Akdeniz sahili boyunca uzanan Antalya, Türkiye‘de yaz turizmi denildiğinde akla gelen ilk yer. Zengin tarihi mirası, enfes doğal güzellikleri, muhteşem manzaraları, uçsuz bucaksız sahilleri ve dantel gibi koylarıyla Antalya, tarih, kültür ve doğa tutkunları için tam anlamıyla bir cennet.

Antalya, en çok antik kente sahip şehir unvanını taşıyor! Yılın büyük bölümünü güneşli geçiren iklimiyle yabancı turistlerin deniz, kum ve güneşe doydukları bir turizm merkezi. 6 ay denize girmenin mümkün olması, kışın en soğuk diyebileceğimiz zamanlarında bile diğer illerle kıyaslandığında aslında pek de soğuk olmaması, gibi çok sayıda artısı var!

antalyada gezilecek yerler

Antalya Gezilecek Yerler

Upuzun palmiyelerin sıralandığı caddeleri, devasa büyüklükte şehrin her tarafına yayılmış yemyeşil parkları, enfes kumsalları, şelaleleri, mağaraları ile Akdeniz’e 640 km kıyı şeridi bulunan Antalya şehir merkezi ile olduğu kadar her biri turizm markasına dönüşen ilçeleriyle Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından. Görenlerin hayran kaldığı antik kentleri, her yerinden tarih fışkıran Kaleiçi, Antalya şehir merkezi, pek çok tarihi yapıya ve müzeye ev sahipliği yapıyor.

Selge Antik Kenti kalıntılarının bulunduğu bölgede yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkı, Aksu ilçesi sınırları içerisindeki Kurşunlu Şelalesi Milli Parkı, Likya bölgesinin doğusunda yer alan Olimpos Milli Parkı, Korkuteli’nde Toroslar üzerinde yer alan Termessos Milli Parkı ve Altınbeşik Mağarası Milli Parkı hem spor hem de doğal güzellik bakımından yıl boyunca yerli ve yabancı çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor.

Aşağı Düden Şelalesi, Alara Çayı, Çıralı Yanartaş, Dim Çayı, Düden Şelalesi, Kale İskelesi Üçağız, Kekova Bölgesi ve Kekova Adası ve Alanya Seyir Terası Antalya’nın en popüler şelaleleri arasında. Saklıkent Kanyonu, Sapadere Kanyonu ve Göynük Kanyonu ise kentin en önemli kanyonları.

Mavi Bayrak ödüllü çok sayıda plajı bulunan, Antalya’da Kemer, Tekirova, Kumluca, Finike, Demre ve Kaş kıyılarında doğal plajlar bulunuyor. Ayrıca Beldibi Plajları, Göynük Sahilleri, Olympos, Kolindonya Burnu’ndan Ksantos’a kadar olan sahiller ile Konyaaltı ve Lara Plajları da yüzmek için oldukça güzel bölgeler.

1. Kaleiçi

antalya gezilecek yerleri

Kaleiçi, etrafı surlarla çevrili, birçok girişi bulunan Antalya’nın tarihi merkezi ve Antalya merkezin gezilecek en güzel yeri. Osmanlı Dönemi eserleri, kalesi ve eski evleriyle Kaleiçi, şehir merkezinin cazibe noktası. Eski Antalya olarak bilinen Kaleiçi, Bergama Krallığı döneminde kurulmuş.

Kaleiçi’ndeki cumbalı, balkonlu, avlulu, bahçeli eski konaklar restore edilerek turizme kazandırıldığından geleneksel mimari dokusunu koruyan nadir yerleşim yerlerinden biri. Canlı müzik yapan mekanları, şık kafe ve restoranlar ile butik pansiyonlar Kaleiçi’nin en hareketli noktaları. Çok sayıda nefis butik otel de var burada. Her ziyaretimde kaldığım eski bir konaktan butik otele dönüştürülmüş olan Kauçuk Otel tavsiyem.

Hadrianus Kapısı, Hıdırlık Kulesi, Yivli Minare, Kesik Minare, Antalya Oyuncak Müzesi, Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Enstitüsü ve Kaleiçi’nde görülecek yerlerden sadece birkaçı. Kaleiçi’ndeki dükkanlardan el yapımı halı ve kilimler, antikalar, deri ürünleri, seramik işleri ve denizden çıkartılarak işlenmiş hediyelik eşyaya dönüştürülmüş pek çok şey alınabilir. Banyo yaparken kullanılan sarı renkli deniz süngerleri ve geleneksel motifli yastık yüzleri ilginç bir hediye olabilir!

Bir Selçuklu yapısı olan Yivli Minare 38 m uzunluğuyla Antalya’nın sembollerinden. Antalya’nın ilk İslami yapılarından olan 13. Yüzyıl tarihli Yivli Minare’nin de yer aldığı külliye içerisinde Yivli Camii, Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, Selçuklu Medresesi, Mevlevihane, Zincirkıran Türbesi ve Nigar Hatun Türbesi yapıları da bulunuyor.

Üçkapılar veya Mermer Kapı olarak da bilinen Hadrianus Kapısı Kaleiçi’nde, Antalya’yı çevreleyen sur üzerindeki anıtsal kapılardan en fazla bilineni ve ilgi çekeni. Roma İmparatoru Hadrianus’un kenti ziyareti esnasında yapılan ve ismini buradan alan kapı, üç gözlü yapısıyla Kaleiçi’ne girişi sağlıyor.

2. Atatürk Kültür Parkı

antalya atatürk kültür parkı
antalya atatürk parkı

Antalya Meslek Lisesi’nden başlayıp Konyaaltı plajına kadar uzayan nefis bir park. Bir yanda falezler ve ötesinde Akdeniz, diğer yanda ağaçlar, oturma yerleri, göletler ve tesisler var. Kaleiçi’nden başlayıp 4 km boyunca parkı yürümeye değer. Kıyı kesimi boyunca çok ilginç kayalıklar ve fotoğraf noktaları var. Yürüyüş alanları, bisiklet yolları, denize nazır restoran ve cafeleriyle günün her saatinde güvenle gezebileceğiniz bir park. Boydan boya yürümek yaklaşık 2 saat sürüyor.

Makedonya
Flyista

Yolun orta kesiminde Antalya Müzesi görmeyi ihmal etmeyin diyeceğim yerlerden biri. Türkiye’nin en modern Kongre ve Fuar Merkezi olan Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi de bu park alanında yer alıyor. Yılın her günü ilgi çeken etkinlikler, konserler, sergiler düzenleniyor. Altın Portakal Film festivali etkinlikleri de yine burada gerçekleştiriliyor. Denk gelirseniz mutlaka uğrayın!

Konyaaltı Plajı’na vardığınız noktada ise Akdeniz Kent Parkı ve içerisindeki Antalya Akvaryumu belki ilginizi çekebilr. Hemen yanında ise Antalya’nın büyük su ve eğlence parklarından Antalya Aqualand Dolphinland yer alıyor. Günbatımında parkta yürümek çok keyifli.

📍Antalya Tatil Yerleri

3. Antalya Müzesi

antalya gezilecek yerleri müzeler

Antalya Müzesi, Antalya ve çevresinin zengin arkeolojik buluntularının sergilendiği, 1972’de bugünkü binasına taşındıktan sonra Avrupa Konseyi Özel Ödülünü kazanmış bir müze. Ülkemizde ziyaret ettiğim en güzel müzelerden biri. 13 sergi salonu ve bahçe sergisinden oluşan müzede, Antalya bölgesinde yapılan kazılardan elde edilmiş 7 binden fazla eser kronolojik ve konularına göre teşhir ediliyor. Müze koleksiyonu o kadar zengin ki büyük bir alanı olmasına rağmen, eserlerin bir kısmı depolarda bekliyor. Bu sayısal çokluk birkaç müzeyi besleyecek kadar büyük.

Antalya’nın tarihi yerleri ve zenginliği ile ilgili hemen her türlü bilgiyi müzede edinebiliyorsunuz. Antalya Müzesi ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-18.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-18.00. Bilet satışı ve giriş kapanıştan yarım saat önce sona eriyor. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Antalya Müzesi giriş ücreti 45TL. Müze Kart geçerli.

4. Konyaaltı Plajı ve Lara Plajı

antalya gezilecek yerler konyaalti plaji

Yılın ortalama üç yüz günü güneşin yüzünü esirgemediği Antalya, dünyanın en güzel plajlarına sahip. Konyaaltı Plajı, 7 km’lik uzunluğu ile bunlardan sadece biri. Şehrin göbeğindeki konumuyla yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmezi olan Konyaaltı Plajı çevresinde oteller, cafeler, barlar ve gece kulüpleri yer alıyor. Plaja giriş ücretsiz ancak şemsiye ve şezlong kiralayabiliyorsunuz.

Çevresinde birçok konaklama seçeneği ve kamp alanının bulunduğu Lara Plajı ise merkezin 12 km doğusunda yer alıyor. Geniş, ince kumlu ve denizi daha sıcak ve daha popüler bir plaj. Bölgede çok sayıda pansiyon ve otel gibi konaklama tesisleri var. Lara Plajı’na giriş ücretsiz. Dilerseniz şemsiye, şezlong ve duş olan özel plajları da var.

5. Termessos Antik Kenti

antalya en güzel yerleri

Termessos Antik Kenti, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerinden biri. 4,000 kişilik antik tiyatrosuyla tanınan ve milli parklar kapsamında koruma altında bulunan kent, ormanların çevrelediği tapınakları, agorası ve etkileyici tiyatrosuyla Antalya’nın gezilmesi gereken yerleri arasında.

Termessos Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.00. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Termessos Antik Kenti giriş ücreti 10TL. Müze Kart geçerli.

6. Düden Şelalesi

antalya gezisi şelaleler

Düden Şelalesi, Antalya’nın en ünlü doğal güzelliklerinden biri. Kimi zaman gürül gürül çağlayıp kimi zaman ipeksi bir beyazlıkta akarak doğanın en güzel hallerine bürünen Düden Şelalesi, huzurlu bir sığınak arayanlar için nadir bulunacak bir yer. Şelalenin gizlendiği çam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alan ise ferah bir gezi parkı. Yaz kış ziyaretçisi eksik olmuyor. Yukarı Düden, yağmurlu ve bulutlu günlerde hem fotoğraf çekmek için ideal hem de böylesi günlerde tropik bir yere gelmişsiniz hissi veriyor.

Antalya şehir merkezinin 12 kilometre kuzeyinde bulunan şelale, adını akarsu tabanındaki su yutan deliklere verilen düdenden almış. Aşağı Düden Şelalesi, Lara yakınlarında falezlerden denize dökülürken, Yukarı Düden Şelalesi’nin bulunduğu alan piknik ve mesire yeri olarak popüler bir adres. İkisinin de atmosferi ayrı güzel.

Düden Şelalesi ziyaret saatleri 08.00-19.30 Haftanın 7 günü ziyarete açık. Düden Şelalesi giriş ücreti 5TL, indirimli bilet 3TL. Müze Kart geçerli değil.

7. Perge Antik Kenti

antalya gezisi perge

Perge Antik Kenti, bir zamanlar Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmış, oldukça gösterişli yapıları günümüze ulaşmayı başarmış devasa bir antik kent. Görkemli Helenistik giriş kapısından giriliyor. Kentin antik çağdaki heybetini yansıtan yapılar arasında dikdörtgen planlı agora, yüksek kuleler, anıtsal çeşmeler, hamamlar ve sütunlu caddeler var.

Perge Antik Kentinin 15,000 seyirci kapasiteli Helen-Roma mimarisindeki antik tiyatrosu, çok iyi korunmuş Stadion, Agora ve ortasında bir su kanalı olan Sütunlu Caddesi görülmeye değer. Tiyatronun yan tarafında, 12 bin kişilik eski çağlardan günümüze en iyi korunmuş stadyumlardan biri bulunuyor.

Kilikya-Pisidia ticaret yolunun üzerinde olduğundan önemli bir yerleşim yeri olagelmiş. Hristiyanlığın yayılmasında en önemli rolü oynayan aziz St. Paul, iki defa burayı ziyaret ettiği için Hıristiyanlık için kutsal bir dini merkez. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine eklenen Perge, heykelleri ile de tanınıyor. Burada bulunan eserler, bugün Antalya Müzesi’nde sergileniyor.

Perge Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Perge Antik Kenti giriş ücreti 50TL. Müze Kart geçerli.

8. Kurşunlu Şelalesi

antalyada gezilecek en güzel yerler
antalyada gezilecek yerler kurşunlu

Kurşunlu Şelalesi, 18 m yükseklikten dökülen ana şelale ve küçük şelaleciklerle birbirine bağlı 7 küçük göletten oluşuyor. Yaklaşık iki kilometrelik bir kanyon içinde kalan şelale ve 1986 yılında hizmete açıldı. Günümüzde milli park olan bölgede şahane seyir terasları ve yürüyüş yolları var.

Sarmaşıkların arasına saklanmış dar patikalarda yürüyüp suyun sesini takip etmek, daha önce belki de hiç duymadığınız kuşların sesini dinlemek terapi gibi. Hem ana şelalenin döküldüğü büyük gölette hem de diğer küçük göllerde büyük balıkların suyun üstüne çıkıp zıplamalarını izlemek de çok keyifli.İşaretli yol boyunca vadiyi takip ettiğinizde küçük ama biribirine sıkı sıkıya yaslanmış nilüfer çiçeklerinin kapladığı gölü mutlaka görün. Küçücük ama o nilüfer çiçeklerin yağlı boya tabloya benzeyen hali insana garip bir mutluluk hali yüklüyor.

Kurşunlu Şelalesi ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.00-20.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-19.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Kurşunlu Şelalesi giriş ücreti 7TL, indirimli bilet 5TL. Müze Kart geçerli değil.

9. Beydağları Olimpos Sahil Milli Parkı

antalya beydağları

Antalya’dan yüzünüzü batıya çevirdiğinizde tüm ihtişamı, şehre ve Akdeniz mavisine hakim konumu ile Beydağları’nı görürsünüz. Beydağları, Teke Yarımadasında V şeklinde iki koldan oluşuyor. Yamaçları sedir ağacı ve çamlarla örtülü Beydağları, 1972’de milli park ilan edildi.

Olimpos Teleferik, Beydağlarını en iyi gözlemleyebileceğiniz yerlerin en başına yazın. Kemer- Antalya yolunun 7 km içerisinden 2365 metre yükseklikteki Tahtalı dağına ulaşım sağlayan teleferikle yolculuk Antalya’daki en adrenalinli aktivitelerden. Dağın zirvesine vardığınızda tüm vahşi güzelliğiyle dağlar ve muhteşem sahiller önünüze seriliyor. Teleferik, Kemer yakınlarındaki Çamyuva ve Tekiroava arasında. Antalya merkezden yaklaşık olarak 57 km uzaklıkta.

10. Karain Mağarası

antalya gezisi mağaralar

Karain Mağarası, Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından biri. Antalya’nın 27 kilometre kuzeybatısındaki Karain Mağarasında bulunan kalıntılar Paleolitik, Mezolitik, Neolitik ve bronz çağlarına ait izlerle dolu. Güllük Dağı’nın yamacında yer alan mağara, üç galeriden oluşuyor.

Karain Mağarası ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Karain Mağarası giriş ücreti 10TL. Müze Kart geçerli.

11. Aspendos Antik Kenti

antalya görülecek yerler aspendos
Aspendos Tiyatrosu
aspendos antik kenti antalya
Bazilika, Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti, Serik ilçesinin Belkıs Köyünde yer alıyor. MS 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş. Anadolu’nun en iyi korunmuş devasa antik tiyatrosu neredeyse 2 bin yıldır sapasağlam ayakta. 1994 yılından beri her yaz sonu Aspendos Uluslararası Opera ve Bale festivaline ev sahipliği yapıyor. Efil efil esen Eylül akşamlarında düzenlenen festivaller için biletleri erkenden almak şart, çok ilgi gördüğü için son günlerde yer bulabilmek neredeyse imkansız.

Tiyatronun yaslandığı tepenin üzerinde daha başka yapılar da var. Derin bir vadiyle ikiye ayrılan tepede agora, bazilika, meclis binası ve anıtsal çeşme Aspendos’a gelmişken görülmeli. Tiyatrosu, tarihi yapılarıyla Aspendos’un gösterişli kendinden emin, zamana meydan okuyan havası büyüleyici.

Aspendos Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Aspendos Antik Kenti giriş ücreti 50TL. Müze Kart geçerli.

12. Side

antalya gezilecek yerler side

Antalya’nın Manavgat ilçesinin sahil bölümünde yer alan Side, lüks otelleri, hareketli çarşısı, tarihi kalıntıları ve kumsalları ile Antalya’nın doğu kıyılarının en popüler tatil merkezlerinden. Side Antik Tiyatrosu ve Apollon Tapınağı, Side’de mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılar. Gün doğumu ve gün batımı saatlerinde tapınağın en güzel anları. Kızıla dönen güneşin sütunların üstündeki yansımaları, tılsımlı bir hava yaratıyor sanki.

Özellikle Sorgun Plajı, Titreyengöl Plajları ve Kumköy Plajı’nda kendinizi Akdeniz’in kollarına bırakabilirsiniz. Side Tiyatrosu ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Side Tiyatrosu giriş ücreti 45TL. Müze Kart geçerli.

13. Manavgat Şelalesi

antalya gezilecek yerler manavgat

Manavgat Şelalesi, Manavgat Nehri’nin 4-5 m’lik falezlerden aşağı düşmesiyle oluşan bir doğa harikası. Manavgat ilçesinde 3 km kuzeyindeki şelale, çok yüksekten düşmediği halde yüksek debisi sayesinde enfes bir manzara oluşturuyor. Şelaleyi besleyen ana kaynak ise karstik bir oluşum olan Dumanlı.

Şelalenin kıyısında restoran, kır kahvesi ve piknik alanlarının bulunduğu yemyeşil bir yarımada var. İsterseniz kıyı boyu jeep safari ve rafting yapabiliyorsunuz. Nehir boyu devam ettiğinizde bir kaç şelale daha görebilirsiniz ama Manavgat kadar büyük değil. Debi yüksek olduğu için suya girmek çok tehlikeli.

Manavgat Şelalesi ziyaret saatleri 07.30-22.00. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Manavgat Şelalesi giriş ücreti 6TL. Müze Kart geçerli değil. Köprülü Kanyon Milli Parkı, Seleukeia Antik Kenti, Oymapınar Gölü, Aslanlı Mağara ve Boğaz Plajı ise Manavgat’ta görülmesi gereken diğer noktalar arasında.

14. Köprülü Kanyon

antalyanin en güzel yerleri

Isparta’dan başlayan ve Antalya’da denize dökülen Köprüçay Vadisinde yer alan Köprülü Kanyon, rafting tutkunlarının gözdesi. Birbirinden güzel dar vadilerin eşlik ettiği kanyonun mutlaka görülmesi gereken yerleri Köprülü Kanyon Antik Köprüsü ve Köprülü Kanyon Milli Parkı. Kanyon şehir merkezine 85 km uzaklıkta.

Köprüçayını besleyen kaynaklar taş köprüye yakın ve buralarda yüzebilirsiniz. Ancak suyu nefes kesecek kadar soğuk. Bir iki dakika içinde durmak bile zor. Yine de girenler var. Köprülü Kanyonunu çekici yapan şeylerden biri de rafting.

Antalya’nın en iyi rafting noktası burası. Rafting için hizmet veren birkaç tane işletme var. Köprülü Kanyon ziyaret saatleri konusunda herhangi bir sınırlama yok. Kanyon 24 saat ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

15. Alanya

antalya tatil rotaları

Alanya, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en önemli turistik noktalarından biri. Muhteşem coğrafyası ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Alanya’da Kleopatra Plajı, Kızıl Kule, Alanya Kalesi, Damlataş Plajı ve Mağarası, Fosforlu Mağara, Dim Çayı ve Mağarası, Sapadere Kanyonu, Alanya Müzesi ve Alanya Limanı en çok ziyaret edilen yerler.

En az 2-3 günlük bir zaman ayırmak gerekiyor. Alanya’nın ünlü Kleopatra Plajı, yaklaşık 2 km uzunluğuyla, adını Mısır’ın son kraliçesi Kleopatra’dan alan, mavi bayraklı çok güzel bir plaj. Denizinin ve sahilinin altın renkli kumuyla geniş bir sahil alanından oluşması, berrak ve sığ denizi ile büyüleyici.

Surlarının uzunluğu 6.5 km’yi bulan Alanya Kalesi, 1221’de kenti alıp yeniden inşa ettiren Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış, 83 kulesi ve 140 burcuyla Alanya’nın en görkemli yapısı. Kale ile birlikte Alanya’nın simgesi olan Kızıl Kule ise Etnografya Müzesi olarak hizmet veriyor.

16. Saklıkent Kayak Merkezi

antalya kayak merkezi

Türkiye’nin denize en yakın kayak merkezi Saklıkent Kayak Merkezi, Beydağları üzerinde, 2,000 rakımlı, bir günde iki mevsimin birden yaşanabildiği ender yerlerden. Mart sonunda Antalya’ya giderseniz Saklıkent kayak Merkezinde kayak yapıp, aynı gün içerisinde aşağıya inip denize de girebilirsiniz.

Kayak merkezinin Antalya’ya uzaklığı 50 km. Özel araçla gidebileceğiniz gibi Antalya otogarından kalkan otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

17. Kemer

Kemer, uzun tatil sezonu, her yaşa, her türlü tatil ve eğlence anlayışına hitap eden ortamı ile yaz tatillerinin vazgeçilmez adreslerinden biri. Deniz, orman ve dağların bir noktada birleştiği müthiş güzelliklere sahip.

Kemer, marinası, Beldibi’nden başlayıp Tekirova’ya kadar uzanan doğal plajları, Phaselis Antik Kenti, Idyros Antik Kenti, Beydağları Milli Parkı, Göynük Kanyonu, Üçoluk Yaylası, Beldibi ve Sırtlanini Mağaraları, dünyaca ünlü Paris Batığı ile Antalya’ya sadece 40 km uzaklıkta bulunuyor.

Kemer çarşısında ve çevresinde farklı segmentte çok sayıda otel seçeneği var. Antalya’ya gelen turistlerin konaklamak için tercih ettiği bir bölge. Tamamen yaşamını burada devam eden yabancı sayısı hiç de az değil. Barları, kafeleri, plajları özellikle yaz sezonunda çok hareketli. Kemer’in gece kulüpleri de çok meşhur.

18. Çıralı

antalyada görülecek yerler

Küçük bir sahil beldesi olan Çıralı, pansiyon olarak kullanılan ağaç evleriyle ünlü. Son yıllarda tatil için Antalya’da en çok tercih edilen yerlerin arasına girdi. Sakin denizi, dağ manzaralı kumsalı, narenciye ve çam ağaçları ile çok huzurlu. Çıralı’nın kuzeyindeki Chimera (Yanartaş) ise mitolojik bir bölge.

Volkanik bir yamacın farklı noktalarında hiç sönmeden yanan ateş öbeklerine, yarım saatlik tırmanışla ulaşılıyor. Gün batımı saatlerinde yanan ateşin etrafında oturmak Çıralı için bir ritüel. Çıralı sahili deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı olarak koruma altında.

19. Olympos

antalya en güzel tatil yerleri

Çıralı’nın kapı komşusu Olimpos, portakal ve mandalina bahçelerinin kıyısında uzanan, doğa severler için bir cennet. Olimpos’taki ağaç evler dünyanın en iyi hosteli ödülüne sahip. Mavi yolculuk teknelerinin önemli duraklarından olan Olimpos’ta Likya Uygarlığına ait kalıntılar da var.

Olimpos Antik Kenti’nin içinden 20 dakikada yürüyerek ulaşılan Olimpos Plajı, beyaz taşlı kumsalı ve cam gibi deniziyle muhteşem bir Akdeniz plajı. Kumsal, caretta caretta deniz kaplumbağalarının da yaşam alanı. Olimpos’a Nasıl Gidilir blog yazım ulaşım hakkında bilgi veriyor.

Olympos Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Olympos Antik Kenti giriş ücreti 30TL. Müze Kart geçerli

20. Adrasan

antalya tatil yerleri adrasan

Adrasan, Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı, Musa Dağı’nın gölgesinde uzayan, Akdeniz’in en güzel kumsallarından birine sahip bir tatil merkezi. Türkiye’nin en bakir alanlarından biri olsa da henüz keşfedilmeye başlanmış Suluada ile birlikte Adrasan’a tatilci akını yaşamaya başladı.

Adrasan’ın Antalya merkeze uzaklığı 95 km, Çıralı ve Olimpos ile komşu. Son yıllarda Adrasan, Antalya’nın yeni gözde tatil beldelerinden birine dönüşüyor hızla. Olimpos’un 8 km güneyinde, Kumluca’ya bağlı bir mahalle olan Adrasan, 2 km uzunluğundaki kumsalı ve üç yanı çam ormanlarıyla kaplı masmavi denizi ile ünlü.

Yeşilin, mavinin ve denizden doğan güneşin keyfini çıkarabileceğiniz sakin bir tatil cenneti. Sakin tatil arayanlar için vazgeçilmez noktalardan biri olan beldede yapılaşma yasak ama konaklamak için bölge halkı tarafından işletilen bungolov, pansiyon ve oteller farklı alternatifler bulunuyor.

Adrasan Koyu‘nun iki yakasında bulunan burunlar ve koylar meraklılarına farklı rota seçeneklerine sahip. Koyun sağ tarafını takip ederseniz 45 dakikalık bir yürüyüşle Gelidonya Feneri‘ne ulaşıyorsunuz. Koyun sol tarafı sağ kısma göre daha uzun ama birbirinden güzel plajları ve güzellikleriyle adeta büyülüyor.

Adrasan Deresi, aynı ismi taşıyan koya dökülüyor. Kışın yağışlar nedeniyle zaman zaman taşan bu derenin iki kıyısı, geniş teraslı otel ve restoranların mekânı. Adrasan koyunun güneyi ince kumlu ve metrelerce açılsanız bile ayaklarınızın yere basacağı kadar sığ bir denize sahip. Taşlı kumsalı ve denizin aniden derinleştiği kuzey kesimine göre, kumluk, taşlık ve daha sığ olan orta kesimi ise daha ılık.

Neredeyse her gün düzenlenen günübirlik tekne turlarıyla Adrasan’ın Suluada, Sazak, Ceneviz Koyu gibi muhteşem doğal güzelliklerini keşfedebiliyorsunuz. Bunun yanında beldede dalış, su kayağı, sörf, ringo, banana vb. gibi su sporlarını da yapabilmek mümkün.

Adrasan’ın yanı başındaki Gelidonya Burnu, Türkiye’nin en eski deniz fenerine sahip. Suluada yine Adrasan’ın en gözde tekne turu rotalarında yer alan bir ada. Ulaşım için Adrasan’a Nasıl Gidilir blog yazıma göz atın.

21. Demre

antalyada görülecek yerler demre
Kekova Salyangoz Koyu

Demre, Likya Uygarlığının 6 büyük şehrinden biri olan Myra Antik Kenti’ne ev sahipliği yapıyor. Noel Baba‘nın yaşadığı yer olarak da biliniyor. Hristiyanların haç rotasında yer alan Demre’de St. Nicholaos Kilisesi ilçenin en önemli tarihi yapısı.

Noel Baba Kilisesi olarak bilinen St. Nicholas Kilisesi, Demre’nin simgesi. Yardımseverliğiyle bilinen bir din adamı olan Aziz Nikolas’nın, ölümünden sonra mezarının yanına inşa edilen kilise günümüzde özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Kekova, Kaş ve Demre arasında bulunan kayalık bir ada. Antik Dolkisthe kentinden kalma batıkların bulunduğu Kekova’ya Üç Ağız’dan kiralanan teknelerle ulaşılabiliyor. Denizin rengi inanılmaz güzel. Turkuazla zümrüt yeşili arasında geniş bir yelpaze sunuyor. Tekne ile gezerken kıyıda suyun içinde kalmış tarihi kalıntılar görmek mümkün.

Kekova kıyıları da enfes manzaralarıyla Demre’nin yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan bölgesi. Demre, Mavi tur gezilerinin önemli rotalarından da biri. Kekova civarında çok sayıda enfes koylar var.

22. Kaş

antalyada görülecek yerler kaş

Antalya’nın en batıdaki ilçesi Kaş, mavi turların gözdesi olan etkileyici bir tatil beldesi. Kaş ile Kalkan arasında yer alan, yeraltı sularının kumlar arasından süzüldüğü serin, turkuaz renkli denizi ile Kaputaş Plajı, Kaş’ın en popüler turistik noktası.

Kaş Antik Tiyatrosu, Antiphellos Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti ve Kaputaş Plajı ile Patara Plajı başlıca görülecek yerleri olmakla birlikte, beyaz duvarlı evleriyle meşhur bir balıkçı köyü olan Kalkan ise Kaş’a yalnızca 25 km uzaklıkta. Yunanistan’ın Meis Adası da Kaş’ın tam karşısında yer alıyor. Schengen vizeniz yoksa Yunan Adaları Kapıda vize uygulaması ile günübirlik ziyaret edebilirsiniz.

Xanthos Antik Kenti, Kaş’a 45 km mesafedeki Kınık’ta yer alan, Lykia bölgesinin en büyük dini ve idari merkezi. Pek çok eserin İngiltere’deki British Museum‘a kaçırıldığı Xanthos’ta Zafer Kemeri, Lykia Akropolü ve Bizans Kilisesi görülmeye değer.

Xanthos Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Xanthos Antik Kenti giriş ücreti 14TL. Müze Kart geçerli.

23. Likya Yolu

antalya likya yolu

Yönetim biçimiyle Batı demokrasilerine ilham veren Likya Uygarlığı Antalya ve Batı Akdeniz coğrafyasında hayat buldu. Antalya havzasının önemli antik yerleşimlerini 509 km’lik güzergahla birleştiren Likya Yolu‘nun büyük bir bölümü Antalya’da.

Dünyanın en güzel yürüyüş yollarından biri olan Likya Yolu, Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan 535 km uzunluğa sahip. Parkur üzerinde, Türkiye’nin en güzel manzarasından birine sahip olan Gelidonya Feneri ile pek çok yürüyüş parkuru yer alıyor.

Farklı uzunlukta parkurlar dan oluşan Likya yolunun tamamını tek seferde yürümek çok zor olduğu için, yürüyüşçüler her yıl kendilerine uygun etapları seçip ona göre bir yürüyüş rotası oluşturuyorlar. Bahar ve sonbahar ayları yürüyüş için en iyi zamanlar. Yaz aylarında yüksek sıcaklar çok zorlayıcı olabilir. Yolda yerli, yabancı, grup halinde ya da tek başına yürüyen çok sayıda insanla karşılaşabilirsiniz.

Önceki blog yazısıErasmus Köprüsü, Rotterdam
Sonraki blog yazısıİzmir Plajları: Denize Girilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

6 YORUM

  1. antalya’da gezılecek yerlere gıtmek ıstıyorsanız mutlaka vasıtanız olacak. toplu tasıma aracları ıle bır yerden bı yere gıtmek cok zor ve zaman alıcı. taksı ıle gıtsenız cok pahalı oluyor. uber yok burada. ozel soforlu arac kıralayabılırsınız gunubırlık. veya dırek arac kıralama hızmetı alarak kıralık arac ıle etraftakı dogal guzellıklerı gezebılırsınız. oncelıklı olarak Duden selalesı, kursunlu selalesı, perge, aspendo gıbı yerler gezılmelıdır. rentacarantalya.net sıtesınden de ucuz arac bulabılırsınız

  2. Perge antik kentine mutlaka gitmelisiniz arkadaşlar. Antalya merkezden kalkan AC03 nolu otobüsler ile Aksu ilçesine gideceksiniz. Normalde 17 km olan mesafe, Antalya şehir merkezinin yoğunluğu nedeniyle yaklaşık olarak 1 saat sürüyor. Aksu ilçesine geldikten sonra Perge tabelasını takip edip 2 km yürüdükten sonra antik kente ulaşacaksınız.

  3. Antalya looks a charming place to visit. The photos and the landscapes are giving me real travel goals to plan a trip soon to this hidden paradise.

  4. Antalya’da gezilecek yerleri kiralık araç ile gezebilirsini şayet aracınız yok ise. Dolmuş taksi otobus ile olmaz. Bunun içinde en ekonomik araç kiralama firmaların oldugu yer Isıklar Eskı Stadyum alanı. Mutlaka oraya gıdıp oradan AKKDER ve ATSO uyesı fırmalardan kıralayınız.

  5. Kaş’a tatil için 2018 haziran ayında gitmiştim 7 günlük villa kiraladım ve huzurlu bir tatil geçirdim bu sene de eylül ayında gideceğim. Ulaşım bir sorun bu yüzden mutlaka araç kiralayın. Antalya havalimanına indim araç fiyatlarına baktım ortalama 200 TL civarındaydı, hemen google amcaya sordum ‘ antalya rent a car ‘ diye çıkan 3 4 yeri aradım ve en uygun Yüce rent a car diye bir firmadan kiralama hizmeti aldım 125 TL den yeni dizel bir araç getirdiler. ve kaş kalkan demre fethiye doyasıya gezdik 7 gunde 1000 km yol yaptık tatilimiz çok iyi geçti. ha bu arada Kaş da araç kiralama yerine girdim sordum kaç para diye günlük 250 TL benzinli araçlar dediler 😉 onceden ucagınızı vıllanızı aracınızı ayarlayın otobus dolmus taksı ıle ugrasmayın derım.

  6. Antalya Kaleiçi son yıllarda çok değişti.Her geçen gün yeni şık mekanlar açılıyor ve daha da cazip hale geliyor.Tam anlamıyla gezmek için bir tam gün ayırmak gerek.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın