malta

Akdeniz sahili boyunca uzanan Antalya, Türkiye‘de yaz turizmi denildiğinde akla gelen ilk yer. Zengin tarihi mirası, enfes doğal güzellikleri, muhteşem manzaraları, uçsuz bucaksız sahilleri ve eşsiz koylarıyla Antalya, tarih, kültür ve doğa tutkunları için tam anlamıyla bir cennet.

Ülkemizde en fazla antik kente sahip olan şehir unvanını taşıyan Antalya, yılın büyük bölümünü güneşli geçiren iklimiyle yabancı turistlerin deniz, kum ve güneşe doydukları bir turizm merkezi.

malta
antalyada gezilecek yerler

Antalya Gezilecek Yerler

Palmiyelerle bezeli caddeleri, yemyeşil parkları, enfes kumsalları, şelaleleri, mağaraları ve antik kentleri ile Akdeniz’e 640 km kıyı şeridi bulunan Antalya şehir merkezi ile olduğu kadar her biri turizm markasına dönüşen ilçeleriyle Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından. Upuzun sahil şeridi, palmiyelerle süslü caddeleri ve yemyeşil parklarıyla Antalya şehir merkezi, pek çok tarihi yapıya ve müzeye ev sahipliği yapıyor.

       

Selge Antik Kenti kalıntılarının bulunduğu bölgede yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkı, merkez ilçe sınırları içerisinde bulunan Kurşunlu Şelalesi Milli Parkı, Likya bölgesinin doğusunda yer alan Olimpos Milli Parkı, Korkuteli’nde Toroslar üzerinde yer alan Termessos Milli Parkı ve Altınbeşik Mağarası Milli Parkı hem spor hem de doğal güzellik bakımından yıl boyunca yerli ve yabancı pek çok ziyaretçi ağırlıyor.

Aşağı Düden Şelalesi, Alara Çayı, Çıralı Yanartaş, Dim Çayı, Düden Şelalesi, Kale İskelesi Üçağız, Kekova Bölgesi ve Kekova Adası ve Alanya Seyir Terası Antalya’nın en popüler şelaleleri arasında. Saklıkent Kanyonu, Sapadere Kanyonu ve Göynük Kanyonu ise kentin en önemli kanyonları.

Mavi Bayrak ödüllü çok sayıda plajı bulunan, kıyılarının uzunluğu 500 km olan Antalya’da Kemer, Tekirova, Kumluca, Finike, Demre ve Kaş kıyılarında doğal plajlar bulunuyor. Ayrıca Beldibi Plajları, Göynük Sahilleri, Olympos ve Kolindonya Burnu’ndan Ksantos’a kadar olan sahiller ile Konyaaltı ve Lara Plajları da yüzmek için oldukça güzel bölgeler.

1. Kaleiçi

antalya gezilecek yerleri

Kaleiçi, etrafı surlarla çevrili, birçok girişi bulunan Antalya’nın tarihi merkezi ve Antalya merkezde gezilecek en güzel yeri. Osmanlı Dönemi eserleri, kalesi ve eski evleriyle Kaleiçi, şehir merkezinin cazibe noktası. Eski Antalya olarak bilinen Kaleiçi, Bergama Krallığı döneminde kurulmuş.

Kaleiçi’ndeki cumbalı, balkonlu, avlulu, bahçeli eski konaklar restore edilerek turizme kazandırıldığından geleneksel mimari dokusunu koruyan nadir yerleşim yerlerinden biri. Canlı müzik yapan mekanları, şık kafe ve restoranlar ile butik pansiyonlar Kaleiçi’nde ziyaretçilerini bekliyor. Çok sayıda nefis butik otel de var burada. Her ziyaretimde kaldığım eski bir konaktan butik otele dönüştürülmüş olan Kauçuk Otel tavsiyem.

Hadrianus Kapısı, Hıdırlık Kulesi, Yivli Minare, Kesik Minare, Antalya Oyuncak Müzesi, Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Enstitüsü ve Tarihi Liman Kaleiçi’nde görülecek yerler. Kaleiçi’ndeki dükkanlardan el yapımı halı ve kilimler, antikalar, deri ürünleri ve seramik işleri alınabilir.

📍Antalya’nın Tarihi Yerleri

2. Atatürk Kültür Parkı

antalya atatürk kültür parkı
antalya atatürk parkı

Antalya Kaleiçi’nden başlayıp Konyaaltı plajına kadar uzayan nefis bir park. Bir yanda falezler ve ötesinde Akdeniz, diğer yanda ağaçlar, oturma yerleri, göletler ve tesisler var. Kaleiçi’nden başlayı 4 km boyunca parkı yürümeye değer. Kıyı kesimi boyunca çok ilginç kayalıklar ve fotoğraf noktaları var. Yürüyüş alanları, bisiklet yolları, denize nazır restoran ve cafeleriyle günün her saatinde güvenle gezebileceğiniz bir park. Boydan boya yürümek yaklaşık 2 saat sürüyor.

Yolun orta kesiminde Antalya Müzesi görmeniz gereken yerlerden biri. Türkiye’ nin en modern Kongre ve Fuar Merkezi olan Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi de bu park alanında yer alıyor.

Konyaaltı Plajı’na vardığınız noktada ise Akdeniz Kent Parkı ve içerisindeki Antalya Akvaryumu belki ilginizi çekebilr. Hemen yanında ise Antalya’nın büyük su ve eğlence parklarından Antalya Aqualand Dolphinland yer alıyor. Günbatımında parkta yürümek çok keyifli.

📍Antalya Tatil Yerleri

3. Antalya Müzesi

antalya gezilecek yerleri müzeler

Antalya Müzesi, Antalya ve çevresinin zengin arkeolojik buluntularının sergilendiği, 1972’de bugünkü binasına taşındıktan sonra Avrupa Konseyi Özel Ödülünü kazanmış bir müze. Ülkemizde ziyaret ettiğim en güzel müzelerden biri. 13 sergi salonu ve bahçe sergisinden oluşan müzede, Antalya bölgesinde yapılan kazılardan elde edilmiş 7 binden fazla eser kronolojik ve konularına göre teşhir ediliyor.

4. Konyaaltı Plajı ve Lara Plajı

antalya gezilecek yerler konyaalti plaji

Yılın ortalama üç yüz günü güneşin yüzünü esirgemediği Antalya, dünyanın en güzel plajlarına ev sahipliği yapıyor. Konyaaltı Plajı, 7 km’lik uzunluğu ile bunlardan biri. Şehrin göbeğindeki konumuyla yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmezi olan Konyaaltı Plajı çevresinde oteller, cafeler, barlar ve gece kulüpleri yer alıyor.

Çevresinde birçok konaklama seçeneği ve kamp alanının bulunduğu Lara Plajı ise merkezin 12 km doğusunda yer alıyor. Geniş, ince kumlu ve denizi daha sıcak ve daha popüler bir plaj. Bölgede çok sayıda pansiyon ve otel gibi konaklama tesisleri var.

5. Termessos Antik Kenti

antalya en güzel yerleri

Termessos Antik Kenti, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerinden biri. 4,000 kişilik antik tiyatrosuyla tanınan ve milli parklar kapsamında koruma altında bulunan kent, ormanların çevrelediği tapınakları, agorası ve etkileyici tiyatrosuyla Antalya’nın gezilmesi gereken yerleri arasında.

6. Karain Mağarası

antalya gezisi mağaralar

Karain Mağarası, Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından biri. Antalya’nın 27 kilometre kuzeybatısındaki Karain Mağarası’nda bulunan kalıntılar Paleolitik, Mezolitik, Neolitik ve bronz çağlarına ait izler barındırıyor. Güllük Dağı’nın yamacında yer alan mağara, üç galeriden oluşuyor.

7. Düden Şelalesi

antalya gezisi şelaleler

Düden Şelalesi, Antalya’nın en ünlü doğal güzelliklerinden biri. Kimi zaman gürül gürül çağlayıp kimi zaman ipeksi bir beyazlıkta akarak doğanın en güzel hallerine bürünen Düden Şelalesi, huzurlu bir sığınak arayanlar için fırsat. Şelalenin gizlendiği çam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alan ise ferah bir gezi parkı.

Antalya şehir merkezinin 12 kilometre kuzeyinde bulunan şelale, adını akarsu tabanındaki su yutan deliklere verilen düdenden almış. Aşağı Düden Şelalesi, Lara yakınlarında falezlerden denize dökülürken, Yukarı Düden Şelalesi’nin bulunduğu alan piknik ve mesire yeri olarak popüler bir adres.

8. Perge Antik Kenti

antalya gezisi perge

Bir zamanlar Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmış Perge’ye görkemli Hellenistik giriş kapısından giriliyor. Kentin antik çağdaki heybetini yansıtan yapılar arasında dikdörtgen planlı agora, yüksek kuleler, anıtsal çeşmeler, hamamlar ve sütunlu caddeler yer alıyor.

Perge Antik Kenti’nin 15,000 seyirci kapasiteli Helen-Roma mimarisindeki antik tiyatrosu, çok iyi korunmuş Stadion, Agora ve ortasında bir su kanalı olan Sütunlu Caddesi görülmeye değer. Tiyatronun yan tarafında, 12 bin kişilik eski çağlardan günümüze en iyi korunmuş stadyumlardan biri bulunuyor.

Kilikya-Pisidia ticaret yolunun üzerinde yer aldığından önemli bir yerleşim olan Perge Antik Kenti, Hristiyanlığın yayılmasında en önemli rolü oynayan aziz St. Paul, iki defa burayı ziyaret ettiği için Hıristiyanlık için oldukça önemli bir dini merkez. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenen Perge, heykelleri ile de tanınıyor. Bulunan eserler, bugün Antalya Müzesi’nde sergileniyor.

9. Kurşunlu Şelalesi

antalyada gezilecek en güzel yerler
antalyada gezilecek yerler kurşunlu

Kurşunlu Şelalesi, 18 m yükseklikten dökülen ve küçük şelaleciklerle birbirine bağlı 7 küçük göletten oluşuyor. Yaklaşık iki kilometrelik bir kanyon içinde kalan şelale ve 1986 yılında hizmete açıldı. Günümüzde milli park olan bölgede şahane seyir terasları ve yürüyüş yolları var.

9. Aspendos Antik Kenti

antalya görülecek yerler aspendos

Aspendos Antik Kenti, Serik ilçesinin Belkıs Köyünde yer alıyor. MS 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş, Anadolu’nun en iyi korunmuş devasa antik tiyatrosu neredeyse 2 bin yıldır sapasağlam ayakta. 1994 yılından beri her yaz bir opera ve bale festivaline ev sahipliği yapıyor.

Tiyatronun yaslandığı tepenin üzerinde daha başka yapılar da var. Derin bir vadiyle ikiye ayrılan tepede agora, bazilika, meclis binası ve anıtsal çeşme Aspendos’da görülecek yerler arasında.

10. Side

antalya gezilecek yerler side

Antalya’nın Manavgat ilçesinin sahil bölümünde yer alan Side, lüks otelleri, hareketli çarşısı, tarihi kalıntıları ve kumsalları ile Antalya’nın doğu kıyılarının en popüler tatil merkezlerinden. Side Antik Tiyatrosu ve Apollon Tapınağı, Side’de mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılar.

Özellikle Sorgun Plajı, Titreyengöl Plajları ve Kumköy Plajı’nda kendinizi Akdeniz’in kollarına bırakabilirsiniz.

11. Manavgat Şelalesi

antalya gezilecek yerler manavgat

Manavgat Şelalesi, Manavgat Nehri’nin 4-5 m’lik falezlerden aşağı düşmesiyle oluşan bir doğa harikası. Manavgat ilçesinde bulunan şelale, çok yüksekten düşmediği halde yüksek debisi sayesinde enfes bir manzara oluşturuyor. Şelalenin kıyısında restoran, kır kahvesi ve piknik alanlarının bulunduğu yemyeşil bir yarımada bulunuyor.

Köprülü Kanyon Milli Parkı, Seleukeia Antik Kenti, Oymapınar Gölü, Aslanlı Mağara ve Boğaz Plajı ise Manavgat’ta görülmesi gereken noktalar.

12. Köprülü Kanyon

antalyanin en güzel yerleri

Isparta’dan başlayan ve Antalya’da denize dökülen Köprüçay Vadisinde yer alan Köprülü Kanyon, rafting tutkunlarının gözdesi. Birbirinden güzel dar vadilerin eşlik ettiği kanyonun mutlaka görülmesi gereken yerleri Köprülü Kanyon Antik Köprüsü ve Köprülü Kanyon Milli Parkı. Kanyon şehir merkezine 85 km uzaklıkta.

13. Alanya

antalya tatil rotaları

Alanya, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en önemli turistik noktalarından biri. Muhteşem coğrafyası ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Alanya’da görülmesi gereken yerler Kleopatra Plajı, Kızıl Kule, Alanya Kalesi, Damlataş Plajı ve Mağarası, Fosforlu Mağara, Dim Çayı ve Mağarası, Sapadere Kanyonu, Alanya Müzesi ve Alanya Limanı görülmesi gereken yerler arasında. En az 2-3 günlük bir zaman ayırmak gerekiyor.

14. Saklıkent Kayak Merkezi

antalya kayak merkezi

Türkiye’nin denize en yakın kayak merkezi Saklıkent Kayak Merkezi, Beydağları üzerinde, 2,000 rakımlı, bir günde iki mevsimin birden yaşanabildiği ender yerlerden. Mart sonunda Antalya’ya giderseniz Saklıkent kayak Merkezinde kayak yapıp, aynı gün içerisinde aşağıya inip denize girmek içten bile değil. Kayak merkezinin Antalya’ya uzaklığı 50 km.

15. Beydağları Olimpos Sahil Milli Parkı

antalya beydağları

Antalya’dan yüzünüzü batıya çevirdiğinizde tüm ihtişamı ile şehre ve Akdeniz mavisine hakim konumu ile Beydağları’nı görürsünüz. Beydağları, Teke Yarımadası’nda V şeklinde iki koldan oluşuyor. Yamaçları sedir ağacı ve çamlarla örtülü Beydağları, 1972’de milli park ilan edildi.

16. Kemer

Kemer, uzun tatil sezonu, her yaşa, her türlü tatil ve eğlence anlayışına hitap eden ortamı ile yaz tatillerinin vazgeçilmez adreslerinden biri. Deniz, orman ve dağların bir noktada birleştiği müthiş güzelliklere sahip.

Kemer, marinası, Beldibi’nden başlayıp Tekirova’ya kadar uzanan doğal plajları, Phaselis Antik Kenti, Idyros Antik Kenti, Beydağları Milli Parkı, Göynük Kanyonu, Üçoluk Yaylası, Beldibi ve Sırtlanini Mağaraları, dünyaca ünlü Paris Batığı ile Antalya’ya sadece 40 km uzaklıkta bulunuyor.

17. Çıralı

antalyada görülecek yerler

Küçük bir sahil beldesi olan Çıralı, pansiyon olarak kullanılan ağaç evleriyle ünlü. Çıralı’nın kuzeyindeki Chimera (Yanartaş) ise mitolojik bir bölge. Volkanik bir yamacın farklı noktalarında hiç sönmeden yanan ateş öbeklerine, yarım saatlik tırmanışla ulaşılıyor. Çıralı sahili deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı olarak koruma altında.

18. Olympos

antalya en güzel tatil yerleri

Çıralı’nın kapı komşusu Olimpos, portakal ve mandalina bahçelerinin kıyısında uzanan, doğa severler için bir cennet. Olimpos’taki ağaç evler dünyanın en iyi hosteli ödülüne sahip. Mavi yolculuk teknelerinin önemli duraklarından olan Olimpos’ta Likya Uygarlığı’na ait kalıntılar da var.

Olimpos Antik Kenti’nin içinden 20 dakikada yürüyerek ulaşılan Olimpos Plajı, beyaz taşlı kumsalı ve cam gibi deniziyle muhteşem bir Akdeniz plajı. Kumsal, caretta caretta deniz kaplumbağalarının da yaşam alanı.

📍Olimpos’a Nasıl Gidilir

19. Adrasan

antalya tatil yerleri adrasan

Olimpos’un 8 km güneyinde, Kumluca’ya bağlı bir mahalle olan Adrasan, 2 km uzunluğundaki kumsalı ve üç yanı çam ormanlarıyla kaplı masmavi denizi ile ünlü. Adrasan’ın yanı başındaki Gelidonya Burnu, Türkiye’nin en eski deniz fenerine ev sahipliği yapıyor.

📍Adrasan’a Nasıl Gidilir

20. Demre

antalyada görülecek yerler demre
Kekova Salyangoz Koyu

Likya uygarlığının 6 büyük şehrinden biri olan Demre, Noel Baba’nın yaşadığı yer olarak da biliniyor. Hristiyanların haç rotasında yer alan Demre’de St. Nicholaus Kilisesi ilçenin en önemli tarihi yapısı.

Kekova kıyıları da enfes manzaralarıyla Demre’nin yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan bölgesi. Demre, Mavi tur gezilerinin önemli rotalarından da biri. Kekova civarında çok sayıda enfes koylara sahip.

21. Kaş

antalyada görülecek yerler kaş

Antalya’nın en batıdaki ilçesi Kaş, mavi turların gözdesi olan etkileyici bir tatil beldesi. Kaş ile Kalkan arasında yer alan, yeraltı sularının kumlar arasından süzüldüğü serin, turkuaz renkli denizi ile Kaputaş Plajı, Kaş’ın en popüler turistik noktası.

Kaş Antik Tiyatrosu, Antiphellos Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti ve Kaputaş Plajı ile Patara Plajı başlıca görülecek yerleri olmakla birlikte, beyaz duvarlı evleriyle meşhur bir balıkçı köyü olan Kalkan ise Kaş’a yalnızca 25 km uzaklıkta. Yunanistan’ın Meis Adası da Kaş’ın tam karşısında yer alıyor. Schengen vizeniz yoksa Yunan Adaları Kapıda vize uygulaması ile günübirlik ziyaret edebilirsiniz.

Xanthos Antik Kenti, Kaş’a 45 km mesafedeki Kınık’ta yer alan, Lykia bölgesinin en büyük dini ve idari merkezi. Pek çok eserin İngiltere’deki British Museum’a kaçırıldığı Xanthos’ta Zafer Kemeri, Lykia Akropolü ve Bizans Kilisesi görülmeye değer.

📍Kaş’a Nasıl Gidilir

22. Likya Yolu

antalya likya yolu

Yönetim biçimiyle Batı demokrasilerine ilham veren Likya Uygarlığı Antalya ve Batı Akdeniz coğrafyasında hayat buldu. Antalya havzasının önemli antik yerleşimlerini 509 km’lik güzergahla birleştiren Likya Yolu‘nun büyük bir bölümü Antalya’da.

Dünyanın en güzel yürüyüş yollarından biri olan Likya Yolu, Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan 535 km uzunluğa sahip. Parkur üzerinde, Türkiye’nin en güzel manzarasından birine sahip olan Gelidonya Feneri ile pek çok yürüyüş parkuru yer alıyor.

5 YORUM

  1. Perge antik kentine mutlaka gitmelisiniz arkadaşlar. Antalya merkezden kalkan AC03 nolu otobüsler ile Aksu ilçesine gideceksiniz. Normalde 17 km olan mesafe, Antalya şehir merkezinin yoğunluğu nedeniyle yaklaşık olarak 1 saat sürüyor. Aksu ilçesine geldikten sonra Perge tabelasını takip edip 2 km yürüdükten sonra antik kente ulaşacaksınız.

  2. Antalya looks a charming place to visit. The photos and the landscapes are giving me real travel goals to plan a trip soon to this hidden paradise.

  3. Antalya’da gezilecek yerleri kiralık araç ile gezebilirsini şayet aracınız yok ise. Dolmuş taksi otobus ile olmaz. Bunun içinde en ekonomik araç kiralama firmaların oldugu yer Isıklar Eskı Stadyum alanı. Mutlaka oraya gıdıp oradan AKKDER ve ATSO uyesı fırmalardan kıralayınız.

  4. Kaş’a tatil için 2018 haziran ayında gitmiştim 7 günlük villa kiraladım ve huzurlu bir tatil geçirdim bu sene de eylül ayında gideceğim. Ulaşım bir sorun bu yüzden mutlaka araç kiralayın. Antalya havalimanına indim araç fiyatlarına baktım ortalama 200 TL civarındaydı, hemen google amcaya sordum ‘ antalya rent a car ‘ diye çıkan 3 4 yeri aradım ve en uygun Yüce rent a car diye bir firmadan kiralama hizmeti aldım 125 TL den yeni dizel bir araç getirdiler. ve kaş kalkan demre fethiye doyasıya gezdik 7 gunde 1000 km yol yaptık tatilimiz çok iyi geçti. ha bu arada Kaş da araç kiralama yerine girdim sordum kaç para diye günlük 250 TL benzinli araçlar dediler 😉 onceden ucagınızı vıllanızı aracınızı ayarlayın otobus dolmus taksı ıle ugrasmayın derım.

  5. Antalya Kaleiçi son yıllarda çok değişti.Her geçen gün yeni şık mekanlar açılıyor ve daha da cazip hale geliyor.Tam anlamıyla gezmek için bir tam gün ayırmak gerek.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın