Antwerp (Anvers), Belçika‘da başkent Brüksel’den sonra ikinci büyük şehir. Belçika’nın sömürge döneminde Afrika’dan getirilen elmas ve değerli madenlerin işlendiği, ticaretinin yapıldığı bir merkez olarak ‘Dünyanın Elmas Merkezi’ olarak adlandırılıyor. Felemenkçede Antwerpen olarak anılan şehir, başkent Brüksel’in 45 km kuzeyinde, Hollanda sınırına yakın bir konumda yer alıyor.

Scheldt Nehrinin çevresinde kurulu olan şehir, Avrupa‘nın en önemli ikinci limanına ev sahipliği yapıyor. Gelişmiş sanayisinin yanı sıra kozmopolit, entelektüel ve sanatsal bir yaşama sahip olan Antwerp, Orta Çağ’dan kalma Barok ve Gotik tarzdaki yapıları ile bezeli eski kent merkezi, müzeleri, yeşil alanları ve renkli gece hayatıyla görülmeye değer.

Bir liman kenti olan Antwerp, Belçika’nın Scheldt Nehri üzerinde yer alıyor. Tarihi Orta çağa kadar uzanan şehir, tarihi şehir merkezi, müzeleri, parkları ve yeşil alanları ile gezmesi keyifli bir kent. Brüksel’den Anvers’e gitmesi yaklaşık yarım saat sürüyor. Benim gezdiğim gibi günübirlik gezebilirsiniz. Daha iyisi en az bir gece konaklayın.

Antwerp Gezi Rehberi

Antwerp, her ne kadar Belçika’nın ikinci büyük şehri unvanına sahip olsa da şehir merkezi yürüyerek gezilebilecek kadar küçük ve birçok turistik cazibe merkezi birbirine yakın konumda. Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden ve kentlerinden biri olan Antwerp, dünyanın dördüncü, Avrupa’nın ise ikinci büyük limanına ev sahipliği yapıyor.

Malta

Şehrin merkezinden de geçen Schelde Nehri, açık denizden kent merkezine 350 km boyunca uzanıyor. Büyük gemilerin Antwerp Limanına rahatlıkla geçiş yapabilmesi amacıyla nehrin hiçbir noktasında köprü bulunmuyor. Nehrin iki yakasına geçişler tüneller aracılığıyla yapılıyor.

Belçika’nın sömürge döneminde Afrika’dan getirilen elmas ve değerli madenlerin işlendiği, dünya pazarlarına sevk edildiği bir ticari merkeze dönüşen Antwerp günümüzde de bu özelliğini koruyor. ‘Dünyanın Elmas Merkezi’ olarak kabul edilen şehir, dünya elmas borsasının da merkezi. Şehir merkezinin farklı yerlerinde elmas ticaretiyle uğraşan çok sayıda işletme bulunuyor.

Kuzey bölgesi Flanders’ın kültürel başkenti Anvers’i, diğer adıyla Antwerpen veya Antwerp, deniz ticaretinin getirdiği yüzyıllarca süren refahla dolup taştığı dönemden geriye pek çok mimari güzellik miras bırakmış. Bu dönemden kalma muhteşem katedrali, belediye binası ve diğer birçok olağanüstü tarihi binası ile modern gökdelenlerin bir arada olduğu bir şehir.

ANTWERP NASIL GİDİLİR
✈️ Antwerp’e Türkiye‘den direkt uçak seferi bulunmuyor. Antwerp kent merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Antwerp Uluslararası Havalimanına bazı Avrupa kentlerinden direkt uçuş bulunsa da sefer sayısı oldukça az. Antwerp’e gitmek isteyenlerin Belçika’nın başkenti Brüksel’e uçak bileti alması, Brüksel’den ise tren, otobüs, taksi ya da kiralık araçla Antwerp’e ulaşması gerekiyor.

Türk Hava Yollarının İstanbul Havalimanı’ndan Brüksel Havalimanına, Pegasus Hava Yollarının ise haftanın 7 günü Sabiha Gökçen Havalimanından S. Charleroi Havalimanı’na direkt seferleri var. İstanbul Brüksel uçuş süresi 3 saat 30 dakika.

Brüksel kuzey tren istasyonundan Antwerp’e her yarım saatte bir tren seferi var. Brüksel-Antwerp trenle 35 dakika sürüyor. Tren biletleri 15€’dan başlıyor. Brüksel-Antwerp arasında düzenli otobüs seferleri de var. Otobüsle yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Otobüs biletleri 6€’dan başlıyor.

ANTWERP NEREDE KALINIR
🏡 NH Collection Antwerp Centre, tren istasyonunun karşısında uygun fiyatlı bir zincir otel. İyi otel arayanlar için ise hem kalitesi hem de konumu açısında şahane otel Sapphire House tavsiyem ✔︎ Şehrin kalbinde yer alan Antwerp City Hostel hem fiyat hem de lokasyon olarak mükemmel. İstasyona 10 dk uzaklıktaki The ASH Hostel ile YAYS Antwerp Opera da güzel alternatifler.

Antwerp Gezilecek Yerler 📌

Tarihi şehir merkezi, Antwerp gezisine başlayacağınız yer olsun. Burası ‘Historic City Center‘ or ‘Old City‘ olarak denilen bir meydan. Şehir meydanı olan Grote Markt (Büyük Pazar Meydanı) ve Stadhuis (Belediye Binası) çevresindeki alan şehrin kalbini oluşturuyor. Meydanın çevresinde yer alan Orta çağ binalarını seveceğinize eminim.

Grote Markt çevresinde çok çeşitli kafeler var. Şehir gezisinde yorulup da mola vermek isterseniz bu cafelerden birinde bir fincan kahve söyleyip insan kalabalığını izlemenizi öneririm. 16. yüzyıldan kalma, Rönesans ve Barok mimariye sahip belediye binası Stadhuis ile şehrin efsanesini tasvir eden Brabo çeşmesi manzarası da bu meydanda uzun mola vermeye değer.

Bir zamanlar Rubens, van Dyck ve Jordaens gibi ünlü sanatçılara ev sahipliği yapmış şehri gezmek için bir tam gününüzü ayırırsanız pek çok yeri görmüş olursunuz. Ancak kendi adıma şunu söyleyebilirim ki eğer Anvers’e iki tam gün ayırırsanız hem her şeyin tadını daha rahat çıkarırsınız hem de dinlenmek için zamanınız olur.

ⓘ Şehir için ayıracak vaktiniz çoksa Antwerp Şehir Kartı alın. Kart, 15 müzeye, 4 tarihi kiliseye ve De Koninck bira fabrikası ve Ruien gibi çok sayıda alışılmadık gezilecek yerlere ücretsiz erişim sağlıyor. Ayrıca şehir içi toplu taşıma araçları da kartla ücretsiz. 24 saatlik (29 €), 48 saatlik (37 €) veya 72 saatlik (42 €) seçenekleriniz var. Müze girişlerinin ortalama 10 € olduğunu düşünürseniz mantıklı olabilir.

1. Grote Markt

Grote Markt (Büyük Çarşı Meydanı) eski şehir merkezinin tam kalbinde yer alıyor. Scheldt Nehri boyunca uzanan meydan, turistlerin yanı sıra yerel halkın da gözde mekanlarından biri. Antwerp’in Orta çağdan kalma yapılarıyla süslü meydan, birçok kişi için şehri keşfetmek için başlangıç noktası. Şehri gezip, dönüp dolaşıp bu meydana gelin ve keyifli cafelerden birine oturup içeceğinizi yudumlayıp dinlenin.

Büyük Pazar Meydanı Grote Markt’ın bir yanında zarif Rönesans tarzı Belediye Binası yer alırken, diğer yanda sıra sıra lonca evleri ile eski soyluların evleri sıralanmış. Lonca binalarının çoğu 19. ve 20. yüzyılın başlarında yeniden yapılmış. Çok ayrıntılı süslenmiş ön cephelerini dikkatle incelemenizi tavsiye ederim.

Meydanın orta yerinde ise yerel efsanevi kahraman Silvius Brabo’nun heykelini taşıyan muhteşem Brabo Fountain yer alıyor. Efsaneye göre deniz yoluyla şehre girmek isteyenlerden yüksek ücret talep eden bir dev girişi tutuyormuş. Dev, ödemeyi yapamayanların ellerini keserek cezalandırırmış. Efsanevi bir Roma askeri olan ve Antwerp şehrinin kurucusu Brabo, devle savaşıp, devin elini kesip Scheldt nehrine atmış.

Antwerp Grote Markt olarak kabul edilen meydan, Noel döneminde Noel pazarıyla da meşhur. Alışveriş yapabileceğiniz dükkanları bulabileceğiniz Grote Markt’te dinlenip yemek yiyebileceğiniz şirin kafeler ve restoranlar da yer alıyor.

Belediye binasının karşısında, Grote Markt Antwerp’in her iki yanında bir dizi güzel lonca evleri sıralanıyor. 16. ve 17. yüzyılların bu çok tipik binaları, Her biri belirli bir loncaya bağlı sahibinin gücünü, statüsünü ve zenginliğini göstermek için inşa edilmiş. Evlerin tepesinde ise ait oldukları loncalarıyla ilgili muhteşem altın heykelleri görmeye çalışın.

2. Stadhuis

Stadhuis (Antwerp City Hall), Grote Markt’taki en dikkat çekici yapı. Meydanın batı tarafında yer alan belediye sarayının yapımına 1561 yılında başlanmış. 1565’te tamamlanan bina hem Flaman hem de İtalyan mimarisinden esinlenilmiş. İtalyan Rönesansından yenilikçi unsurlarla geleneksel tarzın benzersiz bir kombinasyonu olan Gotik tarzdaki Orta çağ yapısı UNESCO Listesinde yer alıyor.

Tabii o dönemde bu binayı dikmek için çok büyük meblağlardan ödenmiş. Belediye başkanı ve meclisi, yeni yapılacak bu pahalı sarayın zemin katının tamamını dükkanlara ayırmış ve bu dükkanları kiralayarak, binanın inşasının bütçe sorununu çözmüş.

Belediye binasını 1576’da, yani bittikten sadece 12 yıl sonra, şehri şehri yağmalamaya başlayan İspanyol askerleri tarafından hedef alarak ateşe verilmiş. Çatı ve iç kısmı yanan bina yeniden inşa edilmiş ve zamanla da cephesinde birçok değişiklikler yapılmış. Kapsamlı bir restorasyondan geçirilmiş Belediye Binası, bugün hala Antwerp siyasetinin atan kalbi olarak hizmet ediyor.

Sarayın zemin katına, Grote Markt’taki bir giriş holü aracılığıyla erişilebiliyor.

3. Our Lady Katedrali

Antwerp Our Lady Katedrali (Cathedral of Our Lady), Antwerp’in en önemli Roma Katolik kilisesi. İnşa süreci 1352’de başlayan katedral, 1521’de tamamlanan ibadete açılmış. Yapı, ünlü mimarlar Jan ve Pieter Appelmans tarafından Gotik tarzda tasarlandı.

Benelüks Bölgesinde en büyük kilise olarak bilinen Our Lady Katedralinin çan kulesi UNESCO Dünya Mirası Listesi tarafından koruma altında bulunuyor. Vitraylarla süslü katedralin içinde ayrıca Otto van Veen, Jacob de Backer ve Marten de Vos gibi sanatçıların tabloları görülebiliyor.

🕘 Our Lady Katedrali ziyaret saatleri pazartesi, çarşamba, perşembe ve cuma 10.00-17.00; cumartesi 10.00-15.00, pazar günleri ise 13.00-17.00. Kilise, salı günleri ziyarete kapalı. 💶 Our Lady Katedrali giriş ücreti 5€.

4. Vleeshuis Müzesi

Vleeshuis Müzesi, Felemenkçe’de ‘Et evi’ anlamına gelen, orta çağda et ürünlerinin satıldığı bir kapalı pazar yeriydi. Our Lady Katedrali’ne 10 dakika mesafede bulunan yapı et pazarı endüstrisini düzenlemek amacıyla 1504’te açılmış. Çok sayıda kasaba ev sahipliği yapan ve Gotik bir yapıya sahip olan bina 1841’de satılarak pazar yeri özelliğini kaybetmiş.

Vleeshuis binası günümüzde bir müzik aletleri müzesi olarak Vleeshuis Müzesi (Vleeshuis Museum) adıyla hizmet veriyor. Müzede ‘şehrin Sesleri’ adlı kalıcı sergide Antwerp’in tarihi geçmişine yolculuk yaparken, şehrin seslerindeki değişimleri de gözlemleyebiliyorsunuz. Yeni baskı müzik metotları, enstrüman yapım atölyeleri ve ilk opera ve konser salonlarının tarihine uzanan geniş bir koleksiyona sahip olan müze, müziğin yaşamın yansıması olduğu mottosunu taşıyor.

🕘 Vleeshuis Müzesi ziyaret saatleri 10.00-17.00. Müze, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. Müze, 21 Mayıs, 1 Kasım ve 25 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalı. 💶 Vleeshuis Müzesi giriş ücreti 5€, 12-25 yaş arası ziyaretçilere 3€, 12 yaş altı ve 65 yaş üzeri ziyaretçilere ise ücretsiz.

5. Rubenshuis

Rubenshuis (Ruben’in Evi/Geçici olarak kapalı), Flaman ressam Peter Paul Rubens’in hayatının büyük bölümünde yaşadığı evde kurulu olan bir müze. Antwerp’in görülmesi gereken yerlerinden biri olan, İtalyan tarzı mimarili yapı Rubens’in 1609 yılında Isabella Brant ile evlenmesinden sonra inşa edilmiş.

Barok tarzın önde gelen isimlerinden biri olan Rubens ve öğrencileri binanın yapılmasında bizzat görev almış. Rubens’in yaşamını geçirdiği ev, sanatçının ölümünden sonra satılsa da daha sonra restore edilerek sanatçının resim ve sanat eserlerinin de bulunduğu bir müzeye dönüştürülmüş.🕘 Rubenshuis ziyaret saatleri 10.00-17.00. Müze, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. Müze, 21 Mayıs, 1 Kasım ve 25 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalı. 💶 Rubenshuis giriş ücreti 5€, 12-25 yaş arası ziyaretçilere 3€, 12 yaş altı ve 65 yaş üzeri ziyaretçilere ise ücretsiz.

6. Aziz James Kilisesi

Aziz James Kilisesi (St. James Church/Sint-Jacob-Antwerpen), ünlü Flaman ressam Peter Paul Rubens’in evine 400 metre mesafede yer alıyor. Antwerp’in önemli yapılarından biri olan kilisenin yapımına 1491 yılında başlanmış. Gotik bir üsluba sahip olan kilisenin inşası 1656’da tamamlanmış. İçinde Rubens Ailesi ve diğer soylu ailelere ait mezarların da bulunduğu kilise görkemli mimarisi ve vitraylarıyla ünlü.

🕘 Aziz James Kilisesi ziyaret saatleri pazartesi, çarşamba, perşembe ve cuma 10.00-17.00; cumartesi 10.00-15.00, pazar günleri ise 13.00-17.00. Kilise, salı günleri ziyarete kapalı. 💶 Aziz James Kilisesi giriş ücreti 5€.

7. Mayer Van den Bergh Müzesi

Mayer van den Bergh Müzesi, Antwerp’in eski şehir merkezinin kalbinde yer alıyor. Sanat koleksiyoncusu Fritz Mayer van den Bergh’a ait bin parçalık koleksiyonun sergilendiği müze Bergh’in ölümünden sonra annesi tarafından 1904 yılında açılmış. 1858 doğumlu Fritz Mayer van den Bergh’in 14. ve 16. yüzyıla tarihlenen Hollanda ve Belçika’daki Gotik ve Rönesans dönemlerini yansıtan koleksiyonu, neo-gotik bir binada sergileniyor.

Müzede sergilenen en önemli eserler arasında Pieter Brueghel the Elder’in Dulle Griet ve Proverbs’, Pieter Huys’un The Temptation of Saint Anthony, Jan Mabuse’un Magdalen, Quentin Matsys’un Crucifixion a Pleurant bulunuyor.

🕘 Mayer van den Bergh Müzesi ziyaret saatleri 10.00-17.00. Müze, pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 1 Ocak, 1 Mayıs, 1 Kasım ve 25 Aralık’ta ziyarete kapalı. Müzede bilet satışı 16.00’da sona eriyor. 💶 Mayer van den Bergh Müzesi giriş ücreti 8€, 12-25 yaş arası 6€. 65 yaş üzeri ve 12 yaş altı ziyaretçilerden giriş ücreti alınmıyor.

8. Antwerp Merkez Tren İstasyon

Antwerp Merkez Tren İstasyonu (Antwerpen Centraal), 1895 ve 1905 yılları arasında inşa edilmiş istasyon, Antwerp sakinleri tarafından ‘Middenstatie’ yani ‘Demiryolu Katedrali’ olarak tanımlanıyor. Mimar Louis Delacenserie tarafından tasarlanan yapı, 12 bin metrekarelik bir alanı kaplayan büyüklüğüyle dünyanın dördüncü en büyük tren istasyonu. Gotik mimarisiyle de şahanedir.

Platformlar ve taş istasyon binasını çevreleyen çelik konstrüksiyon eklektik bir tarzda birleştirilmiş. Dünyanın en güzel tren istasyonlarından biri olduğu söylenir. Antwerp’in gezecek zamanınız yoksa ve yolunuz bir şekilde bu istasyona düşse dahi, en azından Antwerp merkez tren istasyonunu gezmeye çalışın. Etkileyici dev saatine ve özenli Art Nouveau tavanına dikkat edin.

Antwerp’i başta Belçika’nın başkenti Brüksel olmak üzere diğer Avrupa kentlerine bağlayan istasyonun her metrekaresi özenle dekore edilmiş. Otuzdan fazla elmas mağazasının bulunduğu bir elmas galerisi olduğu söyleniyor.

9. Antwerp Hayvanat Bahçesi

Antwerp Hayvanat Bahçesi (Zoo Antwerpen), Belçika’nın en eski parklarından biri. Antwerpen Centraal Tren İstasyonu’nun yanında yer alıyor. İlk olarak hayvan ve botanik bilimlerine katkı sağlamak için açılan park 1843’ten beri hizmet veriyor. Kardeş parkı Planckendael ile birlikte 7 binden fazla hayvana 950’den fazla türe ev sahipliği yapan Antwerp Hayvanat Bahçesi, her yıl 1.6 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor.Zaman zaman konser, yarış vb etkinliklerin de gerçekleştiği parkta, av kuşları, deniz aslanları, küçük maymun türleri, penguenler, Malayan tapirleri, zebralar, Asya filleri ve Baringo zürafalarıyla gibi pek çok hayvanı görebilmek mümkün. Vaktiniz varsa Antwerp gezilecek yerler listenize alabilirsiniz.

🕘 Antwerp Hayvanat Bahçesi ziyaret saatleri yaz dönemi (Mayıs-Eylül) 08.00-18.00; kış dönemi (Ekim-Nisan) 09.00-17.00. Hayvanat bahçesi, haftanın 7 günü ziyarete açık. 💶 Antwerp Hayvanat Bahçesi giriş ücreti 31€, 3-11 yaş 25€, 12-17 yaş 29€, 18-25 yaş arası öğrenciler 29€, 60 yaş üzeri 29€.

10. Antwerp Botanik Bahçesi

Antwerp Botanik Bahçesi (Den Botaniek), şehrin Leopoldstraat bölgesinde yer alıyor. 1825’te açılan parkın günümüzdeki hali Claude-Louis Sommé tarafından yapılmış. Kaktüs ve egzotik bitkilerden oluşan 2 bin adet bitkiye ev sahipliği yapan Den Botaniek 1926’dan beri Antwerp Belediye Meclisi tarafından yönetiliyor. Her gün 08.00-20.00 saatleri arasında açık olan parka giriş ücretsiz.

Antwerp, yüzyıllardır Avrupa’nın en önemli ticari merkezlerinden biri olarak dış dünyaya açık, çok kültürlü bir yapıya sahip. Orta çağdan kalma muhteşem evleri ve görkemli yapılarıyla Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Antwerp, Belçika seyahatinde rotanıza ekleyebileceğiniz yerlerden.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz