Tayland, Güneydoğu Asya’nın en çok turist ağırlayan ülkelerinden. Tropikal ağaçlarla bezeli bembeyaz kumsalları, kristal berraklığındaki muhteşem denizi, günün ilk ışıklarına kadar devam eden renkli gece hayatı ve unutulmaz deneyimler sunan özgün kültürü ile benzersiz adalara sahip.

Uzak Doğu kültürünü deneyimlemek, felsefe ve dinini yakından tanımak, tarihi tapınaklarında gezmek ve eşsiz doğasında hayranlıkla keşfetmek için nefis bir rota olan Tayland, dünyanın sayılı mutfakları arasında yer alan leziz Tay yemekleriyle tatilin hakkını veren bir destinasyon.

Tayland’ın En Güzel 10 Adası

Tayland’ın en güzel adaları, Güneydoğu Asya’nın mistik ülkesi Tayland’ın dünyaca ünlü bir turizm destinasyonu olmasında büyük pay sahibi. Birbirinden güzel adalarda bembeyaz kumlarda başlayıp derin mavilere uzanan renk kartelasında kaybolmak, eğlenceli gece hayatında kendinden geçmek ve tropikal iklimin armağanı lezzetleri deneyimlemek için nefis bir deneyim sunuyor.

Bu güzel adaların her biri, tatilcilerin farklı beklentilerine cevap verebilecek şekilde turizmde oldukça uzmanlaşmış. Dileyene huzurlu bir ortam, deniz, güneş ve kum üçlüsü, dileyene çılgın eğlenceler sunan gece hayatı ve doğa. Bekarlar ve sırt çantalı gezginler olduğu kadar balayı çiftleri ve çocuklu aileleri de cezbeden Tayland, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Malta

1. Ko Phi Phi

Ko Phi Phi

Ko Phi Phi, Güney Tayland’ın Krabi bölgesindeki küçük bir takımada. Grubun en büyüğü Ko Phi Phi Don ve sadece bu adanın kalıcı sakinleri var. Takımın en ünlüsü ise 2000 yapımı Leonardo Di Caprio’nun oynadığı ‘The Beach’ filminin çekildiği Ko Phi Phi Leh.

Burada yer alan görkemli Maya Koyu görenleri büyülüyor. Bölgeyi kapsayan tam gün tekne turu yapılacak şeylerin en güzeli. Adada 2004 yılının Aralık ayında yaşanan tsunami felaketinden sonra neredeyse tüm altyapı yok olsa da hızlı bir şekilde yeniden yapılandı. Şimdilerde özellikle gençlerin ilgisinde olsa da her yaştan turist ilgi gösteriyor. Konforlu otelleriyle de iyi bir tatil seçeneği bu ada.

2. Ko Lipe

Ko Lipe Tayland

Ko Lipe, Tayland’ın güneybatısında Adang-Ravi takımadasında yer alıyor. Ada, göçebe bir topluluk olan deniz çingenelerine ev sahipliği yapıyor. Bu küçük adanın etrafını bir saat gibi bir sürede yürümek mümkün. 3 ana plajı bulunan ada ziyaretçilerine çim kulübelerden, klimalı bungalovlara çeşitli konaklama imkanları sunuyor.

Adada bembeyaz renkli ince taneli kumsallarıyla Sunset Plajı (Hat Pramong), Sunrise Plajı (Hat Chao Ley) ve Pattaya Plajı’nda zaman geçirebilir, dünyadaki tropikal balık türlerinin yüzde 25’ine sahip olan turkuaz renkli sularda dalış yapabilirsiniz. Endemik bitki türleri ve yaban hayvanı popülasyonuna sahip olan ulusal park da adada görülmesi gereken yerler arasında. Pattaya Plajı’nın gece hayatı da oldukça renkli.

3. Phuket

Phuket

Phuket, Tayland’ın Batılılar tarafından en çok tanınan ve en çok ziyaret edilen adası. Adanın en ünlü ve kalabalık plajı batı kıyısında bulunan Patong. Upuzun plaj gündüzleri turistlerce dolup taşıyor. Patong’da plajlarının yanı sıra gece kulüpleri ve alışveriş alanları bulunuyor. Hava karardıktan sonra gece hayatı başlıyor ve sabaha kadar Ptong bölgesi canlılığını koruyor.

Phuket sadece Patong’dan ibaret değil elbet. Karon Beach, Kata Beach, Bangtao Beach, Kamala ve Surin plajlarıyla Phuket görülmeye değer sahillere sahip. Bu tatil adasında ayrıca görkemli tapınaklar, golf sahaları, tarihi müzeler ve anıtlar yer alıyor.

4. Ko Samui

Ko Samui

Ko Samui, Tayland’ın en sık ziyaret edilen adalarından biri. Adı balayı adası ile özdeşleşen adada küçük bungalovlardan, özel villalara çok çeşitli konaklama imkanları bulunuyor. Ko Samui’de her yıl çeşitli festivaller düzenleniyor. Bu festivallerde yerel yiyecek-içecekler, kıyafetler ve hediyelik eşyalar satılıyor.

Triatlon etkinlikleri ve yelken yarışları da dünyanın her yerinden kalabalıkları adaya topluyor. Adanın önde gelen plajları arasında Lamai Beach, Chaweng Beach ve Choengmon Beach bulunuyor. Adada restoran, kafe, bar ve mağazaların sıralandığı Na Thon bölgesi yerel halkı ve adayı yakından tanımak için en doğru adres.

Büyük Buddha Tapınağı ise görkemli mimarisi ve mistik havasıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Adanın renkli gece hayatı deneyimi için Chaweng ve Bophut bölgesine uğrayabilirsiniz.

5. Ko Phangan

Ko Phangan, Tayland körfezinde Ko samui ve Ko Tao adaları arasında yer alıyor. Ada, yağmur ormanları ve plajlarıyla özellikle sırt çantalı gezginlerin rotasında. Doğal güzellikleriyle baş döndüren ada, kaplıca ve meditasyon tesisleriyle de biliniyor. Adada her yıl Full Moon Party adı verilen elektronik dans festivali düzenleniyor.

Beyaz kumlu plajda toplanan on binlerce genç çılgınca eğlenip dans ediyor. Daha sakin bir tatil isteyenler ise Ko Phangan’daki mistik Budist tapınaklarını ziyaret ediyor. Adanın merkezi olan Thong Sala kasabası, restoran, kafe ve mağazalarla adayı ziyaret eden birçok kişinin uğrak noktası.

Ana kara ve komşu adalardan gelen feribotlar burada rıhtıma yanaşıyor. Thong Sala’dan adanın etrafındaki Haad Rin, Haad Yao, Baan Tai gibi plajlara dolmuş seferleri bulunuyor. Adanın batı kıyısına paralel uzanan bölge dalış aktiviteleri için kullanılıyor.

6. Koh Chang

Koh Chang

Koh Chang, Kamboçya sınırına yakın konumlanan Tayland’ın en büyük üçüncü adası, Koh Chang Deniz Parkı Takımadalarının ise en büyüğü. Bu dağlık ada şelaleleri, mercan resifleri, yağmur ormanları ve uzun beyaz kumlu plajlarıyla biliniyor.

Koh Chang, Phuket ya da Ko Samui kadar canlı olmasa da önemli bir turizm merkezi. Adanın kuzeybatı köşesinde yer alan Beyaz Kum Plajı, Koh Chang’ın en uzunu. Bu plajın orta kısmını tatil köyleri ve oteller kaplıyor.

7. Koh Tao

Ko Tao

Koh Tao, maceraperestleri kendine çeken baş döndüren güzellikte deniz altı zenginliğine sahip bir ada. Özellikle scuba dalış, kaya tırmanışı ve doğa yürüyüşü için harika olanaklar sunana Koh Tao dünyaca ünlü bir dalış merkezi. Yılda yaklaşık 7 bin kişi burada dalış eğitimi alarak, sertifikalanıyor. Hiç dalış bilmeyenler bile burada muhakkak fun diving yapmalı.

Adada bol bulunan Atlantik kılıç balıkları, kapan levrekler ve ıskarmoz balıkları da balıkçıları buraya topluyor. Ayrıca plajları, çevrede yer alan minik uydu adaları, yağmur ormanları ve gece hayatıyla da ilgi çekiyor. Eğlence düşkünleri buradan Koh Phangan’a geçerek ertesi günün sabahında buraya geri dönüyor.

8. Koh Lanta

Ko Lanta

Koh Lanta, Tayland’ın Krabi kıyılarındaki bir grup ada. Grubun en büyük adası Ko Lanta Yai, kısaca Ko Lanta olarak biliniyor. Koh Lanta Yai’nin batı kıyısındaki birçok plajda yan yana dizilmiş bungalovlar ve konaklama alanları bulunuyor. Bu bölge manta vatozu ve balinaların da olduğu okyanus yaşamıyla, mercan resifleriyle pek çok dalış meraklısının ilgi odağı.

Şnorkelle yüzenlerin, tüplü dalış yapanlar doldurduğu denizinin yanı sıra antik yağmur ormanlarının kalıntılarının da dahil olduğu tropik bitki örtüsü muazzam güzellikte. Adanın güneydoğusundaki eski kent merkezi Old Town, Koh Lanta yerlilerinin yaşadığı Sea Gypsy Village, ulusal park ve deniz feneri görülecek yerler arasında.

9. Koh Samet

Ko Samet

Koh Samet, Bangkok’un koşturmacasına mola vermek isteyenlerin uğrak yeri. Adanın alamet-i farikalarından biri beyaz kumlu plajları. Koh Samet’in büyük bir kısmının milli park olmasına rağmen aranan deneyimin türüne bağlı olarak farklı olanaklar sunan tatil noktaları bulunuyor. Huzurlu bir dinlence mi istiyorsunuz, yoksa popüler plajlar mı seçim sizin.

Ko Samet üzerindeki yer alan 10’da fazla koy ve plajın çoğu, adanın doğu kıyılarında yer alıyor. Adanın en çok ilgi gören plajlarından diğer biri olan Ao Wong Duean plajı, bu kıyılarının ortasında yer alıyor. Ada yakınlarındaki Ko Chan (Moon Island) ve Ko San Chalam (Shark Fin Island) ve Hin Khao (White Rock) da oldukça popüler. Milli Park alanındaki Ko Thalu ve Ko Kut ise deniz kaplumbağası, tiger köpekbalığı ve manta rayleri, rengarenk mercanları ve temiz suyuyla ünlü dalış noktaları arasında yer alıyor.

10. Koh Tarutao

Ko Tarutao

Koh Taruta, Güney Tayland’taki Ulusal Tarutao Deniz Parkı Takımadaları’na ait 51 adadan biri. Bu ada ziyaretçilere kamp alanları ve kiralanabilir bungalovlar sunuyor. Tayland’ın güney kesiminin meşhur kalker kayalıkları, engebeli dağlar ve vahşi ormanlarla çevrili ada, turistleri bozulmamış ve sessiz atmosferiyle kendine çekiyor. Devasa kaplumbağaların uğrak yeri olan adanın batısı, egzotik vahşi yaşamı gözlemek için iyi bir fırsat.

Koh Taruta’da sakin ve huzurlu atmosferiyle cennetteymiş hissini yaşatan çok sayıda plaj var. Bu plajlardan Ao Son Plajı en popüleri. Ao Talo Phante Malacca’daki bungalovlar ve çadırlı kamp alanı konaklamak için iyi bir seçenek. Gün batımı manzarasını plajda deneyimlemek ise tarifi mümkün olmayan bir his yaşatıyor.

Tayland’ın en güzel adaları, kartpostal karelerinden çıkan görüntüleri sunan manzaraları ile doğayla bütünleşmek, huzurlu zaman geçirmek ve keyifli bir tatil yapmak için ideal. Her birinin birbirinden farklı özelliği bulunan adalar, ziyaretçinin beklenti ve ilgi alanlarına göre anlam kazanıyor.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz