Büyük Okyanus’un güneyinde yer alan ve iki büyük ve birçok küçük adadan oluşan Yeni Zelanda, Maori kültürü, haka dansı, doğal güzellikleri ve Yüzüklerin Efendisi serisindeki unutulmaz sahneleriyle birçok seyahat severin hayallerini süsleyen bir ülke. Ülkenin yerlileri olan Maorilerin kendi dillerinde Aotearoa yani Uzun Beyaz Bulut Ülkesi olarak tanımladıkları Yeni Zelanda, Maori mirası ve Avrupa kültürünün bir karışımını yansıtıyor.

Avustralya’nın 1500 km güneydoğusunda Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan ülkeye ilk olarak Moriler 1000 yıl önce kanoları ile gelip yerleşmişler. Yeni Zelanda’nın nefes kesen kumsalları, yemyeşil orman dokusu, karla kaplı yüksek dağları, sarp kayalıklarla bezeli kıyı şeritleri, gölleri, akarsuları ve yaban hayatı varlığı, doğayla baş başa tarifi olmayan bir deneyim sunuyor.

Yeni Zelanda Gezi Rehberi

Hollandalı kâşif Abel Tasman 1642’de bu bilinmez adayı keşfedince ülkeye Staten Landt ismini vermiş. Hollandalı haritacılar, Hollanda’nın eyaleti Zeeland’a ithafen bu kara parçasına Nova Zeelandia adını veriyor.

Hollandalı denizcilerce keşfedilen Avustralya da o zamanlar New Holland olarak çağrılıyordu. İngiliz kâşif James Cook 1769-1779 arasında bölgeyi 4 kez ziyaret ederek New Zealand ismini veriyor ve ülke bu isimle günümüze kadar geliyor.

Malta

Yeni Zelanda’ya batılıların gelişi ile birlikte yerli halk Maorilerle sömürgeciler arasında ciddi savaşlar yaşandı. 1900’lerin başında yerlilerle yapılan çetin mücadele bittikten sonra kolonileşme gerçekleşti.

Daha 1907’de egemenlik statüsü alınmışken, Avustralya ve Yeni Zelandalı askerler kendi evlerinden çok uzaklara, Çanakkale’ye savaşmaya gönderildi. 1931’de tamamen bağımsızlığını ilan eden Yeni Zelanda, dünyada kadınlara oy verme hakkını da ilk veren ülke.

Yeni Zelanda’da toplam nüfusun yüzde 14,6’sını Maoriler, yüzde 10’unu Asyalılar, yüzde 7’sini ise Pasifikliler oluşturuyor. Ülkede hizmet sektörünün büyük bölümü Asyalı göçmenlerce sağlanıyor. Ülkenin toplam nüfusu 4,7 milyon.

Kuzeyden güney yönüne doğru 1600 km uzanan dar ve uzun, dağlık bir coğrafyaya sahip ülke, yine Kuzey Ada ve Güney Ada olarak adlandırılan iki büyük ada üzerinde kurulu. Nüfusun dörtte biri Kuzey Ada’da yer alan, ülkenin en büyük şehri Auckland’da yaşıyor.

Güney Yarım Küre’de yer alan Yeni Zelanda’da mevsimler, ülkemizdekinin tam tersi bir döngü içerisinde. Hava sıcaklığının 25 derece ortalamalarda seyrettiği eylül-kasım dönemi ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman aralığı. 30 derece ortalama ile şubat ayı en sıcak ve nemli ay. Ülkede kış ayları olan haziran, temmuz ve ağustosta sıcaklık 14 derece ortalamasında seyrediyor.

Yeni Zelanda’da gezdiğim zaman yanımdaki kamera çok kötü olduğundan elimde çok iyi fotoğraflarım olamadı. Yeni Zelanda Gezi Rehberi blog yazısında yer alan fotoğrafların hemen hepsi, ülkenin resmi web sitesi visuals.newzealand.com media sayfasından alınma.

Yeni Zelanda Gezilecek Yerler

Yeni zelanda haritası

Yeni Zelanda’da nereler gezilir, nereler görülür, önemli yerleri neresi hakkında daha detaylı bilgi için Yeni Zelanda Gezilecek Yerler blog yazıma göz atın. Çok daha geniş gezilecek yerler hakkında bilgi bulabilirsiniz 👍

Yeni Zelanda keşfetmek için inanılmaz bir destinasyon. Kuzey ve güney adanın her ikisi de unutulması zor, nefes kesen manzaralar sunuyor. Göller, görkemli dağlar, akarsular ve yemyeşil doğa kombinasyonu ülkenin her yanında karşınıza çıkıyor.

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’in önemli bölümleri Yeni Zelanda’da çekildi. Kuzey Adası’nın Matama şehrinde, her iki film için inşa edilen Hobbit köy setlerini ziyaret ederek kendinizi film sahnesinde hissedebilirsiniz.

1. Fiordland

yeni zelanda gezi rehberi

Yeni Zelanda’daki en güzel manzaraya sahip yerlerden olan Fiordland Milli Parkı, ülkenin güney adasının en batısında, teknoloji ve vahşi yapılaşma tehdidinden uzak bir bölge.

Milford Sound, Fiordland’daki en önemli cazibe merkezi. Buzul tarafından yaratılan gerçek bir fiyort olan Milford Sound’da gemi turuna katılarak şelaleleri izleyebilir, yunuslar ve penguenleri görebilirsiniz.

Sutherland Falls, 580 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek şelaleleri arasında yer alıyor. Yerli halk Maorilerin Ta Taea’nın Beyaz İpliği olarak adlandırdığı şelalede suyun sesi o kadar yüksek geliyor ki sanki üzerinizde bir uçak var zannediyorsunuz. Şelalenin tabanına doğru yürüdüğünüzde, suyun kuvvetini ayaklarınızın altında hissediyorsunuz.

Şelaleyi ziyaret edebilmek için, Yeni Zelanda’daki en heyecan verici yürüyüş parkurlarından biri olan Milford Yolu boyunca yürümeniz gerekiyor. Şelale, güney adasının batısında konumlanıyor. Daha güzel bir manzara yakalayabilmek ya da şelalenin en alt kısmını ziyaret etmek istiyorsanız, doksan dakikalık bu turu satın almanız gerekiyor.

Bu tur, Quinton Hut barınağından başlıyor ve şelalelere gidiyor. Birçok ziyaretçi, rahat seyahat etmek için genellikle sırt çantalarını barınakta bırakıyor. Yeni Zelanda’nın bu bölümündeki havanın önceden tahmin edilemeyeceğini unutmayın, yalnızca el fenerlerini değil aynı zamanda sıcak ve soğuk hava koşullarına uygun kıyafet ve ekipmanlarınızı getirmeniz çok önemli.

2. Tongariro Doğal Parkı

yeni zelanda rehberi

Yeni Zelanda’nın ilk ulusal parkı olan Tongariro, Kuzey Adası’nın merkezinde bulunuyor. Parkın ekosistemi göller, aktif volkanlar, ormanlar ve yaylalardan oluşuyor. Yüzüklerin Efendisi’nden sahnelerin çekilmiş olması nedeniyle, film meraklıları ulusal parka akın ediyor.

3. Coromandel Yarımadası

new zealand guide

Yeni Zelanda’nın kuzeydoğusunda yer alan Coromandel Yarımadası, altın renkli kumsalları, ormanları ve doğal güzellikleri ile ünlü. Yarımadanın en popüler bölgesi kumun altında sıcak su kaynaklarının olduğu Hot Water Plajı.

4. Queenstown

yeni zelanda rehber

Yeni Zelanda’nın güney adasında yer alan, adrenalin ve macera arayanların rüyası olarak bilinen Queenstown, masmavi Wakatipu Gölü kıyısında konumlanıyor. Queenstown, şehir merkezi oldukça hareketli bir gece hayatına sahip.

5. Auckland

yeni-zelanda-gezi-rehberi-auckland

Yeni Zelanda’nın en kalabalık şehri Auckland, kuzey adasında yer alıyor. Yelken şehri olarak anılan Auckland, ülke tarihi ve mirasına tanık olmak için en doğru adres. Yeni Zelanda’ya gelen sömürgecilerin ülkeye ilk adım attıkları yer olan şehir, tam anlamıyla bir metropol.

Ülkenin eski başkenti olan Auckland’da Sky Tower, Harbor Köprüsü, Auckland Botanik Bahçeleri, Auckland Müzesi, Büyük Mercan Adası, Stardome Gözlemevi ve Kelebekler Vadisi görülecek yerlerden.

Dünyanın Sonuna Yolculuk: “Kia Ora” Yeni Zelanda blog yazımda Auckland hakkında düşüncelerimi ve deneyimlerimi yazdım. Yeni Zelanda’da yaşadığım 8 ayın 7 ayı bu şehirde geçti.

6. Rotorua

yeni zelanda blog

Rotorua, Yeni Zelanda’nın termal harikalar diyarı olarak bilinen şehri. Kent merkezinde ve çevresinde çok sayıda gayzer ve kaplıca bulunuyor. Rotorua bölgesi, jeotermal bir bölge olan Taupo Volkanik Bölgesinin üzerinde yer alıyor. Kent, Rotorua ülkenin yerli kültürü olan Maori’ye de ev sahipliği yapıyor.

7. Napier

yeni-zelanda-napier

Kuzey adasında bulunan Napier, ülkenin en popüler sahil beldelerinden. Şehirde ülke çevresindeki zengin sualtı yaşamına tanık olabileceğiniz Yeni Zelanda Ulusal Akvaryumu mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Akvaryumda kaplumbağa, timsah ve onlarca farklı deniz canlısı bulunuyor.

8. Franz Josef Buzulu

Franz-Josef-yeni-zelanda

Güney adasının batı sahilinde yer alan Glacier Country, Westland Milli Parkı’na ev sahipliği yapıyor. Bu milli park, Yeni Zelanda’nın en önemli iki buzulunu görebileceğiniz yer. Franz Josef Glacier ve Fox Glacier buzullarının bulunduğu vadide yürüyüş ve helikopterli turlar yapılıyor.

9. Aoraki/Mount Cook

yeni zelanda gezisi

Aoraki/Mount Cook, Yeni Zelanda’nın en yüksek dağı. 3,724 metre yükseklikteki dağda 2,000 metreden yüksekte 140 zirve ve 2 buzul bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası Parklarına dahil olan Aoraki / Mount Cook Ulusal Parkı’nda yer alıyor ve ülkenin en önemli turistik bölgelerinden biri.

Yerli halk Maorilerin dilinde ‘bulutları yaran’ anlamına gelen Aoraki Dağı’nda farklı kademelerde tırmanma parkurları yer alıyor. Dağın ana kamp bölgesi aynı zamanda parkın turizm merkezi olan Mount Cook Köyü.

10. Waitomo Caves

Waitomo Magarasi

Waitomo Mağaraları, kuzey adasının en gözde turistik bölgelerinden biri olarak kabul edilen kalker mağaraları. Waitomo bölgesi, üç büyük ve üç yüzü aşkın küçük mağaraya sahip. Aranui, Ruakuri ve Glow-worm mağaraları büyük olanlar. Mağaraların iç dokusu pembe, soluk kahverengi ve beyaz tonları ile etkileyici kireç taşı oluşumlarını sunuyor.11. Abel Tasman Doğal Parkı

Ülkenin güney adasının kuzey ucunda yer alan Abel Tasman Doğal Parkı, karadan ulaşımın mümkün olmadığı, teknelerle ya da küçük uçaklarla gidilebilen ülkenin en zengin doğal yaşamına sahip bölgesi. Nadir kuş türleri, mavi penguenler ve Yeni Zelanda’ya özgü endemik bitki türleri doğal parkın zenginliğinin parçası.

12. Stewart Adası

stewart-Adasi-yeni-zelanda

Stewart Adası, Yeni Zelanda’nın üçüncü büyük adası ve güney adasının güneyinde yer alıyor. Büyük bölümü el değmemiş bakir ormanlar ve doğal yaşam alanları ile çevrili adada Rakiura Milli Parkı bu yapıyı en iyi şekilde görebileceğiniz bölge.

13. Adalar Koyu

yeni-zelanda-Bay-Bay-of-Islands

Adalar Koyu (Bay Of Islands), Yeni Zelanda’daki en popüler tatil yerlerinden biri. Koy, 144 ada, çok sayıda bakirkoy ve harika kumsallardan oluşuyor. Yelkenli yatların rotasında yer alan Adalar Koyu’nda balina, penguen, yunus ve kılıçbalığı da dahil olmak üzere deniz hayatının çeşitliliğine tanık olabilirsiniz.

Yeni Zelanda yeme içme

Bir göçmen ülkesi olan Yeni Zelanda, dünya mutfaklarından örnekleri bulabileceğiniz çok kültürlü bir mutfak anlayışına sahip. Geleneksel yeme alışkanlıklarını sürdüren Yeni Zelandalılar, özellikle küçük şehirlerde et, iki çeşit sebze ve turşu şeklinde servis edilen standart bir menü sunuyor.

Koyun ve sığır üretiminde dünyanın zirvesinde yer alan ülkede kaliteli ve ucuz et her yerde bulunuyor. Deniz ürünleri, kaliteli şarapları ve peynir çeşitleri de ülkenin öne çıkan lezzetlerinden. Asyalı göçmenlerin yoğun olduğu bölgelerde sokak lezzetleri de denemeye değer.

Yeni Zelanda nasıl gidilir

Yeni Zelanda‘ya Türkiye’den direkt uçuş yok. Yeni Zelanda’ya gitmek için farklı ülkelerden aktarmalı uçuşları kullanmak gerekiyor. Auckland, Wellington ve Christchurch’e Bangkok, Brisbane, Singapur, Sidney, Dubai, Kuala Lumpur gibi kentlerden farklı hava yolu şirketlerini kullanarak bir ya da iki aktarmalı uçuşla ulaşabilirsiniz. Yeni Zelanda’ya Nasıl Gidilir blog yazısında çok daha detaylı bilgiler yer alıyor.

3 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz