Güneydoğu Asya’nın parlayan yıldızı Singapur, zıtlıkların mükemmel bir uyumunun simgesi. Bir yanda sıra sıra yükselen modern gökdelenlerin bir yanda da yemyeşil alanların bulunduğu şehir devleti Singapur’a dair en dikkat çekici özellik, uçak Singapur’a inişe geçerken fark edilen şehirde ne kadar çok yeşil alanın bulunduğu. Singapur, Marina Reservoir yanında bulunan Gardens By The Bay, dünyada daha önce eşi ve benzerini görmediğim bir yer. Kendimi tam olarak Alice Harikalar Dünyasında hissettim.

Yeşilin her tonuna sahip Gardens By The Bay, gelenlerin kendilerini bambaşka bir dünyada hissetmelerine neden olacak büyülü atmosfere sahip. Bitkilerin insanlarla olan ilişkisini ve türlerin ekosistemdeki yeri ve çeşitliliğinin baz alındığı iki ana temadan oluşan park, renkliliğiyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Gardens By The Bay, Singapur
Gardens By The Bay, Singapur. Marina Sands Hotel’den çektim

Yaklaşık 101 hektar büyüklüğünde, yeşillikler arasında huzur veren bu doğa parkı, çok sayıda tasarım ödülüne de sahip.

Gardens By the Bay bahçeleri, Singapur’un yeşil bir ülke olmaya ne kadar özen gösterdiğine dair muhteşem bir örnek. Singapur Ulusal Parklar Kurulu, Singapur’u ‘şehir içinde bahçeden’, ‘bahçeler içerisindeki şehre’ dönüştürme ve Asya’nın en yeşil ülkesi olma fikriyle yola çıkmış ve 2006’da bahçe tasarımı için uluslararası bir tasarım yarışması düzenlemiş.

Singapur’un 21. yüzyılın, mükemmel bir tropik doğa içerisinde çalışma ve yaşama imkanı sunan global şehri olmak adına düzenlenen yarışmaya 24 ülkeden, 35’i Singapur’dan olmak üzere 70 başvuru yapılmış. İkisi de İngiltere’den olmak üzere kazanan iki proje 2006’da açıklanmış. Proje, halka sergilenmiş ve 10 bin kişinin üzerinde ziyaret almış. Ziyaretçilerin fikirleri de alındıktan sonra Gardens by the Bay parkı 2011’de ziyarete açılmış.

Bazı yerler, seyahate çıkmadan önce kaç fotoğrafını görürseniz görmüş olun, gittiğinizde sizi yine de büyüler. Gardens by the Bay de, bitki çeşitliliği ve insan eliyle doğanın ne kadar güzel yeniden yaratılabildiği konusunda beni çok etkiledi.

Gardens By The Bay, Singapur

Bay South Garden

Buranın en geniş bahçesi olan Bay South Garden, orkidenin yapısına benzeyen dizaynıyla bahçe sanatının en güzel örneklerini sunuyor. Sürdürülebilir bina teknolojisinin enerji verimliliğini göstermek amaçlı kurulan kapalı salonlar “Cloud Forest” ve “Flower Dome” parkın en göz alıcı yerleri.

Gardens By The Bay’ın içinde yer alan en geniş alan olan Bay South Garden, toplamda 54 hektarlık bir alana yayılmış durumda. Bahçe sanatının ve çiçekçiliğin en güzel örneklerinin sergilendiği alan, orkide çiçeğinden esinlenen bir iç dizayna sahip.

Flower Dome, Gardens By The Bay
Flower Dome, Gardens By The Bay

Cloud Forest

Bu parkın bana göre en görkemli ve dikkat çeken yeri ise, adeta Babilin Asma Bahçelerini andıran Cloud Forest bölümü. Burada bulunan insan yapımı, yaklaşık 42 metre yüksekliğindeki Cloud Mountain ve dünyanın en büyük iç mekan şelalesi, yemyeşil örtüsüyle görünce ağzımı açıkta bıraktı. Doğrusu hiç de böyle bir şey beklemiyordum. Çoğu seyahatime araştırma yapmadan gittiğim için, göz göze geldiğim ilk şeyler beni çok daha etkiliyor.

Cloud Forest - Gardens by the Bay
Cloud Forest – Gardens by the Bay

Cloud Mountain‘ın (Bulut Dağı),3 kattan oluşuyor ve zemin katında deniz seviyesinde yetişen bitkiler; Secret Garden adındaki orta katta dere kenarında yetişen bitkiler ve en üst kat olan Lost World bölümünde ise daha çok böcek kapan bitkisi gibi egzotik bitkiler sergileniyor.

Supertrees

Açık ve kapalı alanlardan oluşan mekanda en çok dikkat çeken bitkilerin başında Supertrees olarak adlandırılan ağaçlar geliyor. Aslında tamamı yapay olan bu ağaçlar tesis için büyük önem taşıyor.

Bu ağaçlara süper denmesinin nedeniyse, bahçe içindeki orkide ve diğer bitkiler için gerekli gölge alanı sağlamaları, bitkilerin fotosentezi için güneş ışığını absorbe edebilmeleri ve yağmur suyunu toplayarak gerekli sulak alanı oluşturmalarından kaynaklanıyor. Bu devasa ağaçlar ayrıca binanın soğutulmasında da görev alıyor.

Supertrees, Gardens By The Bay, Singapur
Supertrees, Gardens By The Bay, Singapur

Alandaki bitkiler için gerekli gölgelik alanı sağlayan, fotosentez için yeterli güneş ışınını soğuran ve yağmur sularını toplayarak sulak alanları besleyen bu ağaçlar geceleri olağanüstü büyüleci bir manzara sunuyor.

Toplamda 18 adet süper ağacın aralarında bulunan geçitler sayesinden bahçe, kuşbakışı bir gezintiye de fırsat veriyor. Akşamları sergilenen ışıklı ve müzikli gösteriler ise tam anlamıyla büyüleyici. Benzersiz atmosfer çok ilginç bir deneyim yaşattı bana.

Supertrees
Marina Bay Sands otelinden Supertrees resimler

Açık ve kapalı alanlarda muhteşem bir bitki şölenine ev sahipliği yapan SuperTrees, her gün saat sabah 05.00 ile gece 02.00 arasında ziyaret edilebiliyor. 5SG$ karşılığında asansörle ağaçlardan birinin tepesine kadar çıkılıp, SkyWalk denilen yoldan manzara seyredilebiliyor.

Burada bulunan süper ağaçların akşamları “Garden Rapsodi” adı verilen ışıklı ve müzikli muhteşem gösterileri kaçırılmaması gereken etkinlikler arasında yer alıyor.

Azerbaycan

Dünyanın her yerinden getirtilmiş binlerce bitki türüne ev sahipliği yapan Gardens By The Bay aynı zamanda birçok lüks restoran ve kafelere de sahip. Ziyaretçilerin doğayla iç içe muhteşem zaman geçireceği bu yer, sabah 5’ten gece saat 2’ye kadar kapılarını açık tutuyor. Ancak kapalı iç mekanların ziyaret saatleri sabah 9 ile gece 21:00 arasında.

Singapur en güzel yerleri

OCBC Skyway

OCBC Skyway ise süper ağaçları arasında bulunan, 128 metre uzunluğunda ve 22 metre yüksekliğindeki yürüyüş yolu. OCBC Skyway, hem ışıl ışıl Supertrees arasında gezinmeyi ve ağaçları yukarıdan izlemeyi sağlıyor, hem de Marina Bay’in enfes manzaralarını sunuyor.

Gardens by the Bay giriş ücreti

Gardens by the Bay’in açık hava bahçelerini ziyaret etmek (OCBC Skyway 5 Singapur Doları karşılığında bilet alınabiliyor) ücretsiz ve açık hava alanları sabah 05.00 ile gece 02.00 saatleri arasında açık. Parkın kapalı alanları olan Flower Dome ve Cloud Forest’e giriş ücreti 28 Singapur Doları. Gardens by the Bay’e, Bayfront MRT metro istasyonu önünden kalkan servis araçlarıyla ulaşılabiliyor. Servis ücreti 3 Singapur Doları.

Singapur gezilecek yerler arasında Singapore Botanic Gardens’den sonra turistlerin en çok görmek istedikleri yer olan Gardens By The Bay’i görmeden gelmeyin derim.

Malta

Konaklama tavsiyelerim: Orchard Road’da kalmak isteyenler Grand Park Orchard Hotel‘de kalabilirler. Gayet güzel bir otel. Yine Clarke Quay’in en güzel yerlerinde yer alan Swissotel Merchant Court Otel enfesi bir tercih olabilir. Marina Bay bölgesindeki kaldığım Marina Mandarin Hotel de uygun bir tercih. Hostel tercih edecekler için ise en uygun yerlerden birisi Little India’daki 10 günden fazla kaldığım The InnCrowd Hostel. Singapur’a ilk gittiğimde kaldığım Geylang Caddesine yakın Joo Chiat Road’taki Betel Box da tavsiyemdir.


Singapur‘un bir diğer adı olan “Bahçe İçindeki Şehir” unvanına yönelik yapılan çalışmalardan biri olan bu muhteşem yer, kesinlikle Singapur’da görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Singapur Havayolları haftanın her günü İstanbul-Singapur arasında tarifeli seferler düzenliyor.

Önceki blog yazısıKafkasya’nın Yeni Tatil Noktası: Arhız, Rusya
Sonraki blog yazısıStavrapol Nerede 📍 Stavropol’a Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

25 YORUM

 1. Akıl almaz bir güzellik. Fotoğraflara bayıldım. Singapur’da çok sayıda ilginç yerler olduğunu biliyordum fakat buradan yeni haberim oldu.
  Görülecek yerler listesine eklendi bile.

 2. Gezmek, görmek ve yaşamak istediğim bütün ülkeleri gezmişsiniz çok kıskanıyorum siteye her girdiğimde daha da cesaretleniyorum ben de.

 3. Singapur, Asya’nin Isvicre’si diyorlar. Bence fazlasini hakkediyor. Gardens By The Bay, mutlaka görülmesi gereken yerlerin basinda geliyor Singapur’da. Kemal Beyin “Cloud Forest” görüslerine katiliyorum. Ancak “Flower Dome” da harcanan zamana acirim. Singapur’da kesfedilecek daha cok yer var onun icin Flower Dome’i tavsiye etmem. Parkin giris biletlerini bölüm-bölüm satin almak mümkün. SuperTree by IndoChine restaurantinda, muhtesem manzarasi esliginde birseyler icmeden dönmeyin.

 4. Medeni ülke, her milletten insan var, orchad yolu meşhur orkide caddesi, kuş cıvıltıları, santosa adası görülmeye değer, mümkünse yaşanılası, ama bölge ülkelerine göre 2-3 tık pahalı denebilir

 5. Superrr yesil medeni ve insani mutlu eden bir ulke…binalarda bahceler var bu beni hayran birakti doga tutkunlarinin mutlaka gormesi gereken yer diyebilirim

 6. Adamlar gökdelen ve rezidanslar da yapmış/yapıyor. Ancak hemen hepsi estetik, yeşil alanı bol, otopark çözümüyle birlikte.

 7. Singapurrr… tüm kışım orda geçti… bu yaz antalyada oldu.. ama 13 ünden sonra yine ordayım çook özledim musonları… medeniyetin ülkesi.. huzuraa az kaldı.. 😉

  • Gökdelenler olmasına rağmen şehrin her yeri yem yeşil dev ağaçlar ve parklarla dolu. Öyle ki bazı yerde ağaçlardan gökdelenleri göremiyorsunuz.

 8. O kadar seyahat resmi gördüm .Hiçbirisi sizin bulunduğunuz yer kadar ilgimi çekmedi.íşte şimdi sizi çok kıskandım gerçekten.Keyfini çıkarın ….Çekimi de boşverin güzelliğin keyfini çıkarın derim ben böyle fırsatlar herzaman ele geçmez. :))

  ..

 9. Gunlugu 1000 tl ye en ust katin bir altinda kalmistik. Ben olsam yerinizde o parayi verir kalirim.. gece o havuzda yuzmenin keyfini dunyada baska hicbiseyde bulamayabilirsiniz cunku:)

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın