Singapur Ulusal Orkide Bahçesi (Singapore National Orchid Garden), 2.5km’lik alana yayılmış Singapur Botanik Bahçesi içerisinde yer alan ve muazzam bir orkide koleksiyonunun yer aldığı bir bahçe. Gezegendeki en egzotik orkide koleksiyonlarından bazılarını burada sergileniyor.

Tartışmasız bir görsel şölen için, Singapur’un ilk UNESCO Dünya Mirası Alanı Ulusal Orkide Bahçesine gidin. 3 hektarlık bir alana yayılmış olan Ulusal Orkide Bahçesi, dünyadaki en büyük tropik orkide sergisine sahip. Doğanın farklı renklerini görebileceğiniz Singapur Ulusal Botanik Bahçesi, 1995’ten bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor.

Singapur, Gardens By The Bay gibi çeşitli cazibe merkezleri inşa ederek ‘bahçe içindeki şehir’ temasını kanıtlamış. Ülkenin ne kadar yeşil ve renkli olduğunu gösteren önemli cazibe merkezlerinden biri Ulusal Orkide Bahçesi.

Her adımda bir başka renkli manzara sunuyor. Yönetim sadece sınırlı sayıda kişinin girmesine izin verdiğinden, biletinizi online erkenden almaya bakın. Yoksa bazen yaklaşık 1 ila 2 saatlik bir bekleme süresi gerekebilir.

Malta

UNESCO Dünya Mirası Ulusal Orkide Bahçesinin ‘ilkbahar’ bölümünde canlı sarı, altın ve krem tonlarındaki orkideler, ‘yaz’ bölümünde güçlü kırmızı ve pembe renkli orkideler, ‘sonbahar’ bölümünde daha koyu renkli orkideler ve ‘kış’ bölümünde leylak ve beyaz tonları bulunuyor.

Singapur Ulusal Orkide Bahçesi

Singapur Ulusal Orkide Bahçesi (National Orchid Garden Singapore), Singapur’un ulusal çiçeği de dahil olmak üzere Asya’nın en büyük orkide koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Orkide Bahçesinde 1000 farklı tür, 2000 melez tür toplamda 60 bin rengarenk orkide bir arada bulunuyor.

Bahçeyi ziyaret eden misafirleri ilk olarak ‘Dancing Lady’ (Dansçı Kadın) olarak adlandırılan ve yakından bakıldığında sarı bir kıyafet giyip dans ediyormuş gibi duran orkideler karşılıyor. Ziyaretçilerine selam verir gibi duran bu çiçeğin bulunduğu bölümü VIP Bahçe takip ediyor.

Kolonyal tarzdaki yapının Burkill Salonu, Ulusal Orkide Bahçesi’nin en önemli bölümlerinden biri. Bir zamanlar bahçe yöneticilerinin ikametgahı olarak hizmet veriyordu.

Singapur’u ziyaret eden politikacı ve ünlülerin her birine özel bir orkide dikip, o orkidelere kişilerin ismini vererek onurlandırmış. Ulusal Orkide Bahçesi’nin VIP Bahçe Bölümünde Prenses Diana, Jackie Chan, Angela Merkel, Nelson Mandela ve II. Kraliçe Elizabeth gibi isimlerin adına dikilmiş özel orkideler bulunuyor.

Singapur Ulusal Orkide Bahçesi
Singapur Ulusal Orkide Bahçesi

En dikkat çekici olanı, bahçenin kendine özgü tasarım konsepti. Botanik bahçesinde yanından geçilen her orkide ayrı bir tür ve renge sahip. Orkideler renklerine göre mevsimlerle eşleştirilerek ayrı bölümlere yerleştirilmiş.

Krem ve sarı orkideler baharı, pembe ve kırmızı orkideler ise yaz aylarını temsil ediyor. Şaşırtıcı bir beyaz orkide koleksiyonu ise kış sergisinin bir parçasını oluşturuyor. Mor ve kırmızı orkideler sonbahar bölümünü süslüyor.

Tropikal Montane Orchidetum, tropikal bir dağ ormanının bir modeli. Merdivenleri çıkarken bromeliad, zencefil, tropikal ormangülü, gesneriad ve manolya gibi orkide ve bitkilerin florasını görebilirsiniz.

The Sembcorp Cool House, Malezya, Güneydoğu Asya ve Güney Asya, Avustralasya, Afrotropikler ve Neotropikler olmak üzere kapalı bir orkide koleksiyonun sergilendiği yer. Evin 260 metrekaresi, 1000 ila 2000 metre yükseklikte yüksek rakımlı dağ ormanını canlandırmak için tasarlanmış. Burada nadir olan orkideleri görebilirsiniz.

Yuen Peng McNeice Bromeliad Collection, 650m ila 1.000m yükseklikte bir orta yükseklikte Neotropik orman ortamında yetişen orkideleri temsil ediyor. Evin alanı 620 metrekare. Ananas, Guzmania, Neoregelia, Tillandsia, Pitcairnia, Aechmea, Vriesia, Cryptanthus gibi çeşitli cinslere ev sahipliği yapıyor.

Tan Hoon Siang Mist House, 650 metre ila 1.000 metre yükseklikteki paleotropik bahçeyi taklit eden bir koleksiyon. Ev 720 metrekarelik bir alana yayılıyor. Özel orkide türleriyle birlikte benzersiz, sıra dışı veya ödüllü melezlerden oluşan bir seçki sunuyor.

Singapore National Orchid Garden
National Orchid Garden

Singapur Ulusal Orkide Bahçesi’nin ziyaretçilerini şaşırtan en önemli özelliklerinden biri de uzaktan bakıldığında belli olmayan ancak orkidelere yaklaşıldığında anlaşılan insan saçları. Her bir orkidenin altına özenle yerleştirilen insan saçları orkidelerin sağlıklı büyümesine katkı sağlıyor.

Orkide bahçesinin en özen gösterilen çiçeği ise Singapur’un ulusal orkidesi olan ‘Vanda Miss Joaquim’ isimli orkide. Ulusal Orkide Bahçesi’nin tamamı hızlı bir turla 2 saat gibi bir sürede gezilebiliyor.

Orkidelere özel ilginiz varsa ve çiçekleri daha detaylı incelemek istiyorsanız tam gününüzü ayırarak botanik bahçesiyle birlikte plan yapabilirsiniz.

🏨 Konaklama tavsiyelerim: Orchard Road’da kalmak isteyenler Orchard Hotel‘de kalabilirler. Clarke Quay’ide nefis konumdaki Paradox Singapore Merchant Court enfes bir tercih olabilir. Marina Bay bölgesindeki ise kaldığım Park Royal Hotel Marina Bay şahane bir tercih.

Hostel tercih edecekler için CapsulePod@Aljunied ve Galaxy Pods Capsule Hotel kapsül otelleri oldukça merkezi. Ayrıca Backpacker Cozy Corner Guesthouse ve Bluewaters Pods 38 Hongkong St radarınızda olsun ✔️

Singapur gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz Singapur Botanik Bahçesi içerisinde ayrı bir bölüm olarak yer alan Orkide Bahçesi’nin giriş ücreti 5 Singapur Doları. 11 yaş ve altı çocuklar bahçelere ücretsiz girebilir.

Orkide Bahçesi, The Botanical Gardens MRT Metro İstasyonuna yürüme mesafesinde. Singapur’un ünlü alışveriş caddesi Orchard Road’a da oldukça yakın. Orkidelerin büyülü dünyasına bambaşka bir kapı aralayan Ulusal Orkide Bahçesi, Singapur’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

1 Yorum

  1. Singapur dediğimizde neredeyse akla ilk gelen yer Orchard Road, Orkide Caddesi. Cadde sanki turistik bir marka gibiydi. Orchard Hotel’den başlayıp, Handy Road sapağına kadar devam ediyor.

    Cafe, restoran, dev alışveriş merkezleri ve prestijli otellerle süslü bu bölgeyi ben çok beğendim. 2009 yılında 40 milyon dolar harcayarak sokak lambalarını yenilemişler, her tarafı çiçeklerle donatmışlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz