Saraybosna, Bosna-Hersek’in başkenti ve en büyük kenti. Balkanların çok kültürlü kimliğini yansıtan bir şehir. 460 yıl Osmanlı egemenliğinde kalan Saraybosna; tarihi camileri, hamamları, hanları, çarşıları ve çeşmelerinin yanı sıra Avrupa mimarisini yansıtan yapılarıyla zengin ve köklü tarihi geçmişini modern dünyayla buluşturuyor.

Farklı inanç grupları ve etnik kökenden binlerce kişinin bir arada yaşadığı Saraybosna, bu yapısıyla Avrupa’nın Kudüs’ü olarak anılıyor. Bosna-Hersek’in en kalabalık şehri Saraybosna, aynı zamanda ülkenin eğitim, kültür, ekonomi ve iş merkezi olarak kalbinin attığı yer. Osmanlı Döneminde Saray Ovası ve Bosna Saray ismiyle anılan kent Saraybosna ismini o yıllardan alıyor.

Saraybosna Nasıl Gidilir

Saraybosna Nerede

Saraybosna, Güneydoğu Avrupa’da, Batı Balkanlarda yer alan Bosna Hersek’in başkenti. Bosna-Hersek’in orta kesiminde, ülkenin doğusunda konumlanıyor. Saraybosna Vadisinde kurulu olan şehir, Miljacka Nehri kıyısında, Dinar Alpleri ile çevrili. Bosna-Hersek, 51 bin 197 kilometrekare alanı ile dünyanın 130. en büyük ülkesi.

Su ve köprüler şehri olarak da anılan Saraybosna’nın merkezinden üç nehir geçiyor. Ülkeye ve kente ismini veren Bosna, Zelyezniça ve Miljacka nehirleri köprüleriyle kenti birbirine bağlıyor. Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ ve Sırbistan ile kara sınırlarını paylaşıyor.

Malta

Saraybosna, yüzyıllar boyunca farklı inanç gruplarından ve kültürlerden insanların bir arada yaşadığı, nefes kesen doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla Avrupa’nın Kudüs’ü olarak anılan bir kent. Bosna bölgesinin Dinar Alpleriyle çevrili, Saraybosna Vadisi içerisinde, Miljacka Nehrinin çevresinde kurulu olan kent dini ve kültürel çeşitliliği ile tanınıyor.

Saraybosna’nın kurulduğu bölgede ilk yerleşim izleri tarih öncesi dönemlere kadar uzansa da tarihi kaynaklarda bölgeyle ilgili yazılı kaynaklar oldukça sınırlı. Roma İmparatorluğu egemenliğinde gelişme gösteren Saraybosna, ülkenin 1200’lerdeki bağımsızlığının ardından Bosna Krallığının bir parçası olmuş.

Osmanlıların 1463’te bölgeyi ele geçirmesiyle birlikte hızla kalkınan şehir, Türklerin Avrupa’da kurduğu en büyük kent unvanını taşıyor. Tarih boyunca birçok önemli olayın yaşandığı şehir, 1914’te I. Dünya Savaşının başlamasına neden olarak gösterilen Arşidük Franz Ferdinand’ın Gavrilo Princip tarafından suikaste uğradığı yer olarak da tarih sahnesinde yer alıyor.

Bu acı olaydan 70 yıl sonra 1984 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Saraybosna, Bosna Savaşı sırasında modern savaş tarihindeki en uzun kuşatmaya maruz kaldı. İç savaşın ardından yaralarını saran ve toparlanmaya çalışan şehir, ülkenin en önemli kültür, sanat, ekonomi ve politika merkezi.

Saraybosna Kantonu, Doğu Saraybosna ve yakındaki belediyeler dahil olmak üzere Saraybosna metropol bölgesi, 555 bin 210 nüfusa ev sahipliği yapıyor. Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça, Bosna Hersek’te kullanılan üç resmi dil. Bosna Hersek’in resmi para birimi olan Konvertibl Mark (KM ve BAM) kullanılıyor. Saraybosna, Türkiye’den bir saat geride.

SARAYBOSNA’DA NEREDE KALINIR
🏨 Saraybosna’da gece hayatının merkezi olan Zelenih Beretki Caddesi üzerinde yer alan Hotel Europe Sarajevo, Başçarşı’ya da sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde. Heritage Hotel Gate of Sarajevo, Hotel Villa Orient, ibis Styles Sarajevo ve Hotel Hecco Deluxe gayet güzel otel seçenekleri.

Hostel tercih edenler için ise nefis ve temiz bir hostel olan Passenger Guest House tavsiyem. Saraybosna’nın kalbinde, Başçarşı’ya sadece birkaç dakika yürüme mesafesinde, Türklerin işlettiği hostelden çok memnun kaldım. Ferhadiye caddesindeki Hostel Franz Ferdinand, daha önce iki defa konakladığım diğer bir hostel ✔︎

MOSTAR’DA NEREDE KALINIR
Mostar’da kalabileceğiniz bütçeye uygun her türlü konaklama var. Mostar Köprüsüne yürüyerek 1 dk uzaklıktaki Hotel Emen, manzarası mükemmel Hotel-Restaurant Kriva Ćuprija ve Shangri La Mansion, her şeyiyle mükemmel Hotel Almira ve uygun fiyatlı Villa Globus, Hostel Miran ve Hostel Majdas, şahane konaklama seçenekleriniz.

Saraybosna nerede

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Saraybosna’ya Nasıl Gidilir ✈️

Saraybosna ya gitmek için ne gerekli? Bosna vize istiyor mu? Saraybosna, Balkanlarda yer alıyor. Bosna vize istemiyor. Ancak Türkiye-Bosna Hersek ulaşımı Bulgaristan üzerinden sağlandığından karadan gitmek isteyenlerin Schengen vizesi alması gerekiyor. Uçakla gidecekseniz vize gerekmiyor. Bosna Hersek kimlikle gidilebilen ülkeler arasında yer almadığından pasaport şart.

SARAYBOSNA UÇAKLA NASIL GİDİLİR
✈️ Saraybosna Uluslararası Havalimanı (Sarajevo International Airport), şehir merkezinin 12 km kadar dışında yer alıyor. Saraybosna’ya Türkiye‘den Türk Hava Yolları ile İstanbul Havalimanından, Pegasus ile de Sabiha Gökçen Havalimanından ise Havayollarının direkt uçak seferleri yapılıyor.

İstanbul-Saraybosna uçak yolculuğu 1 saat 55 dakika sürüyor. Bosna Hersek’e en ucuz nasıl gidilir sorusuna cevap arıyorsanız maalesef tek yolu, havayolu firmalarının yaptığı uçak bileti kampanyalarını takip edip en az 1 yıl veya 6 ay önce önce uçak biletlerini almak.

Saraybosna Havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir: Havalimanından Saraybosna merkeze gitmek için en ucuz seçenek otobüs. Seferler uçuş tarifelerine göre çalışıyor. Taksiler ise şehir merkezine 10 € civarında götürüyor.

SARAYBOSNA’YA OTOBÜSLE NASIL GİDİLİR
🚌 İstanbul-Saraybosna Otobüs: Bosna’ya otobüsle gidilir mi diye merak ediyorsanız cevabı evet! Esenler Otogarından kalkan Alpar Turizm‘in otobüsleri ile Türkiye’den Saraybosna’ya otobüsle gidilebiliyor. Edirne Kapıkule, Bulgaristan, Sırbistan, Karadağ güzergahını izleyen otobüs sınır kapılarında beklemeler ve aksilikler dışında 33 saatte Saraybosna’ya ulaşıyor.

🚘 Saraybosnaya Araçla Gitmek: Bosna-Hersek, Balkan turu yapmak isteyen seyahat severlerin arabayla da gidebileceği bir ülke. İstanbul’dan Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna 1.162 km uzaklıka. Özel araçla trafik ve sınır kontrollerindeki beklemeler hariç 16 saat gibi bir sürede gidiliyor.

Kapıkule Sınır Kapısı‘ndan sonra Bulgaristan’ın başkenti Sofya ve Sırbistan üzerinden Bosna’ya gidilebiliyor. Yukarıda belirttiğim gibi Saraybosna’ya araçla veya otobüsle gidecekseniz Bulgaristan geçişi için Bulgaristan vizesi ya da Schengen vizesine sahip olmanız gerekiyor.

SARAYBOSNA İÇİ ULAŞIM NASIL SAĞLANIR
Saraybosna’nın başlıca simge yapıları şehir merkezinde yer aldığından pek çok yere kolayca yürüyerek gidebiliyorsunuz. Ancak toplu taşıma araçları olan otobüs, tramvay, troleybüs ve minibüs hatları ile de dilerseniz ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs biletlerinin maliyeti 1 €’dan biraz daha ucuz.

Biletleri şoförden (1,80 KM) veya birkaç kuruş daha ucuz kiosktan veya gazete bayilerinden (1,60 KM) alabilirsiniz. Yanınızda nakit bozukluk olmalı. Biletler 1 saat geçerli. Ceza yememek için biletinizi araçta onaylatmayı unutmayın. Turistler için en önemlisi 3 numaralı tramvay hattı.

Taksi ücretleri de oldukça makul sayılır. Saraybosna Trebevic Dağı’na götüren bir teleferik de var. tek bir rota var. Şehri yukarıdan izlemek için tepeye çıkmak için tek yön bilet ücreti 15 KM (7,5 €), gidiş-dönüş için 20 KM tutuyor.


Saraybosna’ya kadar gelmişken Balkanların acı olaylarına sahne olan ve Mostar Köprüsü ile ünlü olan Mostar ve Mostar yakınlarındaki Osmanlı köyü Poçitel ve 550 yıllık derviş mekanı Blagay Tekkesi de görülecek yerler listenizde olmalı.

3 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz