Sofya, Bulgaristan’ın Vitosha Dağı eteklerinde, dört bir yanı dağlarla çevrili, içinden küçük nehirlerin geçtiği geniş Sofya Vadisinde kurulmuş. Sovyet mimarisini yansıtan mimari yapılarıyla ve geniş cadeleri başlangıçta göze pek de cazip gelen bir şehir gibi görünmüyor. Bu yüzdendir ki blog yazılarını okuduğunuzda pek çok kimse şehir hakkında olumsuz yazıyor.

Ben tam tersini söyleyeceğim. Devasa ağaçların süslediği kocaman parkları, her köşede kentin zengin kültürel dokusunu yansıtan katedral ve müzeleri ve de Bizans ile Osmanlı eserleriyle aslında olması gerektiği gibi olan bir şehir var karşınızda. Şehir her geçen yıl modernleşerek, Komünist dönem görüntüsünü üzerinden silkeleyip daha da çekici bir hale geliyor.

sofya nasıl gidilir
Sofya Aleksandr Nevski Katedrali

Sofya Gezi Rehberi

Sofya, resmi adı Bulgaristan Cumhuriyeti olan Bulgaristan’ın başkenti ve ülkenin en kalabalık şehri. Ülkenin bilim, sanayi, politika, sanat ve kültür merkezi olan şehir, Güneydoğu Avrupa ile Orta Avrupa’yı birbirine bağlayan önemli bir koridor üzerinde bulunuyor. Osmanlı döneminde 500 yıl Anadolu’yla iç içe yaşayan, 7 bin yıllık tarihi geçmişiyle farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan Sofya, günümüzde gerçek bir Avrupa başkenti.

14. yüzyıl sonundan 19. yüzyılın son çeyreğine kadar Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kalan şehirde çok sayıda Osmanlı eseri bulunuyor. Tarih boyunca farklı millet ve inanç grubundan çok sayıda insanın bir arada yaşadığı şehir çok kültürlü görünümüyle tanınıyor.

Malta

Sofya’da Bulgaristan’ın resmi dili Bulgarca konuşuluyor. Şehir merkezinde İngilizce de yaygın olarak konuşulabiliyor. Bulgaristan para birimi Leva. Bulgaristan, Türkiye ile aynı saat diliminde. Şehrin nüfusu 1 milyon 250 bin.

Sahip olduğu yapıların birçoğunun II. Dünya Savaşı sonrası inşa edildiği Sofya, 545 metrelik rakımıyla Avrupa’nın en yüksek başkentlerinden biri. Güzel parkların süslediği Sofya’nın devasa ağaçların sıralandığı Sovyet esintili geniş caddeleri, 19.yüzyıl mimarisine tanıklık eden evleri ve görkemli tarihi yapıları görülmeye değer.

SOFYA NEREDE
📍 Sofya, Avrupa kıtasında yer alan Bulgaristan’ın başkenti bir şehir. Bulgaristan, aynı zamanda. Güneydoğu Avrupa’da yer alan Sofya, dört bir yanı dağlarla çevrili Sofya Havzasında, Vitosha Dağı eteklerinde kurulu. Bulgaristan’ın batısında konumlanan Sofya, güneybatısındaki Kuzey Makedonya’ya ise 110 km ve batısındaki Sırbistan’a 60 km uzaklıkta yer alıyor.

SOFYA’YA GİTMEK İÇİN NE GEREKİYOR
Sofya’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız, Bulgaristan vizesi ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Schengen Vizesi Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Bulgaristan Gezi Rehberi blog yazımda ülkede gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Sofya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

sofya nerede
Sveti Nikolay Mirlikiyski Rus Kilisesi

SOFYA NASIL GİDİLİR
✈️ Türkiye’den Sofya’ya ulaşım için en hızlı ve en kolay yöntem hava yolunu kullanmak. İstanbul Havalimanından Türk Hava Yollarının Sofya’ya haftanın 7 günü, her gün 3 seferi bulunuyor. İstanbul-Sofya arası uçakla 1 saat 20 dakika sürüyor. THY dışında Sofya’ya direkt uçan hava yolu şirketi yok.

🚐 Sofya Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Sofya şehir merkezi, Sofya Havalimanından 5 km uzaklıkta yer alıyor. Havalimanından kalkan 84 numaralı otobüsle şehir merkezine ulaşım yaklaşık 20 dakika sürüyor.

🚌 Sofya’ya otobüsle ulaşım: İstanbul Esenler Otogarından Sofya’ya giden çok sayıda otobüs firması var. Nişikli, Huntur, Has Turizm, Bursa Turizm, Alpar Turizm ve Metro Turizm otobüsleri İstanbul-Sofya arasında sefer düzenliyor. İstanbul-Sofya arasındaki mesafe karayoluyla 545 km. Bu güzergah otobüsle, Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki bekleme süresine bağlı olarak 8-10 saat sürüyor.

🚝 Sofya’ya trenle ulaşım: İstanbul Halkalı’dan kalkan Sofya Ekspresi ile İstanbul’dan trenle Sofya’ya gidilebiliyor. Her gün 22.40’ta kalkan tren, Sofya’ya ertesi gün 08.30’da varıyor. Sofya’dan 21.00’de kalkan dönüş treni ise ertesi sabah 06.50’de Halkalı’ya varıyor. Sirkeci Garındaki gişeden bilet alabilirsiniz. İstanbul-Sofya standart yolcu bileti 19 €, yataklı vagonda tek kişi 63 €, iki kişi 34 €.

🚗 Sofya’ya özel araçla ulaşım: Özel aracınızla gidecekseniz İstanbul-Sofya arasındaki mesafe olan 545 km’yi yaklaşık 7 saatte gidebileceğiniz aklınızda bulunsun. Tabi bu rotada Kapıkule Sınır Kapısı ve Bulgaristan tarafındaki gümrük kapısındaki kontroller ve bekleme süresi nedeniyle yolculuk bazen 9-10 saat sürebilir.

Özel aracınızla Bulgaristan’a gitmek için yeni tip ehliyet ve aracınız için de yeşil sigorta yaptırmış olmanız gerekiyor. Araç sahibinin sınır geçişinde mutlaka araçta olması ya da araç sahibinden noter onaylı vekaletname almanız şart.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Sofya Gezilecek Yerler 📌

Sofya‘da neredeyse her köşe başında bir kilise ya da katedralle burun buruna gelmek mümkün. Freskleriyle ünlü Aziz Gregorius Kilisesi, 6.yüzyıl Bizans kilisesi olan Sveta Sofia Bazilikası, altın kubbeleriyle görkemli Alexandar Nevski Katedrali bu yapıların en bilinenleri arasında yer alıyor.

Kent merkezindeki Sveta Nedelya Katedrali ise Sofya’nın sembollerinden biri. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Osmanlı döneminden kalma Türk hamamları, Rus Kilisesi ve Ulusal Tarih Müzesi de bulunuyor. Cumhuriyet döneminde Ankara ile kardeş şehir ilan edilen Sofya, konser salonları, opera ve tiyatroları ve sanat galerileriyle de sanatseverlerin gözdesi.

Müze zengini Sofya’da Arkeoloji Müzesi, Ulusal Tarih Müzesi, Yeryüzü ve İnsan Müzesi, Ulusal Tabiat Bilimleri Müzesi, Etnografya Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

1. Aziz Sofia Kilisesi

Aziz Sofia Kilisesi 4-6. yüzyıllar arasında inşa edilen, Sofya’nın en eski Doğu Ortodoks kilisesi. Erken dönem Hıristiyan mimarisinin Balkanlardaki en göz alıcı örneklerinden olan ve 14.yüzyılda başkente adını veren kilisenin sofia ismi, kutsal bilgelik anlamına geliyor.

Mimari planı haç şeklinde olan ve Roma devri mimarisinin en iyi örnekleri arasında yer alan kilisenin en değerli parçası ise 12. yüzyılda çizilen ikonları. Bölgedeki Türk egemenliği döneminde 16. yüzyılda camiye dönüştürülen ve minare eklenen yapının minareleri 19. yüzyılda yaşanan bir depremle yıkılmış. Şehir Bulgarların eline geçince yapı yeniden kiliseye dönüştürülmüş.

⏰ Mimari baş yapıt olarak kabul edilen Aziz Sofia Kilisesi ziyaret saatleri 09.00-17.00. Kilise, haftanın 7 günü ziyarete açık. 💶 Aziz Sofia Kilisesi giriş ücreti 6BGN, öğrenci ve 60 yaş üzeri ziyaretçiler ise 2BGN.

2. Aziz George Rotunda Kilisesi

Aziz George Rotunda Kilisesi, 4. yüzyılda antik Roma şehri Serdica’nın kalıntıları üzerine inşa edildiği düşünülen, kentte bulunan en eski yapı. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu dikkat çekici yapı, kubbesinde farklı zamanlarda yapılmış nefes kesici freskleriyle ünlü.

Osmanlı döneminde camiye dönüştürülen Aziz George Rotunda’nın kırmızı kiremitlerden yapılan kilise bahçesi içerisinde Serdica şehrine ait arkeolojik kalıntılarını görmek mümkün. Kilise, Sofya kent merkezinde modern binaların arasında çok ilginç bir görünüme sahip.

⏰ Aziz George Rotunda Kilisesi ziyaret saatleri 09.00-17.00. Kilise, haftanın 7 günü ziyarete açık. 💶 Aziz George Rotunda Kilisesi giriş ücreti 6BGN, öğrenci ve 60 yaş üzeri ziyaretçiler ise 2BGN.

3. Alexander Nevsky Katedrali

Alexander Nevsky Katedrali, 1878’de hayatını kaybeden Rus askerlerini onurlandırmak amacıyla 1882-1912 yılları arasında inşa edilen, beş kubbeli şahane bir bazilika. Fresklerle süslü dış yüzeyi ve ahşap süslemeleri, duvar mozaikleri, vitraylı pencereleri ve mermer sütunlarla bezeli iç dekorasyonu ile büyüleyici. 20 yüzyıl mimarisinin nefis örneklerinden biri.

Neo-Bizans mimarisinde inşa edilen katedral, Bulgaristan Patriğine de ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en büyük Ortodoks katedrallerinden biri olan yapı aynı anda 10 bin kişiyi ağırlayabiliyor. Katedral içerisinde bir de İkona Müzesi bulunuyor. Müzede, 9 ile 18. yüzyıllar arasında yapılmış başyapıt özelliği taşıyan dini ikonalar sergileniyor.

⏰ Alexander Nevsky Katedrali ziyaret saatleri 07.00-18.00. Katedral, haftanın 7 günü ziyarete açık. 💶 Alexander Nevsky Katedrali giriş ücreti alınmıyor.

4. Bulgaristan Arkeoloji Müzesi

Bulgaristan Arkeoloji Müzesi, Osmanlı döneminde inşa edilen Koca Mahmut Paşa Camii içerisinde yer alıyor. Müze, Trakya İmparatorluğu, Yunan ve Roma dönemlerine ait sanat eserlerini, obje ve tarihi kalıntıları barındıran Vulchitrun Hazinesi bölümü ile görmeye değer. 12 kg ağırlığındaki hazine, farklı dekorasyonlara sahip ilginç şekillerdeki 13 altın objeden oluşuyor.

Muhafızlarla korunarak sergilenen bu hazinenin zamanında Trakya Kralının hizmetindeki bir rahibe ait olduğu ve dini ritüellerde kullanıldığı düşünüyor. MÖ 1 milyon 600 binli yıllardan MÖ bin 600’lere kadar basit çanak çömleklerden, ritüel eşyalardan ve diğer birçok bulguların sergilendiği tarih öncesi salonu ilk göreceğiniz yer.

Müzede görülmesi gereken bölümler arasında orta çağ kitapları, ahşap işleri, çizimler, metal nesneler ve dönemin karakteristik diğer öğelerinden oluşan geniş bir sergiye ev sahipliği yapan orta çağ bölümü bulunuyor.

⏰ Ulusal Arkeoloji Müzesi ziyaret saatleri yaz dönemi (Mayıs-Ekim) 10.00-18.00 (haftanın 7 günü açık); kış dönemi (Kasım-Nisan) 10.00-17.00 (pazartesi günleri kapalı). 💶 Ulusal Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 10BGN, öğrenci ve 60 yaş üzeri ziyaretçiler ise 2BGN.

5. Kadı Seyfullah Efendi Camii

Kadı Seyfullah Efendi Camii (Banyabaşı Camii), 1576’da Mimar Sinan tarafından yapılan, Sofya’da hâlen işlevine devam eden ve bozulmadan korunmayı başaran tek cami. Duvarları, göz alıcı mavi çiniler ve Kuran’dan sözlerin yazılı olduğu kaligrafik yazılar ile süslü cami, ibadet zamanları haricinde ziyarete açık.

Avrupa’nın en eski camilerinden biri olan ve Banyabaşı Camii olarak da bilinen yapının en dikkat çeken özelliği geniş kubbesi ve minaresinin alçak oluşu. Evliya Çelebi’nin ‘Sofya’dan en güzel minaresi olan cami’ olarak söz ettiği Kadı Seyfullah Efendi Camii, Maria Louiza Meydanının Triaditsa Sokağı ile kesiştiği noktada yer alıyor.

⏰ Kadı Seyfullah Efendi Camii ziyaret saatleri 08.30-17.00. Camii, haftanın 7 günü ibadet saatleri dışında ziyarete açık. 💶 Kadı Seyfullah Efendi Camii giriş ücreti alınmıyor.

6. Ulusal Tarih Müzesi

Ulusal Tarih Müzesi, sahip olduğu 650 binden fazla eser ile Balkanların en büyük tarih müzesi. Eski Sovyet mimarisine sahip bir bina içerisinde yer alan müzede, tarih öncesi dönemden başlayarak günümüz Bulgaristan’ına dek tüm hikayeye tanık olmak mümkün. Bulgaristan’ın en çok ziyaretçi ağırlayan müzesi unvanına sahip.Eski evlerdeki kültür değişkenleri, geleneksel kostümler ve tarih boyunca moda, geleneksel motifli nakışlar, Bulgar sinemasında kullanılan özgün kostüm, silah, eşya ve dekorlara kadar pek çok sergi görecekseniz. Eski dünyanın izleri gibi birçok ilgi çekici bölümden oluşan müzeyi hakkını vererek gezmek için, bir tam gününüzü ayırmanız gerekiyor.

⏰ Ulusal Tarih Müzesi ziyaret saatleri yaz dönemi (Mayıs-Ekim) 10.00-18.00 (haftanın 7 günü açık); kış dönemi (Kasım-Nisan) 10.00-17.00 (pazartesi günleri kapalı). 💶 Ulusal Tarih Müzesi giriş ücreti 10BGN, öğrenci ve 60 yaş üzeri ziyaretçiler ise 2BGN.

7. Ulusal Sanat Galerisi

Ulusal Sanat Galerisi (National Art Gallery), Çarlık Sarayı içerisinde yer alan, Bulgaristan’ın en kapsamlı sanat koleksiyonuna sahip bir sanat müzesi. Galeride Tzanko Lavrenov, Stoyan Sotinov, Zograf, Dospevski ve Pavlovic gibi değerli Bulgar ressamların eserleri ile birlikte yaklaşık 60 bin eser sergileniyor. Sanat Galerisi, sahip olduğu etkileyici eserlerin yanı sıra mimari yapısıyla da bir şaheser.

Sanat galerisinin arka bahçesi rengarenk çiçeklerle bezeli. Galerinin ayrıca hoş bir kafesi de var. Ulusal Sanat Galerisi ziyaret saatleri yaz dönemi (Mayıs-Ekim) 10.00-18.00 (haftanın 7 günü açık); kış dönemi (Kasım-Nisan) 10.00-17.00 (pazartesi günleri kapalı). Giriş ücreti 10BGN, öğrenci ve 60 yaş üzeri ziyaretçiler ise 2BGN.

8. Boyana Kilisesi

Boyana Kilisesi, Sofya’nın 8 km güney batısındaki Lying ilçesinde yer alıyor. Aracınız vrsa görmenizi tavsiye ederim. UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan dini bir kompleks olan Boyana, Bulgaristan’da yer alan en önemli tarihi turistik gezi alanlarından biri. Tipik bir Orta çağ Bulgar Ortodoks kilisesi mimarisine sahip.

Kilise, 11., 13. ve 19. yüzyıl tarihli üç ayrı yapıdan meydana gelmiş. Orta çağ Doğu Avrupa sanatının göz alıcı eserlerini içeren kompleks içerisinde yaklaşık 240 farklı insan yüzünün resmedildiği bir fresk görmeye değer. Kilise, haftanın 7 günü ziyarete açık. Giriş ücreti 10BGN, öğrenci ve 60 yaş üzeri ziyaretçiler ise 2BGN.

9. Vitosha Dağı

Vitosha Dağı, Sofya şehir merkezinin 10 km kuzeyinde bulunan bir doğa harikası. Sofya kent merkezinden dağın farklı rotalarına hareket eden otobüslerle, 30 dakikalık bir yolculukla dağa ulaşabiliyorsunuz. Bulgaristan’ın en büyük ormanı ve doğal parkı olan Vitosha Doğa Parkı da Vitosha Dağı’nın içerisinde yer alıyor.

Dağ, irili ufaklı pek çok nehre, buzul taşlarına, volkanik kaynaklı göz alıcı kayaçlara ev sahipliği yapıyor. Büyüleyici el değmemiş bir ormanla birleşerek dağın doruklarına dek ulaşan park, inanılmaz bir yaban hayatına da ev sahipliği yapıyor. Dağda popüler bir kış sporları merkezi olan Aleko’da, lüks konaklama tesislerinin yanı sıra, farklı zorluk derecelerinde kayak parkurları var.

10. Rilski Manastırı

Sofya gezilecek yerler

Rilski Manastırı, Sofya şehir merkezinin 120 km güneyinde Alp Dağlarının eteklerinde kurulu, doğasıyla nefes kesen Rila Ulusal Parkının sınırlarında yer alıyor. Bulgaristan’da bulunan en değerli tarihi ve kültürel miraslardan biri olarak kabul edilen manastır, 10. yüzyılda Bulgar keşiş Rilalı Aziz John’a adanarak inşa edilmiş.

Bölgeye ulaşım şehir merkezinden Dupnitza Köyüne her sabah saat 08.00’de hareket eden otobüslerle sağlanıyor. İncil’den sahnelerin anlatıldığı freskleriyle ünlü manastırın yanı sıra Rila Ulusal Parkı’nda konaklamak isterseniz, manastır içerisinde yer alan bir açık hava hücresinde bir gece kalabilirsiniz.⏰ Rilski Manastırı ziyaret saatleri yaz dönemi (Mayıs-Ekim) 09.30-18.00; kış dönemi (Kasım-Nisan) 09.00-17.30. Manastır, haftanın 7 günü ziyarete açık. 💶 Rilski Manastırı giriş ücreti 10BGN, öğrenci ve 60 yaş üzeri ziyaretçiler ise 2BGN.

Sofya, gösterişli meydanları, Sovyet ruhunu hissettiren geniş bulvarları, Osmanlı, Bizans ve Roma döneminin izlerini taşıyan mimari yapıları ve görkemli katedralleriyle Türkiye’ye en yakın yurt dışı rotalardan.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz