Hollanda çok derin ve kozmopolit bir ülke. Amsterdam ve Rotterdam gibi gece hayatının en üst seviyelerde olduğu şehirlere sahip. Rotterdam, II. Dünya Savaşı’nda tarihi binalarının büyük bir bölümünü kaybetmiş olsa da etkileyici sanayi mirası ve tasarım harikası özellikleriyle Hollanda’nın görülmeye değer şehirleri arasında yerini almış.

Rotterdam ek olarak müzelere sığmayan tablolar, hem kendi hem de yabancı sanatçıların sergilediği gösterilerle bir çok festivallere de ev sahipliği yapıyor.

Boijmans Van Beuningen
Boijmans Van Beuningen Müzesi, Rotterdam

Museumpark bölgesi içerisinde yer alan Boijmans Van Beuningen Müzesi Hollanda’nın en önemli sanat müzeleri arasında yer alıyor. Ortaçağ döneminden çağdaş sanata kadar geniş bir koleksiyona sahip olan müze, 140.000 parçadan fazla sanat eserine ev sahipliği yapıyor.

Müzede Rembrandt, Monet, Van Gogh, Dali ve Cézanne gibi ustaların eserleri sergileniyor. Gabritius’un kendi portreleri, Ruisdael’in The Wheatfield, Rubens’in The Flight of Medea Boijmans Van Beuningen’da görülecekler arasında yer alıyor. Müzede ayrıca Frans Hals, Jan Steen, Kandinsky, Margritte, Kokoschka, Da Vinci, Cornell, Beckmann ve bir çok diğer değerli sanatçının eserlerini bulabilirsiniz.

Boijmans Muzesi
Boijmans Muzesi

Sergide hem yeni hem de eski sanat eserleri, eşyalar ve tasarımlar bulunuyor. Koleksiyonların büyük bir kısmı müzede bulunabildiği gibi heykeller ise hemen yanında bulunan heykel parkında yer alıyor.

Rotterdam’daki Boijmans Van Beuningen Müzesi’nin duvarlarında Rembrandt’ın dünyaca ünlü üç yağlı boya tablosu asılı; Aletta Adriaensdochter’in Portresi, Ülkenin Bütünlüğü ve Çalışma Masasında Titus. Kâğıt gibi ışığa duyarlı bir malzemenin gerektirdiği özel koşullarda Baskı Odası’ndaki kutularda saklanan bu eserler, ancak konuyla ilgili bir araştırmacı ya da bir sanatseverin isteği üzerine tekrar gün ışığına çıkarılıyorlar.

Malta
Rotterdam, Boijmans
Rotterdam, Boijmans

Genel olarak tüm çizim ve tablolar dünyanın en önemli eserleri arasında yer alıyor. Eğer Rotterdam’ı ziyaret ediyorsanız mutlaka Boijmans van Beuningen müzesini ziyaret edin derim. Giriş ücreti 12,50€.

Müzede geçireceğiniz bir sabah yada öğleden sonrası orta çağlarda geçirilen bir zaman eşit denebilir. Museumpark’ta ziyaret edebileceğiniz diğer müze ise Kunsthal. Kunsthal ve Boijmans Van Beuningen müzelerini ile birlikte aynı bölgede yer alan Natuurhistorisch Müzesi de gezilebilir.

Boijmans, Rotterdam
Boijmans, Rotterdam

Sanata düşkünseniz başınızı döndüreceğinden eminim. Avrupa’nın sükunet içindeki liman şehri Rotterdam ve yakınlarındaki Antwerp, Gent ve Brugge harika bir seyahat rotası olabilir. THY haftanın her günü Rotterdam’a seferler düzenliyor.

Önceki blog yazısıKish Adası Nerede 📍
Sonraki blog yazısıBach’ın Kilisesi: St. Thomas, Leipzig
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın