Hollanda‘nın mimari başkenti Rotterdam, her biri bakmaktan keyif alınacak çok sayıda yapıya ev sahipliği yapıyor. Hollanda’nın bu en futuristik şehri, 2. Dünya Savaşında o kadar bombalanmıştı ki tam bir moloz yığınına dönmüştü. Yeniden kurulan şehri bugün tam bir dizayn ve tasarım şehri olarak, ilginç ve ilgi çekici binaların sırlandığı bir şehir haline geldi.

Trenle Amsterdam’a sadece bir saat uzaklıktaki Rotterdam’ın sembolleri arasına ismini yazdıran Erasmus Köprüsü de bu yapılardan biri. Orijinal adı Erasmusbrug olan köprü, 6 Eylül 1996 tarihinde Kraliçe Beatrix tarafından resmen hizmete açılmış. Maas Nehri boyunca uzanan 800 metre uzunluğundaki köprü Rotterdam’ın kuzey ve güney kısımlarını birbirine bağlıyor. Köprüden ilk araç ise aynı yılın Ekim ayında geçmiş.

Erasmus Bridge

Erasmus Köprüsü, Rotterdam

Erasmus Köprüsü, çarpıcı bir mühendislik başarısı sayılan bir tasarıma sahip. Yalnız Hollanda’nın değil, Avrupa‘nın da en meşhur köprülerinden biri olan Erasmusbrug, Rotterdam’ın kuzey ve güneyi arasında çok önemli bir bağlantı noktasını oluşturuyor. Nieuwe Maas Nehrinin her iki yakasını birbirine bağlayan köprü, ulaşımı kolaylaştırmanın yanı sıra şehir silüetine de renk katıyor.

Mimar Ben van Berkel tarafından tasarlanan köprü, 802 m uzunluğunda ve 139 m yükseklikteki asimetrik bir sütun tarafından taşınıyor. Rotterdam’da kuğu takma adıyla anılan yapının bu benzetmeyi almasında üzerinde durduğu sütunun payı var.

Eğik kablo askılı köprü sınıfında yer alan yapının güney kanadındaki 89 m’lik kısım, baskül köprü tekniğiyle yapılmış. Bu özelliğiyle Erasmus Köprüsü, Avrupa kıtasındaki en uzun ve en ağır yapı niteliğini taşıyor.

75 milyon euroya mal olan köprü, Rotterdam’ın simgeleri arasında yer alan gözetleme kulesi Euromast’la uyum içerisinde aynı karede görülebiliyor. Erasmus Köprüsü kentin en işlek ve en merkezi noktasında yılın her dönemi birbirinden farklı etkinliklere sahne oluyor.

Rotterdam-Gezilecek-Yerler-Erasmus

Rotterdam ziyaretinde görülebilecek köprüde Hollywood filmlerinin bazı sahnelerine, Red Bull uçak yarışlarına, dans yarışma gösterilerine ya da Fransa bisiklet turunun bir etabına rastlamak mümkün.

Hollanda’nın en ünlü köprülerinden biri olan Erasmus Köprüsü çevresinde meraklı ziyaretçileri cezbedecek birkaç yer var. Tarihi Delfshaven’in keyfini çıkartın, fütürist Kop van Zuid’i, Hotel New York‘u ve Nederlands Fotomuseum’u keşfedin.

Makedonya Tatil

Hollanda’da gezilecek yerler arasında bulunan Rotterdam, dinamik nüfusu, gece hayatı, tarihi ve kültürel yapıları, güvenli sokak ve caddeleriyle seyahat severlerin rotasında.

Türk Hava Yolları İstanbul’dan direkt Roterdam’a tarifeli seferler düzenliyor. Hollanda’nın en çok ziyaret eden şehirlerinden Rotterdam, farklı bir deneyim için denemeye değer. Rotaya eklenecek Gent ve Brugge ile birlikte Rotterdam iyi bir keşif rotası olur bence.

Önceki blog yazısıEdinburgh Kalesi, İskoçya
Sonraki blog yazısıİzmir Plajları: Denize Girilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

  1. Çok faydalı bir içerik olmuş. İnternette böyle içeriklere rastlamak çok güzel.

    Erasmusla ilgili daha fazla bilgi için abouterasmus.com’a da bakabilirsiniz 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın