Singapore Sling, Singapur kültürünün bir parçası haline gelmiş bir kokteyl. Birçok kişinin bildiği birkaç klasik kokteylden biri, ancak tadının nasıl olması gerektiğini tam olarak çok az kişi biliyor. Bu yüzden neredeyse her Singapur Sling tarifi farklı.

Bu ünlü kokteylin formülü veya malzemeleri konusunda çok az kişi hemfikir. Pembe renkli kokteyl, ilk olarak Raffles Oteli’nin Ngiam Tong Boon adlı barmeni tarafından hazırlanmış ve bu konuda herkes aynı fikirde. Ancak kokteylin ortaya çıkış zamanı konusunda fikir ayrılıkları mevcut.

Singapore Sling Tarifi
Singapore Sling, Long Bar, Raffles Hotel, Singapur

Singapore Sling

Singapur Sling, bir asırdan fazla süredir içenleri büyüleyen klasik bir cin kokteyli. Bazıları kokteylin ilk defa 1915’te hazırlandığını savunuyor, başka bir kesim ise kokteyl tarifinin 1915’te yaratıldığını savunuyor.

Raffles Otelinin kendisi ise Sling’in 1910’dan önce hazırlandığı görüşünde ısrarcı. Raffles Oteli, otelin müzesinde Ngiam Tong Boon’ın tarifinin kilitli olduğunu söylüyor. Raffles Hotel Singapore, bazılarının Singapur’un ulusal içeceği olarak adlandırdığı Singapur Sling’in 100. yıldönümünü kutladı.

Malta

Bir kesime göre de kokteylin orijinal tarifi 1930’larda kaybedilmiş ve yalnızca emekli barmenlerin hafızalarının bir köşesinde yaşıyor. Kökeni tartışmalı olsa da nefis karmaşık bir tada sahip yarı tatlı, köpüklü meyveli bir içecek. Güzel dengeli, meyvemsi ve karmaşık bir tadı var.

Tüm bu tartışmalar bir yana dursun, siz ister Raffles Oteli’nin muhteşem barında Sling siparişi verip keyfine varın ya da isterseniz aşağıdaki tarife göre kendi Sling’inizi hazırlayın.

Singapore Sling Tarifi

  • 45 ml cin
  • 15 ml Cherry Herring konyak
  • 8ml Fransız portakal likörü
  • 8ml Benedictine
  • 120ml ananas suyu
  • 8ml misket limonu suyu
  • 10ml nar şurubu
  • Az miktarda apsent

Karışıma buz ekleyip çalkalayın, bardağa aktarıp üzerine kiraz ya da ananas parçaları ekleyin. Meyve suyunun tatlı lezzeti sert alkol tadını bastırdığı için hafif tadı olan bir kokteyl gibi dursa da Sling, ağır bir içki ve dikkatli tüketilmeli.

Singapore Sling Tarifi
Singapur Sling hazırlanışı

Singapur Sling tatma imkanı bulamayan transit yolcular, dünyanın dünyanın en güzel ve keyifli havalimanlarından birisi olan Singapore Changi Airport‘da terminal 3’te yer alan Long Bar by Raffles Singapore barda içkiyi tatma fırsatı bulabilir. Singapore Changi Airport’u gezmeyi de ihmal etmeyin. Asya’nın en iyi havayolu firmalarından olan Singapore Airlines‘in de merkezi burası.

Asya ülkelerinin karakteristik özelliklerini yoğun olarak taşımasa da Singapur, nefis doğası, çok çeşitli ve ilginç tema parkları ve alanları, sunduğu eğlence seçenekleriyle keyifli bir Asya ülkesi. Din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin halkların birbirine saygı göstererek barış içinde yaşadığı ülke Singapur tam bir kurallar ülkesi.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz