Pattaya gece hayatı, sadece Güney Asya’nın değil dünyanın en ünlü gece hayatı listelerinde her zirvelerde yer alıyor. Asya’nın en popüler tatil ve eğlence merkezlerinden biri olan Pattaya, başkent Bangkok’un 155 km güneydoğusunda bulunuyor. Bangkok merkezdeki otobüs terminallerinden veya havalimanından 2 saatlik bir otobüs yolculuğu ile şehre ulaşılabiliyor.

Pattaya, 1960’ların başında Amerikan askerleri tarafından ‘keşfedilip’ uykusundan uyanan balıkçı köyünün Asya’nın en ateşli turist merkezi haline gelince durmak bilmeyen gece hayatı ve seks endüstrisi ile dünyaya ün saldı. Pattaya gece hayatı ve sunduğu eğlence tarzının zenginliği her yıl milyonlarca yabancıyı şehre çekiyor.

pattaya gece hayatı

Tayland’ın başkenti Bangkok’un güneyindeki Pattaya bu günah şehrine evirilmeden önce kendi halinde yaşayan sakin bir balıkçı köyüydü. 1960’larda Amerika ve Vietnam arasındaki savaş sürerken, bir grup askerin dinlenmek için şehre gelmesiyle kaderi tamamen değişti.

Askerler ve denizciler 1970’lerin ortalarında ayrıldığında, onların yerini batılı turistler aldı. Pattaya artık dünyanın en ünlü gece hayatının yaşandığı yer olmuştu bile. Bundan 40 yıl önce, kıyı boyunca uzanan çok az kişinin yaşadığı bu birkaç köy, şimdi her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor.

Son yıllarda imajını iyileştirip sadece bekâr erkeklere hitap etmeyen hizmetler sunuyor olsa da doymak bilmeyen Pattaya gece hayatı ve yüzlerce bar, gece kulübü ve diskoların olduğu yetişkin eğlence merkezleri, GoGo dansçıları, seksi bar kızları ve transeksüeller halen Pattaya’nın en çekici tarafını oluşturuyor.

Barlarda çalışan kızların çoğu Tayland’ın fakir bölgesi olan Kuzey Doğu Tayland’dan geliyor. Tayland’ın oldukça olan fakir kuzey bölgesinde yer alan Isaan’dan gelen kızlar, köylü ve eğitimsiz olduklarından genellikle ikinci sınıf insanlar olarak kabul ediliyorlar.

Malta

Thaili erkeklerle çoğunlukla kötü tecrübeli ilişkiye sahip olan bu kızlar, otobüse binip Pattaya ve Phuket gibi yerlere geldiklerinin ertesi gününde para kazanmaya başlayabiliyorlar. Kendilerinden iki kat yaşlı olan farang (Thai dilinde yabancılar) erkek arkadaşlarıyla evlenme ve hayatını kurtarma hayali kuruyorlar.

Yanlış bilinenin aksine bar kızlarının çoğu gönüllü veya ailelerinin yönlendirmesiyle bu işi tercih ediyorlar. Yoksulluk içerisinde yaşayan yaşlı anne ve babalarına, belki de çocuklarına para göndererek onları yaşam şartlarını biraz olsun iyileştirmeye çalışıyorlar.

pattaya geceleri
Pattaya Beer Barlar

Pattaya seks endüstrisinde, 30 bin kadar Thai kadının çalıştığı düşünülüyor, bunların içerisinde Ruslar ve diğer ülkelerden buraya para kazanmak için gelenler de var. Burada sadece kadın fahişeler değil aynı işi gören erkek fahişeler de turizm endüstrisinin hizmetinde. Birkaç özel gay otel ve gay seks barlarıyla Pattaya aynı zamanda Tayland’ın en büyük eşcinsel sahnesi.

Kıyı boyunca uzanan Beach Road’dan yürüyerek Walking Street’e gelip de kocaman ve göz kamaştırıcı neon tabelalar altında yürüdüğümde, bu sokakta geçen yıl ne kadar çok eğlendiğim aklıma geldi. Geçen yıl birkaç arkadaş ile gelmiş olduğum bu caddede, bar ve diskolardan yükselen sesler arasında kalabalığın içerisinde bu defa yalnız yürüyordum.

Pattaya Gece Hayatı

Pattaya gece hayatı, Güney Asya’nın en ünlü gece hayatını temsil ediyor. Egzotik Thai kültürünü eğlence dolu atmosferiyle birleştirirek tüm Tayland’daki yerlerden çok daha fazla turist çekmeyi başarmış. Pattaya eğlence yerleri, turistleri şehre bağlı kalmaları ve gitmemeleri için sınırsız seçenekler sunuyor. Şehrin her bir köşesinde tüm gün ve tüm gece süren eğlence var.

Şehrin merkezi, Central Pattaya veya Pattaya Klang olarak geçiyor. Central Pattaya’da, Beach Road yolu boyunca uzanan Pattaya Plajı ise şehrin en ünlü plajı. Kirlilikten dolayı yüzmek için pek tavsiye edilmese de kahverengimsi kırmızıya çalan plajı gün boyu tatilcilerin odağında.

Eğitimsiz, fiziksel olarak çok da çekici olmayan ve İngilizceleri yetersiz olan kızlar gün batımına yakın Beach Road boyunca kendilerini göstermeye başlıyor. 500 Baht (30TL) gibi rakamlarla kısa süreli seks için müşterilerini bekleyen bu kızların kimi zaman yanlarında gerçek Thaili sevgilileri olabiliyor.

Eğlencenin kalbi Walking Street’te onlarca top klas bar, disko, restoran ve striptiz barlar bulunuyor. Gay, ladyboy (transexüel) barlar da yol boyunca uzanıyor. Gece 10 gibi başlayan haraketlilik sabaha kadar sürüyor.

Pattaya’da, 1500’den fazla bar-beers (bira barları) bulunuyor. Beer-barlarda bira fiyatları, ünlü Walking Street’ teki barlara göre daha ucuz. Bu barlar Walking Street, Soi 7, Soi 8, Soi Diana, Soi LK Metro, Pattaya 2nd Road, Beach Road ve Soi Bua Khao ve Jomtien çevresinde yoğun olarak bulunuyor.

Go-Go barlar olarak adlandırılan striptiz barlar ise Soi Pattayaland 1, 2 ve 3, Walking Street üzerindeki Soi Diamond ve bir kısmı da Beach Road üzerinde yer alıyor. Çoğunlukla gürültülü olan bu yerlerde içki fiyatları daha pahalı. Taylandlı kızların çalıştığı açık hava barların bir çoğunda bilardo masası, dart ve spor kanallarına ayarlanmış LCD’ler bulunuyor.

Pattaya Walking Street

pattaya walking street

Pattaya için gerçekten her türlü rüyanın gerçek olduğu ‘Yetişkinlerin Disneyland’ı’ diyorlar. Eğer daha önce Hamburg’da ki Reeperbahn’a, Amsterdam’daki Red Light District’e yada Bangkok’taki doyumsuz gece mekanlarına gittiyseniz burada yaşayacaklarınızın yarısını bile görmeye hazır değilsiniz demektir.

Walking Street, dünyaca meşhur Pattaya gece hayatının kalbi. Parlak neon tabelaları altında sokak boyunca, 100’den fazla bar, 30’dan fazla go-go bar (striptiz bar), disko, kabare showlar, masaj ve güzellik salonları uzanıyor.

Akşam 18.00-02.00 arası sokaklar trafiğe kapatılınca atmosfer ve renkler hemen değişiyor ve Sin City Pattaya’nın diğer yüzü (dark side) ortaya çıkıyor. Tüm fantezileri ve çılgınlıklarıyla gece hayatı, gün batımından gün doğumuna kadar bu sokak boyunca yaşanıyor.

Birbirinden güzel ve seksi kızları, tansiyon yükseltici şovları, bar eğlenceleri ile Soi 13 ve Soi 16 arasında Pattaya’nın en popüler mekânlarının uzandığı Walking Street, 50’den fazla striptiz, gay ve ladyboy barları, masaj salonları ile eğlencenin ve gece hayatının kalbinin attığı yer.

Malta

Blues, RnB ve Rock tarzı müzik dinlemek için The Blue Factory ve Rolling Stone gibi müzik barlar, vokalistleri çoğunlukla Filipinli olan müzik gruplarıyla ve modern ekipmanları ile güzel işler çıkarıyorlar. Gerek etnik gerek dünya mutfağından her türlü lezzeti sunan restoranlar da bu eğlence mekanların arasına serpilmiş durumda yer alıyor.

Cadde boyunca uzanan bar ve discolar arasına serpilmiş lüks ve kaliteli restoranlarda, baştan çıkartıcı deniz ürünleri lezzetlerini dünyanın diğer yerlerinden çok daha ucuza bulabilmek mümkün. Aynı şekilde Pattaya gece hayatı maliyeti, Bangkok, Koh Samui, Phuket gibi diğer gece hayatıyla ünlü popüler Tayland şehir ve adalarına göre çok daha makul.

pattaya kızlar
Walking Street’te yürüyenleri mekanlara davet eden kızlar

Tartışmasız bir şekilde Pattaya gece hayatı o kadar cezbedici ki normal hayatlarında kapalı yada bu tarz ortamları pek bilmeyen ziyaretçiler adeta zıvanadan çıkıp farklı bir yaratığa dönüşebiliyor.

Pattaya Bar Kızları

Sokaklar her akşam neşeli turist kalabalıkları ile dolup taşmaya başlıyor. Akşam üstü gün batımı ile başlayan Pattaya geceleri, bar ve diskoteklerde sabaha kadar sürüyor. Pattaya gece hayatında, Beer Bar veya Bar-Beer olarak adlandırılan barlar çok popüler. bu barları şehrine her köşesinde görmek mümkün.

Pattaya’da yaşayan bir çok batılı kahvaltı sonrası bu barlarda zamanını geçirmeye başlarlar. Bu ünlü caddelerde sıralanan barlarda, dansçı Pattaya kızları dans ederken, müşteriler de yanlarında kendilerine eşlik eden bar kızları ile sohbet ederek onları izliyor.

Barda hosteslik hizmeti yapan bar kızlarla sohbet ve şakalaşmalarla gün batırılıyor. Her mekanda ortalama 10 kız olduğu varsayılırsa (Bazı Go-Go barlarında 50’den fazla dansçı kız oluyor!) yaklaşık 30 bin kadın demek.

Çoğunlukla 2. Cadde, Soi Buakhao ve yine şehrin birçok yerinde bu barlardan yüzlercesini görebilmek mümkün. Pattaya, Naklua ve Jomtien sahillerinde bulunan barların sayısını tahmin etmek bırakın zor. Kabaca tahmin etmek gerekirse 2-3 bin kadar beer-bar olduğu tahmin ediliyor.

Özellikle Soi 6 Soi 7 ve Soi 8 sokaklarında ve Pattaya’nın ünlü Walking Street’inde olduğu gibi yüzlerce neon ışıklarla dolu gece kulüpleriyle dolu. Bu barlarda çalışan ve bar girls olarak adlandırılan kızlar siz içkinizi içerken size eşlik ediyorlar.

Barda çalışan kızlar yanınıza gelip de sizinle sohbet etmek istediklerinde yapmanız gereken onlara bir şeyler ısmarlamak. Amaçları çoğunlukla bar sahibine para kazandırmak olan kızlar, hoş gülücükleri ve yumuşak dokunuşlarıyla misafirlerini baştan çıkarıp daha da uzun kalmalarını sağlamaya çalışıyorlar.

Müşteriyi eğlendirip onun barda daha uzun süre kalmasını ve daha çok içki içmesini teşvik ediyorlar. Bu tür barlarda kısacık mini etekli ve derin dekolteli kızlarla faranglar bilardo aynuyorlar.

Pattaya Beer-Bar
Pattaya Beer-Bar

Mamasan olarak adlandırılan, her barın bar-kızlarından sorumlu bir kadın patronu bulunuyor. Çoğunlukla yaşlı olan mamasanlar, iyi İngilizce konuşabiliyor. Bar kızlarına işlerini daha iyi yapabilmeleri için öğretmenlik, eğitmenlik yapıyor. Tabi aynı zamanda para ve kota işlerine de bakıyor.

Barda çalışan her kız aylık olarak belli bir miktarda içkiyi satmak zorunda. Eğer bu bar kızları, müşterilerine daha fazla içki satamazlarsa, patronları tarafından müşterileriyle dışarı çıkıp daha çok para kazandırmaya zorlanıyorlar.

Bunlardan biriyle bar dışında arkadaşlık etmek isteyenler Bar Fine olarak adlandırılan bir ücreti ödemek zorunda. Tayland ve Filipinler gibi ülkelerde bu uygulamaya rastlamak mümkün.

Türkiye’de travesti olarak adlandırılan ladyboylar Tayland ve Uzakdoğu’da 3. cinsiyet olarak kabul ediliyorlar. Çoğu restoranda, shoplarda, otel resepsiyonlarında, müşteri hizmetleri veren yerlerde onları sosyal toplumun bir parçası olarak çalışırken görebilirsiniz.

Oldukça saygılı ve söylemeye gerek yok çok da güzeller. Ladyboyları kızlardan ayırt etmek pek de kolay değil. Oldukça feminen, omuzları geniş, ayakları büyük, elmacık kemikleri çıkık ve ince vücut yapısındalar.

pattaya ladyboy
Pattaya ladyboylar

Pattaya Diskoları

Disko kültürü Pattaya’ya Vietnam savaşı zamanlarında Amerikalı askerlerin buraya dinlenmek için geldiği dönemlerde başladı. Sarhoş olana kadar içip deli gibi dans ettiler. O zamanlardan bu günlere kadar kalan diskolar halen varlığını sürdürüyor. O günlerde ki diskoların dans pistlerinin çoğu sular altında kalmıştı fakat şimdi hepsi yükseltilerek düzeltildi. O eski günleri özleyen çok insan var.

Pattaya gecelerine dalmak ve eğlenmek isteyenler için bu diskolar tavsiye edilir. Pattaya’da, yüksek teknolojili ses ve görüntü sistemlerinin kullanıldığı discolar, dünyaca ünlü DJ’lerin elinden çıkan biribirinden ilginç müzikler, baş döndürücü ışıklandırma sistemleri, özenle hazırlanmış video mixleri gösteren kocaman LCD ekranlar ve konforlu bir disco ve dans atmosfer sunan dekorasyonlarıyla eğlence seven müşterilerini kendisine çekiyor.

Pattaya gece hayatı ve eğlencenin kalbi, uluslararası buluşma noktası olan Pattaya Walking Street’te Tonys, Marine Disco, Lucifer, Alcazar, Club Insomnia, Walking Street Bar ve Mixx Disco bunların en popülerleri. Bunun dışında Pattaya’da go-go barlar oldukça popüler yerler.

Dünyanın her yanından parti delisi olan insanlar bu diskoteklere akın ediyor. Asyalı, Avrupalı, Ortadoğulu ya da Amerikalı. Hepsi bir araya gelip bu birlikteliğin tadını çıkartıyor. Kokteyller ya da bilinen markalar eşliğinde yüksek müzikle birlikte dans ederek eğleniyorlar. Birçok disko da batı müzikleri çalıyor ama Tay müziği çalanlar da var.

Club Insomnia: Walking Street üstünde bulunan (daha önceden Soi Marina Plaza’da) ve Tayland’ın en seksi kızlarının her gece eğlenmek için buraya geldiğini iddia eden gece kulübü. Dünyaca ünlü DJ’lerin hazırladığı insanı kendinden geçiren müzikler, ateşli Tay kızları ve muhteşem bir Parti atmosferiyle Club Insomnia Pattaya’nın en favori eğlence ve buluşma mekânı.

MIXX Discotheque: Pattaya’nın ilk lüks ve en ilgi gören diskosu olarak bilinir ve aslında iki diskoyu tek bir tanede birleştirir. House, ya da Trance müzikten hoşlanan biriyseniz bu teknoloji harikası, harika atmosfere sahip Crystal Palace’a bayılacaksınız. Eğer daha çok R&B ya da Hip Hop seviyorsanız Rouge Club size göre bir yer. En iyi Tay DJ’lere ve çok güzel dansçı kızlara sahip. Ruslar tarafından oldukça ilgi görüyor.

Lucifer Disco: Walking Street üzerinde bulunan, şık dekoruyla ve Pattaya’da ki en ateşli yerlerden biri olma özelliğiyle kendine ‘arkadaş’ arayan birçok kızın olduğu pahalı bir disko. Haftasonları canlı müzik olur ve genellikle meşhur Amerikan Hip Hop, Gangsta Rap ve R&B çalınır. Lucifer genelde yabancılara iki katı hesap çıkartmasıyla bilinir ama mağaraya benzeyen iç tasarım ve sunduğu eğlenceler göz önüne alındığından gitmeye değer.

Walking Street Pub: Walkking Street’in girişinin biraz ilerisinde solda yer alıyor. Dar bir aradan girilen diskonun girişinde asılı duran kırmızı arabayla dikkat çekiyor. Girişinde bilardo masaları var, sigara içilmeyen temiz havaya ve iyi müziğe sahip disco, Pattaya’nın en kaliteli diskoları arasında geçiyor. Diskonun orta kısmında içkilerin alınabileceği bar bulunuyor. Duvar diplerinde sıralanan koltuklar ise gecenin harekililiğinin getirdiği yorgunluk sonrası dinlenmek için iyi. Sigara içilmediği için temiz bir havaya sahip. Çıkışta sigara içmek için yerler bulunuyor.

Tony’s Disco & Entertainment Complex: Canlı müzik ve dans şovlarının olduğu, Walking Street’in en güneyinde bulunan büyük bir eğlence kompleksi. Marine Disko ile aynı mantıkta ve serbest çalışan kızlar için Walking Street’in en gözde buluşma noktası. Türkler ve Arapların da sıklıkta gittiği, Türkçe ve Arapça şarkıların da çalındığı bir mekan.

Uyarı: Tony yabancılara normalinden çok daha fazla hesap ödetmesiyle nam salmış biryer. İçkiler yerel kızlara uygun fiyatlarla satılırken yabancılara en az iki katını ödetiyorlar. Yine de Tony’nin yerine gitmek Pattaya gece hayatında yapılacak şeylerin bir parçası gibi ve her gece kuşunun gitmek isteyeceği bir yer. Tony’nin yerini sevip sevmeyeceğinize kendiniz karar verin.

Star Dice: Naklua yolu üzerinde ki Pattaya Garden Resort’da bulunur. Star Dice geleneksel Tay-Stili canlı müzik ve eğlence şovları sunan bir diskotek. Kendi viski şişenizi getirip sadece shaker ve buz isteyebilirsiniz. Walking Street’de bulunan iki katı ücret ödetmek gibi bir durum yoktur ancak serbest çalışan hayat kadınları da yoktur. Yerel halk ve turistler arasında çok popüler bir yer.

Marine Disco: Walking Street’in tam kalbinde bulunan ve yıllardır Pattaya gece hayatı eğlencelerinin en bilinen diskolarından biri. Bir sürü serbest çalışan hayat kadınının genellikle ikinci vardiyaları için geldiği –önceki mekânında ücretini alıp, ‘kısa süreli’ olarak ayrıldığı için- Marine, sadece diskotek olmasından çok geç saatlerde kızları bulabileceğiniz mekan olarak biliniyor.

Candy Shop: Walking Street ortalarına doğru sağ kolda bulunuyor. Geniş bir ön kısma sahip ve cadde üzerine doğru çok sayıda koltukta oturup nargile veya içki içerek sokağı seyretmek mümkün. Akşamları çok kaliteli canlı müzik yapılıyor. Canlı müzik sunan diğer eğlence merkezleri, Tay-Stili birahaneler ya da karaoke barlar bölgenin yerlileri için de son derece popüler. Bir karaoke bara gitme sebebi sadece şarkı söylemek bile olsa bazı barlar ‘kısa süreli ilişkiler’ için hostes de temin edebiliyor.

Bununla birlikte genellikle yerel müşterilere hizmet verdiği ve şarkı performansları sizin batılı zevkinize pek uymayacağından daha çok yabancılara yönelik olan barlara yönelmeniz tek geçirmek istemediğiniz gecenizi daha eğlenceli yapabilir.

Tay müziği çalan ve genelde yerli halk tarafından tercih edilen Thai Barlar ise akşamın ilk saatlerinde müziğe başlıyor ve sonra şov zamanı geliyor. Dansçılar sahneye tırmanıyor ve hünerlerini gösteriyor. Bu diskoların bazıları ailelere de hitap ediyor ve çok rahat bir atmosfere sahip.

pattaya gece hayatı
Pattaya MIXX Disco

Dünya turu gezime Ağustos 2010’da Tayland turu ile başlamıştım. Yeni Zelanda’ya geçmeden önce Pattaya’da 1 ay kalarak hayatımın en uzun süreli kesintisiz tatilini yapmıştım. Couchsurfing sitesinden tanışıp Bangkok’ta evine misafir olduğum Hayko ile otobüsle Bangkok’tan Pattaya’ya geldik (115THB, 7TL). Soi L.K. Metro yakınlarında PS Apartment Guest House’a yerleştik (500THB).

Soi Diana ve Soi Buakhao arasında, çok sayıda bar, restoran ve misafir evi ile otelin bulunduğu bu bölge, her bütçeye uygun çok sayıda ekonomik konaklama fırsatı sunuyor. Ünlü Walking Street’e 15 dakikada yürüyerek gitmek mümkün. Bu bölgede, The Metropole Hotel ve The Areca Lodge gibi daha lüks konaklama sunan oteller de bulunuyor.

Hayko ile gönlümüze göre barlara takılıp eğlendik, güldük, yedik içtik. Hindistan ve Nepal konusunda uzman olan gezgin arkadaşlarım Sinan ve Pırıl ile de Pattaya’da buluştum bir gece. Kendilerinin seyyahhane.com adlı web sitesi bulunuyor. Birlikte Pattaya mekanlarına daldık.

Başımın üstünden dönen renkli ışıklar, kulağımda insanın içini kıpır kıpır eden müzik, elimde biram gözlerim kapalı dans ediyordum. Halbuki beyaz yaka olduğum dönemlerde hem gece hayatından hem de danstan genelde hep uzak kalmıştım. Gözlerimi kapadığımda bir zaman kayması yaşamıştım. Dudağımın kenarında bir gülümsemeyle gözlerimi açtığımda nerede olduğumu hatırladım, pistin ortasında dans ediyordum.

Pattaya-Walking-Street-Mekanlar

Sarhoştum, ancak bu bildiğimiz sarhoşluk değildi; yaptığım ve yapacağım şeyleri düşünerek keyiften gelen bir sarhoşluk haliydi. Geçmişte kalan stresli bir yaşamım bir film şeridi gibi gözlerimin önünden geçmişti.

Geçen yıl bu zamanlar, belirsiz bir gelecek endişesi ile yoğun bir iş dünyasında hayatımı sürdürmeye çalışırken şimdi geçmişle bağları koparmış bir başka coğrafyada bambaşka bir atmosfer soluyordum.

Geçmişten günümüze geldiğimde iri gözleri ve gülümseyen yüzüyle çok çekici bir kız burnumun ucunda, gözlerini bana dikmiş dans ediyordu. Sadece Pattaya’nın değil Güneydoğu Asya’nın en iyi diskolarından biri olan Mixx’de yüksek desibelde çalan Pitbull şarkılarının arasında kırık İngilizcesiyle Joi ile konuşmaya başladım.

23 yaşındaydı ve 6 yaşında oğlu vardı. Joi gibi birçok Thaili kız, seks turizmi için Pattaya’ya gelen farang (beyaz) müşterilerinin peşindeydiler.

Jack Sparrow kostümü içerisinde birisi, etrafını saran kalabalığın ortasında yine geçen yılki gibi elindeki toplarla sihirli şovunu yapıyordu. Belki 5 yaşlarında olan lastik kız babasının gözetiminde, minik vücudunu şekilden şekile sokarak insanları şaşırtırken; diğer yanda kovboy kıyafetiyle sokağın müdavimi bir Thaili, insanların şaşkın bakışları altında sihirli parmaklarıyla iskambil kâğıtlarını havada pervane gibi uçurtuyordu.

Bildik şehir ve gece hayatı kavramından uzak bu dünyada, farklı ülkelerden gelen insanların arasına karışıp, geçmişe dair her şeyi geride bırakıp anı yaşamak benim yaptığım şeydi. Parti hayvanı değilim, ancak bu ilginç şehirde beni sarmalayan atmosferin içerisine dalıp, anın keyfini dibine kadar çıkarmak iyi fikirdi, ben de onu yaptım.

Eğer sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek istiyorsanız, Coral Adası ve Pattaya Plajları size bunu sağlayabilir. Eğer delidolu bir gece hayatı istiyorsanız Pattaya kesinlikle sizi mutlu edecek bir rota. Çeşitli sporlara olan ilginiz varsa, her türlüsünü bulabilirsiniz.

*Bu yazı Dipnot Tablet’te yayınlanmıştır.

Day 5: Tayland:4, Pattaya, 7 Ağustos 2010
Day 554: Tayland:43, Pattaya, 8 Şubat 2012

Önceki blog yazısıŞile Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıLondra Piskoposluğunun Merkezi: St. Paul Katedrali
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

58 YORUM

 1. Ben yazıda ve yorumlardan okuduğum kadarı ile çok mükemmel bir yer en yakın zamanda gitmek isterim kumardan bahsetmemişler kumar yok herhalde:)

 2. Merhaba Kemal bey,

  Güzel çalışmalarınız olmuş ellerinize sağlık. Bayramda Tayland’a gideceğim THY direk gidiş-dönüş aldım, tek gidiyorum. Daha sonraki zamanarda yine gideceğim için şu anda tüm tapınakları, adaları gezeyim, tüm ülkeyi 10 güne sığdırayım gibi düşüncede değilim, şimdilik Bangkok ve Pattaya’da takılmayı düşünüyorum.

  1- Pattaya Walking Street ve Bangkok Patpong bölgesinde verim/fiyat oranı iyi olan otel tavsiyeleriniz nelerdir?

  2- Bu tavsiye edeceğiniz oteller için ayırmam gereken bütçe, expedia, agora ve booking com daki gibi midir? Yani diyelim “xx” oteli tavsiye ettiniz. Buradan rezervasyon yaptırdım günlük 800 baht yazıyordu diyelim. Otele gidince bu ücret üzerinde pazarlık yapıp 700 bahta indirebilir miyim? Ayrıca eğer rezervasyonla gitmem gerekirse rezervasyon çıktısını yanıma alayımmı?

  3-Suvarnabhumi havaalanından Pattaya gidiş için taksi önerilerinizi okudum. Pazarlıkla 700-800 baht deniliyordu. Bir de hava limanından servisler oluyormuş. Bu konu hakkında bilgisi olan var mıdır acaba?

  4-Bangkok’a inince önce zamanımı burada geçirip Pattaya’ya mı gitmek kolay/ucuz olur, yoksa Tayland’a gelindiğinde önce Pattaya’da kalmak ve ikinci turda Bangkok’a gitmek daha mı ekonomik/avantajlıdır? Bangkok’a inildiğinde oradaki servislerle Pattaya’ya gitmenin daha kolay olduğunu okumuştum.

  5-20-30 Ekim arası gideceğim,ne giyinilir,direk uçağa şort terlik t-shirtlemi binilir, yoksa biraz daha düzgün bir şeylermi giymemi önerirsiniz,hem havanın durumu hemde apaçi gibi gözükmemek açısından, forumlarda okuyorum. Herkes short, parmak arası terlik yapmış,kafam karıştınasıl bir yol önerirsiniz?

  6-Zamanımı oradan oraya koştururak geçirmeyeceğimi yukarıda yazmıştım, yani çoğunlukla eğlence merkezinde masajda takılıcam, yüzen marketi, birkaç yakındaki yerlere tabii giderim. Bu doğrultuda gece hayatı verim/fiyat açısından ve dibine kadar vurmak için ağırlığı Bangkok’a mı yoksa Pattaya’ya mı vermek uygundur. Ben 6 gün Pattaya 3 gün Bangkok düşünmüştüm Bu konudaki düşünceniz nedir?

  Öneri, yorum ve düşüncelerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

  • Tayland oldukça çekici bir ülke. Tümünü gezmek için sanırım en az 3 ay gerek. Başlangıç için ise Bangkok ve Pattaya doğru seçim olabilir.

   Bangkok Otel Önerilerim

   Pattaya Otel Önerilerim

   Pattaya’da ucuz guest house/pansiyon türü yerler ise Second Road (2.Cadde) LK Metro Street civarında bulunuyor.

   Otel rezervasyonlarını yukarıdaki linkten veya Hotelcombined linkinden yaparsanız, tüm otel arama sitelerindeki en uygun fiyatları getiriyor. Bu soruları cevaplamam benim saatlerimi alıyor, en azından beni de desteklemiş olursunuz.

   Oteller için internetten erken rezervasyon yapmak akıllıca olabilir. Kapı fiyatları daha yüksek. Yüksek sezonda yer bulmak sıkıntı olabilir. Her zaman pazarlık deneyebilirsiniz. İnternetten ayarladığınız otelin adresini not edin. Havalimanında imigration formuna gireceksiniz.

   Taksi fiyatları 1000-1200 Baht civarında. 4-5 kişi için, taksi hızlı ve kolay bir ulaşım aracı olabilir. Ucuz düşünenler için havalimanındaki acentelerden otobüs bileti alınabilir (150 Baht). Yada havalimanı önünde kalkan free shuttle ile yakındaki otobüs terminaline geçilip ordan otobüs ile gidilebilir. Pattaya’ya Nasıl Gidilir blog yazısına göz at istersen.

   Önce Pattaya, sonra Bangkok yapın. Bangkok için en az 2 tam gün gerek

   Birkaç t-shirt ve 2 şort, parmak arası terlik yeterli.  Gece bar ve diskolara gitmek için pantolon ve ayakkabı giyilmesi daha makbul. Bazıları terlik ve şortluları almıyor.

   10 gün oldukça yeterli bir zaman. Pattaya görünenin aksine oldukça zengin aktivitelere sahip. Botanik bahçesi, Coral adası, Fil safarisi, tepedeki büyük tapınağı görmeden dönmeyin. Pattaya gezilecek yerler yazısına göz atın.

   Bangkok’ta Yüzen Market biraz uzak ve pahalı. En az yarım gününüze mal olur. Hafta sonları çok kalabalık ve o haliyle görmek daha güzel. Hafta içi hali kanaldan ibaret, sakin. Mümkünse hafta sonu gidin.

 3. 19 yaşındayım uçak bileti 1500 tl civarı en az 1 aylık bir süre tatil yapmak istiyorum. Acıkcası gece hayatı için gitmek istiyorum ve bunun bana ucak bileti dışındaki maliyetini merak ediyorum.

  Giden insanlar ev kiralamanın otelden daha ucuz olacagını söylüyorlar. 1 aylık kira daha ucuzmuş. İçkiye pek para vermem, fazla içki sevmem zaten. Yeme içmede fazla para harcayacağımı sanmıyorum. Atıştırma şeylerle idare edebilirim.

  Sizce Pattaya’da güzel 1 aylık bir gece hayatı kaç paraya mal olur bana? Bilgilendirirseniz sevinirim. 🙂

  • Uçak 1500 civarı,otel 50 tl civarı,bir öğün 20 tl civarı.Toplamda her şey dahil 7-8 bin altı olmaz.

   5-6 kişilik fanlı odalarda kalırsan,tay yemeği yersen,biranı marketden alıp,gece hayatınada pek girmezsen fiyatı yarıya bölebirsin.

   Gece hayatının dibine vurursan verdiğim fiyatı iki ile çarp.Ucu açık buranın.

   Big mag menü 187 baht.Türk veya arab lokantalarında 300-400 den aşağı yemek yenmiyor.

   Tay yemekleri seyyarda 50 baht civarı.100 bahta açık büfe denebilir.

   Otel,Pattaya için 400 baht dan aşağı klimalı tek kişilik olmaz.Merkezde eli yüzü düzgün oda 600 bahtdan başlar.

   Gece hayatı, bizden ucuz ama sınırı da pek yok.

 4. Arkadaşlar ucuza takılıp eğlenmek isteyenler walking street te çok takılmayın. İkincicadde ve üçüncü cadde arasına gidin, sahile değil yani. Soi Bokhao ya gidin, Soi 6 e gidin. Bir gece için biraz fazla tutun paranızı Hollywood Diskoya gidin.( 2. cadde üzerinde kalafun deyin taxiye bilemez ise mekanı) ama bence en hesaplı eğlence Soi Bukhao da olur. Gogo da var beer barda var. Soi 11 da fena değildir, yürüyerek bulunabilir.

  Yemek için sıkıntı yapmayın. Eğer centrala yakınsanız central festival adı bu kocaman bir avm. Hilton’un yanında ve altında food market var. Kasaya 1000 baht verin kredi doldurup size vericekler o kartla envai çeşit mutfağın yemeğini tadabilirsiz. Belki de en hesaplı yemek ve temiz. İşi bilen turistler ordan yer, içindekileri görebilirsiz, nasıl yapılır diye önünüzde yapıyorlar.

  Belki çok işe yaramaz İngilizcenize ve size bağlı. Beer barlardaki hatunlarla takılın. Eğlence muhabbet, aceleden almayın. Gece 2 gibi felan müşterisi olmayan hatun size damlar. En azından pazarlık eliniz güçlenir. Bütün gece o bar senin bu bar benim gibi dolaşmayın baş edemezsiniz dolu. Kafanıza uyan bara takılın. Beğendiğiniz hatunla takılın eğlenin ama direk içki ısmarlamayın. Gelen hesaba anlarmış gibi bakın fiatları öğrenin. Sosyal olun insanlarla konuşmaktan çekinmeyin.

  Big Budha ya gidin foto çekinin. Jomtien in plajı iyidir gezin takılın. Sakin ve relax beach isterseniz Cozy Beach’e doğru akın. Bu beach genelde villaların kullanım alanı. Nezih olur. Aklıma daha gelirse yazarım umarım yardımcı olmuşumdur, iyi eğlenceler.

 5. Nacizane tavsiyem walking street te bir diskoya gitmek olur ama 2. cadde üstünde çok klas diskolar var .turist öyle çok bilmez ..atlayın bir motor taxiye 2. cadde de inin ve yürüyün görürsünüz.walking street sadece para ve turist tuzağı adı var yani..evet tayland da bedava hatun götürülür ama walking street te asla ordakiler sadece mesleki yani.sahil yolundan yürümeyin bile size tavsiyem.

  hadi illa sahil civarında takılırım derseniz soi 6 e gidin en azından hesaplıdır.soi6-1 e girmeyin travestiler bekler asılırlar felan .no thanks deyip devam edin kimse rahatsız etmez.hollywood disko ya gidin bir gece .phratumnak soi6 in altındaki barlara takılın.en fazla 100 baht taxiye patlar.pattaya ya gidince walking street e dalıp kalmayın zaten pahalı.ordaki hatunlar bile normalin 2 katı fiyatları öyle gece 1 den sonrasınıda beklemenize gerek yok.saat 8 gibi akın soi bukhao ya dolu bar var ucuz .

 6. Arkadaşlar merhaba,

  Öncelikle tur ile giden arkadaşlar 2 gün Bangkok 3 gün Pattaya olanlar diyeceklerim sadece bu tur ile gelenleredir çünkü 2 gün önce geldim. Tur ücreti olarak uçak otel konaklama ulaşım 500 € verdim. Mahan Air ile dediler ama daha sonradan Qatar’a döndü. Uçak olarak gayet iyiydi. Bangkok da ilk gün otele gitmeden tur bizi gezdirdi. Tapınaklara gittik daha sonra da otele giderken otobüs ile seyirlik bir caddelerden geçirdi. Akşama biz 10 arkadaş gittiğimizden bir çok şeyi ortaklaşa yaptık. Bangkok’da bir Türk lokantası bulduk Ottoman diye bir yer sahibi G.antepli adı da Levent. Yemekleri güzel leziz ama öyle ucuz da değil. Buz istiyorsun para yazıyor çay istiyorsun yemekten sonra ona da para yazıyor.

  Neyse ilk gün akşamına biz güzel bir şekilde Patpong pazar yerine gittik tuk tuk ve taksi ile pazarlıkla 150 baht verdik 5 kişi için. patpong pazar yerinin arkalarında gece clubları ve ladyboyların mekanları var. Kızlarına aldanmayın çok güzeller sizi hemen etkileyebiliyorlar ve kolunuzdan tutup içeri sokuyorlar. Bir de Türküm derseniz o zaman karnaval başlıyor. Neyse pazar yerini ve bazı gogo barları gezdik dolaştık sonra otele gittik. Daha sonraki gün tekrardan türk lokantası yine yemek ve sonrası için de Mixx Bar’a gitme kararı aldık. Bangkok’daki bar pattayadakine göre daha kaliteliydi hepsini anlatacağım.

  Taksicilere mixx bara gideceğinizi söyleyin para almıyorlar. Ama bazı taksiciler size Türk müsünüz yoksa Uygur Türk’ü müsünüz diye soruyorlar. Hani bu bombalama olmuştu bir aralar Konsoloslukda ondan dolayı galiba. Neyse mixx bara girerken şort ve terlik giyenleri almıyorlar. Giriş 100 Baht içerisinde iki adet bölüm var birinci bölüm sigara içilmeyen Thaili kızların yeri ikinci yerde sigara içilen bu Rusların Kazakların Azerilerin ve Özbeklerin takıldığı yer. Ben her ikisinde de takıldım ikisi de gayet eğlenceli bir yerdi ama bizim kardeşlerimizi gördüğünüzde onların size tavrı çok hoşunuza gidiyor.

  Ben bardan bira almaya gitmiştim yanımda kızlar vardı tanışayım dedim ikiside Rus çıktı ben de Türküm dediğimde arkalarını dönmüşlerdi. Ben de Azeri, Özbek, Türkmenlerle takılmıştım. Kız almadım gece için Pattaya’ya sakladım her şeyimi. İlk gün Walking St’e gittik 10 arkadaş ama gruplar halinde takıldık. İngilizce sıkıntınız olmasın google translate ile her şey halloluyor. Zaten ing. bilenlerin de ne konuştuğunu anlamıyorsunuz.

  Bu arada Bangkok’a indiğinizde havaalanından sim kart alın 1 haflatık 299baht 1,5 gb internet ve 100 baht konuşma. o size orada yeter de artar bile çünkü bir çok mekan da wifi var ve oradan aldığınız hat ile birçok noktadan o hattın wifi hizmetinden ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz. Bangkok’ta elektronik olarak bir çok şey bulmanız mümkündür ama pazarlık yapın. ApleStore ile türkiye arası fiyat 1000-800 tl arasında daha uygun. (Pattaya’daki Aple Store) Neyse Pattaya’ya devam edelim… 100 $ = 3750 baht ediyor bu da size 1,5 gün yeter ama kadın almazsanız.

  Pattaya’da gideceğiniz sadece 2 mekan var birincisi Mixx bar Walking St sonunda ama öyle fazla beklentiniz olmasın en kalitelisi Bangkok’ta. İkincisi ve hiç bir şekilde kopamayacağınız mekan olan Club İnsomnia. Bu mekan iki katlı olup alt katı denize sıfır ve üzeri açık bir yer üst katı ise klimanın püfür püfür estiği bir başka yer. Altı da üstüde süper ve kaliteli. Öyle boş insanları almıyorlar. Ladyboyların girmesi yasak. ben 3 gece de İnsomniada takıldım ortam yıkılıyor. Gece clublarını seveneler için tavsiye edebilirim.. Ama mekana girmeden hemen mekanın yanında 7 Eleven var girin alkol alın dışarıda piizleinin öyle mekana girin orada da ufaktan bir şeyler yuvarlayın. Arkadaşlar ben yanımda 850 $ götürdüm 50 $ ile geldim.

  Unutmamanız gereken tek şey saygılı olmak ve güler yüzünüzü hiç eksik etmemek. Son gecemizde 4 arkadaş gittik ve totalde 12,000 bahta yakın paramız vardı. Bunun 3000 bahtını 20 baht olarak bozdurduk ve bu geriye kalan parayı da eşit parçalara böldük. Ayrı gayrı olmasın diye 3000 bahtlık 20lik banklotları ben aldım geri kalanına aramızda bölüştük. Loca istediğimi söyledim veremeyiz rezervasyonlu dediler ben de mekanda çalışan garsona 60 baht verdim hemen bizi oturttu biralarımız geldi daha sonra 20 baht bahşiş vere vere masamıza bakan toplamda 4 çalışan oldu. Bunlar sadece bize çalışanlardı ve bahşiş verdiğimiz için bazı güvenlikler de bizim masamızın üzerine titriyorlardı.

  Mekana saat 11:30 da girdik olay zaten 12:30 ile 01:00 arasında patlak verdi. İçerisi ana baba günü oldu derken budyguardlara 500 500 baht verdim 2 budyguard sadece bizim masanın önünde bizi korudular. Dışarıdan gelenleri almadılar tipini sevmediğimi attırdım kız istedim getirdiler falan derken 4 kişiydik olduk bir anda 11 kişi. O gece de kızın birisinin doğum günüymüş. Hani bizim buralarda geline para takarlarya hah işte aynen öyle kıza da para takmışlar onlar da bir anda masamızda bulunmuşlar bizde anlam veremdik. O doğum günü kızına da para taktım arkadaşlarına da derken bizim masa oldu eğlence küpü mekanda birçok Türk bize bakıyordu. Herkes bakıyordu ama en güzeli de eğlenmesini iyi biliyorduk. sabah saat 6’da döneceğimiz için gece saat 5 de mekandan çıktık otele gittik duş falan aldık sonra da yine geldik Türkiyemize. İçimde hala burukluk var. Aklım orada kaldı ama seneye yine bu zamanlar bu sefer sadece Pattaya için 10 günlük bir program yapıyorum. 3 arkadaş olarak villa kiralayacacağız. Yemek işini de evde çözeceğiz. Öyle fazla yemek olayı sorun yapmayın gözünüze kestirdiğiniz her şeyi yiyin.

  Gidecek olanlara tavsiyem Walking St’de gördüğünüz her kıza yürüyün sarılın fotoğraf çekinin öpün kucaklayın.

  • Şu pahalı diye söylenenleri anlamıyorum. Ucuz yerlerin hali ortada. Biz kız başımıza girmeye çekiniyoruz bir zamanların pahalı denilen yerlerine şimdi. İpini koparan geliyor, aşağılamak için söylemiyeyim ama insana tatili zehir ediyorlar. Gözlerini dikip aç kurt gibi bakanlar yetiyor oradan uzak durmaya.

  • Göcek mavi tur yapanlara tavsiye olunur. Özal zamanında adı parladı, hala bozulmamış nadir yerlerimizden. her yeri bozduğumuz gibi inşalla burayı da bozup hiç etmeyiz.

 7. merhaba değerli kemal kaya verdiğin bilgiler çok güzel yeni gidecek arkadaşlar. sizlere birkaç bilgi aktarayım bende ilk gittiğimde korkak ve şaşkındım ve işi bilmediğimden çok para harcadım. ama iki üç derken ilk harcadığım paranın üçte birini bile harcamadım ve üç katı daha fazla eğlendim. nasılmı iyi dinleyin,,,,!!!!!
  türkiyeden başlayalım işe thy.2700tl asya ve rusya ucakları 1400 ila 1800 tl arasında sonuçta gezmeye gidiyoruz 3 veya 5 saat beklesen ne olur mesela ben emirateş hava yoluyla gittim ve dubaiyi gördüm orada 8 saat bekledim tercihiniz aktarmalı uçaklar olsun. indik tayland bangkonk,a pattaya 150 km. lüks taksi 2000 baht kat 2 de. normal taksi 1000 ila 1250 baht 1 katta. çok güzel pattaya otobüsleri var 130 baht tercihiniz otobüs olsun. havaalanında sadece 100 dolar veya yuro bozdurun biraz ucuz bozuyorlar. indiniz pattaya,ya rahat olun orada yabancı yok herkes birdir heryer otel gidin bakın görün 400 baht,tan 4000 bah,ta kadar otel var 2 veya 3 yıldız otele 1000 baht verin onlar 1500 veya 2000 isterler pazarlık yapın gidecek gibi yapın tamam diyeceklerdir. yemek işi 8 cadde olması lazım TOPS market veya 12 ve 13 sokak arkasında villa market var herşey var ve ucuz pişirmeye para almazlar yiyebildiğiniz kadar tavuk eti 10 tl bile tutmaz. ekmek ve zeytin peynir çay şeker orada hepsi var fiyatlar türkiyeden ucuz sıkıntı yapmayın. gelelim bayan işine. herkes yaşadıklarını ve gittiği yerleri yazmış valking city ve ago go dan bayan almayın 3000 baht ister gecelik yani 100 dolar.5 ila 12 sahil boyu bayan alın. buralara köylü kızları takılır genelde tabi leydiboy,larda var buralarda yanlışlık yapmayın sorun leydi veya leydiboy diye. güler yüzlü efendi duruşlu olun sert erkekleri hiç ama hiç sevmezler.
  gelelim bayan alma saatine gece 11 ve 01 arası bayan alın müşteri bulamayanlar oralarda sabahlamak yerine veya kaldıkları 200 bahtlık pis otele gitmektense seninle sabaha kadar800 ve 1000 bahta gelirler onlar çok para isterler 3000 hatta 4000 siz vereceğinizden şaşmayın iki saatliğine 500 bahta giderler akıllı olun çok süslü ve alkoliklerden uzak durun her metrede 1 bayan var biri olmazsa diğeri olur. paraya dökersek günlük otel yemek içki ve hatun 60 dolar size yeter aliahmet5454 hotmail daha ne diyeyim arkadaşlar sorusu olan yazsın cevaplamaya çalışırım. herkese iyi tatiller arkadaşlar

 8. Ben Pattaya’ya yeni gidecek arkadaşlar için yardımcı olacağım.
  Uzun süredir kurduğum hayalin gerçekleşeceği gün gelmişti. THY ve 9 saat sonra Bangkok 🙂 Aslında tedirginlikle gittim, kimilerinin yazdığı gibi çok kötü kokacağını düşünerek, nasıl kalacağım orada diye düşünmüştüm. Korktuğum gibi olmadı, çok ağır koku yoktu Pattaya’da, mazgalların yanı hariç… Uçaktan indiğimde arkadaşım karşıladı, bu arkadaştan sonra bahsedeceğim size, buraları çok iyi bilen ve burada yaşayan bir hekim… Vakit kaybetmeden arkadaşın arabasına binip Pattaya’ya gittiğimizde heyecanlanmadım değil, en sevdiğim şey; masaj salonları, gülen yüzler beni mutlu etmişti. Merkezde muhteşem bir deniz manzaralı odaları olan VTSIX View Talay 6 Condo’ya (otelin konumu ve manzara harika, yanınızda getirdiğiniz arkadaşınıza ekstra para da ödemiyorsunuz, lakin yine de beklentiyi yüksek tutmayın) yerleştikten sonra hemen merkeze inelim dedim, karnım acıkmıştı. Pizzacı var mı dedim? İyi ki demişim, denize sıfır bir pizzacıya gittik arkadaşımla, lezizdi hem de sadece 65 baht ödedim koca bir pizzaya. Adını unuttum ama Walking street’e sahil yolundan girdiğinizde 200-250 mt ileride sağda. Bence sadece burada yiyebilirsiniz tüm yemeklerinizi. Akşam oldu hava karardı hadi dedim başlayalım, o “A go go” senin bu “A go go” benim derken 15 gün evvel açılmış bir yere götürdü arkadaşım. Tek kelimeyle muhteşem Pattaya’nın bütün mankenleri burada, belli ki özel, hem de çok özel… Adını soracaksınız tabii ama oranın adını da bilmiyorum, fiyatlarına gelince içecek 185 baht, kadının içtiği içkidense 250 baht alıyorlar bir içki ısmarlayıp kucağınızda buluyorsunuz kadınları, muhteşemler. O şehirde gördüğüm en güzel kızlardı. Buradan birini çıkarmanın maliyeti 4 bin bar+ 5 bin kadın, 9 bin bin baht gibi oluyor. Bence sadece eğlenmeyi düşünün orada bizim yaptığımız gibi, çünkü biz oradan almayıp devam edip Club İnsomnia’ya gittik burası bir disko! İçecekler 185-250 baht arası ama içeride her insana hitap edecek kadın var. Biraz elin yüzün düzgün olsun 1500 ile 3000 arası tüm kadınlar senin, zaten beğenmezlerse hayır diyorlar. Lütfen vücutlarını satsalar da onlara karşı saygılı davranın, hayır dedikten sonra üstelemenize gerek yok! Rahat olun, orada mutlaka birilerini bulacaksınız, sadece eğlenin ve gülün, gülen insanları seviyor bu şehir:) Ben birçok yere gittim ama buralardan başka yeri sevemedim, beş günümü buralarda geçirdim, inanılmaz güzel geldi. Bilirsiniz, beğeni göreceli bir kavramdır ama bu iki yeri de tek geçerim. Şimdi arkadaşımdan bahsedeyim size, ben kendilerini internette araştırma yaparken buldum, aradım ve gittim kötü bir insana da rastlamış da olabilirdik ama tek kelimeyle dürüst ve orada harcayacağınız parayı kendi parası gibi düşünüp öyle harcama yaptıran biri. Bu arada paranızın çoğu cebinizde kalıyor, israf yok nokta atış ve orada kendi dilinde sohbet edebileceğin dost biri. Kendisine teşekkür ederim bu vasıtayla… Telefonu +66827140424 adı Alex.

  Teşekkür ederim..

 9. Arkadaslar Pattaya’dan yakın zamanda dondum ve Pattaya’nın rüya gibi bir yer olduğunu söyleyebilirim. Bir tatilcinin arayicagi her sey burada var. Özellikle guvenlik muthis ve gece gec saatlere kadar disardaydim. Gece hayatinin bu kadar hizli oldugu yerde en ufacik bir olumsuz olay bile gormedim. Guvenlik disinda da, ayrica dogal guzellik ve eglence harika. Bu ikinci gidisimdi veilk seferinde acikcasi bu kadar eglenememistim. Tabi bu kadar eglenmemde netten tanisdigim Turgay abinin cok fazla katkisi oldu. Kendisine biz kez daha cok tesekkur ederim. Bence Pattaya’yi herkes muhakkak en azindan 1 defa gormeli diye düşünüyorum. Pattaya’ya giden arkadaslari muhakkak Turgay (alex) abiyle kontak kurmalarini oneririm.

 10. Ben daha once bir defa gittim ve tadi damagimda kaldi misali 😀 Ekim ayini iple cekiyorum ve bir daha gidecegim. Bu sehrin sadece sevmedigim, yani kokusu onun disinda her sey cok ama cok guzel. Zaten arkadaslar burada para harcarken insana en cok koyan otel bar masaj eglence ucretleri degil, sadece hava yolu ulasimi cok pahali. Orda 2 haftalik eglence parasini 1 defa da ucak biletine veriyorsun, degmiyor degil, acnak ben o kadar ulke gezdim, hic birinde bu kadar eglenmedim.

  Gidecek arkadaslara siddetle ve siddetle tavsiye ediyorum. Ölmeden once gorulecek yer Pattaya. Ben bunu bilirim. Şimdiden gidecek arkadaslara bol eglenceler. Ladyboy cok fazla, dikkat edin. Sonra benim gibi otel odasinda anlayinca gecici sok yasamayin. Kapinin onune bırakmak zorunda kaliyorsunuz. 🙂

 11. Bu sene 15 Mart 2014’de gittim. Gerçekten burada anlatılan ve yazılan barların en gözdesi Insomnia..!! Çok makul derecede bir ücretle çıkabiliyorsunuz. Fakat saat gece 11:30 dan sonra happy night’a oluyor. Bu da 39 baht olan bir Tha birası, 159 baht oluyor ama değer… Ben tek başıma münferit gittim ve çok çok fazla İngilizcem de yoktu. Pişman olmazsınız.

 12. 8 ay önce gitmeye karar verdim, 5 ay önce gidiş dönüş biletimi aldım. 2 gün sonra da yola çıkıyorum. Yanlız gidiyorum ve ne yapacağımı bilmiyorum 🙂 8 aydır araştırma yaptım, fakat gitme günü yaklaştı. Tedirginim daha önce giden biri de yok tanıdıklarımdan moral verecek. Bilgi verecek, yani gaz verecek biri arıyorum. Bi el atın şu garibe lütfen 🙂

 13. Merhaba, önümüzdeki haziran veya temmuz ayında tek başıma pattaya ya gitmeyi planlıyorum. 8- 10 günlük full gece hayatı + uçak gidiş – dönüş için 4000 TL yeterli olurmu?

 14. Dans etmek isteyenler için Mixx, sigara içmeyenler için Walking Street Bar (Caddeye girişte biraz ilerde solda), kalite yer için ise bence Insomnia üst ve alt kat.

  Aslında bi sürü güzel disco var, sadece bir yere takılmadan önce gezin hepsini. Biz öyle yaptık.Tony’de İran, Arap ve Türkler çok, fiyatlar da pahalı. Ben sevmedim.

 15. Pattaya’ya önümüzdeki 2 – 3 ay içerisinde gitmek istiyorum. Daha önce hiç gitmedim ve yalnız gitmeye çekiniyorum. Benimle gitmek isteyen olursa seve seve eşlik edebilirim. Kafa dengi biriyimdir. Tarih konusuna uyarım benimle gelecek arkadaşların gitmek istediği tarih olabilir. İlgilenen olursa cebimden ulaşabiilir. 0533 4870756 Saygılar

 16. Kemal bey öncelikle yazılarınız harika. Betimlemelerinizi okurken sanki o anı ben yaşıyor gibiyim. Ben de önümüzdeki sene Pattaya’ya gitmek için para biriktiriyorum. Tabii ki gece hayatı için, ancak merak ettiğim tur şirketiyle değil bağımsız gitmeyi istiyorum ve 10-15 gün kalmak istiyorum. Bana toplam yol parası dahil ne kadara mal olur? Bir de en büyük korkum orda hastalık kapmak AIDS mesala. Halkın %2 si AIDS’li diye okudum. Yani 70 milyonun 14 milyonu hasta. Ne kadar korunsakta risk var. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir?

  • 70 milyonun 2% si 1.4 milyon eder 🙂 Sen de geri kalanini secersin. Onlarin hepsi senin yolunu gozlemekte. Amacin gece hayatiysa, yol parasi verip ta oralara gitmeye gerek yok, burdaki Thailere bak.

  • Trakya’da Edirne, Kırklareli, Tekirdağ’da veya Eskişehir, İzmir’de 1 hafta takıl, gör yerli gece hayatı ve Walking Street’i.

 17. Ben de ilk defa gitmeyi dusunenlerdenım ve hazırım. Sonunda gıtmeyı dusunuyorum. Sızce tarıh ıyı mı? Turla değil de, kendımız gıtsek daha mı ıyı olur sızce ? Yardımcı olursanız sevınırım.

  • İmkan ve zamanınıza varsa hangi tarih olursa olsun gidebilirsiniz. Tarih vermemişsiniz. Bize göre yaz dönemlerinde Pattaya hava durumu yağışlı geçebiliyor. Ama sorun değildir, yağmurlar kısa sürer ve sonrasında güneş açar.

   İster turla gidin, ister kendiniz. Bazen turla gitmek uygun uçak bileti ve konaklama avantajı ile uygun bir fiyat olabiliyor. Ama uçak biletinizi zamanında uygun olırsanız ve yine uygun otel ayarlarsanız rahatlıkla kendiniz de gidebilirsiniz. Temel düzeyde İngilizce olması iyidir. Hiç dil bilmeseniz de bir yol yordam bilmek yeterli.

   • Tarih olarak hazıran sonunu dusunuyorum ama arkadaslarım aklımı celmek uzere bodrum a gıdelm dıyolar ama sıkıldım ordanda artık her sene aynı yer yurt dısı daha hareketlı gelıyo bana bıde turla gıdıldıgınde acaba gece hayatı nasıl oluyodur yoksa gece kendımız mı cıkıp eglenıyoruz ?

    • Eğer yurt dışı tecrübeniz yoksa tek başınıza gitmeyin. Turla giderseniz, rehber gece hayatına karışmaz,kendiniz takılırsınız. Yok illa rehber yardımı isterseniz, rehberin insafına göre takılırsınız :)yani rehber hangi mekandan komisyon alıyorsa oraya götürür sizi. Gerçi Tayland’da herkes böyle:) yalnız türk tur firmalarının rehberleri bu konuda çok acımasız.

     Biz geçen yıllarda bir tur firması ile Bangkok’a gitmiştik. Yediğimiz kazıkların boyutunu, ikinci sefer kendi başımıza gittiğimizde anladık 🙂 Ücreti 3 dolar ile 10 dolar arasında değişen bir saatlik Thai masajı için 25 Euro para ödettiler, artık gerisini siz düşünün 🙂 Çok ünlü diye tanıttıkları bir balıkçıya götürmek için (sadece götürmek için, yemek hariç) yine 25 Euro para istemişlerdi. Turla giderseniz, gitmeden evvel ordaki meşhur yerlerin isimlerini ve fiyatlarını öğrenmeye çalışın. Gittiğinizde daha ekonomik gezme imkanınız olur.

 18. Türkiye’de travesti olarak adlandırılan ladyboylar Tayland ve Uzakdoğu’da 3. cinsiyet olarak kabul ediliyorlar. Çoğu restoranda, shoplarda, otel resepsiyonlarında, müşteri hizmetleri veren yerlerde onları sosyal toplumun bir parçası olarak çalışırken görebilirsiniz.

  Oldukça saygılı ve söylemeye gerek yok çok da güzeldirler. Erkeklerden ayırt etmek pek de kolay değildir. Oldukça feminien, omuzları geniş, ayakları büyük, elmacık kemikleri çıkık ve incedirler. Tayland’da ladyboy olmak kötü bir şey değildir. Ladyboylar çalıştıkları yerlerde normal kızlardan daha çok para kazandıkları söyleniyor.

 19. Yazı ve bilgiler için teşekkürler. Çok işime yaradı. Yorumlar kısmında da sayfaki kadar bilgi buldum 🙂 Allah razı olsun. Takipteyiz.

 20. Param olsa giderdim, ama maalesef parasızlıktan kendi ülkemi bile doğru dürüst gezemedim.
  Resimdeki kız da ne kadar güzel öyle! Bizim kızlar, bunların yanında çirkin kalıyor.

 21. Pattaya’ya gidenler Coral Adasına muhakkak gidin. Mercan Adası diyorlar. Beyaz plaj, rengi çok güzel deniz ve orman. Ama çok kalabalık. Ben çok beğendim.

  Sri racha Tiger Zoo adında bir de hayvanat bahçesi var, tavsiye ederim. Burada kaplanlar da görülebilir. Gece hayatını anlatmama gerek yok 😉

  • Aynen katılıyorum. beyaz kumları ve turkuaz deniziyle Mercan Adası çok güzeldir, yalnız çok da kalabalıktır. Bembeyaz, pudra gibi kumsalı ilginç gelebilir.

 22. Geçen yıl yalnız gitmiştim Tayland’a. Mart ayı içinde Tayland’a ikinci kez gideceğim ve 2 hafta kalmayı düşünüyorum. Mart ayında gitmeyi düşünen arkadaşlar varsa eğer birlikte gidebiliriz. Önümüzdeki hafta gitmeyi düşünüyorum bir aksilik olmazsa. Mail veya telefonla bana ulaşabilirsiniz.

 23. Merhabalar.
  Yazılarınızı dikkatle ve hiç kaçırmadan okumaya çalışıyorum bir solukta. Tüm hayatım boyunca Thailand gibi bir yer görmedim ve böyle bir tatil yapmadığımı farkettim gidince.

  Ocak 2013 te 8 günlüğüne Thailand’ta yaşadığım tatil unutulmazdı. 5 gün Pattaya da 3 gün de Phuket rüya gibiydi sanki. Nerdeyse hiç uyumadan güneşin, denizin, eğlencenin ve bu sürekli gülen yüzlü insanların bana yaşattığı huzuru ve özgürlüğü tarif etmem mümkün değil. Pattaya’daki eğlenceli gece hayatı yaşanıp görülmeli derim. Phuket’te adalarda bulduğunuz doğa sizi sanki alıp götürüyor.

  Her şeyden önce gece hayatının bu kadar hareketli olup da bu kadar güvenli olduğu başka bir yer varmı bilemedim. 8 gün boyunca bir kere bile bir kavga bir gürültü görmedim. Fiyatlar inanılmaz ucuz. Türkiyede bu kadar güzel ve bu kadar ucuz tatil yapmanız mümkün değil. Muhteşem Thai yemeklerini mutlaka denemelisiniz. Açıkçası Kemal Bey zaten söylenebilecek her şeyi yazmış 🙂 Kendisine bunun için sonsuz teşekkürler. Bundan sonrasını gidip yaşamalısınız derim 🙂

  Thailand bana özgürlüğün ve huzurun ne olduğunu anlattı. Hayatımın en zor zamanlarında çıktığım bu tatil hayatın ne kadar değerli olduğunu, istenirse özgürlüğü ve mutlu olabilmeyi keşfetmemi sağladı. O fakir insanların yüzünden bu gülümseme hiç eksik olmaz mı!

  Daha yeni gelmiş olmama rağmen o huzuru şimdiden çok özledim ve en kısa zamanda yeniden gitmek için planlarımı yapmaya başladım.

  Mutlaka gidin ve görün pişman olmayacaksınız…

  • Tayland Güney Asya seyahati planlayanlar için ana merkez gibi. Turizm için yıllardır çok yatırımlar yapılmış ve halk oldukça bilinçli. Ülkeni her bir köşesi turist ziyaretine müsait. Asıl ilginç olan bu ülkede yağayan expatlar.

   Dünya genelinde, yaşanacak en iyi ülkeler sıralamasında her zaman Tayşand var. Yaşanacak en iyi şehirler sırlamasında ise Bangkok, Chiang Mai, Phuket ve diğer Tayland şehirleri yer bulabiliyor.

   Doğası güzel, olağanüstü tropik adaları, egzotik kumsalları var. Konaklama ucuz, yeme içme ucuz. İsteyen Hilton’a 200 dolar verir kalır, isteyen onunla aynı plajı paylaşan guest house 20 lira verip kalır… böylesi seçenekler de sunuyor.

   Bangkok gece hayatı zaten çok ünlü. Pattaya gece hayatı ise sınır tanımıyor… Kısaca ne aranırsa bulunabilecek bir yer. İster balayı için gidilsin, ister tatil, ister macera veya gece hayatı… herkese istediğini sunan bir ülke..

 24. Kasim ayi gibi gitmeyi dusunuyorum ama Bangkok ve Phuket Adasi’daki hoteller nasil fiyat olarak? Temiz bir hotele gunluk kac para harcamak gerek? Ayrica onerebileceginiz kaliteli yerler var mi? Bangkok, Phuket veya Pattaya’da tesekkurler 😉

  • Hem bangkok hem de Phuket için her bütçeye ve zevke göre otel seçenekleri var. Hemen her yerde çok olay otel bulunabiliyor. Ortalama 1000 Thai bahtına temiz bir otel bulunabiliyor, 2000 baht üzerine ise lüks oteller var. Agoda, hostelworld, trivago gibi otel arama motoru ile arama yapabilirsiniz.

 25. Hocam tenhalara girmedigin surece guven konusunda iciniz rahat olsun 🙂 Fiyat konusunda turlar daha hesapli olabiliyor. Turla gidip tek takilabilirsin. Turlar genelde bilindik yerleri gezdirip fahis ucret talep ediyorlar. Orjinal yerler gormek icin ilk gunden Thaili bir kız arkadas edinmeni tavsiye ederim. Biz bu yontemle tur operatorlerinin dahi bilmedigi orjinal mekanlar kesfettik.

  Mesela Pattaya’ya 40 dk mesafede bir hayvanat bahcesi var ki gorulmeye deger. Golf arabasiyla geziliyor. Basi bos gezinen kucuk maymunlar esliginde 3 gun gezsen bitiremezsin. Pattaya’ya cok uzak olmayan cok enteresan halk pazarlarinda, restorantlarin 3 te 1 fiyatina yemek ziyafeti cekebilirsiniz. Yine benzer pazarlardan AVMlerden daha uygun fiyata alisveris yapabilirsiniz. Bu pazarlarin en buyuk musterileri yerli halk ve Rus’lar. Zaten Pattaya’da o kadar cok Rus var ki, yazilarin hepsini Rusca yapsalar Taylandlilar Rusyaya gezmeye gelmis zannedersiniz :)) gittiginizde ne demek istedigimi anlarsiniz.

  Pattayada Beach Road kenarindaki sahil cok temiz degil. Jomtien plajini tavsiye ederim. Bir de gitmisken muhakkak bir sac trasi olun.

 26. Ben bir bayram tatilinde Tayland’a gitmiştim. Hem Bangkok hem de Pattaya’da ilginç bir yerdi. Pattaya’da terzilik bana çok ilginç geldi. Hint kökenli terziler bu işe el atmış, yolda yürürken kolundan tutup çekiyorlar. Ben bir takım elbise, gömlek ile kravattan oluşan set için 90 dolar ödedim. Bu takımın İstanbul’da almaya kalksam rahat 2000 tl ederdi.

 27. Tayland Pattaya’ya ben de gitmeyi düşünüyorum. Çok merak ediyorum orayı. Uçak bileti, oteller ve diğer detaylar hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

  Pattaya turu satan firmalarla görüşüyorum, ama belki tek başıma gidebilirim. Daha önce hep tur acenteleri ile yurt dışına çıkmıştım.

  Güvenli bir şehir mi?

  • Gökhan Beyin belirttiği gibi oldukça güvenilir bir şehir. Günü 24 saati canlı bir şehir. Tüm turistik noktalarda polis var. Walking Street’te Turiz polisi olarak bilinen batılılardan oluşan bir polis ekibi masa kuruyor zaten.

   Şüpheli kişileri denetliyor, bir şikayet durumunda başvurulacak ilk kişiler onlar. Sokaklar güvenli.

    • Ben Murat İzmir’den, 39 yaşındayım ve Pattaya’ya gitmek istiyorum. Daha önce hiç gitmedim ve daha çok gece hayatı için istiyorum. Yalnız turistik yerlerini de görmek istiyorum. Eylül ayı gibi gitmek istiyorum. Beraber gitmek isterseniz zevkle katılırım.

 28. Bangkok’dan karayolu ile 2,5 saatte gitmiştim Pattaya’ya. Su sporları, yüzme ve eğlence merkezi diyebilirim. Gece hayatı ise tam bir çılgınlıktı. Pattaya’da gördüğümü hiçbir yerde görmedim ben.
  Ayrıca million years of stones, Noonnoch Garden, timsah çiftiklerini görmeye değer, ben beğendim. Alışveriş merkezleri, Underwater akvaryumu gibi gezilecek çok yer var. Pattaya’ya gidenler mutlaka Thai masajı yaptırmadan dönmemeli bence.

  • Deniz, kum, güneş üçlüsü yanında su sporlarını sevenler için bence iyi bir tatil tercihi olabilir. Türkiye fiyatlarından çok daha ucuza deniz sporları yapılabiliyor. Çevrede gezip görecek çok yer var. 1 hafta çok yoğun gezilse bile yapılacak aktiviteler bitmez Pattaya’da.

 29. Ben ilk defa geçen hafta gittim. Seneye tekrar gideceğim. Gerçekten de gitme amacınıza göre bir şeyler bulabiliyorsunuz Tayland’da. Sex turizmi tarafı beni ilgilendirmiyor, ama gel de anlat eşe dosta.

  Ben fil safarisi ve Pattaya botanik parkını çok beğendim. Yemeklerini hiç tatmadım ama çok güzel vakit geçirdim. Mecan Adasına hele bayıldım.

  • Pattaya ismi sex cenneti olarak çıkmış olsa da, çok keyifli tatil yapılabilecek yerlerden birisi. Ucuz da sayılır. İstanbul-Bangkok direkt uçak bileti de bulmak kolay. Erken rezervasyon yapılırsa ucuza gidilebiliyor. Bangkok-Pattaya arası ise 1-2 saat sadece. Geriye eğlenmek kalıyor. Bizim Antalya-Bodrum gibi yerlerde 1 hafta kaldığımzıda harcayacağımız parayla Pattaya da güzel tatil yapılabilir.

  • Bizimkiler işte ülkenin ve şehrin adını çıkarttılar. Akılları başka yerde olunca işte… Ben çok sık gidiyorum Tayland’a.

   Yılın hangi dönemi olursa olsun hoşuma gidiyor. Ailemle gittiğimde 5 yıldızlı otelde kalıyorum. Erken rezervasyonla günlük 1000 Baht -50-60 Lira oda buluyorum. Çok lüks aramıyoruz. Amacımız değişiklik, eğlenmek ve farklı kültürleri tanımak. Hayatımıza renk getiriyor.

   Pattaya da eğlenceli. Ben eşimle de gece klüplerine gidip birlikte eğleniyorum. Gece hayatının çılgınlığının dibine kadar dalmak zorunda kimse değil. Deniz, eğlence, alışveriş hepsini bir arada Pattaya’da yapabiliyoruz.

 30. Pattaya’ya 5 yıl kadar önce gitmiştim. Hakikaten gece hayatı beni şaşırtmıştı. Daha önce de birçok ülkede bulundum ama öylesini daha önce başka yerde gördüğümü sanmıyorum.

  Bu belki de biraz Budizm ve Thai kültürüyle de ilgili olabilir. Herkesin yüzü gülüyor ve herkes işini severek yapıyordu benim fark ettiğim. Tabi olayın arka planında neler olduğunu biz bilmiyoruz.

  Şahsen ben çok eğlenmiştim. Walking Street’ten çok büyük alışveriş merkezinin yanındaki birkaç barı çok sevmiştim. Hem insanlarla tanıştığınızda oradan daha çok keyif alıyorsunuz. Walking Street hem pahallı hem de çok kalabalıktı.

  W.Street’e gideceklere ve müzik severlere özellikle tavsiyem, çok şahane müzik yapan Rollings Stone 2 barına muhakkak uğramaları. Böyle güzel müzik ben görmedim.

  • İnsanların yüzündeki o gülümseme bence de harika. Sizden beklentilerinin olması önemsiz, gülen bir yüz asık yüzden iyi.

   Kilkenny’s Irish Pub, Utopia Lounge ve dediğiniz gibi Rollings Stone barları iyi ve kaliteli müzik dinlemek için iyi tercihler. Hard Rock Cafe yine iyi ve nezih bir alternatif. Bu otele silah ve para için sex peşinde olan kızlar giremiyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın