Sveti Stefan Adası (Sveti Stefan Island), Karadağ’ın ünlü turistik şehri Budva yakınlarında yer alan, küçük bir ada. 15. yüzyıldan kalma bir müstahkem köy Sveti Stefan, Arnavut kaldırımlı yolları, şirin avlusu ve olağanüstü deniz manzarası ile benzersiz bir atmosfere sahip. Sadece Budva Rivierasında değil, tüm Akdeniz’de kendine münhasır sıra dışı bir yer.

Karadağ’ı Google’da arattığınızda fotoğrafını en çok göreceğiniz yerlerden biri muhtemelen burası olur. Ada anakaraya içinden dar bir yol geçen küçük bir kumsal ile bağlı. Kırmızı çatılı evleri, adaya serpiştirilmiş gibi duran çam ve zeytin ağaçlarının süslediği Kale duvarları ile çevrili. Karadan bağlanan bu incecik yol ile birleşen ada çok hoş bir kompozisyon oluşturuyor.

Sveti Stefan Adası, Karadağ

Sveti Stefan, Budva’ya 5 km uzaklıkta yer alıyor. Yakut renkli kırmızı çatılı evleri, dar sokakları ile Sveti Stefan, sedir, çam ve zeytin ağaçlarının süslediği, 12,000 metre kare arazi üzerinde yatıyor. İçerisinde 100 kadar ev, 3 kilisenin olduğu, dar bir berzah ile kıyıya bağlı olan Sveti Stefan Adası, 19. yüzyılda 400 kadar kişinin yaşadığı bir yermiş.

Bir dönem savunma ve sığınma yeri olarak kullanılmış. Etrafı surlarla çevrili ada, geçmişte Türklere ve korsanlara karşı savunma ve sığınma yeri olarak hizmet vermiş. 1960’lı yıllara kadar bir balıkçı köyü olarak gelmiş. Eski Yugoslavya lideri Tito rejimi tarafından, adadaki köylüler karaya taşınarak; köy dünyanın elitlerinin özel tatil yerlerinden biri haline getirilmiş.

Malta

1972 yılında dünyanın en özgün turistik yeri olması nedeniyle ödüle layık görülmüş. Lonely Planet tarafından Dünyada en göz alıcı 10 yerden birisi olarak seçilmiş.

Köylülerin karaya taşınmasındaki amaç dönemin jet sosyetesini buraya çekip adayı elitlerin tatil yeri haline getirmek. Plan tutmuş. Kısa zamanda Sofia Loren, Marilyne Monroe, Liz Taylor gibi yıldızların tatil yeri olmuş ada. 1990’larda, Yugoslavya’nın bölünüp de Karadağ’ın ayrılmasıyla eski popüler günleri geride kalmış.

Yugoslavya’nın parçalandığı savaş günlerinde popülaritesini yitiren ada, tekrar eski şaşalı günlerine dönsün diye Ada, Asyalı Aman Resorts grubuna 30 yıllığına kiraya verilmiş.. Restorasyon çalışmaları bittikten sonra ada 5 yıldızlı özel bir otel haline getirilmiş.

Ada bugün, 50 odalı ve 8 süitli 5 yıldızlı bir otel olarak hizmet veriyor. Sveti Stefan Otel aralarında bir çok ünlünün olduğu pek çok kişiyi ağırlamış.

Günümüzde ada içerisini yalnızca otel müşteri gezebiliyor. Otel müşterisi olmayanların adaya girmesinin sadece 2 yolu var; ya adadaki bir restorandan rezervasyon yaptırması gerekiyor veya adada yaşayan biri tarafından davet alması gerekiyor. Bunun dışında adaya ziyaretçi kabul edilmiyor.

Adaya girebilmenin iki koşulu var. Birincisi bu lüks otelde konaklıyor olmak diğeri ise adadaki bir restoran için rezervasyonunuz olması. Fiyatlar orta halli gezginler için biraz uçuk olduğundan, adaya gelenler güzel bir kare fotoğraf çekmenin peşinde oluyorlar.

Stevi Stefan’ın fotoğrafını çekmek dışında farklı bir alternatifte kıyıdaki halk plajlarında yüzmek. Adaya bağlanan yolun ayırdığı plajın hem denizi güzel hem de ücretsiz. Budva gezilecek yerler listenize muhakkak ekleyin.

Budva’da havalimanı bulunmuyor. Türkiye’den Budva’ya hava yoluyla ulaşım için Podgorica, Tivat, Tiran ya da Dubrovnik gibi şehirler üzerinden aktarmalı bir yolculuk yapılması gerekiyor.

Podgorica’dan Budva’ya düzenli otobüs seferleri var. Türk Hava Yolları ile Podgorica’ya uçup, Podgorica’dan otobüsle Budva’ya gidebilirsiniz.

Tivat şehrinde de bir havalimanı var ama Türkiye’den direkt uçuş yok. Tivat üzerinden gitmek isterseniz Avrupa’daki şehirlerden aktarma yapmanız gerek.

Budva’ya gitmenin yollarından biri de Arnavutluk’un başkenti Tiran’a uçmak. Tiran uçak biletleri Podgorica biletlerine göre daha ucuz. Pegasus veya THY ile Tiran’a gidip, otobüsle İşkodra’ya, İşkodra’dan da Budva’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İşkodra şehir merkezinde hem taksiyle hem de otobüsle gidebilirsiniz.

Dubrovnik’ten gitmeyi düşünüyorsanız da Schengen vizesine ihtiyacınız var. Dubrovnik’ten Budva’ya düzenli otobüs seferleri var. Ama bu yol biraz daha zahmetli ve uzun.

24 Yorumlar

  1. 1 hafta önce 8 günlük araç ile Balkan turumuz vardı. Gayet güzel ve keyifliydi. Ada için giriş ücreti 20 euro, kalmak isterseniz gecelik 1200 euro 🙂

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz