Hollanda, çok derin ve kozmopolit bir ülke. Amsterdam ve Rotterdam gibi gece hayatının en üst seviyelerde olduğu şehirlere sahip. Rotterdam, II. Dünya Savaşında tarihi binalarının büyük bir bölümünü kaybetmiş olsa da etkileyici sanayi mirası ve tasarım harikası özellikleriyle Hollanda’nın görülmeye değer şehirleri arasında yerini almış.

Boijmans Van Beuningen Müzesi, liman kenti Rotterdam’ın kalbinde yer alan çok yönlü ve kendine özgü bir müze. Orta çağdan çağdaş sanata kadar geniş bir koleksiyona sahip. Rembrandt, Monet, Van Gogh, Dali ve Cézanne gibi sanatçılara ait çalışamaların yanısıra sanatçıların sergilediği gösterilerle bir çok festivallere de ev sahipliği yapıyor. (Boijmans Van Beuningen Müzesi, yenileme ve yenileme nedeniyle 2029 yılına kadar kapalı olacak.)

ROTTERDAM’DA NEREDE KALINIR
♥︎ citizenM Rotterdam Otel (★★★★), Blaak Meydanına çok yakın. Konumu iyi sıra dışı bir dizayn otel ✔︎ Lobisi bildiğimiz lüks otellerin lobisinde farklı olarak bol kitaplı bir cafe gibi. Perdelerini ve oda ışılarını tabletle kontrol edebildiğiniz küçük ama şirin odaya sahip. Çok keyif alarak konaklamıştım.

Hotel New York (★★★★), Rotterdam’ın ikonik simge tarihi oteli. Holland America havayolunun eski merkez ofisi olan yapı, şehir silüeti manzaralı. Yüksek tavanlı ve ferah odaların her biri benzersiz şekil ve renklerde tasarlanmış.

H2OTEL Rotterdam (★★★★), Rotterdam merkeze oldukça yakın konumda yer alan ilginç bir otel. ABD’de inşa edilen ve II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan mavna, yüzen bir otel olarak yeniden inşa edilmiş. Markthal, küp evler vs. gibi yerlere yürüme mesafesinde.

Stayokay Rotterdam Cube Hostel ise ünlü küp evlerden birinin içerisinde yer alan uygun fiyatlı bir konaklama tercihi. The Social Hub Rotterdam, King Kong Hostel, Sparks Hostel, Hostel Ani&Haakien ise hem merkeze yakın hem de uygun fiyatlı seçenekler.

Boijmans Van Beuningen Müzesi

Boijmans Van Beuningen Müzesi, Hollanda’nın liman kenti Rotterdam’ın kalbinde yer alan çok yönlü bir müze. Museumpark bölgesi içerisinde yer alan Boijmans Van Beuningen Müzesi Hollanda’nın en önemli sanat müzeleri arasında yer alıyor. Orta Çağ döneminden çağdaş sanata kadar geniş bir koleksiyona sahip olan müze, 140 bin parçadan fazla sanat eserine ev sahipliği yapıyor.

Malta

Müze binası büyük tadilat nedeniyle kapalıdır, ancak koleksiyon diğer müzelerde görülebilir. Tabii ki Depo Boijmans Van Beuningen ziyaretçilere açık. Müzede eski ustaların tabloları ve heykeller, modern ve çağdaş sanat, dekoratif sanatlar, sanayi öncesi ev eşyaları ve endüstriyel tasarım yer alıyor.

Gabritius’un kendi portreleri, Ruisdael’in The Wheatfield, Rubens’in The Flight of Medea Boijmans Van Beuningen’da görülecekler arasında yer alıyor. Müzede ayrıca Frans Hals, Jan Steen, Kandinsky, Margritte, Kokoschka, Da Vinci, Cornell, Beckmann ve bir çok diğer değerli sanatçının eserlerini bulabilirsiniz.

Avrupa’nın en büyüklerinden biri olan Sürrealist koleksiyonu Dali, Magritte ve Ernst’in ikonik eserlerini de içeriyor. Sergide hem yeni hem de eski sanat eserleri, eşyalar ve tasarımlar bulunuyor. Koleksiyonların büyük bir kısmı müzede bulunabildiği gibi heykeller ise hemen yanında bulunan heykel parkında yer alıyor.

Rotterdam’daki Boijmans Van Beuningen Müzesi’nin duvarlarında Rembrandt’ın dünyaca ünlü üç yağlı boya tablosu asılı; Aletta Adriaensdochter’in Portresi, Ülkenin Bütünlüğü ve Çalışma Masasında Titus. Kâğıt gibi ışığa duyarlı bir malzemenin gerektirdiği özel koşullarda Baskı Odasındaki kutularda saklanan bu eserler, ancak konuyla ilgili bir araştırmacı ya da bir sanatseverin isteği üzerine tekrar gün ışığına çıkarılıyorlar.

Genel olarak tüm çizim ve tablolar dünyanın en önemli eserleri arasında yer alıyor. Eğer Rotterdam’ı ziyaret ediyorsanız mutlaka Boijmans van Beuningen müzesini ziyaret edin derim. Giriş ücreti 12,50€.

Müzede geçireceğiniz bir sabah yada öğleden sonrası orta çağlarda geçirilen bir zaman eşit denebilir. Museumpark’ta ziyaret edebileceğiniz diğer müze ise Kunsthal. Kunsthal ve Boijmans Van Beuningen müzelerini ile birlikte aynı bölgede yer alan Natuurhistorisch Müzesi de gezilebilir.

Kunsthal Müzesi, eski, yeni ve deneysel sanat, fotoğraf, tasarım ve aklınıza gelebilecek her şey sergileniyor. Kunsthal, salıdan cumartesiye 10.00-17.00, pazar günleri ise 11.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Pazartesi günleri kapalı. Kunsthal giriş ücreti 14€, 18 yaş altındaki ziyaretçilere ücretsiz.

Sanata düşkünseniz başınızı döndüreceğinden eminim. Avrupa’nın sükunet içindeki liman şehri Rotterdam ve yakınlarındaki Antwerp, Gent ve Brugge harika bir seyahat rotası olabilir. THY haftanın her günü Rotterdam’a seferler düzenliyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz