Ana Sayfa Asya Singapur Singapur’un Çinli Yüzü: Chinatown

Singapur’un Çinli Yüzü: Chinatown

2378
0

Singapur, Güneydoğu Asya’da yer alan düzenli ve temiz sokaklara sahip, ‘bahçeler içerisindeki şehir’ unvanını hak edecek kadar fazla yeşil alan ve parklara sahip, gökdelenleri ile modern bir şehir devleti. Liman ticareti sayesinde oldukça gelişmiş bir ekonomiye sahip olan ve çok eski bir tarihi olmamasına rağmen kendini kısa süre içerisinde geliştirmiş olan Singapur, Asya’nın popüler seyahat rotaları arasında yer alıyor.

Dünyanın birçok ülkesinden hatırı sayılır oranda göçmen nüfusunun yaşadığı Singapur’da Çin’den gelip ülkeye yerleşenlerin ağırlıkta olduğu Chinatown (Çin Mahallesi), Singapur’un Çinli yüzünü yansıtıyor. Ülkenin çok kültürlü yapısını temsil eden Chinatown’u ziyaret edenler mimari yapıların karakteristik özelliklerinden mağaza ve dükkanlara kadar her bir noktada Çin’deymiş hissi yaşıyor.

Chinatown Singapore

Singapur’un Çinli Yüzü: Chinatown

Güneydoğu Asya’da yer alan ve tek bir şehirden oluşan şehir devleti Singapur’da yaklaşık 5 milyon 600 bin kişi yaşıyor. Türkiye’ye kıyasla epeyce az olan Singapur nüfusunu, birçok farklı etnik kökenden gelen kişiler oluşturuyor. Hintlilerin, Çinlilerin ve Müslümanların bir arada, birbirlerinin gelenek ve göreneklerine hoşgörü ile yaşadıkları Singapur’da bu farklı kültürleri daha yakından tanımak mümkün oluyor.

Chinatown (Çin Mahallesi), Little India (Küçük Hindistan) ve Kampong Glam (Arap Bölgesi) olarak ayrılan bölgeler, Singapur’da farklı kültürlere tanık olma ve seyahat içerisinde seyahat etme imkanı tanıyor. Singapur’da çok kültürlü yapının en önemli yansımalarından biri olan Chinatown’da çok sayıda mağaza, hediyelik eşya satıcısı, kafe ve restoran bulunuyor. Alışveriş ve uzakdoğu lezzetlerini merak edenler için ideal bir yer.

Chinatown, Singapur’da Çinlilerin kültürünün, mutfağının, tapınaklarının ve mimarisinin görülebileceği ve Singapur’u ziyaret edenlere mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında önerilen bir mahalle. Çin Mahallesi’ni keşfetmeye başlamak için öncelikle gidilmesi gereken nokta Chinatown Heritage Center. Singapur’daki Çin kültürüne dair geniş bilgilerin alınabileceği bu müzede haftanın belli günlerinde ücretsiz Chinatown yürüyüş turları da düzenleniyor.

Singapur gezilecek yerler listesindeki Chinatown Heritage Center ziyaret saatleri 09.30-18.30. Merkez, 1, 24 ve 25 Ocak tarihlerinde ziyarete kapalı. Chinatown Heritage Center giriş ücreti 18S$, öğrenci ve çocuklar 14S$.

Singapore Chinatown
Singapur Chinatown
Thian Hock Keng Tapınağı

Singapur Chinatown’un Kreta Ater bölgesi, en merkezi ve en turistik noktası. Yerel mutfağın en iyi örneklerini buradaki lokantalarda tatmak mümkün. Yine akşamları kalabalık ve canlı olan Chinatown Night Market, rengarenk tezgahlarıyla burada kuruluyor. Oyuncak ve Çin malı olarak tabir edilen iğneden ipliğe birçok ürünü bu tezgahlarda bulmak mümkün.

Telok Ayer, Çin tapınaklarının yanı sıra bir çok iyi restoranın yer aldığı bir bölge. Geleneksel Çin kültürünün en iyi korunduğu bölgelerden biri olan Bukit Pasoh, şık butik otelleri ve restoranlarıyla bölgenin gözdesi. Ann Siang Hill ise sıra dışı dükkanları ve butikleriyle sırt çantalı gezginler arasında daha çok popüler bir yer.

Buddha Tooth Relic Tapınağı, Chinatown’da ücretsiz ziyaret edilebilen ve içerisinde Buddha’nın dişinin bir replikasının bulunduğu Budist tapınağı. Bu renkli tapınağı gezmek ücretsiz olsa da içeride fotoğraf çekmek isteyenlerden ücret talep ediliyor. Tapınağa girerken mutlaka ayakkabıları çıkarıp dışarıda bırakmak gerekiyor.

Yağmur tanrısı Mariamman’a adanmış Sri Mariamman Tapınağı, Singapur’un en eski Budist tapınağı. Rengarenk figürlerle bezenmiş ve dış cephesi oldukça ilgi çekici olan tapınak.

Singapur’un en önemli ve en eski çin tapınaklarından Thian Hock Keng, 1839’da Telok Ayer sokağında inşa edilmiş. Deniz Tanrıçası Ma Zu’ya adanmış tapınağın hemen karşısında ise Singapur tarzı geleneksel kahvaltının en önemli temsilcilerinden Yun Kun Kaya Toast Cafe yer alıyor. Kızartılmış 2 dilim ekmek, çok hafif kaynatılmış yumurta ve biber baharatından oluşan kahvaltı kahve ile birlikte hazırlanıyor.

Singapur Çin Mahallesi
Yun Kun Kaya Toast cafe, Singapur Çin Mahallesi

Chinatown’da, Budist tapınakların yanısıra bir de camii bulunuyor. Özgün mimarisiyle alıştığımız camilerden epeyce farklı olan Jamae Chulia Mosque, 1826’da Güney Hindistan’dan gelen Müslüman Tamil’ler için inşa edilmiş. Daha çok Asya mimarisinin özelliklerini taşıyan yapının cami olduğunu bilmeyenler, dışarıdan gördüklerinde Budist tapınağı olduğunu düşünebiliyor.

Çin mutfağını sevenler ya da merak edenler için en güzel noktalardan birisi Chinatown Food Street (Chinatown Yiyecek Sokağı). Kısaca CFS olarak bilinen Chinatown Food Street, sokağın yüz metrelik alanında farklı restoran ve standlarda Asya lezzetlerinin bulunabileceği bir yer.

Chinatown’da her sokak birbirinden renkli binalarla dolu. Singapur’da olduğunuzu unutup size birden Çin kültürünün ortasına çekip alıveren Chinatown’da en güzeli sürprizlerle dolu sokaklarında haritaya bakmadan dolaşmak, binaları ve insanları gözlemlemek.

Chinatown, Singapur
Chinatown, Singapur

Çok kültürlü hayatın müthiş bir örneğini sunan Singapur’da her kültür birbirinin hayatına oldukça saygılı yaklaşıyor. Chinatown, birkaç saatlik bir yürüyüş turuyla keşfe çıkılabilir. En popüler caddeleri Pagoda Street ve Smith Street olan Chinatown’a, kuzey-doğu metro hattının Chinatown MRT durağının A kapısından çıkarak kolayca ulaşılabiliyor.

Singapur Chinatown nasıl gidilir

Singapur’da Downtown Core olarak da bilinen şehir merkezinde yer alan Chinatown’a Singapur’un kuzey-doğu metro hattı aracılığıyla ulaşılabiliyor. Metronun Chinatown MRT İstasyonu’nun A kapısı doğrudan Çin Mahallesi’ne çıkıyor.

Azerbaycan

Singapur’a Türkiye‘den direkt ya da Kuala Lumpur, Bangkok, Manila, Doha, Abu Dabi ve Dubai aktarmalı uçuşlarla gidilebiliyor. Eğer İstanbul’dan direkt Singapur’a uçmayı planlıyorsanız Singapur Havayolları ve Türk Hava Yolları en iyi seçenekler. Qatar Airways ile Katar’ın başkenti Doha üzerinden aktarmalı olarak veya Emirates ile Dubai üzerinden, Ethiad ile de Abu Dabi aktarması ile Singapur’a gidilebilir.

Direkt uçtuğunuzda İstanbul-Singapur uçuşu 11 saat sürüyor. Gidiş rotanıza bağlı olarak aktarmalı uçak yolculukları 15-20 saat kadar sürüyor. Uçak bileti nerede ucuz bulursanız oradan uçun. Singapur, Türkiye’den vize istemiyor, ancak pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az altı ay olmasına dikkat edin.

Singapur’un keşfetmesi en keyifli bölgelerinden Chinatown, mistik atmosferi ve şehrin çok kültürlü yapısını yansıtan sokaklarıyla rengarenk, cıvıl cıvıl bir bölge.

Önceki blog yazısıBatthyany Meydanı: Lajos Batthyány, Budapeşte
Sonraki blog yazısıBrüksel Nerede 📍 Brüksel’e Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın