Avrupa’nın birçok kentinde, şehri kuş bakışı izleyebilecek simge kuleler bulunuyor. Nasıl Paris’in Eyfel Kulesi, Brüksel’in Atomium’u varsa Hollanda‘nın mimari başkenti Rotterdam‘ın da Euromast‘ı var. Yağmurlu bir Ocak tarihinde Rotterdam gezimi yaptığımdan fotoğraflar bir solgun ve gri görünse de pek keyif almıştım. Rotterdam şehrini 100 metre yükseklikten görmek için iyi bir tercih.

İlk yapıldığı dönemde sadece 100 metre yüksekliğinde olan Euromast, 1958-1960 yılları arasında tamamlanmış. 1970’te yapılan yenileme çalışmaları ile eklenen Uzay Kulesi, Euromast’ın yüksekliğine 85 metre daha eklemiş. Kuleden manzara muhteşem. Açık bir günde, yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki Belçika’nın Antwerp kentini görebilirsiniz.

Euromast, Rotterdam

Bugün Rotterdam’ın hemen hemen her yerinde görülebilen Euromast, özellikle hava karardığında yapılan aydınlatmalarla önemli bir cazibe merkezi. Mimar Maaskant’ın çiçek ve bahçıvanlık sergisinde tasarladığı kule, Rotterdam şehrinin en bilinen simgesi olarak kayıtlarda. 100 m yükselikte yer alan gözlem platformuyla şehre kuş bakışı bakma imkanı tanıyan kulenin, restoranında yemek yemenin keyfi ise ancak yaşanarak hissediliyor.

Yüksek hızlı, 2 kademeli asansörlerle çıkılan platformdan hava açık olduğu anlarda Den Hag (Lahey) ve Antwerp (Belçika) kentleri bile rahatlıkla görülebiliyor. 30 saniye gibi kısa bir sürede ulaşılan 100 metre yükseklik inanılmaz bir manzaraya ulaştırıyor sizi.

Malta

Bu muhteşem manzarada Rotterdam’ın keyfini çıkarırken, ister bir akşam yemeği yemek, ister geceyi geçirebileceğiniz suitlerde Hollanda gezisini unutulmayan bir maceraya dönüştürme imkanı sunuluyor.

Temelinde 131 beton kazık, 240,000 çelik konstrüksiyon kullanılan yapının her türlü doğal risk ve depreme dayanıklı olması amaçlanmış.

Bugün Rotterdam’ın en çok ilgi gören noktalarından biri olan Euromast, farklı bir deneyim ve heyecan yaşamak isteyenlerin tercih ettiği yerlerden.

Hollanda’nın en büyük kentlerinden Rotterdam, çok sayıda gezilecek yere sahip. Ülkede mimarlığın başkenti olarak ifade edilen bu şehrin sokaklarında dolaşmak, 100 m yükselikteki Euromast’tan şehri izlemek, bir sergiye ya da sanat galerisinde zaman geçirmek yapılacak alternatifler arasında yer alıyor.

The Euromast hergün açık. Nisan-Eylül arası sabah 9.30’dan; Ekim-Mart arası ise sabah saat 10’dan itibaren ziyaret edilebilir. Platform gece 10’a kadar açık, mutfak ise gece 10.15’te kapanıyor. Cumartesi günleri ise akşam 18 ile sabah 04 arasında exclusive bir parti düzenleniyor. Bu yüzden restoran da sabah 4’e kadar açık.

Euromast bilet ücreti erişkinler için 9.50€; çocuklar (4-11 yaş) 6.10€. Euromast tarihi ve kule hakkında daha detaylı bilgiler için tıklayın. Tarihi binaların içinde bulunan çok sayıda ünlü restoranda yemek yemek, modern otellerde konaklamak, parklarda soluklanmak bu Avrupa kentini anlamaya yardımcı oluyor.

Türk Hava Yolları İstanbul’dan direkt Roterdam’a tarifeli seferler düzenliyor. Hollanda’nın en çok ziyaret eden şehirlerinden Rotterdam, farklı bir deneyim için denemeye değer.Ben yağmurlu bir Ocak döneminde Rotterdam gezimi yapmıştım, ama yine de keyfiliydi. Rotaya eklenecek Gent ve Brugge ile birlikte Rotterdam iyi bir keşif rotası olabilir.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz