Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alan Gürcistan, Türk vatandaşlarının kimlikle seyahat edebildiği, vizesiz bir ülke. Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden, kültürlerin buluşma noktası başkent Tiflis, Karadeniz’in eğlence kenti Batum, Gürcistan’da en çok ziyaret edilen şehirler arasında.

İki ülke arasında kimlikle geçiş uygulamasının başlamasıyla birlikte birçok seyahat severin yurt dışı seyahat planlarında yer alan Gürcistan, zengin tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra, doğal güzellikleri, renkli gece hayatı ve ekonomik tatil olanaklarıyla öne çıkan bir destinasyon.

malta

Gürcistan Gezilecek Yerler

1. Tiflis

gürcistan gezilecek yerler

Gürcistan’ın başkenti Tiflis, hızla gelişen ülkenin, her yıl daha da fazla yabancı turist ağırlayan ticaret, eğitim, kültür ve bilim merkezi. Çok köklü bir tarihe sahip olan Tiflis, ülkenin geçmişi ve modern kimliği arasında bağlantı kuruyor. Mtkvari Nehrinin kıyılarına uzanmış olan Tiflis’in kalbinde mistik Bizans kiliseleri, ahşap balkonlar ve modern sanatın çarpıcı eserleri bulunuyor.

       

2. Batum

gürcistanda gezilecek yerler

Neon ışıkları, hareketli kıyı şeridi, yüksek binalar ve modern yaklaşım Batum’u Gürcistan’ın geri kalan antik ve orta çağ kentlerinden çok keskin bir şekilde ayırıyor. Ancak bu kadar modern görünmesine rağmen aslında Batum, ülkedeki en eski şehirlerden biri ve kökleri antik Yunan sömürgeciliği dönemine kadar uzanıyor.

Karadeniz’in en önemli liman kentlerinden biri olan Batum, beş yıldızlı otelleri, lüks casinoları, kıyı şeridi boyunca uzanan eğlence mekanları, bölgenin en eski ve en zengin botanik bahçesi, yerel lezzetler sunan restoran ve kafeleri ile yanı başımızda kimlikle seyahat edebildiğimiz bir destinasyon.

3. Kutaisi

gürcistanın gezilecek yerleri

Gürcistan’ın ikinci en büyük kenti Kutaisi, ülkenin batısında, başkent Tiflis’e 221 km uzaklıkta. Aralarında 11. yüzyıla ait Bagrati Katedrali ve nispeten daha yeni olan Gelati Manastırı gibi UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan yerlere ev sahipliği yapan şehir, Tiflis ve Batum’un gölgesinde kalsa da görmeye değer.

4. Svaneti

gurcistan gezilecek yerler blog

Ülkenin kuzeybatısında konumlanan Svateni, Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bölge tarihine ışık tutan bir coğrafyada yer alıyor. Svaneti’nin Kafkas Bölgesi göz alıcı dağ manzaraları ve orta çağ tarzı mimarisi ile UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

Nefes kesen manzaralara sahip çok sayıda doğal güzelliğin bulunduğu şehrin çevresi, el değmemiş bir doğada keyifle zaman geçirmek isteyenler için ideal. Svaneti bölgesinin büyüleyici atmosferinde bulunan beş köyden biri olan Ushguli, Gürcistan gezilecek yerler listesinde yer alması gereken bir yer.

Karlız zirveye sahip dağlarla kaplı Svaneti’nin efsanevi topraklarının derinliklerindeki Mestia ve küçük köyleri Gürcistan’da görülecek yerler arasında. Svan kuleleri yüzyıllardır süregelen Gürcü tarihi ve kültürünün çok güçlü bir simgesi gibiler. Chalaadi Buzulu ve Ushba Dağına çıkmak yapılması gereken önemli aktiviteler.

5. Zugdidi

gurcistan-gorulecek-sehirleri

Svaneti çevresini daha fazla keşfetmek isteyenler için planlanacak rotada mutlaka yer alması gereken Zugdidi, Samegrelo Bölgesi’nde bulunuyor. Çok zarif mimari cephelere sahip evlerin bulunmasının yanı sıra büyüleyici mimari sergiler de şehrin tam kalbinde ziyaretçileri karşılıyor. Mimarisinin dışında Martvili Kanyonu‘nda macera severler için birçok aktivite, termal kaplıcalar da bulunuyor.

6. Borjomi

gürcistan görülecek yerler

Gürcistan’ın kaplıcaları ve maden suyuyla ünlü bölgesi Borjomi, sağlık turizmiyle öne çıkan bir tatil merkezi. Şehirde Sovyetlerin zarif mimarisi ve yemyeşil doğa göze çarpıyor. Eski çağlardan günümüze av kültürü ile tanınan Borjomi, Gürcistan’ın en önemli ihraç ürünlerinden biri olan zengin mineralli suyun büyük bölümünün de üretildiği bir şehir.

7. Gori

gurcistan gezi

Ülkenin sanayi kenti Gori, doğal güzellikler ve turistik bölgeler açısından çok zengin olmasa da tarihi geçmişi ile ülke ve bölge için büyük öneme sahip. Josef Stalin’in 1878’de doğduğu yer olan Gori, Stalin’in heykelinin halen bulunduğu dünyadaki az sayıda yerlerden bir tanesi. Şehirde mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Stalin Müzesi, Sovyetler Dönemi’ne ilgi duyanlar için oldukça bilgilendirici. Gori’de tüm şehre tepeden bakan çok güzel bir kale de bulunuyor.

8. Gudauri

gurcistanda gezilecek en güzel yerler

Deniz seviyesinden 2 bin metre yükseklikte bulunan Gudauri, Gürcistan’ın kuzey köşesinde ve Kafkas Dağları’nın tam kalbinde yer alıyor. Gudauri yıllar içinde sürekli kendini geliştirerek ülkenin bir numaralı kış sporları bölgesi haline geldi ve Alp Dağları’nın kayak merkezlerine de bir alternatif olarak öne çıktı. Kayak tutkunları 22 kilometre uzunluğundaki mavi başlangıç pisti ile 10 kilometrelik siyah zorlu pisti gibi seçeneklere sahip.

9. Mtskheta

gürcistan şehirleri

Gürcistan’ın en eski kentlerinden Mtskheta, Doğu Gürcistan’da tarihi Kartli Bölgesi’nde yer alıyor. Başkent Tiflis yakınlarında, Kura ve Aragvi nehirlerinin birleştiği yerde kurulu olan şehrin eski şehir merkezi ve tarihi kiliseleri UNESCO Listesi’nde. Şehrin mimarisi Kafkasların en nefes kesen orta çağ görüntülerine sahip.

10. Vardzia

gürcistanda nereye gidilir

Vardzia, 12. yüzyılın ortalarında bölgede yaşayan Bagrationi Krallığı’ndan miras kaldığı tahmin edilen kiliseler, mağaralar ve mimari yapılarıyla heyecan verici bir destinasyon. Erusheti Dağı’nın eteklerine kurulan şehirde kaçırılmaması gereken yer ise Dormition Kilisesi’nin kalıntıları. Taş içine oyularak yapılmış bu tapınakta büyüleyici mural çizimler ve oryantal Bizans ile Romanesk tarzı ikonostazlar yer alıyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın