Hollanda’nın en büyük ikinci şehri olan Rotterdam, modern tasarım binalarıyla ilginç bir şehir. Çok yönlü karakteriyle de diğer bir çok Avrupa şehrinden farklı. Çağdaş mimarinin kentin karakterine yansıdığını şehrin hemen her sokağında görebiliyorsunuz. Kelime anlamı ‘Rotte Nehri’nin üzerine kurulan baraj’ olan Rotterdam, dünyanın en geniş liman bölgelerinden birine sahip ve tam bir metropol yaşamı sürüyor. Enerjik ve kozmopolit bir yer burası.

İkinci Dünya Savaşı’nda yok edilen Rotterdam modern bir tarzda tekrar inşa edilmiş ve günümüzde 600,000 kişilik bir nüfusa sahip. Silüeti sürekli değişen Rotterdam’ın ihtişamlı binalarının arasında yapılacak pek çok şey var. Bir Amsterdam kadar çok baştan çıkarıcı cazibeye sahip olmasa da, 2 günlük bir tatil için rotaya alınabilecek bir şehir. Benim yaptığım gibi Rotterdam, Antwerpen, Gent ve Brugge rotasıyla güzel bir tatil noktasının başlangıcı olabilir.

Rotterdam Gezilecek Yerler

Mimarlık kenti olan Rotterdam’ı görmeden anlatmak zor. Çelik halatlarla havada duran Erasmus Köprüsü, ışıklandırmasıyla dikkat çeken Wallhaven Limanı, BoijmansVan Beuningen Müzesi, Arboretum Trompenburg Botanik Parkı, 200 ünlünün el izinin bulunduğu Yıldızlar Kaldırımı ve Denizcilik Müzesi ile Rotterdam’da gezilip görülecek pek çok yer var.

1. Küp Evler

Stayokay Rotterdam Cube Hostel

Küp Evler, Piet Blom tarafından tasarlanan bir yapı. Sadece Rotterdam’ın değil, muhtemelen dünyanın en sıradışı mimari örneklerinden biri olan kompleksi ormandan esinlenerek tasarlayan Blom, eserlerini de ahşaptan yaratmış. Bir çok farklı şeyin yapılabileceği güvenli bir cennet olarak düşündüğü bu ufak köyü, dev bir şehrin içinde yaşatmak istemiş.

Evler, zemin seviyesinin üstünde, hatta altlarından yol geçiyor. Dışarıdan bakıldığında 45 derece eğik duran küpler, kentsel bir çatıda yaşamak prensibiyle yapılmış. Tek olarak ağacı, yan yana durunca da ormanı temsil eden küp evleri kişi başı 2 Euro’ya gezebileceğiniz, içi tamamen mobilyalarla döşenmiş bir sergi evide var. Ya da benim yaptığım gibi Stayokay Rotterdam Cube Hostel‘e gidip içini bedava da görebilirsiniz.

2. St. Laurenskerk

Rotterdamda Gezilecek Yerler

Rotterdam’da yer alan St. Laurenskerk Kilisesi 1449 ile 1525 arasında yapılmış ve şehrin en eski tarihi yapısı. II. Dünya Savaşından gerideşehirde sağ kalmış tek Ortaçağ yapı aynı zamanda. Gotik mimarinin kusursuz bir örneği olan Büyük Rotterdam Kilisesi, 1940’taki bombardımanda zarar görse de 1952’deki restorasyonla eski ihtişamına kavuşturulmuş.

Blaak Meydanı’nda yer alan ve günümüzde hala aktif olarak kullanılan kilisenin anları ve orgları görülmeye değer. Büyük Kilise’nin bakırdan yapılmış 7600 koro parmaklıkları 1713’e dayanıyor ve Hollanda’nın en büyük, dünyanın en büyüklerinden birisi. Bronz kapılar ise İtalyan tasarımcı Manzu tarafından 1968’de yapılmış. St Laurenskerk’un önünde, Rönesans’la birlikte ortaya çıkan hümanizm akımının yaratıcılarından Erasmus‘un heykeli bulunuyor.

3. Rotterdam Markthal Pazar Yeri

Markthal, şimdiye kadar gördüğüm en güzel ve en ilginç modern kapalı pazar yeri diyebilirim. Bir tasarım şehrinin pazar yeri de böyle olmalıydı zaten.Rotterdam Blaak bölgesinde yer alan pazar yeri, dışarıdan bakıldığından bir uçak hangarına benziyor. Her iki tarafından da pazar yerine girilebiliyor. Alt katında park yeri var, üst katlarda ise evler oldukça lüks.

Rotterdam’ın yeni kapalı pazar alanı Markthal, içeri girer girmez tavandan kocaman meyve ve sebzelerin üstünüze düştüğünü ve harikalar diyarındaki tavşanın deliğine girmişsiniz gibi hissettiriyor. Çok sayıda dükkan ve tezgahın yer aldığı Markthal, hem alış veriş, hem de yeme içme için şahane. Rotterdam’ın kalbinde, Küp Evlere ve Laurenskerk kilisesine de çok yakın. Kahve molası ve yemek için ideal.

4. Hotel New York

Rotterdam Görülecek Yerler

Hotel New York, Rotterdam’da gördüğüm en güzel tarihi yerlerden biri. Zaten geriye kalan tarihi bina sayısı nerdeyse parmakla sayılıyor bu şehirde. Kop van Zuid Bölgesi’nin tepesinde eskiden Holland America Line’a ait olan genel müdürlüğün yerinde bulunuyor.

Bir zamanlar burada ki Wilhelmina Limanı’ndan kalkan gemiler yüz yıl boyunca New York’a gidip geliyormuş. On binlerce insan bir zamanlar daha iyi bir yaşam bulmak ümidiyle buradan “Fırsatlar ülkesi Amerika”ya gitmiş. Gemicilik endüstrisinin değişmesiyle Rotterdam’dan son gemi 1971’de kalkmış.

The Holland America Line kapanmış ve 1993 yılında Hotel New York olana kadar da bina boş kalmış. Şimdilerde çok keyifli bir kafe ve otel olarak hizmet veriyor.

5. The Euromast

Roterdam Görülecek Yerler

Şehirleri yüksekten izlemeyi severim. Avrupa şehirlerinin hemen hepsinde de bunun için bir kule var nerdeyse. Rotterdam’ı anlamanın en güzel yolu da Euromast kulesinin tepesine çıkmak (9.50€). Süper hızlı asansörüyle kuleye saate 100 km hızla çıkıyorsunuz.

Gözlem kulesi olarak inşa edilen ve 100 metre yükseklikteki Euromast’a 1970’te eklenen 85 metre yüksekliğindeki Space Tower ile günümüzdeki haline kavuşmuş. Rotterdam’ın önemli görülecek yerlerinin hemen hepsini kuleden gördüğünüz gibi hava iyiyse Lahey ve Anvers’e kadar görüş alanı sağlıyor

6. Spido

Rotterdam Turları

Tarihi yaklaşık 900 yıl kadar önceye dayanan Rotterdam, 1340’da belediye olmuş, 1872’de ise New Waterway’in tamamlanması ile deniz yollarına açılıp bir liman kenti olarak kendini dünyaya tanıtmış. Spido tekneleri ile dünyanın en büyük limanlarından birinde yapılan turlar Rotterdam’ın en popüler turistik aktivitelerinden birisi.

Rotterdam’daki Spido yıl boyunca çok eğlenceli liman turları düzenliyor. Dilerseniz 75 dakika süren ve Rotterdam Limanından kalkan teknelerle deniz turuna veya yazın yapılan uzatılmış günü birlik turlara katılın. Extended Harbour Tour veya the Summer Evening Turarı 2.5 saate kadar uzuyor.

Azerbaycan

Şehrin silüetine kanaldan bakmak isteyenler denesin, ama çok da fazla bir şey beklemeyin. Ayrıca 11,75€ gibi fiyat da tekne turu için oldukça yüksek.

7. Kunsthal Rotterdam

Gezilecek Rotterdam Muzeleri

Rotterdam’daki Museumpark içinde bulunan müzelerden biri olan Kunsthal oldukça yenilikçi bir müze. Her türden sanatın bulunduğu bir odaya sahip: eski, yeni ve deneysel sanat, fotoğraf, tasarım ve aklınıza gelebilecek her şey.

Tıpkı Rotterdam’da ki diğer müzelerde olduğu gibi Kunsthal’da başlı başına bir mimari eser. Mimar Rem Hoolhass, 3300 m2’like devasa bir alan olmasına karar vermiş. Bu büyüklükte bir yerde aynı anda beş sergi yapılabiliyor.

Bu kadar geniş bir sanat yelpazesinin anlamı herkese hitap eden bir şeyin Kunsthal’da bulunabileceği. Yakın zamanda Chuck Close, Andy Warhol ve Arne Quinze gibi 20. yüzyılın büyük isimleri ağırladı. Genç yada yaşlı farketmez, dünya sanat gündeminde geniş yer alan bu sıradışı sergileri gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Salı-Cumartesi 10-17; Pazar günleri 11-17 arası ziyaret edilebilir (12€).

Malta

8. Boijmans Van Beuningen Müzesi

Boijmans Van Beuningen

Museumpark Bölgesinde bulunan Boijmans Van Beuningen Müzesi ülkenin en önemli sanat müzelerinden biri. Rotterdam’ın en önemli sanat müzesi, 1847’de Museum Boymans adıyla kurulmuş ve 1958’de iş adamı Daniel George Van Beuningen’in kişisel koleksiyonun da eklenmesiyle şimdiki adını almış.

Müzenin Orta çağ eserlerinden çağdaş sanata kadar uzanan geniş koleksiyonunda Bosch, Van Gogh, Rembrandt, Monet, Cézanne, Dali gibi sanat tarihinin büyük isimlerinin tablolarını görmek mümkün. Müzede yüz kırk bin çalışma sergileniyor.

9. Rotterdam Blijdorp Zoo

Rotterdam Blijdorp Zoo

Rotterdam Hayvanat Bahçesi oldukça eski, 1857’de kurulmuş. Yılda 1,5 milyondan fazla ziyaretçi alan 150 yıllık hayvanat bahçesi Avrupa’nın en iyilerinden birisi. Asya yağmur ormanlarından ve Himalayalara ve Afrika Savanasına kadar çok farklı coğrafyada yaşayan hayvanları burada görebiliyorsunuz.

Oceanium bölümünde cesareti olanlar köpekbalıklarıyla yüzebilir. Penguenler, Galapagos Adası’ndan dev kaplumbağalar ziyaretçileri bekliyor. Her gün saat 9-18.00 arasında açık. 3-12 yaş çocuklar 16.5€, 12 yaş ve üstü 21€.

10. Erasmus Köprüsü

Ziyaret edilmesi gereken en güzel mimari örnekler ise Ben van Berkel’in, Rotterdamlıların ‘Swan’ yani kuğu olarak adlandırdığı zarif Erasmus Köprüsü. Rotterdam hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz, bu köprüden şehri izleyin. Uzaktan görünen Euromast ve Hollanda’nın bu en uzun köprüsü güzel bir ufuk çizgisi oluşturuyor.

Paris için Eyfel veya Londra için Big Ben ne ise Rotterdamlılar da bu gözle bakıyorlar bu asma köprüye. Şehrin sembollerinden sayılan 808 metre boyuyla dünyanın en uzun asma köprüsü olan Erasmus Bridge, öyle pek de havalı durmadığını söyleyeyim.

Kültürel etkinliklerin, şölenlerin, alışverişin, eğlencenin Avrupa’daki merkezlerinden biri olan Rotterdam’ın çağdaş mimari örnekleri görülülmeye değer. Türk Hava Yolları haftada 5 gün Rotterdam’a tarifeli seferler düzenliyor. Rotterdam uçak bileti için fiyatlara göz atın. Konaklama için önerim citizenM Rotterdam Otel, Blaak Meydanına çok yakın.

Önceki blog yazısıİtalya’nın Ruhu: Napoli Gezi Rehberi
Sonraki blog yazısıBir Müzeden Öte: Red Bull Hangar-7, Salzburg
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

  1. Önümüzde ki hafta Rotterdam’da olacağım. Gezinirken gördüm web sitenizi Kemal Bey, çok işime yarayacak, elinize sağlık ve teşekkürler. 😀

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın