Saraybosna, Bosna-Hersek’in başkenti, Balkanların çok kültürlü kimliğini yansıtan bir şehir. 460 yıl Osmanlı egemenliğinde kalan Saraybosna; tarihi camileri, hamamları, hanları, çarşıları ve çeşmelerinin yanı sıra Avrupa mimarisini yansıtan yapılarıyla zengin ve köklü tarihi geçmişini modern dünyayla buluşturuyor. Farklı inanç grupları ve etnik kökenden binlerce kişinin bir arada yaşadığı Saraybosna, bu yapısıyla Avrupa’nın Kudüs’ü olarak anılıyor.

Bosna-Hersek’in en kalabalık ve en büyük kenti olan Saraybosna, aynı zamanda ülkenin eğitim, kültür, ekonomi ve iş merkezi olarak kalbinin attığı yer. Osmanlı Dönemi’nde Saray Ovası ve Bosna Saray ismiyle anılan kent Saraybosna ismini o yıllardan alıyor. ➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

saraybosna nerede

Saraybosna hakkında kısa bilgiler 🇧🇦

Saraybosna, yüzyıllar boyunca farklı inanç gruplarından ve kültürlerden insanların bir arada yaşadığı, nefes kesen doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla Avrupa’nın Kudüs’ü olarak anılan bir kent. Bosna bölgesinin Dinar Alpleriyle çevrili, Saraybosna Vadisi içerisinde, Miljacka Nehrinin çevresinde kurulu olan kent dini ve kültürel çeşitliliği ile tanınıyor.

Saraybosna’nın kurulduğu bölgede ilk yerleşim izleri tarih öncesi dönemlere kadar uzansa da tarihi kaynaklarda bölgeyle ilgili yazılı kaynaklar oldukça sınırlı. Roma İmparatorluğu egemenliğinde gelişme gösteren Saraybosna, ülkenin 1200’lerdeki bağımsızlığının ardından Bosna Krallığının bir parçası olmuş.

Osmanlıların 1463’te bölgeyi ele geçirmesiyle birlikte hızla kalkınan şehir, Türklerin Avrupa’da kurduğu en büyük kent unvanını taşıyor. Tarih boyunca birçok önemli olayın yaşandığı şehir, 1914’te I. Dünya Savaşının başlamasına neden olarak gösterilen Arşidük Franz Ferdinand’ın Gavrilo Princip tarafından suikaste uğradığı yer olarak da tarih sahnesinde yer alıyor.

Bu acı olaydan 70 yıl sonra 1984 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Saraybosna, Bosna Savaşı sırasında modern savaş tarihindeki en uzun kuşatmaya maruz kaldı. İç savaşın ardından yaralarını saran ve toparlanmaya çalışan şehir, ülkenin en önemli kültür, sanat, ekonomi ve politika merkezi.

Saraybosna Kantonu, Doğu Saraybosna ve yakındaki belediyeler dahil olmak üzere Saraybosna metropol bölgesi, 555 bin 210 nüfusa ev sahipliği yapıyor. Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça, Bosna Hersek’te kullanılan üç resmi dil. Bosna Hersek’in resmi para birimi olan Konvertibl Mark (KM ve BAM) kullanılıyor. Saraybosna, Türkiye’den bir saat geride.

Malta

Bosna Hersek’e gitmek için vize gerekmiyor. Ancak araçla gitmeyi düşünüyorsanız Yunanistan veya Bulgaristan üzerinden gideceğinizden Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Schengen Vizesi Nasıl Alınır, Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterebilir.

Pasaportunuzun en az 3 aylık süresinin olması gerekiyor. 6 aydan az süresi kalmış pasaportunuz varsa yenileseniz daha iyi olur. Henüz Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Saraybosna Gezi Rehberi ve Saraybosna Gezilecek Yerler blog yazılarımda ülkede gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Vizesiz Balkan Turu ve Vizesiz Gidilecek Balkan Ülkeleri yazıları da belki ilginizi çekebilir. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Daha uygun ve verimli bir Saraybosna tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın.

Saraybosna nerede📍

Saraybosna, Güneydoğu Avrupa’da, Batı Balkanlarda yer alan Bosna Hersek’in başkenti. Bosna-Hersek’in orta kesiminde, ülkenin doğusunda konumlanıyor. Saraybosna Vadisi’nde kurulu olan şehir, Miljacka Nehri kıyısında, Dinar Alpleri ile çevrili bir konumda.

Su ve köprüler şehri olarak da anılan Saraybosna’nın merkezinden tam üç nehir geçiyor. Ülkeye ve kente ismini veren Bosna, Zelyezniça ve Miljacka nehirleri köprüleriyle kenti birbirine bağlıyor. Bosna Hersek, 3 ülke ile kara sınırlarını paylaşıyor: Hırvatistan, Karadağ, Sırbistan. Bosna-Hersek, 51 bin 197 kilometrekare alanı ile dünyanın 130. en büyük ülkesi.

Saraybosna’da hostel tercih edenler için nefis ve temiz hostel olan Passenger Guest House tavsiyem olsun. Türklerin işlettiği hostelden çok memnun kaldım. Zaten Saraybosna’nın kalbinde, Başçarşı’ya sadece birkaç dakika yürüme mesafesinde.

Saraybosna’ya nasıl gidilir ✈️

Saraybosna’ya Türkiye’den uçakla, otobüsle ve arabayla ulaşım mümkün. Vizesiz bir ülke olan Bosna-Hersek’e otobüs ya da arabayla gitmek isteyenlerin Bulgaristan üzerinden ulaşımın sağlanması nedeniyle Bulgaristan vizesi ya da Schengen vizesi almaları gerekiyor.

Saraybosna’ya uçakla nasıl gidilir: Saraybosna Uluslararası Havalimanı, Butmir Havalimanı olarak da biliniyor. Şehir merkezine 10 km uzaklıkta yer alan havalimanı, ülkenin en yoğun hava trafiğine sahip havalimanı.

Saraybosna’ya Türkiye‘den İstanbul Havalimanından Türk Hava Yolları ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından ise Pegasus Havayollarının direkt uçak seferleri bulunuyor. İstanbul-Saraybosna yolculuğu 1 saat 55 dakika sürüyor.

Saraybosna Havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir: Saraybosna Havalimanı ile şehir merkezi arasında 9 km’lik bir uzaklık bulunuyor. Havalimanı ile şehir merkezi arasında en konforlu ve hızlı ulaşım yöntemi taksi ve özel araç. Şehir merkezine olan yolculuk yaklaşık 10 dakika sürüyor. Ayrıca uçuş saatlerine göre mesai saatlerinde hizmet veren transfer otobüsleri toplu ulaşım hizmeti sağlıyor.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Saraybosna’ya otobüs ile nasıl gidilir: İstanbul Esenler Otogarı’ndan hareket eden Alpar Turizm’in otobüsleri ile Türkiye’den Saraybosna’ya otobüsle gidilebiliyor. Edirne Kapıkule, Bulgaristan, Sırbistan, Karadağ güzergahını izleyen otobüs sınır kapılarında beklemeler ve aksilikler dışında 33 saatte Saraybosna’ya ulaşıyor.

Malta
saraybosna nasıl gidilir

Saraybosna’ya arabayla nasıl gidilir: Bosna-Hersek, Balkan turu yapmak isteyen seyahat severlerin arabayla da gidebileceği bir ülke. İstanbul’dan Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna 1.162 km uzaklıka. Özel araçla trafik ve sınır kontrollerindeki beklemeler hariç olmak üzere 16 saat gibi bir sürede şehre ulaşılabiliyor. Kapıkule Sınır Kapısından sonra Bulgaristan’ın başkenti Sofya ve Sırbistan üzerinden Bosna’ya gidilebiliyor.

Saraybosna’ya arabayla seyahat eden Türk vatandaşlarının Bulgaristan geçişi için Bulgaristan vizesi alması ya da Schengen vizesine sahip olması gerekiyor.

Saraybosna, Avrupa’da farklı kültürlerin buluştuğu bir şehir. Saraybosna’da gezilecek yerler arasında Bursa Bezistanı, Gazi Hüsrev Bey Cami, Sarı Bezistan, Svrzo House, Latin Köprüsü, Saat Kulesi, Katolik Katedrali, Morica Han, Tünel Müzesi ile kentin merkezini oluşturan Osmanlı Çarşısı Başçarşı bulunuyor.

Saraybosna’ya kadar gelmişken Balkanların acı olaylarına sahne olan ve Mostar Köprüsü ile ünlü olan Mostar, Mostar yakınlarındaki Osmanlı köyü Poçitel ve 550 yıllık derviş mekanı Blagay Tekkesi de görülecek yerler listenizde olmalı.

Önceki blog yazısıSorrento Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıVenedik Nerede 📍Venedik’e Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın