İskoçya, Büyük Britanya’da Birleşik Krallık’a bağlı dört ülkeden biri. Güneyde İngiltere ile kara sınırı bulunan İskoçya, yemyeşil bakir coğrafyası, özgün kültürü, ilginç gelenek ve görenekleri, orta çağ atmosferini taşıyan şehirleri ve mimari yapılarıyla benzersiz bir ülke. Kendisi bir ada ülkesi olan İskoçya, etrafında yer alan irili ufaklı yaklaşık 790 adaya sahip. Doğa harikası bu adalardan en ünlüleri Orkney, Skye, Arran, Fair, St Kilda, Mull, Barra, ve Iona.

Geleneksel etek (kilt) giyen erkekleriyle meşhur İskoçya’nın başkenti Edinburgh. Golf sporunun doğduğu ülke, İngilizlere karşı isyan bayrağını kaldıran ve İskoçya’nın bağımsızlığı için mücadele eden İskoç Vatansever William Wallace (Brave Heart) ile özdeşleşmiş. 1995’te vizyona giren ve başrolünü Mel Gibson’un oynadığı Amerikan yapımı kahramanlık filmi dünyanın birçok yerinde İskoçya denildiğinde ülkeye dair hatırlanan ilk şey oluyor.

İskoçya nerede

İskoçya hakkında kısa bilgiler

İskoçya, el değmemiş bakir toprakları, muhteşem doğası, kızıl saçlı halkı, spor, bilim ve edebiyattaki öncü konumuyla Avrupa’nın en özgün kültüre sahip ülkelerinden biri. Büyük Britanya’da, Birleşik Krallık’ı oluşturan dört ülkeden biri olan İskoçya, Büyük Britanya adasının kuzeyinde yer alıyor. Ülkenin güneyde İngiltere ile kara sınırı var.

İskoçya Krallığı, erken orta çağda Avrupa’da bağımsız ve egemen bir devlet olarak ortaya çıkmış. 1707 yılına kadar varlığını sürdüren devlet, Büyük Britanya Krallığını oluşturmak için İngiltere Krallığı ile siyasi birliğe girerek Büyük Britanya Parlamentosuna katıldı. Birleşik Krallık monarşisi dönemine geçilmesiyle birlikte, birlik öncesi dönemdeki sembolleri ve sistemini kullanmayı sürdüren ülkenin yargı sistemi de Birleşik Krallık’tan farklı.

İskoçya, 77 bin 900 km²’lik yüzölçümü ile Birleşik Krallık’ın toplam yüzölçümünün yaklaşık yüzde 32,3’ünü kapladığı Büyük Britanya adasının en kuzeyinde yer alıyor. Coğrafi olarak kuzeyden güneye 3 ana bölgeye ayrılan ülkede bu bölgeler dağlık bir bölge olan Highlands, deniz seviyesine yakın olan Central Belt ve tepelik bir araziden oluşan Southern Uplands’tan oluşuyor. Kendisi de bir ada ülkesi olan İskoçya’da 130’unda yerleşim olan irili ufaklı 790 ada ve adacık bulunuyor.

İskoçya bağımsız bir ülke olmasa da kendine ait bayrağı, başkenti ve parlamentosu bulunuyor. Başkenti Edinburgh olan ülkede başkent orta çağdan kalma kaleleri, tarihi binaları ve yemyeşil dokusuyla tanınıyor. Üç tarafı denizlerle çevrili İskoçya’da iklim Büyük Britanya genelinin aksine oldukça sert ve soğuk. Ülkede en sıcak aylar olan temmuz ve ağustosta hava sıcaklığı ortalaması 15-20 derece olarak görülüyor.

İskoçya’da İngilizce, İskoçça ve İskoç Cermencesi olmak üzere üç farklı dil konuşuluyor. Hemen hemen herkes İngilizce konuşurken halkın yüzde 30’u İskoçça da biliyor. Galce konuşan yüzde 11’lik kesimin çoğu aynı zamanda İngilizce konuşur.

Halkın İskoççayı öğrenebilmesi için ücretsiz kurslar veriliyor. Ülkenin nüfusu 5.45 milyon, ülkenin yüzde 59’u herhangi bir dine inanmazken yüzde 37’si ise Hristiyanlığın Presbiteryen mezhebine mensup. İskoçya’nın para birimi İngiliz Sterlini.

İskoçya’ya gitmek için İngiltere vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir İskoçya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

İskoçya nerede 📍

İskoçya, Avrupa kıtasında Büyük Britanya Adasında yer alan bir Avrupa ülkesi. Birleşik Krallık’ın toplam yüzölçümünün yüzde 32,3’ünü kapladığı Büyük Britanya adasının en kuzeyinde yer alan İskoçya, güneyde İngiltere ile kara sınırına sahip.

İskoçya’nın doğusunda Kuzey Denizi, batısında Atlas Okyanusu bulunuyor. Kaledonya Kanalı ise İskoçya’nın doğu ve batı kıyılarını birleştiriyor. Ülke coğrafi olarak 3 ana bölgeye ayrılıyor. Bunlar dağlık bir bölge olan Highlands, deniz seviyesine yakın olan Central Belt ve tepelik bir araziden oluşan Southern Uplands.

ⓘ İskoçya gezinizde, uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Ben sıklıkla kullanıyorum. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak güvenle rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

İskoçya’ya nasıl gidilir ✈️

İskoçya’ya uçakla nasıl gidilir: İskoçya’ya Türkiye‘den direkt ve aktarmalı uçak seferleri ile ulaşım mümkün. Türk Hava Yollarının İstanbul Havalimanından Edinburg’a haftanın 3 günü direkt uçak seferi bulunuyor. İstanbul-Edinburgh uçuş süresi 4 saat 20 dakika sürüyor.

KLM ile Amsterdam, THY ve Ryanair ile Prag, Pegasus ve Easyjet ile Amsterdam,Pegasus ve Wizz Air ile Bükreş aktarmalı olarak Edinburgh’a ulaşım alternatifi bulunuyor.

Edinburgh Havalimanından Edinburgh şehir merkezine nasıl gidilir: Edinburgh Uluslararası Havalimanı şehir merkezine 12 km uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için tramvay, Airlink otobüsleri, taksi ve araç kiralama seçeneği bulunuyor. Şehir merkezine ulaşım için en ekonomik yöntem tramvay ve Airlink otobüsleri.

Azerbaycan

Havalimanından her yarımsaatte bir hareket eden tramvayla 30 dakikada şehir merkezine ulaşıyorsunuz. Tramvay bilet ücreti 7€. Airlink otobüsleri ise her 15 dakikada bir sefer düzenliyor. Otobüsle kent merkezine ulaşım 30 dakika sürüyor. Otobüs bilet ücreti ise 10€. Taksi ile ulaşım 17 dakika sürüyor ve taksi ücreti gideceğiniz noktaya göre 25-31€ arasında değişiyor.

iskoçya nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

İskoçya gezilecek yerler 📌

İskoçya, gölleri, dağları, nehirleriyle çok zengin bir doğaya sahip. İskoçya’nın doğusunda yer alan başkent Edinburgh, Orta Çağ ve Georgian dönem mimarisiyle Avrupa’nın en güzel kentlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Kayalıklar üzerine kurulu tarihi kent merkeziyle, şehrin ana caddesi Royal Mile’a hâkim bir konumda bulunan kalesi başta olmak üzere, pek çok tarihi ve turistik dokuyu barındıran kent, Old Town (Eski Şehir) ve New Town (Yeni Şehir) bölgeleriyle UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunuyor.

Malta

New Town bölgesinin Princess Street olarak bilinen ve pek çok dünya markasını da barındıran caddesi bir bakıma şehrin eski ve yeni kesimlerini birbirine bağlayan adres. Şehrin biraz daha dışında kalan ve pandalarıyla ünlü Edinburgh Hayvanat Bahçesi de önemli ilgi odaklarından bir tanesi.

İçinizdeki çocuğa kulak vermek isterseniz birbirinden sevimli hayvanları ve minik ziyaretçileriyle hayvanat bahçesi, keyifli bir pazar günü geçirmek için ideal. Rugby ve cricket oynayanları, köpek gezdirenleri, mangal yapanları ve uçsuz bucaksız yeşiliyle The Meadows şehirdeki onlarca parktan sadece bir tanesi.

Şehrin bir diğer cazibe merkezi ise Calton Hill. Birçok anıta da ev sahipliği yapan bu tepeye çıkıp doyum olmaz Edinburgh manzarasına tanıklık etmeden şehirden ayrılmayın. Burada gün doğumunu ya da gün batımını yakalayabilirseniz daha da büyüleyici bir manzarayla karşılaşmanız kaçınılmaz.

İskoçya’ya gelmişken yalnızca başkent Edinburgh’u görüp ayrılmak olmaz. Ülkenin en meşhur gölleri Loch Ness ve Loch Lomond’u mutlaka ziyaret edin. Loch Ness Gölü, üzerine pnlarca kitap yazılmış ve efsanelere konu olmuş bir yer. Gölün efsanelerde de kendinden söz edilen ünlü karakteri Nessie, bir dinozoru andırıyor.

Kuzeybatı İskoçya’nın etrafını çevreleyen dağlık bölgeye İskoç yaylaları deniyor. Britanya’nın 1100 metre yüksekliğe sahip en yüksek dağı Ben Nevis de Highlands bölgesinde yer alıyor. Dünyanın en çok satoşuna sahip olan ülkesi İskoçya’da 200’den fazla orta çağ şatosu günümüze dek ulaşmayı başarmış.

Ülkede ziyaret edebileceğiniz şatolar arasında Edinburgh Şatosu, Stirling Şatosu, Glamis Şatosu, Huntingtower Şatosu, Invereray Şatosu, Eilean Donan Şatosu, Culzean Şatosu, Lickleyhead Şatosu Dundas Şatosu, Stonefield Şatosu, Barony Şatosu, Balmoral Şatosu, Dunnattor Şatosu , Fyvie Şatosu, Dunrobin Şatosu, Kilchurn Şatosu, Inverness ve Urquarth Şatosu bulunuyor.

Önceki blog yazısıMillion Years Stone Park ve Pattaya Timsah Çiftliği
Sonraki blog yazısıTaronga Hayvanat Bahçesi: Taronga Zoo Sydney
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın