çok önemli. İkinci başvurunuzdan sonra doğru bir başvuru ile tahmin edemeyeceğiniz kadar uzun süreli vizeye sahip olabilirsiniz.

   • Vize konusunda çok cahilim sorumdan dolayı kusura bakmayın 🙈 Scehengen vizesiyle normal dediğiniz vize farklı şeylermi? Eşimle atinaya gideceğiz ve pasaport dahil herşey ilk defa çıkartılıcak. Yazınız çok anlaşılır ve yardımı dokunan bir yazı olmuş teşekkür ederim ama açıkçası vize almaktan korktum 🙂

 16. Kapı vizesi için elektronik ortamda ıslak imzalı vize başvuru formu; pasaportunuzun fotoğraflı olan kısmı; bankadaki hesabınızda 2.000 TL olduğunu gösteren hesap dökümü; 2 adet fotoğraf ve otel rezervasyonu gerekiyor. Bunları acentaniza veya gemi şirketine veriyorsunuz. Yunan Adaları’na girdiğinizde de pasaportunuza bu vizeyi yapistiriyorlar.

 17. KESİN ÇÖZÜM VİZEYİ KALDIRSINLAR BİZE 2 Cİ SINIF İNSAN MUAMELESİ YAPMASINLAR KİMSEYE ŞİRİN GÖZÜKMEK YORUNDA DEĞİLİZ SONUÇTA İNSANIZ

 18. Kapıdan vize almayın aynı paraya çok daha uzun süreli shengen vizesi alabilirsiniz..
  Ayrıca illa vize alınan ülkeye gidilecek gibi bir şehir efsanesi var doğru değil, herhangi bir ülkeden vize alıp Yunanistana gidebilirsiniz..

  • Bence de, öncelikle vakit varsa elçiliklerden vize almak daha mantıklı, çünkü uzun süre vize alınıp sonrasında diğer Schengen ülkelerine de gidilebilir. Ancak 2 gün önce karar alınıp gidilkmek istendiğinde kapı vizesi pratik. Tabi yine de öncesinde evrakları ilgili vize firmalarına göndermek gerekiyor.

   Diğer yandan Schengen kuralları gereği en çok kalınacak ülkeye vize alınmalı. Kapıda sorun yaşama ihtimali riski vardır.

  • Yeni vize ile (shengen)ilk yunanistana gidilecekse yunanistan yerine başka ülkeden alındıysa(konsolosluğuna yoğunluğundan dolayı) Yunanistana girebilmeniz çok zor bilginiz olsun aynı kural,Hollanda ve Almanya için de geçerli

   • Ben Almanya vizesi ile ilk girişimi Hollanda’ya yapmak istedim. AHL’de kriz oldu az daha uçurmuyorlardı… Pasaportumdaki geçerli İngiltere vizesi yardımcı oldu da öyle uçmama izin verdiler. Benden tavsiye Schengen için ilk hangi ülkeden vize aldıysanız o ülkeye giriş yapın

    • Şengen vizeniz varsa hiçbir şekilde kriz olmaz. Sizi havayolu uçurmak zorunda. Havayolu geçerli şengen vizeniz olup olmadığına bakar. Gerisi Hollanda’da pasaport kontrolü ile alakalı. İngiltere vizesinin şengen vizesi ile ne alakası var???

  • Hangi ülkeden Schengen alıyorsanız ilk önce o ülkeye giriş yapmanız beklenir. İtalya’dan vize alıp hiç İtalya’ya gitmeden başka ülkelere gideyim derseniz, ve daha önce de hiç İtalya’da bulunmamışsanız; gittiğiniz diğer ülke kapısından geri çevrilme riski her zaman vardır. Bu bir risktir, hiç başınıza gelmeyebilir de.

  • Konsolosluk öyle şartlar sunar ama aslı yoktur ,tamamen şantaj amaçlıdır. Mesela yunan vizesiyle tüm Avrupa ülkelerine gidebilirsiniz tabi ilk yunanistana gittikten sonra

  • İlk diye birşey yok ama neyse ısrarla ikna olmayacaklar boşverin arkadaşlar illa gideceğiniz ülkeye vize alın gidin..

  • Çok fazla vize aldıysanız ve ülkelere çok giriş-çıkış yaptıysanız hangi ülkeden schengen aldığınızın bir önemi yok.

 19. Kapıda aldığın vize 15 gün adı geçen adalarda geçerli. Süre boyunca ziyaret edebilirsin, 2 giriş hakkın var.

 20. Avrupa’da her hangi bir Schengen ülkesine gideceksem yunanistan konsolosluğundan vize alıyorum edirne pazarkuleden çıkış yapıp yunanistanda bir kahve içip dönüyorum vize sayfasına giriş çıkış damgası vurulduktan sonra istediğim ülkeye sorunsuz giriyorum.tabi bunun yanında sık sık yunanistan gezileride oluyor. Çok sayıda giriş damgası olunca fazla evrak vermeden uçak bileti,otel rezervasyonu olmadan uzun süreli shengen vizesi alıyorum

  • Altı ay süre içinde en fazla 90 gün kalınabilir.iki yılda dört kez 90 gün hakkım var.sonuç olarak toplamda iki yılın 360 gününü parçalı olmak şartı ile shengen ülkelerinde geçirebilirsiniz

  • Cok guzel.

   Duration of stay 90 yazdigi icin 2 yilda maksimim 90 gun kalinabilir diye algiladim.

   Darisi benim basima.

   • Merhaba, duration of stay kısmı, Şadan bey’in aktardığı gibi, geriye dönük 180 günlük sürede kalabileceğiniz maksimum günü belirtir. yani 180 gün öncesinden bu güne kadar en fazla 90 gününüzü schengen bölgesinde geçirebilirsiniz. 3 yıllık vizeniz varsa, toplamda 90 gün değil, farklı dönemlerde toplam 540 güne kadar kalabilirsiniz.

    http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/what-we-do/policies/borders-and-visas/border-crossing/schengen_calculator_en.html?lang=tr
    bu adresten de süre hesaplamasını yapabilirsiniz.
    örneğin sol tarafta bulunan kutucuklara
    giriş : 10/03/15 çıkış : 15/03/15 ve altına diğer giriş-çıkışlarınızı karşılıklı olarak yazıp hesapla tuşuna bastığınızda size kalabileceğiniz gün sayısını vermektedir. son 6 ayda çok fazla giriş çıkış yaptıysanız, hesabınızın şaşmaması açısından kontrol etmenizde fayda var. Ancak Avrupanın bir ucundan girip diğer ucundan yürüyerek çıkmak gibi bir planınız yoksa, veya iş bulup çalışmak gibi bir derdiniz yoksa; turist olarak bu süreyi aşmanız gerçekten çok zor.

  • Kemal bey selamlar
   Benim yazdığım konsolosluktan teyit edilmiş bir bilgidir, ancak dikkat edilmesi gereken durum; Schengen ülkelerinde 90 günü doldurduğunuz tarihten sonra 3 ay shengen ülkeleri dışında geçirmeniz gerekiyor

  • Merhaba Şadan bey, bende Almanyaya gitmek istiyorum daha önce hic çıkmadım yurt dışına ilk önce Yunanistan adasına gitsem Ayvalık’tan orda oturuyorum. sizin gibi giriş çıkış yapsam. Almanyaya gidebilirmiyim gelince. Sizdeki vize gibi verirlermi ? Esim ve çocuğumla gideceğim gezmeye. Ne düşünürsünüz mantıklı olan nedir?

 21. Harika bir yazı olmuş.Elinize sağlık.İstanbul’da Yunanistan Vizesine başvurmak isteyenler Kosmos Vize Merkezi’ne başvurmak zorundadır.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here