Songkran FestivaliSu Festivali olarak da biliniyor. Tayland, MyanmarLaos ve Kamboçya’da her yıl kutlanan bir yeni yıl bayramı olan Songkran döneminde, tüm ülke birkaç gün tatile girer ve bu süre boyunca herkes çılgınlar gibi yeni yılı kutlar.

Asya’nın bu en eğlenceli tatili, 13-15 Nisan tarihleri arasında kutlanıyor. Geleneksel yılbaşı festivalinde, insanlar ellerindeki su dolu kovalar veya su tabancalarıyla sokaklara dökülüp su savaşı yapıyorlar. Kimisi işi abartıp su dolu tankların olduğu kamyonetlerle şehri gezip, önlerine kim çıkarsa arabadan hortumla veya kovalarla suyu başlarından aşağı döküyor.

uçak bileti

Kaos ve eğlencenin bir arada olduğu bir festivaldir. Sadece su sıkmak ve herkesi ıslatmakla kalmayıp; beyaz pudraları yakaladıklarının yüzlerine sürüyorlar. Tabi bu oldukça ilginç sahnelerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Songran-fest-sonkran-festivali-su-bayramı-thailand

Songkran Festivali, Kamboçya

Songkran Festivaline denk geldiğinizde biraz dikkatli olmakta fayda var. Eğer yanınızda ıslanıp, bozulmasından endişe edebileceğiniz şeyler varsa, bu zaman diliminde onlarla sokağa çıkmamaya dikkat edin. Ya da kilitli torbalar veya su geçirmez sırt çantası deneyebilirsiniz.

Kadınlar için tavsiyem, bu günlerde beyaz kıyafetler giymemeleri; zira ıslanan t-shirtin bedene yapışması akılda tutulmalı. Unutmayın, Songkran bir parti havasında kutlanıyor ve bu eğlence ortamında sizin de bunun parçası olmanız için izin istenmez. Orada bulunmanız buna dahil olmanız için yeterli yerliler için.

Dünyanın en büyük su savaşlarına sahne olan Songkran, sadece insanların gelen geçeni ıslattığı bir festival değil elbette. Yeni yıl döneminde tapınakların ve Budha heykellerinin temizlenip, yıkanması bu festivalin bir parçası. Kutsal ritüeller eşliğinde yapılan bu temizleme geleneğinin, günümüzdeki popüler yansıması ise insanların bu günü, bir parti ve eğlenceye dönüştürmüş olması.

Tayland’da, Songkran kutlamalarının ana üssü Chiang Mai şehri. Bunun yanında, Bangkok, Phuket ve Pattaya gibi diğer tüm turistik bölgelerde, geniş katılımlı su savaşlarının olduğu büyük kutlamalar tarzında yapılıyor. Diğer küçük kasaba ve şehirlerde ise Songkran, geçit törenleri ve tapınak faaliyetleri gibi geleneksel bir şekilde kutlanıyor. Songkran, ayrıca Luang Prabang, Laos ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerinde de kutlanıyor. Denk gelirseniz eğlenceye katılmayı ihmal etmeyin.

Önceki makaleDünya Küçük!
Sonraki makaleGuest Dergi: Pastoral Bir Tablo: Ko Tapu
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti. Tam zamanlı olarak seyahat ediyor ve deneyimlerini instagram @yoldaolmak hesabından ve blogundan paylaşıyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here