Spido, Rotterdam’da yapılacak şeylerin en popüler olanlarından birisi. Ultramodern Spido tekneleri, dünyanın en büyük limanlarından biri olan Rotterdam Limanının yer aldığı kıyılar arasında bir yolculuğa çıkarıyor. Görkemli binaların silüetinin yansıdığı nehir boyunca etkileyici bir tura yelken açıyorsunuz. Yapılan turda Rotterdam’ın siluetini ve liman çevresini görmek mümkün.

Spido yıl boyunca çok eğlenceli liman turları düzenliyor. İsterseniz 75 dakikalık Rotterdam Limanından deniz turuna katılırsınız yada isterseniz yazın yapılan uzatılmış günü birlik turlara katılma şansınız var. Rotterdam tekne turu fiyatı 11,75€.

ROTTERDAM’DA NEREDE KALINIR
♥︎ citizenM Rotterdam Otel (★★★★), Blaak Meydanına çok yakın. Konumu iyi sıra dışı bir dizayn otel ✔︎ Lobisi bildiğimiz lüks otellerin lobisinde farklı olarak bol kitaplı bir cafe gibi. Perdelerini ve oda ışılarını tabletle kontrol edebildiğiniz küçük ama şirin odaya sahip. Çok keyif alarak konaklamıştım.

Hotel New York (★★★★), Rotterdam’ın ikonik simge tarihi oteli. Holland America havayolunun eski merkez ofisi olan yapı, şehir silüeti manzaralı. Yüksek tavanlı ve ferah odaların her biri benzersiz şekil ve renklerde tasarlanmış.

H2OTEL Rotterdam (★★★★), Rotterdam merkeze oldukça yakın konumda yer alan ilginç bir otel. ABD’de inşa edilen ve II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan mavna, yüzen bir otel olarak yeniden inşa edilmiş. Markthal, küp evler vs. gibi yerlere yürüme mesafesinde.

Stayokay Rotterdam Cube Hostel ise ünlü küp evlerden birinin içerisinde yer alan uygun fiyatlı bir konaklama tercihi. The Social Hub Rotterdam, King Kong Hostel, Sparks Hostel, Hostel Ani&Haakien ise hem merkeze yakın hem de uygun fiyatlı seçenekler.

Spido Tekne Turu, Rotterdam

Rotterdam, resmi adı Hollanda Krallığı olan olan Hollanda’nın bir şehri. Hollanda’nın mimarlık harikası kenti olarak da ifade edilen Rotterdam’da çok sayıda mimarlık okulu ve tasarım atölyeleri bulunuyor.

Malta

Balıkçı kasabasının etrafında büyüyen büyük şehrin tarihi 14. yüzyıla dayanıyor. Rhine deltasının kollarından birindeki küçük bir balıkçı kasabasıyken hem denize hem de nehre ulaşımın zorluklarını yaşayan Rotterdam, kanalların sürekli yer değiştirmesiyle de epey sıkıntılı dönemler yaşamış.

Rotterdam 1572’de İspanyol egemenliğine başkaldıran ilk Hollanda kentlerinden biri. Hollanda meclisleri burada 1574’te bir araya gelmiş ve 1600’li yıllara kadar 15.000 sakini varmış. 17. yüzyılda Felemenk Cumhuriyetinin ikinci kenti olmuş. Şehrin ticari ruhu düzenli binalardan çok inşa edilen tersanelerden hissediliyor.

İkonik Spido tekneleri, Maas Nehrinin ve Rotterdam Limanı’nın en büyüleyici kısımları boyunca seyahat ederek yolculara şehrin tarihine bir bakış sağlıyor. Tur sırasında Erasmus Bridge, tarihi Veerhaven ve Maritime Quarter bölgesinden geçiyor. Wilhelmina Pier’i süsleyen Montevideo ve New Orleans gökdelenleri de burada.

Yine şehrin en eski ve en güzel binalarından Hotel New York‘un önünden geçerken kameralarınızı hazır edin. Euromast ve Rotterdam Limanı da seyir esnasında görülüyor. Bu dev limanda yüklemelere birkaç dakika şahit olabiliyorsunuz.

Spido boat turu, diğer ünlü Avrupa şehirlerinin nehirlerinde yapılan geziler kadar çarpıcı değil elbette. Bir de benim gezim esnasında hava bulutlu ve gri bir atmosfer olduğundan manzara pek de bir keyif verici değildi.

Ancak olsun, teknede olmak, denizde olmak ve şehri bir başka açıdan görmek her zaman keyif verir bana. Dün Euromast kulesinden bakıyordum Rotterdam’a bugün ise denizde.

Dünyanın en geniş limanlarından birine sahip olan Rotterdam, dünya ticaretinde önemli bir role sahip olan Rotterdam Limanının varlığı ile hem ekonomik hem de kültürel yönden gelişmiş.

Dünyanın en büyükleri arasında yer alan ve gün boyu oldukça hareketli olan Rotterdam Limanındaki rafinerilerde deniz trafiğinin büyük bir bölümünü oluşturan petrol işleniyor. Yabancı ticaretin yanı sıra liman, Rhine Nehri’nde ve bağlantılı su yollarında taşınan yükleri de ağırlıyor.

Rotterdam’da Hollanda’nın resmi dili Felemenkçe konuşuluyor. Ülkede eğitim kalitesi çok yüksek olduğundan hemen herkes İngilizce de konuşabiliyor. Hollanda para birimi Euro. Rotterdam Türkiye’den 1 saat geri. Şehrin nüfusu 650 bin.

1 Yorum

  1. Dayim Belcika Antwerp’te yasiyor. Tatil amacli yanina gideceğim bu yaz. Gitmişken Rotterdam’a da uğramayı planlıyorum. Bilgiler için teşekkürler.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz