Pattaya gece hayatı, sadece Güney Asya’nın değil dünyanın en ünlü gece hayatı listelerinde her zirvelerde yer alıyor. Asya’nın en popüler tatil ve eğlence merkezlerinden biri olan Pattaya, başkent Bangkok’un 155 km güneydoğusunda bulunuyor. Bangkok merkezdeki otobüs terminallerinden veya havalimanından 2 saatlik bir otobüs yolculuğu ile şehre ulaşılabiliyor.

Pattaya bu günah şehrine evirilmeden önce kendi halinde yaşayan sakin bir balıkçı köyüydü. 1960’larda Amerika ve Vietnam arasındaki savaş sürerken, bir grup askerin dinlenmek için köye gelmesiyle kaderi tamamen değişti. Asya’nın en ateşli turist merkezi haline dönüşen köy şimdilerde durmak bilmeyen gece hayatı ve seks endüstrisi ile dünyaya ün salmış dev bir şehir oldu.

pattaya gece hayatı

🧭 Kıyı boyunca uzanan Beach Road’dan yürüyerek Walking Street’e gelip de kocaman ve göz kamaştırıcı neon tabelalar altında yürüdüğümde, bu sokakta geçen yıl ne kadar çok eğlendiğim aklıma geldi. Geçen yıl birkaç arkadaş ile gelmiş olduğum bu caddede, bar ve diskolardan yükselen sesler arasında kalabalığın içerisinde bu defa yalnız yürüyordum.

Bu şehirde gününüz tapınakları, müzeleri ve ilginç parkları ziyaret ederek, beyaz kumlu plajda güneşlenerek, turkuaz denizde yüzerek geçebilir. Ancak güneş battıktan sonra her şey çok hızlı değişmeye başlar. Plaj boyunca volta atan seksi kızlar, yüksek sesle müzik çalan neon ışıklı barlar, trafik kısaca her yerde bir hareket tüm şehri sarar ve şehrin diğer yüzü ortaya çıkar.

Malta

Tayland Gece Hayatının Başkenti

Pattaya gece hayatı ve sunduğu eğlence tarzı her yıl milyonlarca yabancıyı şehre çekiyor. Askerler ve denizciler 1970’lerin ortalarında ayrıldığında, onların yerini batılı turistler aldı. Pattaya artık dünyanın en ünlü gece hayatının yaşandığı yer olmuştu. Son yıllarda imajın sıyrılmak istese de doymak bilmeyen Pattaya gece hayatı Pattaya’nın en çekici tarafını oluşturuyor.

Barlarda çalışan kızların çoğu Tayland’ın fakir bölgesi olan Kuzey Doğu Tayland’dan geliyor. Çoğunlukla eğitimsiz ve geçmişte Thaili erkeklerle kötü tecrübeye yaşamış bu kızlar, otobüse binip Pattaya’ya geldiklerinin ertesi gününde para kazanmaya başlayabiliyorlar. Kendilerinden iki kat yaşlı farang (Thai dilinde yabancılar) ile evlenme ve hayatını kurtarma hayali kuruyorlar.

Yanlış bilinenin aksine bar kızlarının çoğu zorla değil kendileri veya ailelerinin yönlendirmesiyle bu işi tercih ediyorlar. Yoksulluk içerisinde yaşayan yaşlı anne ve babalarına, belki de çocuklarına para göndererek onları yaşam şartlarını biraz olsun iyileştirmeye çalışıyorlar.

Pattaya seks endüstrisinde otuz bin kadar Thai kadının çalıştığı düşünülüyor. Bunların içerisinde Ruslar ve diğer ülkelerden buraya para kazanmak için gelenler de var. Burada sadece kadınlar değil aynı işi gören erkeklerde de turizm endüstrisinin hizmetinde. Gay seks barlarıyla Pattaya aynı zamanda Tayland’ın en büyük eşcinsel sahnesi.

Pattaya Gece Hayatı

Pattaya, gün batımında dev bir partiye dönüşen huzurlu bir sahil şehri. Egzotik Thai kültürünü sınırları olmayan bir gece hayatıyla birleştirerek, Tayland’daki tüm yerlerden çok daha fazla turist çekmeyi başarmış. Pattaya için gerçekten her türlü rüyanın gerçek olduğu ‘Yetişkinlerin Disneyland’ı’ diyorlar.

Şehrin merkezi, Central Pattaya veya Pattaya Klang olarak geçiyor. Central Pattaya’da, Beach Road yolu boyunca uzanan Pattaya Plajı ise şehrin en ünlü plajı. Kirlilikten dolayı yüzmek için pek tavsiye edilmese de gün boyu tatilcilerin odağında.

Eğitimsiz, fiziksel olarak çok da çekici olmayan ve İngilizceleri yetersiz olan kızlar gün batımına yakın Beach Road boyunca kendilerini göstermeye başlıyor. 500 Baht (250TL) gibi rakamlarla kısa süreli seks için müşterilerini bekleyen bu kızların kimi zaman yanlarında gerçek Thaili sevgilileri bile olabiliyor.

Pattaya gece hayatı maliyeti Bangkok, Koh Samui, Phuket gibi diğer gece hayatıyla ünlü popüler Tayland şehir ve adalarına göre çok daha makul. Tartışmasız bir şekilde Pattaya gece hayatı o kadar cezbedici ki normal hayatlarında kapalı yada bu tarz ortamları pek bilmeyen ziyaretçiler adeta zıvanadan çıkıp farklı bir yaratığa dönüşebiliyor.

Pattaya Walking Street

Pattaya Walking Street
Pattaya Walking Street
pattaya geceleri

Walking Street, dünyaca meşhur Pattaya gece hayatının kalbi. Cadde, Pattaya Road’dan başlayıp 1 km kadar sonra Bali Hai Plaza’ya kadar uzanıyor. Parlak neon tabelaları altında sokak boyunca yüzden fazla bar ve disko, otuzdan fazla go-go bar (striptiz bar) ve kabare showlar, masaj ve güzellik salonları sıralanıyor.

Akşam 18.00-02.00 arası araç trafiğe Walking Street kapatılınca sokaktaki atmosfer hemen değişiyor. Birbirinden güzel ve seksi kızların tansiyon yükseltici şovları, bar eğlenceleri ile Sin City Pattaya’nın diğer yüzü ortaya çıkıyor.

Tüm fantezileri ve çılgınlıklarıyla gece hayatı bu işlek sokak boyunca yaşanıyor. Akşam üstü gün batımı ile başlayan Pattaya geceleri, bar ve diskoteklerde sabaha kadar sürüyor. Birbirine dik uzanan sokaklar ve çeşitli sokaklar da temelde aynı. Bu da hemen hemen her zevke uygun bir şeyler olduğu anlamına geliyor.

Sokak o kadar yoğun bir hale geliyor ki sokakta bazen birilerine çarpmadan yürümek zor. Ayrıca o kadar çok bar var ki bir hafta boyunca her gece oraya gitseniz bile daha önce karşılaşmadığınız yeni bir mekan bulmanız mümkün.

Blues, RnB ve Rock tarzı müzik dinlemek için The Blue Factory ve Rolling Stone gibi müzik barlar, vokalistleri çoğunlukla Filipinli olan müzik gruplarıyla ve modern ekipmanları ile güzel işler çıkarıyorlar.

Cadde boyunca uzanan bar ve discolar arasına serpilmiş, uygun fiyatlı ve leziz deniz ürünleri yiyebileceğiniz kaliteli restoranlar yer alıyor. Gerek etnik gerek dünya mutfağından her türlü lezzeti sunan restoranlar sokağın daha çok sağ kesiminde ve girişte yer alıyor.

Pattaya Beer Bar ve Bar Kızları

Pattaya Kızları
Pattaya Bar Kızları ve Mamasan

Pattaya gece hayatında, Beer Bar veya Bar-Beer olarak adlandırılan barlar çok popüler. bu barları şehrine her köşesinde görmek mümkün. Ünlü caddelerde sıralanan barlarda, dansçı Pattaya kızları dans ederken, müşteriler de yanlarında kendilerine eşlik eden diğer bar kızları ile sohbet ederek onları izliyor.

Pattaya’da yaşayan bir çok batılı kahvaltı sonrası bu barlarda zamanını geçirmeye başlıyor. Taylandlı kızların çalıştığı açık hava barların bir çoğunda bilardo masası, dart ve spor kanallarına ayarlanmış LCD’ler bulunuyor. Barda hosteslik hizmeti yapan bar kızlarla sohbet ve şakalaşmalarla gün batırılıyor.

Barda çalışan kızlar yanınıza gelip de sizinle sohbet etmek istediklerinde yapmanız gereken onlara bir şeyler ısmarlamak. Amaçları bar sahibine para kazandırmak olan kızlar, hoş gülücükleri ve yumuşak dokunuşlarıyla misafirlerini baştan çıkarıp daha da uzun kalmalarını sağlamaya çalışıyor.

Pattaya’da bin beş yüzden fazla bar-beers bulunuyor. Her mekanda ortalama 10 kız olduğu varsayılırsa (Bazı Go-Go barlarında elliden fazla), barlarda yaklaşık 30 bin kadın var demek.

Ber-barlarda bira fiyatları, ünlü Walking Streetteki barlara göre daha uygun. Bu barlar Walking Street, Soi 7, Soi 8, Soi Diana, Soi LK Metro, Pattaya 2nd Road, Beach Road ve Soi Bua Khao ve Jomtien çevresinde yoğun olarak bulunuyor.

Özellikle Soi 6 Soi 7 ve Soi 8 sokaklarında ve Pattaya’nın ünlü Walking Street’inde olduğu gibi yüzlerce neon ışıklarla dolu gece kulüpleriyle dolu. Soi 6, Tayland Pattaya’daki en iyi gece hayatına sahip. Çok sayıda Go Go barıyla dolu ve Walking Street’in aksine çok daha uygun fiyatlı.

Go-Go barlar olarak adlandırılan striptiz barlar ise Soi Pattayaland 1, 2 ve 3, Walking Street üzerindeki Soi Diamond ve bir kısmı da Beach Road üzerinde yer alıyor. Çoğunlukla gürültülü olan bu yerlerde içki fiyatları daha pahalı. Turistlerin favorileri Ruby Club, Roxy Club ve Passion Dance Club.

Her barın bar-kızlarından sorumlu, Mamasan adı verilen bir kadın patronu bulunuyor. Çoğunlukla yaşlı olan mamasanlar, iyi İngilizce konuşabiliyor. Bar kızlarına işlerini daha iyi yapabilmeleri için eğitmenlik yapıyor. Tabi aynı zamanda para ve kota işlerine de bakıyorlar. Barda çalışan bar kızları aylık içki kotasına sahip

Eğer bu bar kızları müşterilerine daha fazla içki satamazlarsa, patronları tarafından müşterileriyle dışarı çıkıp daha çok para kazandırmaya zorlanıyorlar. Kızlarla bar dışında arkadaşlık etmek için Bar Fine olarak adlandırılan ücreti ödemek zorundasınız. Bu da genelde 1500-3000 Baht olabiliyor.

Ladyboylar, Tayland ve Uzakdoğu’da üçüncü cinsiyet olarak kabul ediliyor. Çoğu restoranda, shoplarda, otel resepsiyonlarında, müşteri hizmetleri veren yerlerde toplumun bir parçası olarak çalışırken görebilirsiniz. Ladyboyları kızlardan ayırt etmek pek kolay değil. Oldukça feminen, omuzları geniş, ayakları büyük, elmacık kemikleri çıkık ve ince vücut yapısına sahipler

Pattaya Diskoları

pattaya makanları

Disko kültürü Pattaya’ya Vietnam savaşı zamanlarında Amerikalı askerlerin buraya dinlenmek için geldiği dönemlerde başladı. Savaştan bunalmış askerler burada sarhoş olana kadar içip deli gibi dans ettiler. O zamanlardan bu günlere kadar kalan diskolar halen varlığını sürdürüyor.

Pattaya gecelerine dalmak isteyenlerin ilk adresi diskolar. Yüksek teknolojili ses ve görüntü sistemleri kullanan discolar, dünyaca ünlü DJ’lerin elinden çıkan müzikler, baş döndürücü ışıklandırma sistemleri ile ilgi çeken dekorasyonlarıyla eğlence seven müşterilerini kendisine çekiyor.Pattaya Walking Street’te yer alan Alcatraz, Mixx Disco, Insomnia, Lucifer, Walking Street Bar, Tonys ve Marine Disco Pattaya gece hayatının en cazip diskoları.

Club Insomnia: Walking Street üstünde bulunan ve Tayland’ın en seksi kızlarının her gece eğlenmek için buraya geldiğini iddia eden gece kulübü. Dünyaca ünlü DJ’lerin hazırladığı insanı kendinden geçiren müzikler, ateşli Tay kızları ve muhteşem bir Parti atmosferiyle Club Insomnia Pattaya’nın en favori eğlence ve buluşma mekânı.

MIXX Discotheque: Pattaya’nın ilk lüks ve en ilgi gören diskosu olarak bilinir ve aslında iki diskoyu tek bir tanede birleştirmiş. House, ya da Trance müzikten hoşlanan biriyseniz bu teknoloji harikası, harika atmosfere sahip Crystal Palace’a bayılacaksınız. Eğer daha çok R&B ya da Hip Hop seviyorsanız Rouge Club size göre bir yer. En iyi Tay DJ’lere ve çok güzel dansçı kızlara sahip. Ruslar tarafından oldukça ilgi görüyor.

Lucifer Disco: Walking Street’te şık dekoruyla ve Pattaya’daki en ateşli yerlerden biri olma özelliğiyle birçok kızın olduğu pahalı bir disko. Haftasonları canlı müzik olur ve genellikle meşhur Amerikan Hip Hop, Gangsta Rap ve R&B çalınır. Lucifer genelde yabancılara iki katı hesap çıkartmasıyla biliniyor. Mağaraya benzeyen iç tasarımı var.

Walking Street Pub: Walkking Street’in girişinin biraz ilerisinde solda yer alıyor. Dar bir aradan girilen diskonun girişinde asılı duran kırmızı araba ilginç. Girişinde bilardo masaları var, sigara içilmeyen temiz havaya ve iyi müziğe sahip disco, Pattaya’nın en kaliteli diskoları arasında. Diskonun orta kısmında içkilerin alınabileceği bar bulunuyor. Duvar diplerinde sıralanan koltuklar ise gecenin harekililiğinin getirdiği yorgunluk sonrası dinlenmek için iyi. Sigara içilmediği için temiz bir havaya sahip.

Tony’s Disco : Canlı müzik ve dans şovlarının olduğu, Walking Street’in en güneyinde bulunan büyük bir eğlence kompleksi. Serbest çalışan kızlar için Walking Street’in en gözde buluşma noktası. Türkler ve Arapların da sıklıkta gittiği, Türkçe ve Arapça şarkıların da çalındığı bir mekan. Tony yabancılara normalinden çok daha fazla hesap ödetmesiyle nam salmış bir yer. Tony’nin yerini sevip sevmeyeceğinize kendiniz karar verin.

Star Dice: Naklua yolu üzerinde ki Pattaya Garden Resort’da bulunur. Star Dice geleneksel Tay-Stili canlı müzik ve eğlence şovları sunan bir diskotek. Kendi viski şişenizi getirip sadece shaker ve buz isteyebilirsiniz. Walking Street’de bulunan iki katı ücret ödetmek gibi bir durum yok, ancak serbest çalışan hayat kadınları da yok. Yerel halk ve turistler arasında çok popüler bir yer.

Marine Disco: Walking Street’in tam kalbinde bulunan ve yıllardır Pattaya gece hayatı eğlencelerinin en bilinen diskolarından biri. Bir sürü serbest çalışan hayat kadınının genellikle ikinci vardiyaları için geldiği –önceki mekânında ücretini alıp, ‘kısa süreli’ olarak ayrıldığı için- Marine, sadece diskotek olmasından çok geç saatlerde kızları bulabileceğiniz mekan olarak biliniyor.

Candy Shop: Walking Street ortalarına doğru sağ kolda bulunuyor. Geniş bir ön kısma sahip ve cadde üzerine doğru çok sayıda koltukta oturup nargile veya içki içerek sokağı seyretmek mümkün. Akşamları çok kaliteli canlı müzik yapılıyor. Bir karaoke bara gitme sebebi sadece şarkı söylemek bile olsa bazı barlar ‘kısa süreli ilişkiler’ için hostes de temin edebiliyor.

🧭 Dünya turu gezime Ağustos 2010’da Tayland turu ile başlamıştım. Yeni Zelanda’ya geçmeden önce Pattaya’da 1 ay kalarak hayatımın en uzun süreli kesintisiz tatilini yapmıştım. Couchsurfing sitesinden tanışıp Bangkok’ta evine misafir olduğum Hayko ile otobüsle Bangkok’tan Pattaya’ya geldik (115THB, 7TL). Soi L.K. Metro yakınlarında PS Apartment Guest House’a yerleştik (500THB).Soi Diana ve Soi Buakhao arasında, çok sayıda bar, restoran ve misafir evi ile otelin bulunduğu bu bölge, her bütçeye uygun çok sayıda ekonomik konaklama fırsatı sunuyor. Ünlü Walking Street’e 15 dakikada yürüyerek gitmek mümkün. Bu bölgede, The Metropole Hotel ve The Areca Lodge gibi daha lüks konaklama sunan oteller de bulunuyor.

Hayko ile gönlümüze göre barlara takılıp eğlendik, güldük, yedik içtik. Hindistan ve Nepal konusunda uzman olan gezgin arkadaşlarım Sinan ve Pırıl ile de Pattaya’da buluştum bir gece. Kendilerinin seyyahhane.com adlı web sitesi bulunuyor. Birlikte Pattaya mekanlarına daldık.

Pattaya GoGo Barları

pattaya night life
pattaya night life

Pattaya gece hayatı eğlencesinin baş aktörlerinden olan GoGo barlar klimalı, ortasında dans platformu ve ilginç elbiseler ya da bikiniler giymiş birbirinden güzel dansçı kızlarla dolu yerler. Pattaya A-GoGo Barlar, Pattaya’nın adıyla birlikte anılan ve deli dolu eğlence endüstrisinin en başında gelen özelliklerinden birini oluşturuyor. Gözlerinizin önünde yarı çıplak Tay kızlarının dansını izlemek hoşunuza gider miydi?

Pattaya GoGo barlarının sayısı 80’i geçmiş durumda. Çoğunlukla güney Pattaya’da Walking Street ve Pattaya Soi 2’de görebileceğiniz yarı çıplak şekilde ufak vücutlarını sahnede sergileyen bu kızları artık Pattaya’nın her yerinde bulmak mümkün.

Pattaya da açılan ilk GoGo bar, 1978’de açılan ve 30 yıldan beri hala çok iyi iş yapmaya devam eden efsanevi Tahitian Queen A-GoGo. Bazı mekanlar yıllardır orada olmasına rağmen, diğer daha az başarılı olanlar her birkaç ayda bir isim, format yada el değiştiriyor.

Oturma düzeni olarak ister bar sandalyelerinde, ister sahnenin hemen yanında yada aynalarla çevrilmiş rahat koltuklarda. Ancak sahne önünde oturmanız durumunda kızlara fazla yakın olacağınızdan boynunuz tutulabilir!

Tayland’ın çoğu mekânlarındaki tuhaf şovlarına gösterilen yoğun ilgiye rağmen, gerçek anlamda çekici olan tamamen çıplak dans gösterileri de A-GoGo barlarında halen devam ediyor.

Birçok bar da biraz normalin dışına kaçıp balon, muz, sigara (evet bacak arasından sigara dumanı çıkartma) gibi farklı farklı objeleri de şovlara ekliyor. Ayrıca iki ateşli kızın beraber yaptıkları (lezbiyen şovu) gösteriler de fazlasıyla tatmin edici.

Muhtemelen insanların sıkça boyun tutulması yaşamasından dolayı aynalı masalar üzerinde yapılan danslar son yıllarda git gide daha popüler olmaya oldu. Bazı GoGo barlarda ki kızlar aynı hizmeti uluslararası hijyen standartlarına uyabilmek adına jakuzi içinde de veriyor! Anlarsınız…

Maalesef GoGo barlarda çalan müzikler genelde orta kaliteli Tay Tekno ve ya kulağa pek hoş gelmeyen yüksek gürültülü dans müziklerinden oluşuyor. Neyse ki bazı barlar daha ileriki yaşlara hitap etmek için Rock’n Roll ya da benzeri kaliteli müzikler çalan DJ’leri işe alıyor.A-Go Go barların çoğunun Happy Hour denilen biranın 50 baht yada daha az fiyata satıldığı saatleri var. Hem çok iyi fiyat hem de birahanelerden bile daha ucuz. Bu barların hemen hepsinin kapısında sadece işi dışarıda durup ‘happy hour’ yada şovların reklamını yapıp gelip geçenleri içeriye çekmek olan kişiler vardır.

Pattaya gece hayatı

Bira ve ithal alkollü içecekler için fiyatlar normal gibi, ancak kızlara ısmarlanan içkiler genelde 100 Baht üstünde. Turist olarak gittiğinizde ve karşılığında aldığınız hizmet göz önünde bulundurulduğunda fiyat aslında ucuz bile denebilir. Sadece 15 dk da bir içki isteyen kızlardan uzak durun yoksa içtiğiniz biradan çok kızlara içki ısmarlamış olursunuz.

Genelde giriş ücreti yada izlenen şov için ekstra bir para talep edilmiyor. Sadece Asya’lı müşterilere hizmet veren birkaç yer giriş ücreti istiyor, zaten onlardan da olabildiğince uzak durun. Bangkok’un Patpong bölgesinde çokca görünen fahiş fiyatlara Pattaya’da rastlamak pek mümkün değil.

Tabii ki A-GoGo barlarında ki dansçı kızlar (servis yapanlar değil) da diğer barlarda olduğu gibi müşterilerine özel odalarda hizmet verebiliyor. Ancak GoGo Pattaya kızları diğer meslektaşlarına nazaran çok daha çekiciler. Tabi maaşları da çok daha yüksek! Haliyle ‘bar ücretleri’ de diğerlerinin iki katı kadar.

Yanınızdaki gerek telefonunuz ve gerekse de cep telefonunuzu kullanarak asla fotoğraf çekmeyin. Tatsız olaylar yaşayabilirsiniz. Eğer gizlice fotoğraf çektiğiniz halde fark edilirse, sizden fotoğrafları silmeniz istenebilir. Bu durumda nazikçe özür dileyip, fotoğrafları siliniz. Unutmayın siz buraya eğlenmeye geldiniz.

Alkolü fazla kaçırıp, pistte birbirinden güzel kızları görünce dayanamayıp, kendinizi onların arasına atmaya kalkmayın. Kimse sizin bu komik durumunuzu kızların yerine izlemeyi tercih etmez. Oturun oturduğunuz yerde ve ölçüyü kaçırmayın. Çok alkollüyseniz mümkünse bu tür yerlere hiç gitmeyiniz.

Olur olmaz yerde, sehpanın üzerine iphone telefonunuzu koymayın. Çünkü her an yok olabilir. Bu barlarda çalışan kızlar yanınıza sokulup telefonunuzu yürüttüğünde fark edemeyebilirsiniz. Bu demek değildir ki go-go barlar riskli. Sadece aklınızda tutmakta fayda var. Yanınızda ya ucuz telefon getirin, ya da telefonu otelde bırakın. EN kötüsü cebinizde tutun. Elinizde veya masada olmasın.

Başımın üstünden dönen renkli ışıklar, kulağımda insanın içini kıpır kıpır eden müzik, elimde biram gözlerim kapalı dans ediyordum. Halbuki beyaz yaka olduğum dönemlerde hem gece hayatından hem de danstan genelde hep uzak kalmıştım. Gözlerimi kapadığımda bir zaman kayması yaşamıştım.

Sarhoştum, ancak bu bildiğimiz sarhoşluk değildi; yaptığım ve yapacağım şeyleri düşünerek keyiften gelen bir sarhoşluk haliydi. Geçmişte kalan stresli bir yaşamım bir film şeridi gibi gözlerimin önünden geçmişti.

Geçen yıl bu zamanlar, belirsiz bir gelecek endişesi ile yoğun bir iş dünyasında hayatımı sürdürmeye çalışırken şimdi geçmişle bağları koparmış bir başka coğrafyada bambaşka bir atmosfer soluyordum.

Bildik şehir ve gece hayatı kavramından uzak bu dünyada, farklı ülkelerden gelen insanların arasına karışıp, geçmişe dair her şeyi geride bırakıp anı yaşamak benim yaptığım şeydi. Parti hayvanı değilim, ancak bu ilginç şehirde beni sarmalayan atmosferin içerisine dalıp, anın keyfini dibine kadar çıkarmak iyi fikirdi, ben de onu yaptım.

Eğer sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek istiyorsanız, Coral Adası ve Pattaya Plajları size bunu sağlayabilir. Eğer delidolu bir gece hayatı istiyorsanız Pattaya kesinlikle sizi mutlu edecek bir rota. Çeşitli sporlara olan ilginiz varsa, her türlüsünü bulabilirsiniz.

Day 5: Tayland:4, Pattaya, 7 Ağustos 2010
Day 554: Tayland:43, Pattaya, 8 Şubat 2012

65 Yorumlar

 1. Ben yazıda ve yorumlardan okuduğum kadarı ile çok mükemmel bir yer en yakın zamanda gitmek isterim kumardan bahsetmemişler kumar yok herhalde:)

 2. Merhaba Kemal bey,

  Güzel çalışmalarınız olmuş ellerinize sağlık. Bayramda Tayland’a gideceğim THY direk gidiş-dönüş aldım, tek gidiyorum. Daha sonraki zamanarda yine gideceğim için şu anda tüm tapınakları, adaları gezeyim, tüm ülkeyi 10 güne sığdırayım gibi düşüncede değilim, şimdilik Bangkok ve Pattaya’da takılmayı düşünüyorum.

  1- Pattaya Walking Street ve Bangkok Patpong bölgesinde verim/fiyat oranı iyi olan otel tavsiyeleriniz nelerdir?

  2- Bu tavsiye edeceğiniz oteller için ayırmam gereken bütçe, expedia, agora ve booking com daki gibi midir? Yani diyelim “xx” oteli tavsiye ettiniz. Buradan rezervasyon yaptırdım günlük 800 baht yazıyordu diyelim. Otele gidince bu ücret üzerinde pazarlık yapıp 700 bahta indirebilir miyim? Ayrıca eğer rezervasyonla gitmem gerekirse rezervasyon çıktısını yanıma alayımmı?

  3-Suvarnabhumi havaalanından Pattaya gidiş için taksi önerilerinizi okudum. Pazarlıkla 700-800 baht deniliyordu. Bir de hava limanından servisler oluyormuş. Bu konu hakkında bilgisi olan var mıdır acaba?

  4-Bangkok’a inince önce zamanımı burada geçirip Pattaya’ya mı gitmek kolay/ucuz olur, yoksa Tayland’a gelindiğinde önce Pattaya’da kalmak ve ikinci turda Bangkok’a gitmek daha mı ekonomik/avantajlıdır? Bangkok’a inildiğinde oradaki servislerle Pattaya’ya gitmenin daha kolay olduğunu okumuştum.

  5-20-30 Ekim arası gideceğim,ne giyinilir,direk uçağa şort terlik t-shirtlemi binilir, yoksa biraz daha düzgün bir şeylermi giymemi önerirsiniz,hem havanın durumu hemde apaçi gibi gözükmemek açısından, forumlarda okuyorum. Herkes short, parmak arası terlik yapmış,kafam karıştınasıl bir yol önerirsiniz?

  6-Zamanımı oradan oraya koştururak geçirmeyeceğimi yukarıda yazmıştım, yani çoğunlukla eğlence merkezinde masajda takılıcam, yüzen marketi, birkaç yakındaki yerlere tabii giderim. Bu doğrultuda gece hayatı verim/fiyat açısından ve dibine kadar vurmak için ağırlığı Bangkok’a mı yoksa Pattaya’ya mı vermek uygundur. Ben 6 gün Pattaya 3 gün Bangkok düşünmüştüm Bu konudaki düşünceniz nedir?

  Öneri, yorum ve düşüncelerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

  • Tayland oldukça çekici bir ülke. Tümünü gezmek için sanırım en az 3 ay gerek. Başlangıç için ise Bangkok ve Pattaya doğru seçim olabilir.

   Bangkok Otel Önerilerim

   Nasa Vegas Otel: Birkaç defa kaldım. Fiyat/Kalite açısından daha iyisi yok! ancak uzak.
   Baan Silom Soi 3 Boutique Accomodation: Khao San Road bölgesinde.
   Hotel Ibis Sathorn Bangkok: Kalite arıyorsanız adresiniz.

   Pattaya Otel Önerilerim

   Sunshine Garden Resort: 1 hafta kaldım. 3 yıldızlıdır, tavsiye ederim.
   Nova Platinum Hotel Pattaya: İyi otel ve gece hayatına yakın olsun diyenler için.

   Pattaya’da ucuz guest house/pansiyon türü yerler ise Second Road (2.Cadde) LK Metro Street civarında bulunuyor.

   Otel rezervasyonlarını yukarıdaki linkten veya Hotelcombined linkinden yaparsanız, tüm otel arama sitelerindeki en uygun fiyatları getiriyor. Bu soruları cevaplamam benim saatlerimi alıyor, en azından beni de desteklemiş olursunuz.

   Oteller için internetten erken rezervasyon yapmak akıllıca olabilir. Kapı fiyatları daha yüksek. Yüksek sezonda yer bulmak sıkıntı olabilir. Her zaman pazarlık deneyebilirsiniz. İnternetten ayarladığınız otelin adresini not edin. Havalimanında imigration formuna gireceksiniz.

   Taksi fiyatları 1000-1200 Baht civarında. 4-5 kişi için, taksi hızlı ve kolay bir ulaşım aracı olabilir. Ucuz düşünenler için havalimanındaki acentelerden otobüs bileti alınabilir (150 Baht). Yada havalimanı önünde kalkan free shuttle ile yakındaki otobüs terminaline geçilip ordan otobüs ile gidilebilir. Pattaya’ya Nasıl Gidilir blog yazısına göz at istersen.

   Önce Pattaya, sonra Bangkok yapın. Bangkok için en az 2 tam gün gerek

   Birkaç t-shirt ve 2 şort, parmak arası terlik yeterli.  Gece bar ve diskolara gitmek için pantolon ve ayakkabı giyilmesi daha makbul. Bazıları terlik ve şortluları almıyor.

   10 gün oldukça yeterli bir zaman. Pattaya görünenin aksine oldukça zengin aktivitelere sahip. Botanik bahçesi, Coral adası, Fil safarisi, tepedeki büyük tapınağı görmeden dönmeyin. Pattaya gezilecek yerler yazısına göz atın.

   Bangkok’ta Yüzen Market biraz uzak ve pahalı. En az yarım gününüze mal olur. Hafta sonları çok kalabalık ve o haliyle görmek daha güzel. Hafta içi hali kanaldan ibaret, sakin. Mümkünse hafta sonu gidin.

 3. 19 yaşındayım uçak bileti 1500 tl civarı en az 1 aylık bir süre tatil yapmak istiyorum. Acıkcası gece hayatı için gitmek istiyorum ve bunun bana ucak bileti dışındaki maliyetini merak ediyorum.

  Giden insanlar ev kiralamanın otelden daha ucuz olacagını söylüyorlar. 1 aylık kira daha ucuzmuş. İçkiye pek para vermem, fazla içki sevmem zaten. Yeme içmede fazla para harcayacağımı sanmıyorum. Atıştırma şeylerle idare edebilirim.

  Sizce Pattaya’da güzel 1 aylık bir gece hayatı kaç paraya mal olur bana? Bilgilendirirseniz sevinirim. 🙂

  • Uçak 1500 civarı,otel 50 tl civarı,bir öğün 20 tl civarı.Toplamda her şey dahil 7-8 bin altı olmaz.

   5-6 kişilik fanlı odalarda kalırsan,tay yemeği yersen,biranı marketden alıp,gece hayatınada pek girmezsen fiyatı yarıya bölebirsin.

   Gece hayatının dibine vurursan verdiğim fiyatı iki ile çarp.Ucu açık buranın.

   Big mag menü 187 baht.Türk veya arab lokantalarında 300-400 den aşağı yemek yenmiyor.

   Tay yemekleri seyyarda 50 baht civarı.100 bahta açık büfe denebilir.

   Otel,Pattaya için 400 baht dan aşağı klimalı tek kişilik olmaz.Merkezde eli yüzü düzgün oda 600 bahtdan başlar.

   Gece hayatı, bizden ucuz ama sınırı da pek yok.

 4. Arkadaşlar ucuza takılıp eğlenmek isteyenler walking street te çok takılmayın. İkincicadde ve üçüncü cadde arasına gidin, sahile değil yani. Soi Bokhao ya gidin, Soi 6 e gidin. Bir gece için biraz fazla tutun paranızı Hollywood Diskoya gidin.( 2. cadde üzerinde kalafun deyin taxiye bilemez ise mekanı) ama bence en hesaplı eğlence Soi Bukhao da olur. Gogo da var beer barda var. Soi 11 da fena değildir, yürüyerek bulunabilir.

  Yemek için sıkıntı yapmayın. Eğer centrala yakınsanız central festival adı bu kocaman bir avm. Hilton’un yanında ve altında food market var. Kasaya 1000 baht verin kredi doldurup size vericekler o kartla envai çeşit mutfağın yemeğini tadabilirsiz. Belki de en hesaplı yemek ve temiz. İşi bilen turistler ordan yer, içindekileri görebilirsiz, nasıl yapılır diye önünüzde yapıyorlar.

  Belki çok işe yaramaz İngilizcenize ve size bağlı. Beer barlardaki hatunlarla takılın. Eğlence muhabbet, aceleden almayın. Gece 2 gibi felan müşterisi olmayan hatun size damlar. En azından pazarlık eliniz güçlenir. Bütün gece o bar senin bu bar benim gibi dolaşmayın baş edemezsiniz dolu. Kafanıza uyan bara takılın. Beğendiğiniz hatunla takılın eğlenin ama direk içki ısmarlamayın. Gelen hesaba anlarmış gibi bakın fiatları öğrenin. Sosyal olun insanlarla konuşmaktan çekinmeyin.

  Big Budha ya gidin foto çekinin. Jomtien in plajı iyidir gezin takılın. Sakin ve relax beach isterseniz Cozy Beach’e doğru akın. Bu beach genelde villaların kullanım alanı. Nezih olur. Aklıma daha gelirse yazarım umarım yardımcı olmuşumdur, iyi eğlenceler.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz