Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alan Gürcistan, Türk vatandaşlarının kimlikle seyahat edebildiği, vizesiz bir ülke. Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden, kültürlerin buluşma noktası başkent Tiflis, Karadeniz’in eğlence kenti Batum, Gürcistan’da en çok ziyaret edilen şehirler arasında.

İki ülke arasında kimlikle geçiş uygulamasının başlamasıyla birlikte birçok seyahat severin yurt dışı seyahat planlarında yer alan Gürcistan, zengin tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra, doğal güzellikleri, renkli gece hayatı ve ekonomik tatil olanaklarıyla öne çıkan bir destinasyon.

Gürcistan Gezilecek Yerler

Mktvari Nehri boyunca uzanan başkent Tiflis, yeni ve eskinin iç içe geçtiği hoş bir şehir. Tütsülerin sislerinin yayıldığı kiliseler ve geleneksel hamamların yanı sıra geniş caddeler ve parıldayan yepyeni yapılar Tiflis’in siluetini oluşturuyor.

Gökyüzünü taçlandıran ise bir elinde düşmanları korkutmak için elinde tuttuğu kılıcı diğer elindeyse dostları karşılamak için tuttuğu şarap kadehiyle Gürcistan Ana Heykeli. Şehrin çalkantılı tarihinin en belirgin göstergelerinden biri olan bu şehir ayrıca şarabın doğum yeri olduğunu iddia ediyor, çünkü bağcılık Gürcistan’da 6 bin yıldır yapılan bir meslek.

Ülkede görülebilecek diğer yerler arasında Svaneti’nin uzak tepeleri, Batum’un sakin Karadeniz atmosferi, Tusheti’nin muhteşem yürüyüş yolları ve at safarileri ile ikinci büyük şehir olan Kutaisi’nin karmaşık tarihi yer alıyor. Karmaşıklık demişken Gürcü alfabesi birbirine geçmiş balık kancalarını andırıyor. Ziyaretçilerini ülkede olduğunda daha da yabancı hissettirse de oldukça farklı olan bu alfabe hayli dikkat çekiyor.

Gürcistan tam anlamıyla insanı içine çeken bir destinasyon. Muhteşem doğal güzellikleri olmasına rağmen çok göz ardı edilse de sınırsız misafirperverliği ve dost canlısı insanları ile sıradan bir ziyaretten çok daha fazlasını sunuyor.

1. Tiflis

gürcistan gezilecek yerler

Gürcistan’ın başkenti Tiflis, hızla gelişen ülkenin, her yıl daha da fazla yabancı turist ağırlayan ticaret, eğitim, kültür ve bilim merkezi. Çok köklü bir tarihe sahip olan Tiflis, ülkenin geçmişi ve modern kimliği arasında bağlantı kuruyor. Mtkvari Nehrinin kıyılarına uzanmış olan Tiflis’in kalbinde mistik Bizans kiliseleri, ahşap balkonlar ve modern sanatın çarpıcı eserleri bulunuyor.

Tiflis, oldukça da yeşil bir coğrafyaya sahip. “Ilık su” anlamına gelen Tiflis şehrinin hemen hemen her yerinde görmeye değer eserlerle bulunuyor. Kutsal Tepe, Selçuklu mimarisini andıran Çinili Hamam, Tiflis kalesi, köprüler, cami, kilise ve sinagoglar bunlardan sadece birkaçı. Tiflis’ten Metekhi Kilisesi’ni, Sioni Katedrali’ni ve 6 yüzyıldan kalmış olan Anchiskhati Kilisesini görmeden dönmeyin. Şarabın anayurtlarından biri olan Gürcistan’da şarap tadmadan dönmeyin.

Tiflis’te Khinkali House, 7/24 açık bir restoran. Burada yöresel Gürcü yemeklerini keşfedebilirsiniz. Yine Tamada, Gürcü müzikleri eşliğinde yerel yemekleri tadabileceğiniz bir yer.

Tiflis’te, gençlerin trendy mekanı olan Bamba Rooms veya house müsik ağırlıklı DJ müzikleriyle Cubic Club eğlence mekanı olarak tavsiye edilir. Batum’da ise Ajara Music Hall eğlenmek için ideal bir seçimdir. Başkent Tiflis’te bulunan Courtyard By Marriott Tbilisi ve Radisson Blu Iveria Tbilisi 5 yıldızlı konforuyla şehrin en iyi otellerinden. 15 Haziran’a kadar otel fiyatlarında %50’ye varan indirimler uygulanıyor. Şehir merkezindeki beş yıldızlı oteller, yenilenen SPA bölümleriyle sezona iddialı giriyor.

2. Batum

gürcistanda gezilecek yerler

Komşumuz Gürcistan’ın en popüler şehirlerinden birisi olan Batum, uzun sahili, tarih kokan renkli binaları ve Gürcü mutfağı ile Batum, son yıllarda Karadeniz’in en gözde tatil rotalarından biri olarak öne çıkıyor. Özerk Acara Cumhuriyeti’nin başkenti Batum, manolya ağaçlarının eşlik ettiği geniş bulvarları, heykellerin süslediği parkları, tertemiz sahilleri, Roma, Bizans, Pontus, Osmanlı ve Sovyet izlerini taşıyan tarihi dokusunun özenle korunduğu ilginç ve etkileyici mimariye sahip Batum, eski ve yeninin yeşil ve mavi ile harmanlandığı bir şehir. 

Neon ışıkları, hareketli kıyı şeridi, yüksek binalar ve modern yaklaşım Batum’u Gürcistan’ın geri kalan antik ve orta çağ kentlerinden çok keskin bir şekilde ayırıyor. Ancak bu kadar modern görünmesine rağmen aslında Batum, ülkedeki en eski şehirlerden biri ve kökleri antik Yunan sömürgeciliği dönemine kadar uzanıyor.

Batum’da ise 5 yıldız konforu için Radisson Blu Batumi, Sheraton Batumi Hotel odalarına göz atabilir. Yine şehrin en iyi otellerinden Piazza Boutique Hotel de konaklama için uygun seçenekler arasında yer alıyor.

3. Kutaisi

gürcistanın gezilecek yerleri

Gürcistan’ın ikinci en büyük kenti Kutaisi, ülkenin batısında, başkent Tiflis’e 221 km uzaklıkta. Aralarında 11. yüzyıla ait Bagrati Katedrali ve nispeten daha yeni olan Gelati Manastırı gibi UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan yerlere ev sahipliği yapan şehir, Tiflis ve Batum’un gölgesinde kalsa da görmeye değer.

Kentin ismi Gürcüce’de 500 anlamına geliyor. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak kabul edilen Kutaisi, Rioni Irmağı’nın iki yakasında kurulu. Kentin merkezindeki meydanı bronz hayvan heykelleri bulunan fıskiyeli bir havuz süslüyor. Çevresinde ise Lado Meskhishvili Devlet Tiyatrosu, opera binası, lüks kafe ve mağazalar yer alıyor. En eski köprüsünün tarihi 8’inci yüzyıla uzanıyor. Zincirli Köprü’nün çevresinde kafe ve restoranlar gecenin ışıltısında çok keyifli. Kuatisi’de ise Hotel Empire uygun bir seçenek.

4. Svaneti

gurcistan gezilecek yerler blog

Ülkenin kuzeybatısında konumlanan Svateni, Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bölge tarihine ışık tutan bir coğrafyada yer alıyor. Svaneti’nin Kafkas Bölgesi göz alıcı dağ manzaraları ve orta çağ tarzı mimarisi ile UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

Azerbaycan

Nefes kesen manzaralara sahip çok sayıda doğal güzelliğin bulunduğu şehrin çevresi, el değmemiş bir doğada keyifle zaman geçirmek isteyenler için ideal. Svaneti bölgesinin büyüleyici atmosferinde bulunan beş köyden biri olan Ushguli, Gürcistan gezilecek yerler listesinde yer alması gereken bir yer.

Karlız zirveye sahip dağlarla kaplı Svaneti’nin efsanevi topraklarının derinliklerindeki Mestia ve küçük köyleri Gürcistan’da görülecek yerler arasında. Svan kuleleri yüzyıllardır süregelen Gürcü tarihi ve kültürünün çok güçlü bir simgesi gibiler. Chalaadi Buzulu ve Ushba Dağına çıkmak yapılması gereken önemli aktiviteler.

5. Zugdidi

gurcistan-gorulecek-sehirleri

Svaneti çevresini daha fazla keşfetmek isteyenler için planlanacak rotada mutlaka yer alması gereken Zugdidi, Samegrelo Bölgesi’nde bulunuyor. Çok zarif mimari cephelere sahip evlerin bulunmasının yanı sıra büyüleyici mimari sergiler de şehrin tam kalbinde ziyaretçileri karşılıyor. Mimarisinin dışında Martvili Kanyonu‘nda macera severler için birçok aktivite, termal kaplıcalar da bulunuyor.

6. Borjomi

gürcistan görülecek yerler

Gürcistan’ın kaplıcaları ve maden suyuyla ünlü bölgesi Borjomi, sağlık turizmiyle öne çıkan bir tatil merkezi. Şehirde Sovyetlerin zarif mimarisi ve yemyeşil doğa göze çarpıyor. Eski çağlardan günümüze av kültürü ile tanınan Borjomi, Gürcistan’ın en önemli ihraç ürünlerinden biri olan zengin mineralli suyun büyük bölümünün de üretildiği bir şehir.

Malta

7. Gori

gurcistan gezi

Ülkenin sanayi kenti Gori, doğal güzellikler ve turistik bölgeler açısından çok zengin olmasa da tarihi geçmişi ile ülke ve bölge için büyük öneme sahip. Josef Stalin’in 1878’de doğduğu yer olan Gori, Stalin’in heykelinin halen bulunduğu dünyadaki az sayıda yerlerden bir tanesi. Şehirde mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Stalin Müzesi, Sovyetler Dönemi’ne ilgi duyanlar için oldukça bilgilendirici. Gori’de tüm şehre tepeden bakan çok güzel bir kale de bulunuyor.

8. Gudauri

gurcistanda gezilecek en güzel yerler

Deniz seviyesinden 2 bin metre yükseklikte bulunan Gudauri, Gürcistan’ın kuzey köşesinde ve Kafkas Dağları’nın tam kalbinde yer alıyor. Gudauri yıllar içinde sürekli kendini geliştirerek ülkenin bir numaralı kış sporları bölgesi haline geldi ve Alp Dağları’nın kayak merkezlerine de bir alternatif olarak öne çıktı. Kayak tutkunları 22 kilometre uzunluğundaki mavi başlangıç pisti ile 10 kilometrelik siyah zorlu pisti gibi seçeneklere sahip.

9. Mtskheta

gürcistan şehirleri

Gürcistan’ın en eski kentlerinden Mtskheta, Doğu Gürcistan’da tarihi Kartli Bölgesi’nde yer alıyor. Başkent Tiflis yakınlarında, Kura ve Aragvi nehirlerinin birleştiği yerde kurulu olan şehrin eski şehir merkezi ve tarihi kiliseleri UNESCO Listesi’nde. Şehrin mimarisi Kafkasların en nefes kesen orta çağ görüntülerine sahip.

10. Vardzia

gürcistanda nereye gidilir

Vardzia, 12. yüzyılın ortalarında bölgede yaşayan Bagrationi Krallığı’ndan miras kaldığı tahmin edilen kiliseler, mağaralar ve mimari yapılarıyla heyecan verici bir destinasyon. Erusheti Dağı’nın eteklerine kurulan şehirde kaçırılmaması gereken yer ise Dormition Kilisesi’nin kalıntıları. Taş içine oyularak yapılmış bu tapınakta büyüleyici mural çizimler ve oryantal Bizans ile Romanesk tarzı ikonostazlar yer alıyor.

Vizesiz ülkeler listesindeki Gürcistan’a  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının girebilmesi için pasaport ve Gürcistan vizesi gerekmiyor. Turistik amaçlı seyahatlerde 1 yıla kadar Turkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı veya TC Kimlik Kartı ile giriş yapılabiliyor.

Gürcistan zengin bir mutfağa sahip. Çok acı veya baharatlı olmayan, Gürcistan yemekleri et, hamur işleri, köfte, sebzelerden oluşuyor. Haçapuri, Harço çorbası, Lobio ve Salguni peyniri, tadılmalı. Denenmesi gereken lezzetlerin başında Hinkal olarak adlandırılan, kıyma ile hazırlanan mantı benzeri yemek geliyor. Zengin meze tabakları ise unutulmamalı.

Kahve kültürü de Batum’daki günlük yaşamın önemli bir parçası. Türk kahvesinden aromatik kahvelere kadar tat, koku ve sertlik derecelerine göre onlarca çeşit kahve bulunuyor.

Gürcistan’ın geleneksel içkisi olan çaça (Chacha), şarap yapımından kalan posanın tekrar sıkılmasıyla elde ediliyor. Yüksek alkol oranından dolayı bilinçli ve kararında içmesi şart. Deneyin.

Gürcistan’a nasıl gidilir

Gürcistan yıl boyunca güneşli bir ülke. Ocak-Mart arası yağışlı ve soğuk olabiliyor. Batum şehri sie subtropikal iklime sahip; yani kışları ılık, yazları ise serindir.

Türkiye’den Tiflis ve Batum’a direkt uçuşla ulaşabilirsiniz. Bir başka yöntem Trabzon’a uçakla gidip, Tiflis’e otobüsle devam etmek. Bu seçenek daha ucuz. Trabzon ya da Batum’dan otomobil de kiralayabilirsiniz.

Önceki blog yazısıÇanakkale Nerede 📍 Çanakkale’ye Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıKastamonu Nerede 📍 Kastamonu’ya Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın