Perast, Kotor Körfezi kıyısında bulunan, sevimli, orta çağ esintili, tarihi bir kasaba. Karadağ‘ın en popüler turizm merkezlerinden Kotor’a 12 km uzaklıkta yer alan Perast, tarihi kiliseleri, müzeleri ve Our Lady of The Rock adası ile bölgeye gelen turistlerin uğrak noktalarından.

Tarihi geçmişi Venedik Cumhuriyeti’ne uzanan Perast, Venedik Gotik mimarisinin izlerini taşıyor. Yaz aylarında cıvıl cıvıl olan Perast’ın tarih kokan sokakları kadar, kasabanın çevresindeki plajlar ve muhteşem manzaraya sahip tepeler şehrin atmosferini hissetmek için en güzel yerler. ➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

perast nerede

Perast hakkında kısa bilgiler 🇲🇪

Barok Şehir Perast’ı, Karadağ’ın Kotor ve Budva gibi işlek sahil beldelerinde kaçabileceğiniz, sokaklarda dolaşıp birkaç müze ve kiliseyi ziyaret edeceğini küçücük bir kasaba. 400’den az nüfusa sahip.

Kumlu herhangi bir plajı yok. Kotor Körfezi’ne uzayan iskeleler üzerinden denize girilebiliyor. Son zamanlarda Türkiye’den de gidip burada ev satın alıp yerleşenler oldu. Tam da yaşanacak huzurlu bir Akdeniz kasabası havası var. Günübirlik bir gezi için Kotor’dan gidilecek en güzel yerlerden.

Karadağ’ın Perast kasabasına gitmek için vize gerekmiyor. Aracınızla gidecekseniz veya Bulgaristan’dan geçeceğinizden Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Schengen Vizesi Nasıl Alınır, Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterebilir. Pasaportunuzun en az 3 aylık süresinin olması gerekiyor.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vizesiz Balkan Turu ve Vizesiz Gidilecek Balkan Ülkeleri yazıları da belki ilginizi çekebilir. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Karadağ Gezi Rehberi ve Karadağ Gezilecek Yerler blog yazılarımda gezilip görülecek yerler ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim.

Malta

Perast nerede 📍

Perast, Güneydoğu Avrupa’da, Karadağ’ın güneybatısında, Kotor Körfezi’nin en iç noktasında yer alıyor. Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan Kasaba, Kotor’a 12 km mesafede.

Dubrovnik, Kotor, Budva’yı kapsayan Adriyatik turlarının orta noktasında yer alan Perast, Dubrovik-Kotor Karayolu üzerinde yer alması nedeniyle bu güzergahı kullananların mutlaka uğradığı, zaman geçirdiği bir kasaba.

Perast’a nasıl gidilir ✈️

Perast’ın coğrafi konumu ve yeryüzü şekilleri ile kasabanın nüfusunun az olması nedeniyle kasabada havalimanı bulunmuyor. Kasabaya en yakın havalimanı 23 km uzaklıktaki Tivat şehrinde bulunuyor.

Tivat’tan Perast’a nasıl gidilir: İstanbul’dan direkt uçuşun bulunmadığı Tivat’a İstanbul Havalimanı’ndan hareketle Belgrad, Moskova, Kopenhag, Londra, Priştine, Roma, Paris, Üsküp gibi şehirlerden aktarmalı uçuşlarla gidilebiliyor.

Tivat Havalimanı’na ulaştıktan sonra Tivat Otobüs Terminali’ne geçerek Perast otobüslerini kullanarak Perast’a gidebilirsiniz. Tivat Otobüs Terminali’nden her yarım saatte bir hareket eden otobüslerle Perast’a ulaşabilirsiniz. Tivat-Perast otobüs ücreti 3-5 euro arasında değişiyor.

Podgorica’dan Perast’a nasıl gidilir: Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan haftanın her günü 2 direkt seferi bulunuyor. İstanbul-Podgorica uçuş süresi 1 saat 45 dakika sürüyor.

Podgorica Havalimanı’na ulaştıktan sonra taksi ya da belediye otobüsü ile Podgorica Otobüs Terminali’ne geçerek Perast otobüslerine binerek Perast’a gidebilirsiniz. Otobüs teminalinden her 30 dakikada bir hareket eden otobüsler yaklaşık 2,5 saatte Perast’a varıyor. Otobüs bilet ücreti 9-12 euro arasında değişiyor.

perast nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Perast’a en ucuz nasıl gidilir diye soruyorsanız benim tavsiyem Arnavutluk‘un başkenti Tiran’a gidip oradan araç kiralayarak veya toplu taşıma ile Kotor’a geçmek. Pegasus’un güzel kampanyaları oluyor. Tiran’dan başlayıp Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bitirdiğim 12 günlük Vizesiz Balkan Turu blog yazım rota çıkarmak için size yol gösterebilir.

Perast gezilecek yerler 📌

Kotor Körfezi’nde çok küçük bir kasaba olan Perast’ın eski şehir merkezi büyüleyici güzellikte. Venedik Dönemi’ni yansıtan mimari yapıları, daracık sokakları ile şehir merkezinin tamamı 15-20 dakika içerisinde gezilebiliyor.

Şehrin ve çevredeki bölgenin muhteşem manzarasını görmek için St. Nikola Kilisesi’ndeki çan kulesine tırmanın. 55 metrelik çan kulesiyle Sveti Nikola Kilisesi, insan eliyle yapılan kilise adası Our Lady of the Rocks, Sveti Djordje Adası ve Şehir Müzesi Perast’ta gezilecek yerler arasında. Pirates Beach Bar, Perast’ın en popüler plajı.

Önceki blog yazısıSao Jorge Kalesi, Lizbon
Sonraki blog yazısıKiev Nerede 📍 Kiev’e Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın