Makedonya Tatil

Hollanda’nın en büyük ikinci şehri olan Rotterdam, modern tasarım binalarıyla ilginç bir şehir. Çok yönlü karakteriyle de diğer bir çok Avrupa şehrinden farklı. Çağdaş mimarinin kentin karakterine yansıdığını şehrin hemen her sokağında görebiliyorsunuz. Kelime anlamı ‘Rotte Nehri’nin üzerine kurulan baraj’ olan Rotterdam, dünyanın en geniş liman bölgelerinden birine sahip ve tam bir metropol yaşamı sürüyor. Enerjik ve kozmopolit bir yer burası.

Hollanda’nın mimari başkenti olarak bilinen Rotterdam, birçok farklı yüze sahip güçlü bir liman kenti. Amsterdam’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehri Rotterdam, dünya ticaretinde önemli bir yere sahip. Gece hayatında trend oluşunun yanı sıra, sofistike bir alışveriş şehri aynı zamanda. Sanatsal bir yerleşim olan şehir hepsinden öte yenilikçi mimari konusunda Hollanda’nın en önde gelen şehri olduğu aşikâr.

Rotterdam gezilecek yerler

Rotterdam aynı zamanda kültürel bir merkez. Nüfusunun yarısından daha fazlasının göçmenlerden oluştuğu için çok kültürlü yapı her bir köşede kendini gösteriyor. Restoranlarda, dükkanlarda ve sokakta konuşulan dili gözlemlediğinizde bunu görebiliyorsunuz. II. Dünya Savaşında yok edilen Rotterdam modern bir tarzda tekrar inşa edilmiş ve günümüzde 600 bin kişilik bir nüfusa sahip.

Rotterdam Gezilecek Yerler 📌

Silüeti sürekli değişen Rotterdam’ın ihtişamlı binalarının arasında yapılacak pek çok şey var. Bir Amsterdam kadar çok baştan çıkarıcı cazibeye sahip olmasa da, 2 günlük bir tatil için rotaya alınabilecek bir şehir. Benim yaptığım gibi Rotterdam, Antwerpen, Gent ve Brugge rotasıyla güzel bir tatil noktasının başlangıcı olabilir.

Mimarlık kenti olan Rotterdam’ı görmeden anlatmak zor. Çelik halatlarla havada duran Erasmus Köprüsü, ışıklandırmasıyla dikkat çeken Wallhaven Limanı, BoijmansVan Beuningen Müzesi, Arboretum Trompenburg Botanik Parkı, 200 ünlünün el izinin bulunduğu Yıldızlar Kaldırımı ve Denizcilik Müzesi ile Rotterdam’da gezilip görülecek pek çok yer var.

Delfshaven, birçok tarihi binaya sahip küçük bir şehir içi limanı. Şehirde II. Dünya Savaşı bombalamalarından kurtulan birkaç yerden biri. Burada, savaş öncesi Rotterdam’ın atmosferini hala hissedebilirsiniz. Rotterdam’daki tek şehir bira fabrikası olan De Pelgrim bira fabrikasında bir biranın tadını çıkarın.

Konaklama için önerim citizenM Rotterdam Otel, Blaak Meydanına çok yakın. Konumu çok iyi bir dizayn otel. Stayokay Rotterdam Cube Hostel ise ünlü küp evlerden birinin içerisinde yer alan uygun fiyatlı bir konaklama tercihi.

1. Oude Haven

OudeHaven, Rotterdam
OudeHaven, Rotterdam

Oude Haven (Eski Liman), etkileyici manzara sunan tarihi gemilerin olduğu arka plana sahip şehrin eski limanı burası. Rotterdam’ın eski limanı, 14. yüzyılda inşa edilmiş. Yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip bölge şimdilerde turistlerin ve yerlilerin buluşma noktası olarak oldukça popüler. Eski limanda birçok tarihi yapının yanı sıra modern yapılar bir arada. Liman olmasına rağmen manzarası çok güzel. Gün batımı saatlerinde çok daha çekici görünen bir bölge. Geceleri oldukça hareketli.

flyista

Şehirde gezmeye başlamak için en iyi noktalardan biri liman bölgesi. Şehrin ruhunu yansıtan bir atmosfere sahip olan liman bölgesini tanımanın en iyi yolu ise kanal turu yapmak. Düzenlenen tekne turları nehirden ve denizden şehre geniş bir açıdan bakmak için güzel bir fırsat olabilir. Antik gemiler ve navigasyon hakkında bilgi edinebileceğiniz denizcilik müzesi yine burada.

Maritime Museum Rotterdam, Hollanda denizcilik tarihini gösteren bir denizcilik müzesi. Dünyanın en büyük limanlarından birine sahip bir şehrin küçük bir deniz müzesi olamaz. Rotterdam Denizcilik Müzesinde bir milyondan fazla denizcilik objesi ile deniz dünyasını keşfetmeniz için her türlü interaktif deneyim sunuyor.

Rotterdam’ın denizle olan ilişkisini yansıtan müzede, kapalı olan Boijman van Beuningen müzesinden ödünç alınan deniz temalı eserlerin sanat sergisi de yer alıyor. Çocukların da ilgisini çekecek pek çok şey var. Her yaştan çocuğa, denizcilik objelerinin neye benzediğini gösteren çok sayıda etkileşimli gösterim var. Denizcilik tarihine ilgi duyan yetişkinler için çok bilgi verici. Giriş ücreti 16€.

2. Küp Evler

Stayokay Rotterdam Cube Hostel

Küp Evler, Piet Blom tarafından tasarlanan bir yapı. Sadece Rotterdam’ın değil, muhtemelen dünyanın en sıradışı mimari örneklerinden biri olan kompleksi ormandan esinlenerek tasarlayan Blom, eserlerini de ahşaptan yaratmış. Bir çok farklı şeyin yapılabileceği güvenli bir cennet olarak düşündüğü bu ufak köyü, dev bir şehrin içinde yaşatmak istemiş.

Evler, zemin seviyesinin üstünde, hatta altlarından yol geçiyor. Dışarıdan bakıldığında 45 derece eğik duran küpler, kentsel bir çatıda yaşamak prensibiyle yapılmış. Tek olarak ağacı, yan yana durunca da ormanı temsil eden küp evleri kişi başı 2 Euro’ya gezebileceğiniz, içi tamamen mobilyalarla döşenmiş bir sergi evide var. Ya da benim yaptığım gibi Stayokay Rotterdam Cube Hostel’e gidip içini bedava da görebilirsiniz.

3. St. Laurenskerk

Rotterdamda Gezilecek Yerler

St. Laurenskerk (Büyük Rotterdam Kilisesi), 1449 ile 1525 arasında yapılmış ve şehrin en eski tarihi yapısı. II. Dünya Savaşından geride şehirde sağ kalmış tek Orta çağ yapısı aynı zamanda. Gotik mimarinin kusursuz bir örneği olan Büyük Rotterdam Kilisesi, 1940’taki bombardımanda zarar görse de 1952’deki restorasyonla eski ihtişamına kavuşturulmuş.

Blaak Meydanında yer alan kilisenin orgları görmeye değer. Büyük Kilise’nin 1713’te bakırdan yapılmış 7600 koro parmaklıkları Hollanda’nın en büyük, dünyanın ise en büyüklerinden birisi. Bronz kapılar ise İtalyan tasarımcı Manzu tarafından 1968’de yapılmış.

Laurenskerk Kulesi, mart ayından ekim ayına kadar çarşamba ve cumartesi günleri ziyaretçilere açık. St Laurenskerk’un önünde, Rönesans’la birlikte ortaya çıkan hümanizm akımının yaratıcılarından Erasmus‘un heykeli bulunuyor.

4. Rotterdam Markthal Pazar Yeri

Rotterdam Blaak

Markthal, şimdiye kadar gördüğüm en güzel ve en ilginç modern kapalı pazar yeri diyebilirim. Küp evlerin tam karşısında nefis ve yenilikçi bir yer. Bir tasarım şehrinin pazar yeri de böyle olmalıydı zaten. Rotterdam Blaak bölgesinde yer alan pazar yeri, dışarıdan bakıldığından bir uçak hangarına benziyor. Her iki tarafından da pazar yerine girilebiliyor. Alt katında park yeri var, üst katlarda ise evler oldukça lüks.

Rotterdam’ın yeni kapalı pazar alanı Markthal, içeri girer girmez tavandan kocaman meyve ve sebzelerin üstünüze düştüğünü ve harikalar diyarındaki tavşanın deliğine girmişsiniz gibi hissettiriyor. Devasa mimarisi ve ilginç renkleriyle göze çarpan kapalı pazar yeri Markthall’de 20’den fazla dükkân ve 9 adet de restoran bulunuyor. Yeme, içme ve alışveriş için güzel bir yer.

Çok sayıda dükkan ve tezgahın yer aldığı Markthal, hem alış veriş, hem de yeme içme için şahane. Rotterdam’ın kalbinde, Küp Evlere ve Laurenskerk kilisesine de çok yakın. Kahve molası ve yemek için ideal.

5. Hotel New York

Rotterdam gezilecek yerler

Hotel New York, Rotterdam’da gördüğüm en güzel tarihi binalardan biri. Zaten geriye kalan tarihi bina sayısı nerdeyse parmakla sayılıyor bu şehirde. Kop van Zuid Bölgesi’nin tepesinde eskiden Holland America Line’a ait olan genel müdürlüğün yerinde bulunuyor. Rotterdam’da savaşın yıkımından kurtulabilmiş nadir binalarda.

flyista

Bir zamanlar buradan kalkan gemiler yüz yıl boyunca, daha iyi bir yaşam bulmak ümidiyle New York’a giden yolcuları uğurluyordu. On binlerce insan bir zamanlar daha iyi bir yaşam bulmak ümidiyle buradan “Fırsatlar ülkesi Amerika”ya gitmiş. Gemicilik endüstrisinin değişmesiyle Rotterdam’dan son gemi 1971’de kalkmış.

The Holland America Line kapanmış ve 1993 yılında Hotel New York olana kadar da bina boş kalmış. Şimdilerde çok keyifli bir kafe ve otel olarak hizmet veriyor.

6. The Euromast

Roterdam Görülecek Yerler

Euromast, Hollanda’daki en yüksek gözetleme kulesi ve şehrin siluetinin önemli bir parçası. Gözlem kulesi olarak inşa edilen ve 100 metre yükseklikteki Euromast’a 1970’te eklenen 85 metre yüksekliğindeki Space Tower ile günümüzdeki haline kavuşmuş. Rotterdam’ın önemli görülecek yerlerinin hemen hepsini kuleden gördüğünüz gibi hava iyiyse Lahey ve Anvers’e kadar görüş alanı sağlıyor.

Şehirleri yüksekten izlemeyi severim. Avrupa şehirlerinin hemen hepsinde de bunun için bir kule var nerdeyse. Rotterdam’ı anlamanın en güzel yolu da Euromast kulesinin tepesine çıkmak (9.50€). Önceden rezervasyon yaptırılması gerekiyor. Süper hızlı asansörüyle kuleye saate 100 km hızla çıkıyorsunuz.

7. Spido

Rotterdam Turları

Spido, şehir merkezinin modern silüetini ve uluslararası üne sahip mimarisini hayranlıkla izlemek, Rotterdam’ın limanı ve denizcilik mirasını deneyimlemek için tavsiye edebileceğim ikonik bir tekne turu. Tarihi yaklaşık 900 yıl kadar önceye dayanan Rotterdam, 1340’da belediye olmuş, 1872’de ise New Waterway’in tamamlanması ile deniz yollarına açılıp bir liman kenti olarak kendini dünyaya tanıtmış.Spido Tekneleri ile dünyanın bu en büyük limanlarından birinde yapılan turlar Rotterdam’ın en popüler turistik aktivitelerinden birisi. Maas Nehrinin ve Rotterdam Limanı’nın en büyüleyici kısımları boyunca seyahat ederek şehrin tarihine 75 dk’lık bir bakış atıyorsunuz.

Şehrin silüetine kanaldan bakmak isteyenler denesin ama çok da fazla bir şey beklemeyin. 11,75€ gibi fiyat da tekne turu için oldukça yüksek. Extended Harbour Tour veya the Summer Evening Turarı 2.5 saate kadar uzuyor.

8. Kunsthal Rotterdam

Gezilecek Rotterdam Muzeleri

Kunsthal, Rotterdam’ın kültürel hazinelerinden biri. Ünlü mimar Rem Koolhaas tarafından yapılan binası, her köşede sürprizler sunan beklenmedik tasarım özelliklerine sahip oldukça yenilikçi bir müze. Tıpkı Rotterdam’daki diğer müzelerde olduğu gibi Kunsthal’da başlı başına bir mimari eser. Mimari tasarımının yanı sıra sürekli olarak düzenlediği sergilerle de ilham veriyor.

Mimar Rem Hoolhass, 3300 m2’like devasa bir alan olmasına karar vermiş. Bu büyüklükte bir yerde aynı anda beş sergi yapılabiliyor. Rotterdam’daki Museumpark içinde bulunan müzede her türden sanatın bulunduğu bir odaya sahip. Eski, yeni ve deneysel sanat, fotoğraf, tasarım ve aklınıza gelebilecek her şey.

Bu kadar geniş bir sanat yelpazesinin anlamı herkese hitap eden bir şeyin Kunsthal’da bulunabileceği. Yakın zamanda Chuck Close, Andy Warhol ve Arne Quinze gibi 20. yüzyılın büyük isimleri ağırlamış. Dünya sanat gündeminde geniş yer alan bu sıradışı sergileri gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Salı-cumartesi 10.00-17.00, pazar günleri 11.00-17.00 arası ziyaret edilebilir (12€).

9. Boijmans Van Beuningen Müzesi

Boijmans Van Beuningen

Boijmans Van Beuningen, ülkenin en önemli sanat müzelerinden biri. Museumpark Bölgesinde bulunan Rotterdam’ın bu en önemli sanat müzesi, 1847’de Museum Boymans adıyla kurulmuş ve 1958’de iş adamı Daniel George Van Beuningen’in kişisel koleksiyonun da eklenmesiyle şimdiki adını almış. Hollanda’nın en eski müzelerinden biri. Müze, eşsiz bir resim, heykel ve günlük nesneler koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Müzenin Orta çağ eserlerinden çağdaş sanata kadar uzanan geniş koleksiyonunda Bosch, Van Gogh, Rembrandt, Monet, Cézanne, Dali gibi sanat tarihinin büyük isimlerinin tablolarını görmek mümkün. Müzede yüz kırk bin çalışma sergileniyor. Müze, sekiz asırdan fazla tasarım tarihini gösteren muhteşem bir ev eşyası koleksiyonuna sahip.

Boijmans Van Beuningen Müzesi, 2019 yılında kapsamlı bakım ve yenileme çalışmaları için kapılarını kapattı. Müze 7 yıl süreyle ziyarete kapalı olacak. Müzenin sanat koleksiyonunun bir kısmı bu süre zarfında diğer müzelerde ‘Boijmans bij de Buren’ başlığı altında sergilenecek. Dünyanın halka açık ilk sanat deposu olan yepyeni Depot Boijmans’ı da ziyaret edebilirsiniz.

10. Rotterdam Blijdorp Zoo

Rotterdam Blijdorp Zoo

Rotterdam Hayvanat Bahçesi (Diergaarde Blijdorp), Avrupa’nın en güzel hayvanat bahçelerinden biri. 2018’de arka arkaya üçüncü kez Benelüks’teki en iyi hayvanat bahçesi seçildi. Oldukça da eski, 1857’de kurulmuş. Blijdorp’taki hayvan barınakları, doğal ortamlarına çok benzeyecek şekilde modellenmiş.

Tasarımında mümkün olduğu kadar çit ve parmaklıklardan kaçınmaya çalışmış. Geniş hayvan barınakları ile dünyada eşi benzeri olmayan bir hayvanat bahçesi yaratılmış. Yılda 1,5 milyondan fazla ziyaretçi alan 150 yıllık hayvanat bahçesinde, Asya yağmur ormanlarından ve Himalaya ve Afrika Savanasına kadar çok farklı coğrafyada yaşayan hayvanları görebiliyorsunuz.

Oceanium bölümünde cesareti olanlar köpekbalıklarıyla yüzebilir. Penguenler, Galapagos Adası’ndan dev kaplumbağalar ziyaretçileri bekliyor. Kapanış saatlerinden sonra hayvanların ne yaptığını merak ediyorsanız, Blijdorp By Night gece turuna rezervasyon yaptırın. Her gün saat 9-18.00 arasında açık. 3-12 yaş çocuklar 16.5€, 12 yaş ve üstü 21€.

11. Erasmus Köprüsü

Erasmus, Euromast

Erasmus Köprüsü, çarpıcı bir mühendislik başarısı ve her Rotterdam ziyaretçisinin güzergahında mutlaka olması gereken bir köprü. Nieuwe Maas Nehri üzerinde uzanan köprü, Rotterdam’ın kuzey ve güney kısımlarını birbirine bağlıyor. Fütürist Kop van Zuid semtinden tarihi Delfshaven’a gitmek için köprüyü geçiyorsunuz.

Rotterdamlıların ‘Swan’ yani kuğu olarak adlandırdığı zarif köprü, Hollanda’nın bu en uzun köprüsü. Paris için Eyfel veya Londra için Big Ben ne ise Rotterdamlılar da bu gözle bakıyorlar bu asma köprüye.

Şehrin sembollerinden sayılan 808 metre boyuyla dünyanın en uzun asma köprüsü olan Erasmus Bridge’in öyle pek de havalı durmadığını söyleyeyim. Yine de Rotterdam hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz, bu köprüden şehri izleyin.

12. Miniworld Rotterdam

Miniworld Rotterdam, Benelüks’teki en büyük kapalı minyatür dünyası. Rotterdam Şehri ile tanışabileceğimiz, Rotterdam merkez istasyonu, liman ve şehir alanlarının geniş ve çok ayrıntılı bir modelinin sergilendiği bir mini şehir yaratılmış. Merkez İstasyonu’na 5 dakikalık yürüme mesafesinde olduğundan ulaşması kolay.

Her 24 dakikada bir gece-gündüz döngüsü oluşturulmuş. Güneş batıyor ve mini şehrin ışıkları değişiyor. Rotterdam, II. Dünya Savaşı sırasında bombalarla dümdüz olduğundan, eski şehir merkezinden çok az şey kaldı. MiniWorld Rotterdam, savaş öncesi Rotterdam’ı hayata döndüren tarihi binaların birkaçının kopyalarını inşa ettiğinden ilgi çekici olabilir.

Türk Hava Yolları ile İstanbul’dan direkt, 3 saat 40 dakikalık bir uçuş sonrası Rotterdam’a uçmuştum. Türk Hava Yolları İstanbul’dan haftanın 7 günü Rotterdam’a direkt uçak seferi düzenliyor. Avrupa’nın farklı kentlerinden aktarmalı olarak ya da demiryolunu tercih ederek de bu güzel kente ulaşmak mümkün.

Önceki blog yazısıFloransa Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıSingapur Ulusal Orkide Bahçesi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

6 YORUM

  1. Rotterdam’da 6 ay yaşadım, ilk başta küçük ve sıradan geliyor ama yaşanılacak şehirlerden. Güzel ve temiz caddeleri, güzel dükkanları, müzeleri, kolay ulaşımı var. Sadece kışın havası belirsiz, güneş az. Benim gibi mimarlar bu şehri sever.

  2. Önümüzde ki hafta Rotterdam’da olacağım. Gezinirken gördüm web sitenizi Kemal Bey, çok işime yarayacak, elinize sağlık ve teşekkürler. 😀

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın