Singapore Sling, Singapur kültürünün bir parçası haline gelmiş bir kokteyl. Pembe renkli kokteyl, ilk olarak Raffles Oteli’nin Ngiam Tong Boon adlı barmeni tarafından hazırlanmış ve bu konuda herkes hemfikir.

Ancak kokteylin ortaya çıkış zamanı konusunda fikir ayrılıkları mevcut. Bazıları kokteylin ilk defa 1915’te hazırlandığını savunuyor, başka bir kesim ise, kokteyl tarifinin 1915’te yaratıldığını savunuyor. Raffles Oteli’nin kendisi ise, Sling’in 1910’dan önce hazırlandığı görüşünde ısrarcı.

Singapore Sling Tarifi
Singapore Sling, Long Bar, Raffles Hotel, Singapur

Bir kesime göre de, kokteylin orijinal tarifi 1930’larda kaybedilmiş ve yalnızca emekli barmenlerin hafızalarının bir köşesinde yaşıyor. Raffles Oteli ise, otel müzesinde Ngiam Tong Boon’ın tarifinin kilitli olduğunu söylüyor.

Tüm bu tartışmalar bir yana dursun, siz ister Raffles Oteli’nin muhteşem barında Sling siparişi verip keyfine varın ya da isterseniz aşağıdaki tarife göre kendi Sling’inizi hazırlayın.

Singapur Sling hazırlanışı

Singapore Sling Tarifi

  • 45 ml cin
  • 15 ml Cherry Herring konyak
  • 8ml Fransız portakal likörü
  • 8ml Benedictine
  • 120ml ananas suyu
  • 8ml misket limonu suyu
  • 10ml nar şurubu
  • Az miktarda apsent

Karışıma buz ekleyip çalkalayın, bardağa aktarıp üzerine kiraz ya da ananas parçaları ekleyin. Meyve suyunun tatlı lezzeti sert alkol tadını bastırdığı için hafif tadı olan bir kokteyl gibi dursa da Sling, ağır bir içki ve dikkatli tüketilmeli.

Singapore Sling Tarifi

Singapur Sling tatma imkanı bulamayan transit yolcular, dünyanın dünyanın en güzel ve keyifli havalimanlarından birisi olan Singapore Changi Airport‘da terminal 3’te yer alan Long Bar by Raffles Singapore barda içkiyi tatma fırsatı bulabilir. Singapore Changi Airport’ugezmeyi de ihmal etmeyin. Asya’nın en iyi havayolu firmalarından olan Singapore Airlines‘in de merkezi burası.

Önceki blog yazısıyenimedya.co [Röportaj]
Sonraki blog yazısıBabil’in Asma Bahçeleri Gibi: Cloud Forest, Singapur
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın