Osmanlı İmparatorluğu’nun Bosna-Hersek‘teki hakimiyetinin ardından Boşnakların hızla Müslümanlığı seçmesinde büyük rol oynayan Blagay Tekkesi, Mostar‘a 15 km uzaklıkta bir Bektaşi türbesi. Bosna-Hersek’in en uzun akarsularından biri olan ve tarihi Mostar Köprüsü’nün de altından geçen Neretva Nehrinin kolu olan Buna’nun doğduğu noktada yer alan Blagay kasabasındaki tekke, bölge tarihini etkileyen köklü bir geçmişe sahip.

15. yüzyıl başlarında dervişler tarafından ‘Yaratılanı yaradandan ötürü sevmek’ idealiyle kurulan Alperenler Tekkesi, tarihinde Kadiri, Rufai, Halveti ve Nakşibendi tarikatlarına ev sahipliği yaptı. Sarı Saltuk ve Şeyh Açıkbaş türbelerinin de olduğu tekkede, ibadet odaları, misafirhane, hamamlık, mutfak, iç avlu ve abdesthane bölümleri var.

blagay tekkesi

Blagay Tekkesi, Mostar

Osmanlı’nın 1465’te Mostar ve çevresini fethetmesinin ardından, muhteşem doğası ve zengin su kaynaklarıyla öne çıkan Blagay kasabasında Buna Nehri’nin doğduğu noktadaki mağaranın yanı başına kurulan Blagay Tekkesi, Boşnakların Müslümanlığı seçmesinde önemli bir role sahip.

Bir Bektaşi tekkesi olarak kurulan Blagay Tekkesi, günümüzde Naşibendi tekkesi olarak faaliyetlerine devam ediyor. Osmanlı’nın Balkan coğrafyasındaki fetihleri sırasında yerel halkın Müslümanlaşmasını sağlamak amacıyla bölgeye gönderdiği Bektaşi dervişleri ve babaları çok kısa süre içerisinde bu coğrafyada Müslüman nüfusun artmasını sağladı.

Bektaşi dervişlerinin hoşgörülü ve adaletten yana olan tavırlarıyla, tarih boyunca iç savaş, karmaşa ve istikrarsızlık yaşayan bölge halkı Müslümanlığa sempati beslemeye başladı. Balkanlarda ilerleyen Osmanlı’nın bölgedeki en büyük güvencesi haline gelen Müslüman halk, günümüzde Bosna-Hersek nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturuyor.

blagay nasıl gidilir

Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet Han’ın oğlu Cem Sultan’ın önderliğinde derlenen ve Saltukname ismiyle tanınan halk efsanesinin kahramanı Sarı Saltuk’un ilk şeyhi olduğu Blagay Tekkesi, Sarı Saltuk’un sandukasını görmek isteyenler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

İç Anadolu ve Rumeli fetihlerinde önemli başarılar kazanan, Makedonya, Arnavutluk ve Kosova gibi ülkelerde efsaneleştirilen Bektaşi babası Sarı Saltuk, bölgede yaşayan Hristiyanların da saygı duyduğu bir isim.

Malta

Blagay Tekkesi kurulduğu dönemde, tekkenin yer aldığı dağ yamacında vahşi hayvanlardan başka bir şey yaşamıyormuş. ‘7 erenlerin mekanı’ olarak anılan tekke, Bosna-Hersek’i fetheden Fatih Sultan Mehmet’in Osmanlı’nın 7. padişahı olmasıyla da ilişkilendiriliyor.

blagay tekkesi mostar
blagay tekkesi bilgi
blagay tekkesi hakkinda bilgi

Kelime anlamı ‘muhasebe’ olan Blagay Tekkesi’nde Ahmet Yesevi’nin torunu ve tekkenin ilk şeyhi Sarı Saltuk’un sandukasının yanı sıra kutsal kitaplar ve emanetler bulunuyor. Tarih boyunca Kadiriler ve Halvetiler’in zikir mekanı olarak kullandığı tekke günümüzde Nakşilerin kutsal mekanı. Her perşembe ve cuma günleri zikir yapılıyor.

Tekkede her yıl aşure gününde büyük kazanlarda aşure pişirilip Blagay halkına dağıtılıyor. Halkın tekkeye olan saygısı nedeniyle kasabadaki Hristiyan din adamları da tekke ziyareti yapıyor. Mayıs ayının ikinci cuması ve 28 Mayıs gecesi Fatih Sultan Mehmet’i anmak için özel programlar düzenleniyor.

Önceki blog yazısıHırvatistan Nerede📍Hırvatistan’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıKül ve Ateş: Pompeii Antik Kenti
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

  1. Sadece ufak duzeltme; Blagaj’ın kelime anlami ‘muhasebe’ bilgisi dogru degil, alakasız! Boşnakça anadilim:)

  2. Bir Dünya Harikası Bosna Hersek’i ; Neretva Nehrinin Gerdanlığı Mostar Köprüsü’nü, Osmanlı Vezirler Şehri Travnik’i, Avrupanın Göbeğinde Saraybosna’yı, Doğa Harikası Vrelo Bosna’yı, Muazzam Tabiat Güzelliği’ni, Tadından Geçilmez, Leziz Börek ve Cevapisi Sonrasın da Lokumuyla Verilen Boşnak Kahvesiyle Bosna Hersek, Size Göz Kırpıyor.

    Kısacası Olmazsa Olmazlardan Tarih ve Doğanın Birlikte Sergiledikleri Güzel Bir Osmanlı Mirası, Balkanların Göz Bebeği Bosna Hersek’i Vizesiz Olarak Gezebilme Fikri Hoşunuza Gittiyse, Bosna’lıların Diliyle, Samimi bir “Alahimanet”‘i duymak ve Kuzu Çevirme’nin Tadına Bakıp Bu Kare de Olmak İsterseniz; Bosna Hersek Burada Sizi Bekler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın