Bosna-Hersek‘in güneyinde, Mostar‘a 30 km mesafedeki Poçitel (Počitelj), Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nden kalma tarihi yapıları, hamamı, medresesi, taş evleri ile tipik bir Anadolu köyünü andırıyor.

Köye hakim tepede bulunan kalenin Neretva Nehri ve köy manzarası muazzam. Bosna-Hersek’i kapsayan Balkan turlarının uğrak noktası olan Poçitel, Balkan coğrafyasında Osmanlı’nın izlerine tanık olmak için en doğru adreslerden.

pocitel

Osmanlı Köyü: Poçitel

Bosna Kralı 1. Stjepan Tvrtko tarafından 1383’te inşa edilen Poçitel Köyü, Hersek bölgesine hayat veren, Mostar’ın tarihi köprüsü altından da akan Neretva Nehri’nin kıyısında kurulu.

Osmanlı Dönemi’nde tamamen taştan inşa edilen köy, Neretva Nehri’nin kıyısında dik bir yamaç boyunca tepeye doğru yükseliyor. Köyün en yüksek noktasında bulunan kale Osmanlı topraklarını koruma ve sınır güvenliği rolünü üstlenirken, köy günümüzde turizm merkezine dönüşmüş durumda.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlarda egemen olduğu dönemde batıdaki en büyük düşmanı Venediklilerin Dubrovnik kentine sınır komşusu olması nedeniyle büyük stratejik önem taşıyan Poçitel, sınır karakolu işlevi görüyordu.

pocitelbosna hersek
pocitel köyü

Poçitel Kalesi, bölgede artan Osmanlı tehlikesine karşı 14. yüzyılda Macar Kralı Korvin tarafından güçlendirilerek büyütülmüş. Köyü ve bölgeyi fetheden Osmanlılar kaleyi daha da büyüterek, kalenin yamaçlarını taştan bir yerleşim yeri inşa etmiş.

Tamamı taş malzemeden oluşan hamam, medrese, kervansaray, cami, saat kulesi ve daracık sokaklarıyla tipik bir Osmanlı Anadolu kasabasını andıran Poçitel, 1664’te bölgeyi ziyaret eden Evliya Çelebi’nin notlarında da yer alıyor.

Seyyah Evliya Çelebi notlarında Poçitel’den şöyle bahsetmiş: Poçitel Kalesi küçük ama sağlam bir yapı. Kalede surların, kulelerin ve komutan konutunun yanı sıra ambar ve küçük bir cami de yer almakta. Kale dışında 150 hane var. Evler taş tuğla ve kiremitten yapılma. 1562’de yapılmış bir de köy camisi var.

pocitel nasıl gidilir

Köydeki birçok eser 16. ve 17. yüzyıl Osmanlı eseri. Türklerden kalan en önemli eser ise 1563’te inşa edilen Hacı Aliya Camii. Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mostar Köprüsü’nün de mimarı olan Mimar Hayrettin tarafından yapılan cami, Bosna Savaşı’nın ardından İbrahimpaşa Medresesi ile yeniden yapıldı.

Bosna’yı yakıp yıkan iç savaş sırasında Hırvatların bombardımanına uğrayan Poçitel’deki Osmanlı izleri yok edilmeye çalışılsa da savaş sonrasında Türkiye ve Dünya Bankası’nın desteğiyle köy yeniden ayağa kaldırılmış.

Günümüzde çok az kişinin yaşadığı Poçitel, Neretva Nehri’nin akan masmavi suyunun sesiyle huzurlu bir yerleşim yeri.

Önceki blog yazısıBurdur Nerede 📍 Burdur’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıHurgada Nerede📍Hurgada’ya Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın