Tayland Krallığı, eski adıyla Siyam kısa adıyla Tayland, Uzakdoğu’nun en renkli ülkesi. Güvenli ve huzurlu ortamı, sıcakkanlı insanları, renkleri ve tatları ile her yıl milyonlarca insanı kendisine çekiyor. 5000 yıl öncesine kadar uzanan tarihi ile çok zengin kültürel geçmişe sahip bir ülke olan Tayland’a gitmek için vize de gerekmiyor.

Turizm acentelerinin düzenlediği Tayland turları, Pattaya ve Phuket turları neredeyse tamamen dolu. Turizm firmalarının web sitelerinde ucuz Uzakdoğu turları arasında Tayland turları ve Bangkok turları boy boy listeleniyor. Tayland turları, egzotik yanı ve ucuz olması ile ülkemizde oldukça ilgi görüyor.

Bangkok Turu_Tayland Turu_Pattaya Turu
Memleketten gelen misafirlerim

Tayland’ın her bir yanı kendine münhasır. Bangkok yakınlarındaki Ayutthaya şehri ile ülkenin zengin tarihi geçmişi keşfedilebilirken, kuzeydeki Chiang Mai şehri, binlerce yıllık geçmişten gelen gelenekleri sürdüren kabilelere ev sahipliği yapıyor. Bangkok, Phuket ve Pattaya ise eğlenceli gece hayatının kalbinin attığı yerler olarak öne çıkıyor

Laos’ta çok uzun yolculuklar ve trekkinglerle geçen zamanlarım sonrasında, başkent Vientiane’de İstanbul restorana yerleşmiş ve özlediğim lezzetlerin tadını çıkarmıştım. Tayland tatili için Türkiye’den gelecek arkadaşlarıma Bangkok ve Pattaya turu rehberliği yapmak için Tayland’a dönmem gerekti. Uzun bir yolculuk sonrası Laos’un başkenti Vientiane şehrinden Bangkok’a dönüp, Pattaya’ya geçtim. Eski şirketimden 3 arkadaşım ve 2 misafir ile önce Pattaya turu ve daha sonra da Bangkok turu yaptık.

Malta

Bangkok ve Pattaya Turu, Tayland

70 milyonluk Tayland nüfusunun yaklaşık 10,5 milyonu başkent Bangkok’ta yaşıyor. Ülkede konuşulan dil Tayca, para birimi ise Thai Bahtı. Okuryazar oranı %93’lerde ama İngilizce konuşulma oranı turistik yerler dışına çok az. Tayland nüfusunun % 90’ı Budist ve dinlerine oldukça bağlılar.

Tayland’ın kurulduğundan bu yana Avrupalı emperyalistlerin istilasına uğramayan tek Güneydoğu Asya ülkesi. 1932 yılında monarşik idareyi sınırlayıcı kansız bir ihtilal geçirmiş, 1941 yılında ise ülkenin Japonlarca işgal edilmiş. Savaştan sonrasında batı yanlısı siyaseti benimseyen Tayland, Vietnam’a 11 bin kişilik askeri birlik göndermiş.

Tropikal güneşin yakıcı sıcaklığıyla birleşen nem, havalimanından itibaren sizi şaşırtmaya yetiyor. Havalimanından dışarı adımınızı attığınız anda nemli ve garip kokan sıcak havasıyla sizi karşılayan şehir, Dünya Meteoroloji Örgütünce dünyanın en sıcak başkenti olarak geçiyor.

Pattaya Turu

1. Gün: Pattaya Walking Street Turu – Thai Masajı

Pattaya-Gece-Hayati-Walking Street-Pattaya
Pattaya gece hayatı, Walking Street, Pattaya

Uzak Doğu’nun havası da kokusu da farklı. Egzoz ve kanalizasyondan yükselen kokular, sokak tezgahlarında hazırlanan köri soslu yemek kokuları ile karışıyor. Bu, tropikal iklimin nemli ve sıcak havası ile birlikte Asya’nın kendine münhasır tipik kokusunu yaratıyor. Asya kokusu. Bu coğrafyaya ilk defa ayak basanlar, bu koku karşısında şaşkınlık yaşasa da, kısa süre sonra kokuya alışılıyor.

Uzun bir uçuşun ardından arkadaşlar biraz dinlendiler. Tayland gece hayatının kalbi Pattaya’da, mutlaka masaj yaptırılı. Uzun yolculuklardan sonra rahatlamanın en güzel yolu. Walking Street yakınlarında kaliteli Thai masajı salonlarından birine uğradık. Sihirli ellerin narin dokunuşları ile gevşeyen beden, kendini hipnotize olmuş gibi uykuya bırakabiliyor.

Masaj salonları, geleneksel Tayland tıbbının en eski iyileştirme sanatlarından Klasik Thai Masajı dışında çok çeşitli masaj seçenekleri var. Saatler süren tropikal çiçekler ve kokular arasında bitkisel spa masajı, yorgunluk bırakmayan ayak masajı, rahatlatıcı yüz masajı gibi. Ahşap dekorasyona sahip, tütsü ve masaj yağlarının kokularında mistik atmosfere sahip mekanlarda, ülkemize göre çok uygun fiyatlarda masajlar yapılıyor.

Tayland’da hemen her yerde bir masaj yapan bulabilmeniz kolay. Plajda, berberde, cilt bakım salonunda, hatta marketlerde bile masaj yapan birileri çıkıyor karşınıza. Tatil için gelen arkadaşlarım, yağlı vücut masajı ile uzun yolculuklarının yorgunluğunu biraz olsun üzerlerinden atma fırsatı buldular.

2. Gün: Şehir Turu – Pattaya Night Market – Alışveriş

Pattaya Tour-Anadolu restaurant-tüskish food
Anadolu Restaurant – Pattaya

Pattaya’da kaldığımız otele yakın 2.Cadde üzerinde yer alan Türk restoranı Anadolu Sofrası kahvaltılar için tercihimiz oldu. Yurtdışı gezilerde Türk turistlerin en çok sıkıntı çektikleri konulardan biri yemek oluyor. Tayland Mutfağı dünyanın en zengin ve çeşitliliğe sahip mutfaklarından biri. Farklı lezzetleri tatmaya alışkın olmayanlar için tatları ve kokuları başlangıçta farklı gelebiliyor.

Walking Street’teki ünlü deniz ürünleri restoranları, dünyanın farklı yerlerinden tatile gelmiş turistlerce her akşam dolup taşıyor. Fiyat açısından Türkiye’dekinin dörtte biri ücretle krallara layık menüler ısmarlanabiliyor. Deniz ürünü aşığı olan arkadaşlarım ile ünlü restoranlardan birinde, denizin üzerine kurulmuş verandadaki masamızda keyifli zamanlar geçirdik.

Her biri birer gurme olan arkadaşlar, Uzak Doğunun leziz ve taze deniz ürünlerini çok da ucuz fiyatlardaki menülerinin keyfini çıkardılar. Kocaman ıstakoz, kalamar, karides ve balık ziyafet sonrasında ise ünlü Pattaya gece hayatını birlikte keşfe çıktık. Asya’nın en popüler diskosu Mixx en çok eğlendiğimiz yerlerden biri oldu.

Pattaya’da yapılması tavsiye edilen şeylerden birisi de cilt bakımı. Central Garden Plaza Alışveriş merkezinde yer alan cilt bakım merkezlerinde uygun bir ücretle oldukça detaylı ve kaliteli cilt temizliği ve bakımı yaptırabiliyorsunuz.

Alışveriş için Pattaya’da uygun yerlerden birisi. Pattaya’nın bağlı olduğu eyalet ve çevre eyaletlerden Chantaburi, mücevher ve takı üretim merkez. Tay mücevher ve değerli taşları, yakut, safir, ametist, aqumarine, granat, spinel ve zirkon gibi diğer taşlar ile hazırlanmış ürünleri yetkili yerlerden almaya dikkat etmeli.

Konfeksiyon ürünleri, ağaçtan yapılmış oyma süs eşyaları, tablo ve resimler alınabilir. Pattaya’da alışveriş fiyatları fiyat açısından Bangkok ile aşağı yukarı benzerlik gösteriyor. Mike Shopping Mall, Pattaya Night Market alışveriş yapılacak yerlerden birisidir. Yine Central Garden Plaza ve Pattaya Central Plaza lüks markaların bulunduğu büyük ve popüler alışveriş merkezleri. Buraları ziyaret ederek alışverişlerimizi yaptık.

3. Gün: Mercan Adası – Tropikal Meyveler Keşfi

Coral Island - Ko Lan, Pattaya, Thailand
Coral Island, Ko Larn, Pattaya, Thailand.
Tropikal-Meyveler-Tayland-Turu
Tropikal Meyveler, tayland

Mercan Adası (Koh Larn), şehre tekneyle 20 dakika uzaklıkta bulunuyor. Pattaya Feribot İskelesinden kiraladığımız bir hızlı bot ile adaya geçişimiz oldukça eğlenceliydi. Dalgalarla birlikte denizide yükselip alçalan sürat botu ile kısa bir sürede Mercan Adası’na ulaştık. Tekneden turkuaz renkteki denizde inip, gözleri kamaştıracak kadar beyaz kumlara sahip bir plajdaki şezlonglarımıza yerleştik.

Mercan Adası, Pattaya’dan 7 km açıkta, 4 km uzunluğunda ve 2 km genişliğiyle Tayland Körfezinde yer alıyor. Adadaki köyde bine yakın kişi yaşıyor. Geniş yeşil tropik ormanla kaplı ada büyük oranda dağlık olmasına rağmen 7 adet plaja sahip. Deniz-kum-güneş üçlüsü ile süren Tayland tatili, tropikal kokteyl ve meyveler, plajda masaj, manikür-pedikür ile renkleniyordu.

Tropikal meyveler, birbirinden ilginç tatlara sahip. Hayatınızda hiç görmediğiniz, tatmadığınız, ismini bile bilmediğiniz egzotik meyveleri oldukça ucuza tatmak mümkün. Pattaya’da, Mike Shopping Mall’ın arka tarafında kurulu Pattaya’nın meyve reyonlarına uğradık. Burası keyfimize göre seçip hazırlattığımız egzotik lezzetleri tattığımız yer oldu.

Mango, papaya, rose apple, mangosten, ananas, rambutan, jambu, passioflora (çarkıfelek), guava, breadfruit, jackfruit… Herbiri biribirinden nefis. Kokusu yüzünden otellere ve toplu taşıma araçlarına alınamsı yasak olmasına rağmen, meyvelerin kralı olarak adlandırılan durian tadılmalı.

4. Gün: Jomtien Beach – Big Buddha Hill – Fil Safarisi

Wat Phra Yai Temple- Budist-Pattaya
Wat Phra Yai Tapınağı – Buddha Heykeli
Pattaya Fil Safarisi
Pattaya Fil Safarisi

Pattaya plajı bir uçtan diğer uca şezlong ve şemsiyelerle dolu olmasına rağmen temiz olmamasından dolayı yüzülmesi tavsiye edilmiyor. Şehrin güneyinde ve merkeze 5 km uzaklıkta yer alan Jomtien Plajı yüzmek için uygun bir alternatif. Tayland’a özgü pikap taksilerden birini kiralayıp 15 dakika uzaklıktaki Jomtien’e geçtik.

Koh Larn adasının turkuaz mavi denizinden sonra, dalgalardan dolayı rengi griye çalan Jomtien Plajı biz de çekici gelmediğinden, fikrimizi değiştirip Büyük Buda Tepesindeki tapınağa gitmeye karar verdik.

Wat Phra Yai Tapınağı, nefis bir manzaraya sahip olan şehrin 2,5 km güneyde yer alan Big Buddha Tepesi’nde kurulmuş. Tapınakta oldukça büyük çok sayıda Budha heykeli bulunuyor. Pattaya’nın da bağlı olduğu Chonburi eyaletinin en büyük Buddha heykeli de bu tapınakta yer alıyor. Thaililerce Luang Phor Yhai olarak adlandırılan bu tapınak 1977 yılında açılmış.

Tayland ziyaretinizde hemen her yerde karşılaşacağınız filler, Tayland için son derece önemli. Her yıl 13 Mart’ta kutlanan Ulusal Fil Günü adında bir bayramları bile var. Geçen yüzyılda 100 binden fazla olan fil sayısının, şimdilerde 3-4 bin kadar olduğu düşünülüyor. Tayland’a ait ulusal bir hayvan olarak tanımlanan filler, Tayland tarihinde ülke bayrağında da kullanılmış.

Fil safarisi Uzak Doğu gezilerinin olmazsa olmaz aktivitelerinden birisi. Big Buddha Tapınağına bizi getiren taksici ile anlaşıp bizi beklemesini söylemiştik. Tekrar taksimize (songthaew) atlayıp Pattaya merkezde yer alan fil çiftliğine geçtik. Burada orman içerisinde yapılan fil safarisine katıldık.

Bangkok Turu, Tayland

5. Gün: Bangkok – Siam Discover-Pantip Plaza

Yüzen Market (Floating Market)
Yüzen Market (Floating Market) – Hindistan Cevizi suyundan içiyoruz

Tayland’ın başkenti Bangkok, Asya’nın en çok turist ziyareti alan şehirlerinden birisi. Asya’nın en hızlı gelişen ve değişen şehirlerinden biri olarak da ün salmış Bangkok, 1782’den beri Tayland’ın başkenti.

Kral I. Rama tarafından ortasından geçen ve kanallar oluşturan Chao Phraya Nehri deltasına kurulmuş. Tayca’da şehrin adı ‘Krung Thep’, yani ‘Melekler Şehri‘.

Şehrin Tayca ismi, dünyanın en uzun şehir ismi olma özelliğiyle Guiness Rekorlar Kitabına girmeye hak kazanmış. Tam tercümesi “Melekler şehri, kutsal mücevherlerin kaynağı, fethedilemez yüce topraklar, büyük ve önemli âlem, 9 değerli cevherle dolu kraliyet başkenti, Büyük Saray’ın şehri ve kralların evi, ilahî sığınak ve yeniden beden bulan ruhların mekânı.”

Bu ismin karşılığı yaklaşık olarak; Melekler şehri; kutsal mücevherlerin kaynağı; fethedilemez yüce topraklar; büyük ve önemli âlem; 9 değerli cevherle dolu kraliyet başkenti; Büyük Saray’ın şehri ve kralların evi; ilahî sığınak ve yeniden beden bulan ruhların mekânıdır.Tarihi bölge Rattanakosin’den doğuya doğru gittikçe devasa AVM’leri ve gökdelenlerin yükseldiği modern Bangkok başlıyor. Şehrin en canlı ve gelişen bölgelerden biri olan Soi Cowboy ve Nana Plaza Bangkok gece hayatının merkezini oluşturuyor. Gündüzleri kavurucu sıcak ve egzoz kokuları, güneş battıktan sonra rengarenk bir karnaval havasına bürünüyor.

Yüzlerinden gülümsemenin eksilmediği sıcak Tay halkının arasına karışmak için en uygun saatler bu zamanlar. Günlük gezinin arkasından keyifli bir akşam ve eğlence sunan şehirde, mükemmel canlı müzik ve caz sunan gece kulüpleri, ultra serin ve modern barlar, tarz sahibi kulüpler ve zengin menüler sunan büyük restoranlara kadar her şey var.

Sukhumvit, gitmek için en büyük sebep Terminal 21 alışveriş merkezine sahip. Her katı dünyadaki bir şehre benzetilerek tasarlanmış AVM bildiğimiz alışveriş yerlerine hiç benzemiyor. Hiç uyumayan bu şehirde Soi Cowboy ve Nana bölgelerinde gece hayatı daha çok canlanmaya başlıyor. Kaliteli mekanların olduğu Silom ise muhtemelen Bangkok gece hayatının en popüler yerlerinden biri.

Patpong, gece hayatı ile adını duyursa da aynı zamanda her gece kurulan pazarıyla da ilgi görmeyi hak eden bir yer. En iyi taklit malzemelerin satıldığı pazardaki ürünleri orijinallerinden ayırt etmek çok zor. Patpong’daki geze pazarı tezgahlarında satılan el işi tasarımlar hediyelik bir şeyler bakıyorsanız aklınızda bulunsun. Pazarlık şart!

Bangkok’ta görülmeye değer yerlerinden biri de her hafta sonu kurulan devasa pazar yeri Chatuchak Weekend Market. Buradan çeşitli el oyması ahşap hediyelik eşyalar, kıyafet ve takı satın alabiliyorsunuz. İstediğiniz kalitede ve fiyatta ürünü bulmak mümkün.

Nana Ibis Hotel’e yerleştikten sonra Bangkok alışveriş merkezlerinin olduğu Siam Discover ve Siam Paragon’u ziyaret ettik. Sadece elektronik ürünlerin satıldığı Pantip Plaza diğer bir durağımız oldu.

6. Gün: Yüzen Pazar (Floating Market), Eski Şehir (Rattanakosin), Wat Arun, Baiyoke Sky Hotel

Floating-Market-Yuzen-Market-Bangkok
Floating Market (Yüzen Market), Bangkok
Wat Arun-Tayland-Turu
Wat Arun Tapınağı, Tayland

Bangkok Yüzen Pazar, muhtemelen Tayland ile ilgili belgesel izlemişseniz denk geldiğiniz bir yüzen çarşı. Bangkok’un 120 km dışında Nakhon Pathom şehri yakınlarındaki Damnoen Saduak Floating Market, sabah 07.00 ile öğlen 13.00 saatlerinde açık. Yüzen markette giderken yolda başlayan yağmur arkadaşlarımızın ilk defa muson yağmuru ile tanışmaları fırsatını yarattı.

Nehir boyunca sıralanan mağazaları kanoyla gezip, alış veriş yapabildiğiniz gibi sırf ambiyansı görmek ve fotoğraf çekmek için gidilir. Bindiğiniz teknelerle kanallar arasında dolaşıyor, hemen kıyıda yer alan dükkanlardan alışveriş yapabiliyor, teknelerden satılan meyvelerden alabiliyor; teknelerde hazırlanan yemeklerden sipariş verip yine teknenizde yiyebiliyorsunuz.

Dar kanallar boyunca uzanan dükkanların yer aldığı Yüzen Pazar’a satın alabileceğiniz çok çeşit ürünler var. Ahşap veya değerli taşlardan yapılmış biblo ve heykeller, bambu ürünler, el işi dokuma ürünler, takılar…

Bangkok Eski Şehir Rattanakosin, Chao Phraya Nehri kenarında yer alıyor. Şehrin en muhteşem tarihi mekanların bu bölgede yer alıyor. Neredeyse her köşe başında kraliyet tarihinin zengin geçmişini belgeleyen, parıldayan renkleriyle gökyüzüne ihtişamla yükselen tarihi yapılarla dolu. Grand Palace, Wat Arun, Wat Pho (Yatan Budha Tapınağı) tapınakları bu bölgede yer alıyor.Wat Arun (Şafak Tapınağı), Tayland tanıtım kitaplarında en sık kullanılan yapı ve ülkenin en çok bilinen sembollerinden birisi. Chao Phraya Nehrinin batı kıyısında bulunan Wat Arun, Grand Palace’ın tam karşısında yer alıyor. Adını Hindu şafak tanrısı Aruna’dan almış.

Wat Arun’nun merkezinde bulunan 82 metre yüksekliğindeki kule (praang) tapınağın en çok dikkat çeken kısmı. Güneş ışınlarını yansıttığı için ışıl ışıl görünüyor. Yatan Buddha Tapınağı tadilatta olduğundan ziyaret edemedik. Uzun, dolu dolu geçen bir günün ardından otelimize geri döndük.

Bangkok’taki son geceyi şehrin en yüksek binası olan Baiyoke Sky Hotel’in 83 katında açık büfe akşam yemeği alıp gün batımını ve şehrin gece görüntüsünü izleyerek geçirdik.

Kuş yuvası çorbası, yengeç, hemen her türlü deniz ürünleri, salata, dondurma, tatlı ve daha onlarca çeşit yemeklerden açık büfe olarak seçmeniz mümkün. Sadece içeceklerden ekstra ücret alınıyor. Binanın 84. Katında yer ala Observation Deck’ten Bangkok gece manzarasını 360 derece izlemek mümkün.

Bangkok, belki görülmesi gereken en güzel şehirlerden biri değil, belki de yapacak ve görecek çok şey yok diye düşünülebilir. Kirli, koktuğu da söylenebilir, ancak bütün bunlara rağmen çekici, egzotik yanı olan bir şehir. Şehirlerin ruhları vardır ve Bangkok birkaç gün kalınarak ruhunu size gösterecek ve anlaşılacak bir şehir değil. Kendisine önyargısız yaklaşılıp, vakit ayrılınca size kendini açıyor.

7. Gün: Bangkok’tan İstanbul’a Dönüş

Modern ve tarihi birikimi harmanlamış Tayland’da yaptığımız keyifli gezimizin sona erince memleketten gelen arkadaşlarımı uğurladım. Birlikte Bangkok ve Pattaya Turu yaptığımız arkadaşlarla 1 hafta geçirdikten sonra onları uğurladım. Birkaç gün daha Bangkok’ta kalıp yönümü güneye Koh Chang Adası‘na çevirdim. Benim Tayland turu bir süre daha devam edecekti.

Uzak Doğu’yu keşfetmeye gelen birçok gezginin ilk adımını attığı bu başkent Bangkok, Hong Kong’a 3, Bali’ye 4, Singapur’a ise 2 saat uzaklıkta. İstanbul’a ise 9 saat uzaklıkta bulunuyor. Tayland Devleti Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

22-27 Mart 2012

64 Yorumlar

 1. Kemal bey merhabalar;

  Ekim ayında bir arkadaşımla beraber Malezya Havayollarıyla 10 günlük Pattaya, Phuket ve Bangkok turuna çıkıyoruz. Sizin de tavsiye ettiğiniz gibi Bangkok’u en sona bırakıp, direk Pattaya’ya geçip orada 5 gün kaldıktan sonra Phuket’e geçmeyi planlıyoruz.

  1- Uçak biletlerini aldık, fakat Kuala Lumpur’da 1 saat bekleme olacak. Bu 1 saatlik bekleme süresinde uçağı kaçırma durumumuz olur mu? Aynı zamanda Bangkok’a yerel saatle 7 civarında ineceğiz Pattaya servislerini o saatte bulmak mümkün mü? 

  2- Bu 3 lokasyon için otel tavsiyelerinize ihtiyacımız var. Özellikle Phuket ve Bangkok için tavsiyeleriniz?

  3- Yanımızda fazla nakit götürmek istemiyoruz. O yüzden Phuket uçak bileti ve konaklama ücretlerini burdan halletmeyi düşünüyoruz. Bu bizim için herhangi bir problem yaratır mı?

  4- Konaklamalar ve Phuket uçak bileti hariç kafamızda 1300-1500 dolar arası bir nakit götürmeyi planlıyoruz. 5 gece Pattaya 2 gece Phuket ve 2 Gece Bangkok için bu miktar yeterli olurmu? Kafamızda orda parasız kalma korkusu oluşuyor gerçekten.

  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum. Esen kalın.

 2. Merhaba suan ben Krabi’deyim ve buyuk ihtimalle Pattaya’ya gecicem biraz fazla zaman ayarlamisik. Burasi icin onerebileceginiz neresi var otel olarak veya ucuz olmasi tercihim. Tabiki 4 gun Pattaya sonra Bangkok sonra istanbul olucak.

 3. Merhaba arkadaşlar Tayland’a her yıl ocak 20 şubat 10 gibi giderim detayları ucak, yemek, bayan, araba ve otelleri anlattım. Çok önemli bir detayı hatırlatmak isterim sizlere gidecek arkadaşlara. Bakın arkadaşlar Tayland demek dünyada seks merkezi demek ve de öyledir. Sırasıyla Pattaya, Puket, Bangkok ve Buriram. Bazı arkadaşlar Taylandlıların çok iyi olduklarını insan sever misafirperver ve dürüst kişiler yazmışlar. Evet ben de ilk başlarda öyle gördüm görüntü bu. Şimdi dikkatle bu kısmı dinleyin.

  Değerli arkadaşlar benim yıllarca tanıdığım bayanlar var seninle gelirler, sana masaj yaparlar yatakta 4×4 türler, size hep gülümserler sokakta boynunuza atlarlar, banyoda keselerler, tırnaklarınızı keserler ve sizi çok sevdiklerini söylerler…. Asla ve asla bu oyunlara gelmeyin, sadece para kazanmak için ve ikinci üçüncüye sizi alsın diye yapmayacakları yoktur. Bunlarda aşk duygusu asla yoktur, sizler yollarına para döşeseniz sizinle hiçbir bayan Türkiye’ye gelmez.

  Ülkelerine ve krallarına bağlı insanlardır, sorarsan tamam gidelim derler. Asla inanmayın ve kanmayın orada aşk ve sevgi yoktur, sadece para karşılığı hizmet vardır. 2015 yılı dahil dört defa gittim. Eğer olur da sizi çok severse anlamanın çok basit bir yolu var. Sizinle gece yatar ve sabahleyin saat 06:45 gibi kalkacağını ve Buda’ya gideceğini söylerse sizi seviyordur. Çünkü Buda’ya gitmesinin sebebi seni bulduğuna, seninle olduğuna ve seni sevdiğini söylemeye gider ve şükreder seni tekrar alsın diye dua eder.

  Ben aşık olan Türkleri, ağlayan Türkleri son kuruşuna kadar harcayan Türkleri çok gördüm. Umarım azda olsa bilgi vermişimdir. Aklınıza takılan birşey olursa yardımcı olmaya çalışırım herkese iyi tatiller

 4. Merhaba yazı ve yorumları zevkle okudum giden gören yazan fotoğraflayan herkese teşekkürler. Son 2 yılda 13 defa tayland ziyaretim oldu. Tayland benim için çok özel bir yer ve çok güzel anı ve dostluklarla dolu. Ama son 6 aydır uçak ücretleri yüzünden Ukrayna tarafına gitmeye başladım

  fmbgirls.com ve vk.com üzerinden edindiğim dostluklarla Kiev’de olmamak şartı ile tüm eğlence gece hayatı konaklama dahil orada 1,000 TL civarı 5 günlük kısa tatiller yapabiliyorum. Ama bir kaç gün önce Tayland’daki arkadaşların Facebook’ta paylaştığı festival videolarını görünce iç geçirmedim değil. Tüm Tayland dostlarına selam olsun.

 5. Pattaya’dan yeni döndüm. Bu ilk Tayland ziyaretimdi.Tayland’a gitmeden önce 4-5 blog okumuştum. Şunu eklemek isterim: Halkın tusitlere olan tavrı o kadar masum değil artık. Bindiğim bir motorlu taksi beni sarhoş sanıp 800 Baht para üstü vermesi gerekirken 100 Baht verip üstüne yatmaya kalkıştı. Arayı 7 eleven da bozdurup ödedim. Aynı ilk önce 2 Türk gittik. Birkaç gün sonra Taylandlı arkadaşla gittik, arkadaşımız disko kartı ile %40 daha ucuz hesap ödedi. Bir turist ile neredeyse yumruklaşmak üzere olan bir Thai gördüK, Kavgayı başkaları ayırdı. Doğal sıkma meyve suyu diye normal konsantre meyve suyu ile kandırıldık. Havaalanına hem giderken hem de çıkarken bindiğimiz her iki taksi de bizi az ileride korsan taksiye aktardı. Çok Hintli vardı. Kimse de onları sevmedi. Sürü halinde geziyorlardı her yerde.

 6. 2014 Mayis ayinda 14 günlük muhtesem bir tatil oldu. Thai halkını güleryüzlünu ve sicakkkanliligini asla unutmayacağım. Yemek konusunda biraz sikinti cekdim ama kendimi Turkiye’deyken bile bu kadar rahat ve guvende hissetmemistim. Muhteşem bir doğaya, olağanüstü tapinaklara sahip gez gez bitmeyecek asla sikilip bikilmayacak bir ulke. Herkese tavsiye ederim pisman olmayacaksiniz.

 7. Sanctuary of Truth; Gerçeğin Tapınağı Chon Buri bölgesinde 1981 Yılında yapılmaya başlanmış, halen yapımı devam ediyor… Tapınağı gezerken içeride çalışan insanlar tapınağı inşa etmeye devam ediyorlar. Tamamen ahşap oyma bir tapınak, oldukça görkemli. İçerisinde Buda’ya ait bazı kalıntılar inananların ibadetine sunulmuş.Ben bu derece güzel bir şey görünce maksimum temas etme dürtümü bastıramayıp bir süre yalınayak gezdim ve tahta kurusu saldırısına uğradı. Mutlaka gidin, tahta kurularına dikkat edin.

 8. Tayland, gezip gördüğüm ülkeler arasındaki en ilginç ve görülmeye değer ülkelerdendi. Ama o bölgeyi sizin gibi bir rehberle gezmenin çok daha keyifli olacağına inanıyorum, zira tur acentasının bize tahsis ettiği Türk rehberin çok yeterli olmamasına ve yolculuğun çok uzun sürmesine rağmen bölgenin kendine has kültürü, rengi, havası, yemekleri ve diğer herşeyi için tekrar gitmeye ve daha detaylı bir geziye fazlasıyla değecek bir bölge.

 9. Thailand gercekten olmaden once gorulmesi gereken destinasyonlardan bir tanesi. Phuket’den ziyade Koh Samui ya da Koh Tao gibi adalarada kesinlikle gidilmesi gerek diye dusunuyorum. Party ya da eglenceli bir tatil icin Koh Phangan’da yapilan full moon party’e gidilmeli.

  Dalisseverler ise Koh Tao adasindaki reeflerde inanilmaz dalislar yapabilirler. Sevgilerimle.

 10. Harika bir sayfa hazırlamışsınız. Gezerken tad alıyoruz ama bu siteyi okumak da bir o kadar keyifli… Açıp açıp okunabilecek ve akıllardaki sorulara çok etraflıca yanıt alınabilecek bilgiler içeriyor. Gönülden tebrikler 🙂

 11. Değerli site yöneticisi Kemal Bey ve arkadaşlar, herkese merhaba. Herkes fikrini ve tabiki yaşadıklarını yazmış. Ben 2010 yılından bu yana giderim Tayland Pattaya’ya. İşe Türkiye’den başlayalım. Uçak bileti seçenekleri çok, tabiki tercih THY, Katar, Emirates, Aerofort, Mahan Air ve Türkmenistan havayolları. Fiyatlar günlük hatta saatte bir değişir yolcu durumuna göre bugün. Tarih 06.12.2014 THY hariç saydıklarım 1,300 ila 1,550 TL arasında değişiyor geliş gidiş. THY ise 1900 ila 2500 arasında uçaktaki doluluk ve boşluk durumuna göre değişir. Hatta saat 16 gibi THY’den bilet alırsanız uçakta yer varsa çok ucuza alabilirsiniz. Gelelim Bangkok Havaalanına burada uçaktan inince 100 Dolar (3250 Baht) veya 100 Euro (4150 Baht) bozdurun havaalanında kurlar biraz düşük. Dil bilmenize gerek yok telefon veya vücut dili ile anlaşmak kolay mütavazi insanlar korkmayın.

  Pattaya’ya gitmek için 4 seçenek var. 1. lüks taksi durağı var 2000 baht yani 140 TL, 2. normal taksi 1000 ila 1250 Baht 70 TL. 3. Pattaya’dan gelen taksiler var devamlı dış hatlara gelirler 250 baht 17 TL. 4.havaalanından direk otobüs var 140 Baht 9 TL. Otobüs hariç bu fiyattan yukarı vermeyin sonunda razı olurlar.

  Vardık Pattaya’ya orada herkes yabancı yabancı gibi durmayın. Otel fiyatları herkese her keseye uygun yer var, korkmayın ama iyi pazarlık yapın. 20 TL’den 70 TL arası emanet kasası olan ve otelle anlaşırken LeydiFreee yani bayan serbest mi anlamına gelir. Kabul ederlerse sorun yok, genelinde öyle zaten. Yemek her yer tavuk döner ve deniz ürünleri türk lokantaları çok pahalı. TOPS markette her şey var, ekmek dahil çok ucuz alın. Ne isterseniz pişirirler, para almazlar. Yemek yok ama villa market var. Oradan tüm ihtiyaçlarınızı karşılarsınız. Walking Street’i gezin dolaşın, ama tavsiyem bayan almayım ve bilmediğiniz barlara girmeyin. Bu bar çok pahalı bir yer olabilir. Fiyatlara dikakt edin. Bayanı sahil boyundan 1 ve 10 sokak arasından tercih edin. Ggenelde akşamdan sonrayı tercih edin. Hatta fabrikada işte çalışanlardan olsun, daha dürüst olurlar. Onlara güler yüzlü olun, kaşlarınızı çatmayın, yüksek sesle konuşmayın. Vereceğiniz en küçük hediye ve para onu çok mutlu eder. Aksi takdirde geceniz zehir olabilir. Nkıllı davranır söylediklerimi yaparsanız günlük 50-60 Dolar otel hariç size içki, leydi ve yemek yeter artar. Parası olanlar istediği kadar harcar tabi ki. Herkese iyi eğlenceler, iyi tatiller.aliahmet5454@hotmail.com.

  • İnanılmaz iğrenç yorumlarınız var, midemi bulandırdınız resmen. İki kelime biliyorsunuz biri leydi biri seks, sonra da Tayland fuhuşun başkenti. Sizin gibi Türkiye’de ezik muamelesi yapılıp kadınların sümüğünü atmadığı herifler gidiyor orada her ülkede bulabileceği, sırf para için kendine iki gece katlanan kadın buluyor diye tüm Taylandı genelev yapmışsınız, neyi görmek istiyorsanız onu bulursunuz Tayland’da. Madem çok meraklısınız bir ülkeyi “Red Street”leriyle fuhuş başkenti saymaya, İstanbul’da Zürafa Sokağını bi ziyaret edin de Türkiye’ye de fuhuşun başkenti deyin artık. Görünen o ki Pattaya barlarından çıkıp normal hayatı olan insanları tanıma ya gerek bile duymamışsınız, keşke şu yazdıklarınızı normal hayatlar süren Taylar okusa da üstünüzde Muay Thai yapıp ağzınızı burnunuzu kırsa. Terbiyesizlik diz boyu.

   • Tamamen katılıyorum. Sırf bu yüzden Pattaya ve Tayland yazılarından her gün saçma yorum ve soruları siliyorum. Beyinleri belden aşağısına çalışanlar ülkenin olağanüstü güzellik ve zengin kültürüyle ilgilenmez, ilgilense de aklı ermez.

 12. Merhaba arkadaslar,
  Thailand’dan yeni donen biri olarak sizlerle kisaca izlenimlarimi paylasmak istedim. 10 gunluk tatilim boyunca Pattaya basta olamak uzere Bangkok, Hua Hin ve Phuket’i gorme firsatim oldu. Saydigim bu 4 yerde birbirinden guzel, birbirinden farkli yerleri olan yerler. Pttayada gece hayatina, phukette denize, bangkok’ta alisverise, Hua Hin de ise dinlenmeye doydum.

  Yani kisaca aradigim her seyi buldugum her gunumu dolu dolu yasadigim harika bir tatil oldu. Yalniz bunlari birazda internet uzerinden tanisdigim Turgay abiye borcluyum. Ben baslangicta sadece Pattaya’yi dusunuyordum. Turgay abi bana ‘Buraya kadar dunyanin yolunu gelmissin, niye kendini sadece Pattaya ile sinirliyosun? Thailand’da gorulecek bir suru guzel yer var’ dedi. Ne kadar hakli oldugunu onerdigi yerleri gordukten sonra anladim. Turgay abiye bu vesile ile bir kez daha tesekkur ediyorum. Seneye onericegi yeni yerlerde gorusmek uzere diyorum.

  Bu arada benim gibi harika bir tatil gecirmek isteyenlere kendisinin telefon numarasini ve mail adresini veriyorum. +66827140424 pattayaalex@hotmail.com Seneye insallah yeni yazilarda gorusmek uzere hoscakalin.

 13. Merhaba, Ben eşimle Bangok-Phuket turuna katılacağım. Phuket’i çok görmek istiyorum, fakat diğer şehrin Bangkok mu yoksa Pattaya mı olması gerektiği konusunda kararsız kaldım. Sizce hangisi daha çok görmeye değer? Bunun yanında biz farklı lezzetler tatmak istiyoruz. Oraya özgü olan ve kesinlikle şunu yemeden gelmeyin diyebileceğiniz yiyecekler veya meyveler var mı? Teşekkürler

 14. Kemal bey, ben de Ekim 2013 nasipse Tayland’a gideceğim. Yabancı dilim yok ve yanlızım. İlk defa gideceğim için yardımcı olursanız sevinirim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz