Bangkok Yüzen Pazar, başkent Bangkok’un 120 km dışında Nakhon Pathom şehri yakınlarında bulunuyor. Pazarda sebze, meyve, el oyması veya el dokuması hediyelik eşyaların satıldığı sağlı sollu shoplar, baharatlar, taze yemeklerin pişirilip satıldığı kayıklarda hemen çok çeşitli ürünler bulabilirsiniz. Hem turistler hem de yerlilerle dolup taşıyor. Farklı sesler, tatları ve kokular ile tüm duyularınıza hitap ediyor.

Bir ülkeyi tanımanın en güzel yolu, pazarlarına uğramaktan geçer diye düşünürüm. Pazarlar, ülke kültürünü ve yaşam tarzını en iyi yansıtan yerler. Renklerin, kokuların ve seslerin birbirine karıştığı pazar yerlerinde insana ve kültüre dair fikir edinmek pek keyifli.

Damnoen Saduak Yüzen Çarşı

Bangkok Yüzen Pazar: Damnoen Saduak Floating Market

YÜZEN PAZARA NASIL GİDİLİR
Damnoen Saduak Yüzen Pazarı, Bangkok’a 100 km uzaklıkta Ratchaburi eyaletinde yer alıyor. Arabayla yaklaşık bir buçuk saat. Bangkok Güney Otobüs Terminalinden Damnoen Saduak’a her gün otobüs seferleri var. Bangkok–Phetchaburi, Bangkok–Ratchaburi, Bangkok–Hua Hin otobüslerinden birine binip, Bang Pae’de aktarma yapın.

Yüzen Pazarı ziyaret etmenin en kolay yolu kesinlikle bir tur almak. Kendiniz de gidebilirsiniz ama turla aynı gün hem yüzen pazarları hem de Maeklong Demiryolu Pazarını ziyaret etmek mümkün oluyor. Bangkok: Damnoen Saduak Market and Maeklong Railway Market Turu yaklaşık 28 USD civarında.

Damnoen Sudauk’u kendi başınıza ziyaret ediyorsanız, bir tekne yolculuğu, ucuz bir tekne için 200-300 baht ile 600-800 baht arasında değişebilir. Pazara gitmek için en iyi zaman, tüm tur otobüslerinin geldiği sabah 9’dan önce, yani sabah 7. Sabah 9’dan sonra giderseniz tekne trafiği yüzünden sabrınız sınanabilir.

Damnoen Saduak Floating Market, Bangkok’un en ünlü açık hava pazarlarından birisi. Onu özgün kılan şey ise pazar yerinin kanallar etrafına sıralanmış olması. Burası Bangkok’ta görülecek yerlerin başında geliyor. Artık tamamen turistik bir etkinlik haline gelmiş olan bu pazar, sabahın ilk ışıkları ile açılıyor ve öğlene kadar sürüyor.

Malta

Pazara girdiğimde hava yoğun ve nemliydi, sanki sıcak hava pazara hapsolmuş gibiydi. Gezintiye çıkaran süslü uzun kuyruklu bir tekneye bindirildim. Tekneler 4-6 kişiyi rahatlıkla alabiliyor. Nehrin iki yakasında pazar tezgahları sıralanıyor ve nehirdeki pazarcı tekneleri de siz tekneyle ilerlerken yanaşıp size sunabileceği taze meyve ve tatlıları pazarlıyor.

Bindiğiniz teknelerle kanallar arasında dolaşıyor, kıyıda yer alan dükkanlardan alışveriş yapabiliyor, teknelerden satılan meyvelerden alabiliyor ve hatta teknelerde hazılanan yemeklerden sipariş verip yine teknenizde yiyebiliyorsunuz. Pazarlar inanılmaz canlı. Tekne satıcılarından birkaç farklı lezzet denemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Yemekleri kesinlikle lezzetli ve çok ucuz! Ürünleri hiç tekneden inmeden doğrudan teknenizden almak mümkün. Yaklaşık 20 dakika süren tekne yolculuğu, bizi pazarın çoğuna ve ardından çevredeki su yollarından bazılarına götürerek, pazarın çevresi bölgede yaşayan yerlilerin yaşamlarına bir göz atmanızı sağladı.

bangkok yüzen market

Yüzen pazarın olduğu kanallar, Tayland Kralı IV. Rama ticaret ve ulaşımı desteklemek için Mae Klong Nehrini Çin nehir yollarına bağlamak için kazılmış. Kazması iki yıldan fazla süren kanallar halefi Kral V. Rama’nın saltanatı zamanında tamamlanmış. Toplamda 32 kilometreye kadar uzayan 2 yüzden fazla kanal var.

Ana yüzen pazar Lad Plee, 1967’ye kadar su taşımacılığının yerini yolların almasına kadar aktif kaldı. Tayland Turizm Organizasyonu, Lad Plee pazarını 1971 yılında tekrar cazibe haline getirdi. Ton Khem kanalına yeni bir yol yapıldı ve bu kanal boyunca modern Damnoen Saduak Yüzen Pazarı da kuruldu. Damnoen Saduak yüzen pazarı, 1971–1973’te teknelerinde mal satan çiftçilerin döneminden çok daha popüler şimdi.

Tayland Yüzen Pazar
Bangkok Yüzen Market

Pazar kompleksi üç küçük pazardan oluşuyor: Khun Phitak, Ton Khem ve Hia Kui. Ton Khem en büyüğü olarak kabul ediliyor ve Khlong Damnoen Saduak’ta kuruluyor. Hia Kui, Khlong Damnoen Saduak’a paralelken, Khun Phitak en küçüğü. Sabahın erken saatleri 7.00 ile 9.00 saatleri arasında en yoğun oldukları zaman. Trafik öğlene yaklaştıkça azalıyor.

Ürünlerini satmak için sampanlarda (küçük ahşap tekneler) hasır şapkalı mo hom denilen geleneksel mavi çiftçi gömlekleri giyen kadın tüccarlar, doğrudan çiftliklerde ürettikleri ürünleri satıyor. Tayland Kralının emri ile ülkede kimyasal gübre yöntemiyle tarım yapmak yasak. Bu yüzden bu pazarda Tayland malı tüm meyve, sebze ve tekstil ürünlerinin organik olduklarını unutmayın.

Dünyada GDO’su ile oynanmamış, sağlıklı ve organik ürünlerin bir arada sunulduğu ender ülkelerden biri Tayland. Pazarı çevreleyen dükkanlarda ucuz Çin ve Asya işi hediyelik eşyalar doldururken, tekneler hâlâ geleneksel ürünlerle dolu. Tropik meyveler satan tekneler favorim.

Hemen her şeyin satıldığı bu pazarlarda envaı çeşit tropikal meyve görebilirsiniz. Rambutan, mangosteen, papaya, passion fruit, guava, durian, ejderha meyvesi, mangonun, Longan ve liçinin tadına bakın. Evet durian, fena kokar ama tatmadan dönmeyin. Yüzen çarşıya sabah erken gitmeye bakın, gün ısındıkça keyfi azalıyor.

Damnoen Saduak Yüzen Market

BANGKOK’TA NEREDE KALINIR
Riva Surya Bangkok, Khao San Yolu’na 5 dakikalık mesafede 4 yıldızlı bir otel. Khaosan Art Hotel, çok uygun fiyatlı, makul güzellikte bir seçenek. Dewan Bangkok, süslü, renkli ve uygun fiyatlı beğenebileceğiniz bir otel. Nappark Hostel @Khao San ve OYO 612 Hansa Hostel, Kha Son Road’ın popüler merkezi hostelleri.

Baan Noppawong, Grand Palace’a oldukça yakın, Bangkok’un hala ayakta duran nadir kolonyal evlerinden birinde. Baan Chart da bir butik otel, tereddütsüz kalabilirsiniz. Sala Arun, Bangkok Eski Şehir’de Şafak Tapınağı veya Wat Po’nun doğrudan manzarasına sahip.

Boxpackers Hostel Phranakorn, Grand Palace yakınlarında kalabileceğiniz yüksek puanlı bir hostel. Shanghai Mansion Bangkok, aslen 1892’de inşa edilmiş yenilenmiş bir binada, otantik China Town bölgesinde yer alıyor.

Anantara Siam Bangkok Hotel, Bangkok’un seçkin modern bölgesi Siam’da yer alan lüks bir otel. Hotel Indigo Bangkok Wireless Road, Sukhumvit Yolu, Siam ve Pathumwan’ın popüler bölgelere yürüyerek gidecek kadar yakın yüksek puanlı bir otel

Bangkok pazarları, 100 yılı aşkın bir süredir Tayland geleneklerine ve tarihine hizmet ediyor. Bu nedenle, Bangkok’ta bulunma ihtimaliniz olduğunda Damnoen Saduak yüzen pazarını gezilecek yerler listenize alın. Haftasonları, kanallarda seyreden tekne sayısı o kadar kalabalık oluyor ki oluşan trafik, belgesellerde sıklıkla gördüğümüz görüntülere şahit olmanızı sağlıyor.

Bizde sayıları gitgide azalan yerel pazarlar halkın pek ilgisini çekmezken ve AVM istilasıyla yok olmak noktasına gelirken, dünyanın birçok ülkesinde halk pazar yerleri önemli bir turizm aktivitesi ve ülke kültürünün vazgeçilmez bir parçası. Gittiğiniz ülkelerde pazar yerlerini de ziyaret etmeyi öncelikleriniz arasına koyun.

23 Yorumlar

  • Tayland gezisi için özel bir sağlık önlemi almanıza gerek yok. Standart sağlık kurallarını uygulamanız yeterli.
    
   Tayland’da musluk suları içilmez. (Bazı yerlerde içtim) 
   Çoğu yerde sivrisinek ciddi problem, o nedenle Seven Elaevn mağazalarında kolayca bulabileceğiniz sinek kovucu sprey ve losyonlardan mutlaka alın.
    
   Dışarıya çıktığınızda mutlaka güneş koruyucu kremler kullanın. Bu alışkanlığı edinin.
    
   Tayland Sokak tezgahları yemek için iyi alternatiflerden birisi. Ben Tayland gezilerimin çoğunda bu sokak tezgahlarında yedim.
   Hijyen konusunda çok takıntınız yoksa, bilmediğiniz yabancı bir yerde yemek yediğinizde ishal sorunu yaşamaıyorsanız bu tezgahların yemeklerini deneyebilirsiniz.
    
   Çok endişeliyseniz yanınıza Ciprofloxasin tabletler alabilirsiniz ama mutlaka doktorunuza danışın.

 1. Tayland’da yaşamayı düşünüyoruz ve orada bir iş kurmayı ancak tamamen kendi kültürümüzden farklı bir yer olması insanı ister istemez kaygılandırıyor. Tayland’da yaşayan Türk arkadaşlar varsa uyum adaptasyon aşaması hakkında bilgi verebilirler mi? iş yapabilme şansımız mutlaka vardır fakat yinede orayı yaşayanlardan dinlemek fikir almak istiyorum .. malum Türkiye de şartlar belli zengin olalım beklentisi içerisinde böyle bir işe kalkışmıyoruz yalnızca geçimimizi sağlamak doğası güzel bir yerde yaşamak istiyoruz ..

  • Tayland’da iş piyasası türkiyeden çok çok daha zor…Çünkü thai hükümeti her zaman kendi vatandaşını korur mesela 4 thailiye karşı bir farang çalışabilir..İstisnalar yada kolaylıklar var mı var tabii ki mesela thaili ile yapıcağınız evlilik (bunu da her yıl belgelemek zorundasınızdır) ama gene de vatandaşı ile aynı hakka sahip olamazsınız.

   İkincisi gelen türk turistlerden güzel komisyon alacağın işler yapmak diğer ülke vatandaşlarından yapmak imkansıza yakın tam burada türk lirasının güçsüzleşmesi devreye giriyor ve 1 e 20 baht hatta 1 e 25 baht olan 1 tl şimdilerde 13 baht yani gelen türk sayısı çok çok azaldı artık bilen gidiyor genelde..

   Üçüncüsü thaice bilmezsen yada öğrenemezsen çok zorlanırsın..Bu sebeplerle ve kültürün aykırı olması nedeniyle yüzde 80-90 gelen türk vatandaşı bu ülkede batar ve geri dönerler..Kalanlar ise dönemiycek durumdadır veya işi güzel gitmiştir yada çok mutlu olacağı evlilik yapmıştır veya türkiyeden geliri vardır dönmesine gerek yoktur.
   Tercih senin tatile benzemez bir yerde sürekli yaşamak…

 2. Merhaba 4 gün sonra kısmetse gidecem Ama hangi yüzen çarşıya gideceğini karar vermedim Damoen Saduak fiyatı nedir acaba kişi başı tskler

 3. Yaklaşık bir yıl önce takip ettiğim yazılarınız ve fotoğraflarınız sayesinde Tayland’a gitmeye karar verdim. Sonunda gaza gelip 3-17 Mayıs arası için Tayland biletimi aldım. Yalnız olmak biraz sıkıcı olabilir mi diye düşünmüyor değilim. Umarım bir arkadaş bulabilirim. Bulamazsamda yazılarınızı okuyarak gezmeye çalışacağım. Faydalı bu kadar şey için teşekkür ederim. Selamlar.

 4. Gördüğüm en renkli ve en hareketli ve de en bereketli pazarlardan biri.İnsanın renk dağarcığını zorlayan muhteşem tropikal sebze ve meyvelerle göz göze bile gelmek müthiş zevk.

 5. Sanıyorum ki ölmeden evvel görmek istediğim 3 yerden biri. 🙁 Tayland, japonya ve Mısır. 10 yıldır pasaport hayali kurduk. Sonunda sahip olduk. İnşallah görmekte nasip olur. 🙂 Uzak dopu filmlerinin vazgeçilmezi bu görüntüle.r 🙂

 6. Yanlış hatırlamıyorsam buraya gitmek 1000 Baht olması lazımdı Khason Road’daki bir tur acentasıyla konuştuğumda. İlginç olduğu için görülmesi gereken bir yer.

  • Sosyal medya hayatımızın bir parçası ve fotoğrafları orada da paylaşıyorum. Kim alıyor ve kullanıyorsa doğrusu takip etmek imkansız. Daha çok insana ulaşıyorsa sorun etmiyorum. Ticari işletmeler almasın yeterli.

 7. Sitenizi çok beğendim yeğenimin(Ali Akarca) tavsiyesiyle siteye girdim.Resimleri fotoğrafları çok beğendim.Tebrikler.Facebookum bile yok ama bu siteyi takip edeceğim.Oralarda kalmaya devam edin Selamlar

  • Çok teşekkürler Vecih. Ben de şu an bir yandan Ali ile Whatsapp üzerinden konuşuyorum. “Pul Pul” diye sayıklıyor arkadaş, mutlu etmek lazım onu. Teşekkürler ilgin ve yorumun için. Bakalım daha ne kadar kalacağım buralarda.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz