Hollanda‘nın mimari başkenti Rotterdam, her biri bakmaktan keyif alınacak çok sayıda yapıya ev sahipliği yapıyor. Hollanda’nın bu en futuristik şehri, 2. Dünya Savaşında o kadar bombalanmıştı ki tam bir moloz yığınına dönmüştü. Yeniden kurulan şehri bugün tam bir dizayn ve tasarım şehri olarak, ilginç ve ilgi çekici binaların sırlandığı bir şehir haline geldi.

Trenle Amsterdam sadece bir saat uzaklıktaki Rotterdam’ın sembolleri arasına ismini yazdıran Erasmus Köprüsü de bu yapılardan biri. Orijinal adı Erasmusbrug olan köprü, 6 Eylül 1996 tarihinde Kraliçe Beatrix tarafından resmen hizmete açılmış. Köprüden ilk araç ise aynı yılın Ekim ayında geçmiş.

Yalnız Hollanda‘nın değil, Avrupa‘nın da en meşhur köprülerinden biri olan Erasmusbrug, Rotterdam’ın kuzey ve güneyi arasında çok önemli bir bağlantı noktasını oluşturuyor. Nieuwe Maas Nehri‘nin her iki yakasını birbirine bağlayan köprü, ulaşımı kolaylaştırmanın yanı sıra şehir silüetine de renk katıyor.

Erasmus Bridge

Mimar Ben van Berkel tarafından tasarlanan köprü, 802 m uzunluğunda ve 139 m yükseklikteki asimetrik bir sütun tarafından taşınıyor. Rotterdam’da kuğu takma adıyla anılan yapının bu benzetmeyi almasında üzerinde durduğu sütunun payı var.

Eğik kablo askılı köprü sınıfında yer alan yapının güney kanadındaki 89 m’lik kısım, baskül köprü tekniğiyle yapılmış. Bu özelliğiyle Erasmus Köprüsü, Avrupa kıtasındaki en uzun ve en ağır yapı niteliğini taşıyor.

75 milyon euroya mal olan köprü, Rotterdam’ın simgeleri arasında yer alan gözetleme kulesi Euromast’la uyum içerisinde aynı karede görülebiliyor.

Erasmus Köprüsü kentin en işlek ve en merkezi noktasında yılın her dönemi birbirinden farklı etkinliklere sahne oluyor. Rotterdam ziyaretinde görülebilecek köprüde Hollywood filmlerinin bazı sahnelerine, Red Bull uçak yarışlarına, dans yarışma gösterilerine ya da Fransa bisiklet turunun bir etabına rastlamak mümkün.

Rotterdam-Gezilecek-Yerler-Erasmus

Hollanda’da gezilecek yerler arasında bulunan Rotterdam, dinamik nüfusu, gece hayatı, tarihi ve kültürel yapıları, güvenli sokak ve caddeleriyle seyahat severlerin rotasında.

Türk Hava Yolları İstanbul’dan direkt Roterdam’a tarifeli seferler düzenliyor. Hollanda’nın en çok ziyaret eden şehirlerinden Rotterdam, farklı bir deneyim için denemeye değer. Rotaya eklenecek Gent ve Brugge ile birlikte Rotterdam iyi bir keşif rotası olur bence.

2 YORUM 💬

  1. Çok faydalı bir içerik olmuş. İnternette böyle içeriklere rastlamak çok güzel.

    Erasmusla ilgili daha fazla bilgi için abouterasmus.com’a da bakabilirsiniz 🙂

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın