Güneydoğu Asya‘da Malay Yarımadasının güney ucunda, Ekvator’un 137 km kuzeyinde yer alan Singapur, küçük bir şehir devleti olmasına rağmen gerek yarattığı iş hacmi ve gerekse çektiği turist sayısı ile insanı şaşırtıyor. Yüksek refah seviyesi, gelişmiş eğitim sistemi ve çok sayıda uluslararası kurum ve kuruluşa ev sahipliği yapan Singapur, bu özelliğiyle dünyanın dört bir yanından insanın yaşadığı bir ülke. Güney Doğu Asya’nın önde gelen iş, eğlence ve tatil merkezlerinden birisi.

Asya’nın en çok yabancı turist ağırlayan destinasyonlarından biri olan Singapur, kültürlerin buluşma noktası olarak da adlandırılıyor. Muhteşem sokak lezzetlerinden lüks restoranlara, yemyeşil şehir parklarından muazzam gökdelenlere kadar birçok farklılığı bri arada sunan ülke, aynı zamanda Asya ve Okyanusya arasında önemli bir aktarma noktası. Defalarca yolumun düştüğü bu ülkeye her gittiğimde yepyeni yerlerini keşfediyorum.

Singapur Gezilecek Yerler

Singapur, Güneydoğu Asya’da yer alan Malezya Yarımadası’nın en güneydeki ucunda bir ada şehri. Şimdiye kadar en az 5 defa ziyaret ettiğim ülke, aynı zamanda dünyanın en düzenli gelişmiş ve zengin merkezlerinden biri. Ülkenin (Belki de şehrin desem daha doğru) her köşesinde yüksek yaşam kalitesi kendini gösteriyor.

Asya ülkelerinin karakteristik özelliklerini yoğun olarak taşımasa da, nefis doğası, çok çeşitli ve ilginç tema parkları ve alanları, sunduğu eğlence seçenekleriyle keyifli bir Asya ülkesi. Din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin halkların birbirine saygı göstererek barış içinde yaşadığı ülke Singapur tam bir kurallar ülkesi.

Şehrin her sokağında temizlik ve düzen konusunda Singapurluların hassasiyetine şahit olabiliyorsunuz. Sir Thomas Stamford Raffles’ın, 1819’da ticaret için geliştirmeye geldiği adada kurduğu Singapur, küçücük olmasına rağmen sürekli gelişerek adını duyurmayı başarmış yerlerden. Ülke bugün dünyanın en zengin ve en çok turist çeken ülkeleri arasında yer alıyor.

Neden olmasın ki! Nefis doğası, çok ilginç ve farklı tema parkları, harika toplu taşıma sistemi, dünyanın hemen her lezzetini bulacağınız zengin mutfağı, farklı kültürlerin bir arada görüleceği mahalleleriyle gidilesi görülesi bir ülke.

Singapur Metro Rehberi

Singapor Metrosu

Geleneksel ile moderni bir arada nefis bir şekilde harmanlamış Singapur, hayranlık uyandırıcı derecede düzenli ve gezilmesi kolay bir ülke. Şehrin her yerine metro sistemi ile gezilecek yerlere ulaşmak kolay. Metro dışında şehir içi otobüslerle de ulaşmak mümkün.

Şehirde nadiren taksi kullandım ve yine taksiyle ulaşım fiyatları da makul. Yürüyerek gezmek en iyisi. Nadir de olsa kullandığım şehir içi otobüslerden de faydalanabilirsiniz. Tek bir bilet ile aktarmalı olarak her yöne gidilebiliyor ne de olsa. MRT sabah saat altıdan gece yarısına kadar aralıksız çalışıyor.

Singapur metro sistemi (MRT); hızlı, uygun fiyatlı ve Singapur’un her bir köşesine ulaşım sağlayan bir ağ. Toplamda beş hat üzerinde bulunan 100 durak, Changi Havalimanı‘ndan, Singapur’un doğusuna, İş Kuleleri Bölgesi’nden Orchard Caddesi’ne, Little India Bölgesi’nden Chinatown’a, Marina Bay’den Bugis ve Kampong Glam’e bağlantı sağlıyor.

Singapur metrosunda geçerli tek seferlik biletler yaklaşık olarak 1-2 Singapur Doları. En ekonomik seçenek, EZ-Link Kart satın almak. EZ-Link Kart, 12 Singapur karşılığında satın alınabiliyor, 5 Singapur Doları ise Singapur’dan geri dönerken kart iade edilince geri alınabiliyor. Kart ile metroya binmenin ücreti, gidilecek yerin mesafesine bağlı olarak 60 cent ile 1,50 Singapur Doları arasında değişiyor. Karta dilenildiği miktarda dolum yapılabiliyor.

Singapur Gezilecek Yerler

Singapur, artık sadece bir aktarma noktası değil, aynı zamanda uluslararası bir turist destinasyonu olarak da dünyanın odağında. Bugün bu küçücük ülke Asya’nın en çok turist ziyareti alan ülkesi olarak zirvede. Keşfetmeyi sevenlere bu ülke için en az 3 gün ayırmasını öneriyorum.

Turistleri gezdiren hop on & hop off turist otobüsleriyle de Singapur gezilebilir. Bu otobüsler Orchard Road, Bugis Junction, Suntec City, Boat Quay, Chinatown, Little India ve Singapure Botanic Garden arasında saat 9.00 – 18.00 saatleri arasında ulaşım sunuyor.

Singapur vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Ülkeye girişte sınır geçişlerinde veya havalimanında 90 günlük turist vizesi veriliyor. Son zamanlarda güvenlik sorunları nedeniyle girişte bekletilirseniz şaşırmayın, sakin olun. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 6 ay olmasına dikkat edin.

1. Marina Bay

Singapur Marina Bay

Marina Bay, Singapur’un doldurma yaparak kazandığı alanların en büyük örneklerinden biri. Kozmopolit şehir Singapur’un hızlı gelişimi, tüm Marina Bay bölgesinin hızla yükselmesine ve adını duyurmasına yardımcı olmuş. Şehrin en gösterişli ve şaşaalı yüzünü görmek için doğru adres. Marina Bay Sands Oteli, bölgenin yıldızı ve odak noktası.

Singapur ile özdeşleşen dünyanın en pahalı oteli Marina Bay Sands ve şahane terası Marina Bay Sands SkyPark buranın en çok göze çarpan yerleri.5.5 milyar Singapur Doları değerindeki yapı, çevrede görülecek birçok yeri etrafına toplamış durumda.

Bilim Müzesi, casinolar, çeşitli alışveriş, yeme-içme ve eğlence mekanları, Marina Bay Sands Oteli’nin çevresinde yer alıyor. Singapur resimlerinde görülen ışık gösterilerini yerinde izlemek için akşamları 20.00’de mutlaka Marina Bay’de olmak ve olağanüstü gösteriyi kaçırmamak gerekiyor.

Azerbaycan

Singapur’un en iyi manzaralarından birine sahip olan Sands SkyPark, üç kuleli olan dünyaca ünlü Marina Bay Sands Hotel’in tepesine kurulmuş mimari bir şaheser. Yaklaşık 1-2 hektarlık alana kurulan ve dünyanın en ünlü havuzlarından birine ev sahipliği yapan SkyPark, Eyfel Kulesi’nden daha yüksekte ve yaklaşık 4 buçuk A380 jumbo jetinin park edilebileceği kadar geniş bir alana sahip. Bu, dünyadaki en büyük kamusal çatı alanı olma özelliğini de beraberinde getiriyor. Buradan Singapur’un nasıl bir yer olduğunu görmek mümkün.

Singapur’un simgesi Merlion Heykeli, bir heykelden çok daha fazlası. Singapur’un efsanevi sembolü olan Merlion, Singapur’un en güzel manzaralarının görülebileceği nehir kıyısında yer alıyor ve bu sayede en çok fotoğrafı çekilen noktalardan. 70 ton ağırlığındaki heykel odak noktası olmasına rağmen, çevresindeki Marina Bay Sands manzaları teraslı alan da oldukça keyifli.

Tarihi One Fullerton Oteli, Esplanade Tiyatrosu, dünyanın benzersiz botanik parklarından Gardens Bay the Bay, masal sahnelerini anımsatan SuperTrees, dünyanın en yüksek dönme dolabı Singapore Flyer ve ArtScience Museum gibi diğer bir çok gezilesi görülesi yerler var. Gündüzün sakin olan bu bölge gece ışıl ışıl. Hem gündüzünü hem gecesini görün.

Marina Bay demek Singapur demek. Buraya hem gündüzün hem de geceleyin gelin. İki farklı karakteri de yaşayın. Singapur’un doldurma yaparak kazandığı alanların en büyük örneklerinden biri. Dünyanın en yüksekteki klüplerinden olan 1-Altitude de nefis bir Marina Bay manzarasına sahip.

Malta

Yakınındaki Metro Durakları: Raffles Place MRT, Downtown MRT, Bayfront MRT, Esplanade MRT and Promenade MRT. Marina Bay’e ulaşmak için birçok farklı durak seçeneğinden faydalanılabiliyor. Marina Bay’de gidilmek istenen bölgeye göre yakın metro durakları değişiyor.

Marina Bay Sands ve Gardens By The Bay’e en yakın metro durağı Circle Hattı’nda yer alan Bayfront Metro Durağı, Singapur Flayer’e en yakın metro durağına en yakın metro durakları Promenade Metro Durağı, Singapur Nehri ve çevresinde görülecek yerlere en yakın metro durağı ise Raffles Place Metro Durağı.

2. Gardens by the Bay

2012’de Dünya Mimari Festivali’nde yılın yapısı seçilen Gardens by the Bay, devasa, renkli ve fütüristik bir park. Ünlü Supertree’ler (Süper Ağaçlar) muazzam yeşillikte ve renklerdeki bahçeleri yukarıdan izleme fırsatı sunuyor. Devasa deniz kabuğu şeklindeki seraların içerisinde yüzlerce çeşit bitki ve çiçek keşfedilmeyi bekliyor.

3. Civic District

Gezilecek Yerler Singapur
Raffles Hotel, Singapur

Civic District, şehrin önemli hükümet binaları, parkları, müzeleri ve anıtlarının bulunduğu bir yer. Burada, birbirinden güzel alışveriş yerleri, farklı dünya mutfaklarının lezzetlerini sunan restoranları ile zamanı olanların uğraması gereken bir yer.

Ancak aylarca sonrasına yer bulunabilen dünyanın en ünlü otellerinden tarihi Raffles Hotel, The National Museum Singapore, St Andrews Cathedral, Fort Canning Park, Asian Civilisations Museum ve Singapore Art Museum görülecek yerler arasında.

Singapur Nehri boyunca yürüyüş yapılarak, şehirde koloni zamanlarından kalma izler sürülebiliyor. Singapur’un en eski binası, 1820’lerde inşa edilen Parlamento Binası da bu rotada yer alıyor. Parlamento Binası’nı turlar eşliğinde gezmek de mümkün.

Singapur’un tarihi merkezinde birbirinden özel müzeler, sanat galerileri, yemyeşil Fort Canning Parkı ve Singapur’un simgesi olan Raffles Oteli bulunuyor. İngiliz koloni dönemi mimari tarzına sahip Raffles Otel, birbirine şık bahçelere ve mekanlara sahip.

Çok şık döşenmiş oteli ziyaret edin ve ünlü Long Bar’da, Singapore Sling adını taşıyan ülkenin ulusal kokteyli tadın. Yediğiniz kabuklu çerezleri yere atmaktan çekinmeyin. Singapur Nehrinin güney ağzında yer alan Raffles Otel’da kalmak istiyorsanız eğer en az 6 ay öncesinden rezervasyon yapmanız gerekiyor.

Yakınındaki Metro Durakları: City Hall MRT and Esplanade MRT. Bölgeye ulaşım, Kuzey-Güney Hattı (kırmızı hat) ve Doğu-Batı hattı (yeşil hat) üzerindeki City Hall Durağı aracılığıyla sağlanıyor.

4. Clarke Quay & Riverside

Singapur Gezilecek Yerler

Singapur’un en sevdiğim yerlerinden olan Clarke Quay ve çevresindeki Riverside, şehrin gece hayatının kalbinin attığı yerlerden. Cezbedici ışıklı gece hayatının yanı sıra burası, gelenlere günün her saati nehir kenarında mükemmel bir yemek fırsatı sunuyor.

Genel olarak Çinlilerin eski evleri, dükkanları ve finans yerlerinden oluşan alandaki kullanılmayan yerler günümüzde restoran, bar ve gece kulüplerine dönüştürülmüş. Günün yorgunluğunu nefis mekanlarında atmak için birebir. Tavsiyem yine gün batımı ve sonrasında ziyaret edilmesi.

Singapur Nehrinin çevresindeki Clarke Quay Bölgesi çok hareketli. Clarke Quay’de bar ve restoranlar, butik mağazalar, eğlence mekanları bulunuyor. Singapur’u ziyaret edenlerin gözdelerinden olan bölge, nehir kenarından Singapur’u izleme fırsatı sunuyor.

Singapur Nehri boyunca, bir zamanlar limana demir atan gemilerden ürün taşımaya yarayan pazarcı botlarının içerisinden Singapur’un hem tarihi bölgeleri hem de tam zıttı olan modern gökdelenleri görülebiliyor. Botların çıkış noktaları Boat Quay ve Raffles Landing. Kameraları hazırlayın ama manzaraya sadece vizörün arkasından da bakmayın. Marina Bay’a kadar uzayan nefis bir rota.

Yakınındaki Metro Durakları: Clarke Quay MRT. Singapur’un eğlence mekanlarının kalbi olan Clarke Quay’e ulaşmak oldukça basit; Clarke Quay Alışveriş Merkezi içerisindeki Clarke Quay metro durağı, en iyi barların, restoranların ve kulüplerin olduğu bölgeye yürüme mesafesinde.

5. Chinatown

Chinatown Singapur

Chinatown (Çin Bölgesi) Singapur’un ikonlaşmış bölgeleri arasında sayılıyor. Bir çok kişi Singapur’un yapaylığından şikayet ediyor. Singapur’un renkli ve zengin kültürel yüzünü gösteren Chinatown’ı gezmelerini tavsiye ediyorum böyle düşünenlere. Güzel korunmuş mirası, uygun fiyatlı mağazaları, hediyelik eşya için en iyi seçenekleri sunan sokak tezgahları, işportacıları, yeme içme mekanlarıyla kendine hayran bırakan bir yer. Çin mutfağının lezzetleri denenebiliyor.

Kolonyal mimariyi andıran binaları, egzotik hava kokan güzel sokaklarında kaybolunası bir yer burası. Chinese Heritage Centre, Singapur’un en eski Hint tapınağı sayılan Sri Mariamma, Buddha Tooth Relic ve Singapur’un en eski tapınağı Thian Hock Keng Tapınakları görülmeye değer.

Buddha Tooth Relic Tapınağının hemen bitişiğinde yer alan Chinatown Visitor’s Center‘a uğrayın, ücretsiz haritalardan alın. Hergün saat öğleden sonra 2’de, Chinatown Heritage Center’da başlayan ücretsiz yürüyüş turlarına katılın.

Pagoda Caddesi’ndeki Chinatown Mirası Merkezi (Chinatown Heritage Centre), bölgenin tarihi hakkında bilgi veriyor. Merkezde, Çinli göçmenlere, onların zorlu yaşam şartlarına ve Singapur’un kuruluşundaki katkılarına dair detaylı bilgiler sunuluyor. Güneydoğu Asya’nın Viktorya dönemlerinden kalma en büyük filigran dökme demir yapısı Lau Pa Sat, tam bir lezzet durağı.

Club Caddesi ve Ann Siang Hill Tepesi, dar ve tarihi sokaklarda birçok restoran ve bar var. Singapur’daki her türde lezzetin denenebileceği popüler bir yeme içme pazarı. Maxwell Sokak Marketi yeme içme için uğramanız gereken yer.

Yakınındaki Metro Durakları: Chinatown MRT, Teylok Ayer MRT, Outram Park MRT, Tanjong Pagar MRT and Raffles Place MRT. Singapur’un capcanlı ve tarihi bölgesi olan Chinatown’un (Çin Bölgesi) kendine ait bir metro durağı bulunuyor. Metro durağından hem Kuzeydoğu hattı (mor hat) hem de Şehir Merkezi hattı (mavi hat) geçiyor.

6. Bugis ve Kampong Glam

Singapurun Gezilecek Yerler

Bugis ve Kampong Glam, Arap ve Müslüman toplumların izlerinin hakim olduğu, Singapur’da pazar ve çarşıların en rahat keşfedilebileceği yerlerden. Kampong Glam, Kampong Glam’ın kalbi Sultan Camii, çok sayıda Türk restorantı ve nefis kafelerin yer aldığı Arab Street; kafeleri ve renkli görüntüsüyle ilgi çekici sokak Haji Lane; Hindu tapınağı Kwan Im Thong Hood Cho ve Malay Heritage Centre görmeniz gereken yerlerden bazıları.

Singapur çarşı ve bit pazarlarının yoğunlukta olduğu bölge, uygun fiyatlı kıyafetler ve eşyaların satıldığı dükkanlar, elektronik ve envai çeşit teknolojik ürünler sunan dev çok katlı binalarıyla tüm gün hareketli. Özellikle Kampong Glam yöresel lezzetleri ve farklı menüler sunan nefis kafeleriyle mola vermeniz gereken bir yer.

Burada çok sayıda Türk restoranı da var. İlginç bir kafe keşfetmek isteyenler Selfie Cafe’ye uğrayabilir. 5000 kişilik Sultan Cami’yi ziyaret edin.

Yakınındaki Metro Durakları: Bugis MRT. Bugis ve Kampong Glam bölgelerine yakın istasyonlar Bugis metro durağı ve (yeşil Doğu-Batı hattı ile mavi Şehir Merkezi hattının kesişiminde yer alıyor) ve kısa bir mesafe uzaklıktaki Nicoll Highway durağı.

7. Little India

Little India, Singapur’un en renkli ve en heyecan verici bölgelerinden. Sanılanın aksine Hintlilerin ağırlıklı olarak yaşadığı değil, ticaret yaptığı bölge. Hindistan’ın rengarenk kültürünün görülebildiği yerlerden. Asya yemeklerini tatmak, Hint kültürünü gözlemlemek ve Hindu tapınaklarını ziyaret etmek isteyenler için harika bir fırsat olan ve birçok mağaza ve restoranın bulunduğu Little India bölgesi, Singapur’a seyahat edenler arasında oldukça popüler.

Singapur Nehri’nin doğusunda yer alan bölge, Tamilce yazılı işaretleri, rengarenk binaları, Hint mutfağına özgü kokularıyla hemen kendini belli ediyor. Bölge hem 7/24 açık olan Mustafa Centre Alışveriş Merkezi ile alışveriş sevenlerin ve Hint mutfağını deneyimlemek isteyenlerin gözdesi.

Hindistan’a gitmeden, Singapur’da Hint kültürünü, tapınaklarını ve insanlarını görmeyi sağlayan Little India’da 1855’te yapılmış ve Singapur’un en önemli Hindu tapınaklarından biri olan Sri Veeramakaliamman Tapınağı ziyaret edilebiliyor. Ana caddesi Serangoon Road’daki tapınağın rengarenk dış cephesini gözden kaçırmak imkansız. Tapınak, sekiz kollu tanrıça Kali’ye ithaf edilmiş. Tapınağa ücretsiz olarak girilebiliyor ve girerken mutlaka ayakkabıları çıkarmak gerekiyor.

Little India’nın en hoş ve en renkli binalarından biri de, Tan Teng Niah Evi. Küçük Hindistan mahallesinde yer alıyor olmasına rağmen ev, 1900’lerde burada ikamet eden Çinli bir iş adamına aitmiş. Little India’nın Buffalo Caddesi’ndeki Tekka Market, Singapurluların sabah saatlerinde taze et ve deniz ürünleri alışverişine çıktıkları bir Pazar. Little India’nın en popüler noktalarından biri de Mustafa Center. 24 saat boyunca açık olan Mustafa Center, Singapur geneline göre nispeten ucuza elektronik eşya ve birçok diğer ürünün alınabildiği büyük bir alışveriş merkezi.

Yakınındaki Metro Durakları: Little India MRT, Farrer Park MRT. Singapur’da Hint ve Tamillerin bölgesi olaran bilinen Little India’ya (Küçük Hindistan) ulaşmanın en kolay yolu, Little İndia metro durağı ya da Ferrar Park metro durağı. İki durak da Kuzeydoğu hattı (mor hat) üzerinde yer alıyor.

8. Orchard Road

Gezilecek-Yerler-Singapur-Orchard

Orchard Yolu, 2 km’yi geçen uzunluğuyla ülkenin en ünlü caddelerinden biri. En çok ziyaret edilen alışveriş yerlerinden olan yol, ayrıca kafe ve dinlenme alanlarıyla ilgi görüyor. Benim gibi alışverişten pek hazzetmiyorsanız pek de ilgisini çekecek bir cadde değil. Asya’da görebileceğiniz en modern cadde burası. Markalı pahalı dükkanlardan alışveriş yapmayı severim diyorsanız burası tam size göre.

Manhattan’ın 5. Caddesi’ni ya da Paris’in Champ Elysees’ini anımsatıyor. Adını 17. yüzyılda bu bölgede yer alan orkidelerden alan cadde, Singapur’un dünyaca ünlü en önemli alışveriş yeri. Seyahat ederken benim için alışveriş önceliklidir diyorsanız eğer; Temmuz ayında başlayıp üç hafta kadar süren “Büyük Singapur İndirimli Satışları” dönemini kaçırmayın.

Yakınındaki Metro Durakları: Orchard MRT, Somerset MRT, Dhoby Ghaut MRT. Orchard Caddesi’ne yakın olan üç ana durak bulunuyor. Orchard metro istasyonu caddenin en kuzey noktasında, Somerset metro durağı caddenin orta bölgesinde, Dhoby Ghaut metro durağı ise Orchard Caddesi’nin diğer ucunda yer alıyor.

9. Singapur Hayvanat Bahçesi ve Night Safari

Singapur Hayvanat Bahçesi, 300’ün üzerinde türden 2 bin 800’den fazla hayvana ev sahipliği yapıyor. Singapur’daki en popüler aktivitelerden biri olan Gece Safarisi’nde, vahşi hayvanları gece nöbetinde gözlemlemeye imkan tanıyor. 40 hektarlık orman arazide 120 farklı hayvan türü var.

Şanslıysanız kaplan, aslan, leopar, fil, timsahları görebilirsiniz. 45 dakika süren bu maceranın meraklıları çok olduğundan erken gitmeniz şart. Hayvanat bahçesi, şehir merkezinden otobüsle sadece bir saat uzaklıkta yer alıyor.

10. Jurong Kuş Parkı

Güneydoğu Asya’nın en çok kuş çeşidine ev sahipliği yapan Jurong Kuş Parkı, Jurong Tepesi’nde yer alıyor. Dünyanın en büyük kuş kafesi bu kuş parkında görülebilir. Kuş parkında, kuşçuluğa dair animasyonlar da seyredilebiliyor. Park özellikle aile ziyaretleri için çok uygun.

11. Ulusal Orkide Bahçesi

Singapur Botanik Bahçesi içerisinde yer alan Ulusal Orkide Bahçesi, yeryüzünün en büyük orkide koleksiyonunun yer aldığı bahçe. 52 hektar büyüklüğünde alana yayılmış olan botanik bahçede muhteşem bir bitki çeşitliliği mevcut. Cumartesi günleri botanik bahçede ücretsiz turlar düzenleniyor.

12. Sentosa Adası

Singapurda Gezilecek Yerler
Universal Stüdyoları, Sentosa Adası

Sentosa Adası, tamamı insan yapımı olan bir rekreasyon alanı ve eğlence kompleksi. Eğlence düşkünlerinin rotasında ilk sırada olmalı. Singapur’u oluşturan 50 adadan biri olan Sentosa Adası, ülkenin ana yerleşik adasının hemen güneyinde yer alıyor. Asya kıtasının Güney Yarımküre’ye en yakın noktası olan bu ada, ana adaya bir köprü ile bağlı. Faber Tepesi ile Sentosa arasında ulaşım teleferik ile de sağlanıyor. Giriş ücreti biraz pahalı olsa da, ailecek eğlenmek için mükemmel bir seçenek.

Konsantre eğlence seçenekleri sunan ve ‘Singapur’un Bahçesi’ lakaplı Sentosa Adası, tüm aktviteleri ve eğlenceleri ile belki de bir haftanın yetersiz geleceği bir yer. 2010’da açılan Resorts World Sentosa ve Güneydoğu Asya’nın tek Universal Studios tema parkı ile eğlence seçeneklerini sürekli genişletiyor.

Universal Studios, Sontosa’da gidilmesi gereken bir tema parkı. Parkın içerisinde 20’den fazla tematik bölge bulunuyor; Kayıp Dünya, Antik Mısır, New York, Hollywood, Madagaskar bu tematik alanların sadece birkaçı. Dünyanın en büyük hız treni de burada.

Asya’nın en büyük tüp akvaryumu da bu adada. Binlerce sualtı canlısını görebileceğiniz Underwater World ve pembe yunusları görebileceğiniz Dolphin Lagoon, tireyen koltukları ve effektleriyle gerçekliği hissettiren the Sentosa 4D Magix cinema; 450m uzunluğundaki MegaZip Adventure Park ve çocukların seveceği Port of Lost Wonder önereceğim aktiviteler arasında. Singapur’un en popüler eğlence ve tatil adası, ayrıca pek çok hediyelik eşya dükkanına da sahip.

Sentosa adasına teleferikle gidilebildiği gibi otobüsle de geçebilmeniz mümkün. Harbour Front’tan kalkan ücretsiz otobüslerle de Sentosa’ya gidilebilir, ama siz teleferiği tercih edin. Akşamları Musical Fountain da şahane ışık ve ses gösterisi sunuluyor.

Yakınındaki Metro Durakları: Harbourfront MRT. Sentosa Adası’na ulaşmanın en iyi yöntemi, Circle hattı (sarı hat) ile önce Harbourfrount metro durağına gitmek. Bu duraktan çıkışta Vivo City alışveriş merkezine ulaşılıyor. Buradan adaya ulaşmak için Sentosa Express vapurlarına binmek gerekiyor. Bir diğer seçenek de, anakarayı Sentosa Adası’yla bağlayan köprüyü yürüyerek geçmek. Köprü haftaiçi 1 Singapur Doları karşılığında, haftasonları ise ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

En yüksek doğal noktasının 164 metrelik Bukit Timah Tepesi olan bölge, Kuzey Amerika Kıtası’nın sahip olduğundan daha fazla ağaç türüne ev sahipliği yapıyor. Doğa severler için vazgeçilmez alanlardan olan bu yere ek olarak ada, yeşillikler içindeki MacRitchie Rezervuarı, Sungei Buloh ve Bukit Brown mezarlığına da sahip.

Bir zamanlar Malay krallarının kalesi olan Fort Canning Parkı, 2.8 hektarlık alanı kapsıyor. Şehrin sıcaklığından kaçarak hem yemyeşil parkta serinlemek, hem de Singapur’un İngiliz sömürgesi olduğu zamanlardan kalma kaleyi ve 19. yüzyıl Hristiyan mezarlığını ziyaret etmek mümkün.

Changi Müzesi ve Tapınağı (Changi Chapel and Museum), Japon işgali zamanlarını gözler önüne seriyor. Tapınak ise, II. Dünya Savaşı’nda esirlerin inşa ettiği tapınağın bir replikası.

ⓘ Orchard Road’da kalmak isteyenler Grand Park Orchard Hotel‘de kalabilirler. Gayet güzel bir otel. Yine Clarke Quay’in en güzel yerlerinde yer alan Swissotel Merchant Court Otel enfesi bir tercih olabilir. Marina Bay bölgesinde yer alan, bir başka Singapur gezimde kaldığım Marina Mandarin Hotel de uygun bir tercih.

Hostel tercih edecekler için ise en uygun yerlerden birisi Little India’daki 10 günden fazla kaldığım The InnCrowd Hostel. Singapur’a ilk gittiğimde kaldığım Geylang Caddesine yakın Joo Chiat Road’taki Betel Box da tavsiyemdir.

Ekvator’a yalnızca 129 kilometrelik bir mesafede yer alan Singapur ya sıcak ya da çok sıcak. Günlük ortalama hava sıcaklığı 26.6°C; sıcaklık öğleden sonraları 30.7°C’leri buluyor ve günbatımı saatlerinde 23.8°C’e düşüyor. Kuzeydoğu musonunun görüldüğü kasım ve ocak arası aylar nispeten daha serin sayılıyor. Singapur’daki ortalama nem oranı %84.5, en düşük nem oranı ise %65-70 arasına düşüyor.

Singapur, ekvatorun 137 km kuzeyinde yer alan, tropik iklime sahip bir ülke. Yani garanti vereyim her mevsim oldukça sıcak. Bu nedenle yılın herhangi bir zamanı ziyaret edilebilir. Mevsimsel değişimlerin açısından, bazı aylar diğerleri kadar sıcak değil.

Aralık ayından Haziran’a kadar olan dönem yüksek sezon olarak adlandırılıyor. Aralık ortası Çin Yeni Yılına denk geldiğinden en yoğun sezon. Bu tarihte şehir oldukça canlı ve hareketli, ama otellerde yer bulmak zor olabilir.

Kasım-Mart arasındaki dönem, kuzey doğu musonları nedeniyle iklimsel olarak diğer dönemlere göre daha serin. En çok yağış aldığı dönem ise Kasım-Ocak arası. Diğer dönemlerde de yağmur görülse de kısa süreli oluyor.

Günlük ortalama hava sıcaklığı 27°C, gün içi sıcaklık 22 ile 35 °C arasında değişiyor. Ortalama nem ise %84 civarında. Kısaca Singapur dört mevsim ziyaret edilebilecek bir ülke.

Singapur dünyanın en çok çeşit yemeğini bir arada bulabileceğiniz bir yeme içme cenneti. Asya yemeklerinden benim gibi hazzetmeyenler için dahi çok zengin seçenekleri sunuyor. En basit sokak tezgahı atıştırmalıklarından, nadir sunulan özgün ve lüks yemeklere kadar her şey var bu coğrafyada ve Singapurlular yemek yemeye çok önem verir.

Çok çeşitli olan Singapur mutfağında tüm kültürlerden izler bulmak mümkün. Hint, Çin, Malezya ve Tayland yemeklerinin ağırlıkta olduğu bölgede son dönemlerde Türk, İspanyol, Lübnan, İtalyan mutfakları da gelişme gösteriyor. Lüks restoranların yanı sıra sokak satıcılarının da sayısının fazla olduğu yerde, herkese uygun alternatif lezzetler bulmak mümkün.

Genel olarak değişik tatlardaki Hint ve Çin yemeklerinin, alışılmış Avrupa damak tadına yakın pişirildiği restoranlarda neredeyse tüm mutfaklar birbirine geçmiş durumda. Uygun fiyatlı deniz ürünleri ile Singapurluların yemeklerinde sıkça kullandığı zencefil, sarımsak, acı biberle kızartılmış yengeç yerel lezzet olarak öne çıkıyor.

Tüm dünya lezzetlerinin ve yemek kültürün birleşip sunulduğu Singapur’da baharatlar vazgeçilmezlerin başında yer alıyor. Et, balık ve tavuğun daha çok tercih edildiği yemekler, kullanılan baharat ve soslarla benzersiz tatlarda gelenlere sunulmaya devam ediyor.

Bir çok kişi bu ülkeye 1-2 gün vakit ayırıyor, oysa Singapur birkaç günden fazlasını hak eden bir zenginliğe sahip bir yer bence. Singapore Changi Airport, dünyanın en güzel ve keyifli havalimanlarından birisi. Asya’nın en iyi havayolu firmalarından olan Singapore Airlines’in de merkezi olan havalimanı da gezilecek yerler listesine eklenebilir.

Önceki blog yazısıFethiye Nerede 📍 Fethiye’ye Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıDünyanın En Eski Kumulları: Benzersiz Namib Çölü
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

19 YORUM

 1. Iyigunler, yazinizj cok beyendim. Sentosa Adasi’na nasil gildilir? Sabah gidib aksam gec vakit geri donmek oluyor mu?

 2. Singapur’a 2 kez gittim. Mutlaka gidilip görülmesi gereken bir ülke. Sokaklarda sigara içmek ve ciklet çiğnemek de yasak aynı zamanda. Sentoza Ada’sına vakit ayırıp gezmenizi tavsiye ederim. Sentozada akşam su, lazer, müzik ile hazırmış eşsiz bir şov var. Orkide bahçesi, hayvanat bahçesi gece Safari’si de görülmeye değer.

 3. Sinpapur’a bir gezi planlıyorum. Sizce kaç gün ayırmam gerekir. Ben 4 gün olarak düşündüm. Sizce yeterli olur mu?

  • Beyhan 4 günde Singapur’un altını üstüne getirirsin eminim. Sentosa Adası ve Universal Stüdyoları vaktin olutsa 4. Gün için uygun. Benim en sevdiğim yer Gardens Bay the Bay. Aceleye getirmeden yavaş yavaş gwz derim.

 4. 10 Singapur doları ve 10 Malezya ringiti banknotları birbirine çok benziyor. 10 ringit yaklaşık 3 dolar. Özellikle taxilerden inerken para üstü alırken dikkat edin 10 dolar yerine 10 ringitler araya karışmış (!) olabilir…

 5. İstanbul-Kuala Lumpur gidiş dönüş biletim var, fakat bu arada günü birlik Singapur’u da görmek istiyorum. Vize açısından bir problem olur mu acaba? Air Asia’dan sabah biletimi alıp gece dönmek istiyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler. 🙂

 6. Kemal Bey selamlar. Ben önümüzdeki ay Singapur’a gitmeyi planlıyorum. Size sorum şehirde çok sayıda park, hayvanat bahçesi var. Acaba bunlara giriş ücretleri kabaca tabir ile ne kadardır. Şimdiden teşekkür ederim . 🙂

 7. Singapur, eğer merkezi yerlerde yer içerseniz ve kafelere takılırsanız pahalı bir ülke. Avrupa’dan farkı yok. Ama Little India, K.Glam ve civarı daha ucuzudur. Bir çok yerde olan food kortlarda 5 Singapur dolarına karnınızı rahat doyurursunuz. Bugis Junction’da Albert Centre Market’e uğrayın. Food Republic Suntec City de aklınızda bulunsun.

  • Gardens by the Bay yakınında Satay by the Bay ile Esplanade Tiyatrsonun yanındaki Makansutra da benim tavsiye edeceğim uygun fiyatlı yerel lezzetlerin bulunacağı yerler.

 8. Singapur kendisi küçük ama içine daldıkça ne kadar zengin ve büyük olduğunu anlıyorsunuz. Bir iş dolayısı ile 3 ay kaldığım ülkenin her akşam, her haftasonu ilginçliklerini keşfettikçe heyecanlandım. En çok da yeşille bu kadar iç içe olmalarını taktir ettim. Gökdelenlerden sadece 15 dakika uzaklıkta yemyeşil ormanlar var ve güvenli, halkın kullanımına açık.. Ders almalı.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın