Singapur, birden çok kimliği olan bir Güneydoğu Asya ülkesi. Farklı kültürleri, etnik kökenleri, mutfakları aynı potada eriten Singapur’a yapılan bir seyahatte insan birden çok kültüre tanık olarak, farklı farklı ülkelere seyahat etmiş gibi hissettiriyor. Tüm duyu organlarını harekete geçirebilen bir ülke. Hintli, Çinli ve Malaylılardan oluşan çok kültürlü yapısı bunun en temel sebeplerinden birisi.

Tabi Singapur’un en büyük başarısı, bir arada yaşama kültürü ve sahip olduğu tüm zenginlikleri geliştirerek dünyaya tanıtması.

Kampong Glam

Singapur; dünyaya Budist, Müslüman, Hindu, Hıristiyan ve farklı inanca sahip olanların barış içinde bir arada yaşadığı çok kültürlü toplum modeline sahip dünyadaki nadir ülkelerden birisi.

Kampong Glam, Singapur’un gökdelenlerle ve yeşil alanlarla dolu yüzünden tamamen farklı bir yapıya sahip mahallenin ismi. Arap ve Malezyalıların bölgesi olan Kampong Glam, daha az kalabalık ve her bir sokağında yeni sürprizlerle karşılaşılan bir mahalle.

Kampong Glam, Singapur’da pazar ve çarşıların en rahat keşfedilebileceği yerlerden. Arap ve Müslüman toplumların izlerinin hakim olduğu bu iki alan, özellikle kahve ve nargile hayranlarının gözde duraklarından.

Malta
Selfie Coffee Singapore

Kampong Glam’da ara sokaklara karışmayı ihmal etmeyin, her birinde nefis cafeler ve şirin dükkanlar var. Hemen hepsi de çok fotojenik, gezin, fotoğraflar çekin, oturun kahvenizi için. Haji Lane sokağı en güzel olanlarından biri. Sokak sanatının muhteşem bir örneği olan sokakta birçok bina graffittilerle süslü. Haji Lane’deki her bir butik çok özgün, her bir cafe birbirinden şirin.

Sokakta ziyaret ettiğim Selfie Cafe en sevdiğim yerlerden biri oldu. Kremalı kahvenizi seçiyorsunuz, size verilen telefonla selfinizi çekiyorsunuz. Kısa bir süre sonra fotoğrafınızın kremanın üzerine basıldığı kahveniz hazır. Afiyet olsun.

Kampong Glam
Kampong Glam Singapur

Kampong Glam’ın kalbinde yer alan Sultan Camii 1824 yılında Singapur’un ilk sultanın Hussein Şah tarafından yaptırılmış. Singapur’un kurucusu Sir Raffles, caminin yapılması için 3,000$ bağışlamış. Caminin ilk yapılışından 100 yıl kadar sora yeniden tadilatı yapılmış. Hemen karşısında uzayan Arab Street ise bölgenin en renkli ve en güzel caddelerinden. Çok sayıda Türk ve Ortadoğu yemeklerinin yenilebileceği, birçoğu Türkçe ve Arapça isme sahip restoran bulunuyor. Cafelerin çoğunda nargile de hazırlanıyor.

Memleket lezzetlerini özleyenlere Alaturka Restoranı öneririm, lezzetler güzel, ama fiyatların yüksek olduğunu söyleyebilirim. Türkiye fiyatlarıyla asla kıyaslamayın, Singapur görece pahalı bir ülke zaten.

Kampong Glam Mosque

Çarşıların yanında burada, Hint kültürünü yansıtan etkileyici bir tapınak da görülebiliyor. Kwan Im Thong Hood Cho Tapınağı açıksa uğrayın. Ayrıca malay kültürü ile ilgili bilgiler alabileceğiniz Malay Heritage Centre da görmeniz gereken yerler arasında.

Singapore Kampong Glam

Bugis ise tam bir alışveriş cenneti. Orchard Road ile kıyaslanmayacak ucuz ve uygun fiyatlı hemen her türlü şeyi bu bölgedeki kapalı çarşılardan, sokak tezgahlarından veya dev plazalardaki shoplarda bulmak mümkün.

Singapur çarşı ve bit pazarlarının yoğunlukta olduğu bölgede, elektronik ürün mağazaları, ucuz kıyafetler ve hediyelik eşyalar sunan çok sayıda dükkan var. Singapur’da alışveriş için en uygun yer.

Konaklama tavsiyelerim: Orchard Road’da kalmak isteyenler Grand Park Orchard Hotel‘de kalabilirler. Gayet güzel bir otel. Yine Clarke Quay’in en güzel yerlerinde yer alan Swissotel Merchant Court Otel enfesi bir tercih olabilir. Marina Bay bölgesinde yer alan, bir başka Singapur gezimde kaldığım Marina Mandarin Hotel de uygun bir tercih. Hostel tercih edecekler için ise en uygun yerlerden birisi Little India’daki 10 günden fazla kaldığım The InnCrowd Hostel. Singapur’a ilk gittiğimde kaldığım Geylang Caddesine yakın Joo Chiat Road’taki Betel Box da tavsiyemdir.

Singapur gezilecek yerler arasında yer alan Chinatown’a da uğramayı ihmal etmeyin. Singapur’un çokkültürlü yapısını Kampong Glam ve Chinatown’ı gezince daha iyi anlayabiliyorsunuz. Singapur Havayolları ile haftanın her günü Singapur’a uçabilirsiniz.

Önceki blog yazısıBoracay Adası Otel Tavsiyesi: Patio Pacific Resort
Sonraki blog yazısıKaymaklı Yeraltı Şehri, Kapadokya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın